خواص جوانه گندم

مجموعه: خواص مواد غذایی

جوانه گندم

جوانه گندم جزء آن دسته از مواد غذایی اســت کــه متاسفانه خانواده‌ها بــه میزان کافی از آن استفاده نمی‌کنند. ایــن درحالی اســت کــه جوانه گندم سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی ضروری بــرای بدن مانند ویتامینA است.

ویتامین A موجود در جوانه گندم باعث افزایش قوه بینایی؛ سرعت رشد کودکان؛ شادابی پوست و سلامت ریه و گلو می شود.

از ســوی دیگر مصرف جوانه گندم خستگی مفرط؛ ضعف و بی حالی را کاهش می‌دهد. ویتامین B1 موجود در جوانه گندم نیز؛ بــرای تعادل سیستم عصبی ضروری است.

همچنین جوانه گندم در رفع بی‌خوابی؛ بروز یائسگی زودرس؛ اختلالات قلبی و دیابت هم می‌تواند مفید و مؤثر باشد.

بنا بر توصیه متخصصان؛ کسانی کــه از سوء تغذیه رنج می‌برند  یــا منع استفاده از سبزی‌ها را دارند؛ می‌توانند بــا تهیه جوانه گندم و مصرف مداوم آن؛ از کمبود  ویتامین‌ها و املاح معدنی طبیعی بدن جلوگیری کنند.

نحوه استفاده :

هم مصرف خوراکی دارد و هم از ماسک آن استفاده می گردد.

خواص جوانه گندم

جوانه ها سرشار از ویتامین های گروه Bو E هستند و از آنجا کــه می دانید ایــن دو ویتامین را بــه عــنــوان ویتامین جوانی می خوانند پــس نتیجه می گیریم کــه جوانه ها اکسیر جوانی هستند.
از موارد مهم و مفید دیگر در مصرف ایــن مواد غذایی می توان بــه تقویت مو , جلوگیری از ریزش مو, رفع یبوست, بی حالی و خستگی  و بــه عــنــوان یک مسکن خوب نام برد.
حتما شما هم در مورد فایده و تاثیر مثبت جوانه ها بر روی رشد و تقویت مو شنیده اید چرا کــه تقریبا تنها خاصیت و فایده ای کــه ایــن روزها از جوانه گندم و ماش و… یاد می شــود نقش آنها در سلامت پوست و مو اســت ... بهتر اســت بدانید کــه پژوهشگران بــه فواید بسیار دیگری از ایــن ریز مغذی ها دست یافته اند کــه بــه برخی از آنها در ایــن بخش اشاره می کنیم.

خواص جوانه گندم بــرای کم خونی

یکی از رایج ترین دلایل خرید داروهای گران قیمت و البته کمیاب برطرف کردن مشکل کم خونی بــه خصوص در میان زنان اســت غافل از اینکه بــا استفاده درست و دقیق از جوانه ها خود می توانیم کم خونی را درمان کنیم و بهتر از آن سیستم خون رسانی در بدن را تقویت کنیم.

خواص جوانه گندم بــرای تناسب اندام

کالری پایین جوانه ها ثابت شده اســت پــس اگــر بــه دنبال ماده ی غذایی مفید و کم کالری هستید جوانه ها را فراموش نکنید.

 

خواص جوانه گندم

خواص جوانه گندم بــرای تعادل بلوغ جنسی

جوانه ها بــه طور کلی در فعالیت جنسی و فعالیت دقیق و هماهنگ هورمون های بدن موثر هستند و بــه همین دلیل می توانند توصیه ای بــرای جلوگیری از بلوغ زود رس بــه شمار بروند.

خواص جوانه گندم بــرای درمان ناباروری

ویتامین E موجود در ایــن ریز مغذی ها بــه افزایش تولید اسپرم و تقویت آنها بــه خصوص در مردان بسیار کمک کننده اســت و بــه افرادی کــه از مشکل نا باروری رنج می برند توصیه می شود.

فواید جوانه گندم بــرای تقویت سیستم ایمنی

ویتامین های موجود در جوانه ها سموم و مواد مضر بدن را راحت تر دفع کرده و بــه دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن مغز را در شرایط بهتری قرار می دهد.

خواص جوانه ماش و عدس بــرای پاکسازی کلیه ها

بین جوانه ها جوانه ماش و عدس فواید بیشتری بــرای تقویت و برطرف کردن مشکلات دستگاه دفع ادرار و کلیه دارند.

فواید جوانه گندم بــرای سلامت پوست

جوانه گندم در درمان مشکلات پوستی تأثیر بسیار دارد. توصیه می شــود کــه تــا پایان درمان از مصرف روزانه جوانه گندم در غذا و سالاد و از نوع خشک آن بــه صورت ماسک استفاده کنید. بــرای درست کردن ماسک؛ مقداری از پودر جوانه گندم را بــه همراه مقداری شیر کم چرب روی صورت قرار داده و قبل از خشک شدن ماسک پوست را شست وشو دهید.

درمان ضعف تخمک گذاری بــا جوانه گندم

جوانه گندم سرشار از ویتامین E اســت کــه بــرای اختلالات قاعدگی و ضعف تخمک گذاری زنان مفید اســت و می توان بــرای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مفید بــرای بدن جوانه گندم را در رژیم غذایی افراد گنجانده شود.

جوانه گندم و پیشگیری از سرطان روده

گندم جوانه زده بــه مقدار زیادی دارای فیبر و آب اســت کــه باعث دفع کامل مدفوع شده؛ همچنین مانع از سرطان روده می شوند. مصرف آن یکی از بهترین روش ها بــرای حفظ سلامت بدن است.

فواید جوانه گندم

جوانه گندم و تقویت مو

جوانه گندم همچنین در ریزش مو و حــتـی در ترمیم موهای آسیب دیده نقش مؤثری داشته و بــرای همین منظور توصیه می شــود کــه هــر روز ۲ قاشق غذاخوری گندم جوانه زده تازه را خوب جویده و فرو دهید و همچنین بــه صورت روزانه همراه بــا غذاها و نوشیدنی ها میل گردد.

جوانه گندم و تقویت بینایی

از آنجایی کــه جذب ویتامین آ در روده انــجـام می پذیرد جوانه گندم بــه دلیل هضم غذا را در معده و روده آسان می سازد باعث جذب بهتر ویتامین آ در روده شده و همچنین خود دارای مقدار قابل توجهی ویتامین آ نــیــز هست و بــه سیستم بینایی و پوست کمک فراوانی می کند.

جوانه گندم و بی خوابی و تقویت حافظه

مصرف روزانه و مرتب جوانه گندم بــه رفع کم خوابی و تقویت حافظه کمک می کــنــد جوانه گندم تازه را هــر روز صبح ناشتا بــه صورت ۱ قاشق غذاخوری خوب جویده و فرو دهید.

جوانه ی گندم بــرای لاغری و چاقی

اگر می خواهید لاغر شوید؛ پودر جوانه گندم را همراه بــا ماست یــا سالاد کاهو ۱۰ دقیقه قبل از صرف غذا و اگــر می خواهید چاق شوید؛ آن را ۱۰ دقیقه بعد از غذا میل کنید.

روش تهیه جوانه گندم

مقدار ۲۰۰ گرم گندم را بعد از تمیز کردن خیس کرده و بــه مدت ۲ روز و هــر روز آب آن را عوض کنید ســپــس داخل یک ظرف مانند آبکش ریخته و یک پارچه نمدار روی آن قرار دهید در گوشه از آشپزخانه قرار داده و تــا زمانی کــه تمام گندم ها جوانه بزنند بــه پارچه بــا آب بپاشید تــا نمدار بماند بعد از اینکه حدود ۵ میلی متر جوانه زدند داخل یخچال نگهداری کنید.

ماسک جوانه گندم

گندم جوانه زده را بعد از خشک کردن پودر کرده و بــه مصرف ماسک برسانید بــه ایــن صورت کــه پودر جوانه گندم را بــا ماست تازه خمیر کرده و روی پوست صورت بگذارید و پــس از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه پوست را کاملاً شستشو کنید .

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص جوانه گندم”

دیدگاه ها بسته شده اند.