والک

والک

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • والک
 •  

  والک

  والک

  والک یا سیر وحشی یا سیر خرس (نام علمی: Allium ursinum L)گیاهی است از راسته مارچوبه‌سانان، تیره نرگسیان، زیرتیره پیازیان از سردهٔ سیر (Allium)، هم‌خانواده با پیاز کوهی.

  این گیاه کاربرد خوراکی دارد (مانند والک پلو در ایران و سوپ و پستو در اروپا) ولی به سادگی با گیاهان سمی مانند زعفران مرغزار و موگه اشتباه گرفته می‌شود که هر ساله جان چند نفر را به خطر می‌اندازد.

  والک از گیاهان آوندی (Tracheobionta) است.

  پراکنش

  همه اروپا به جز منطقه مدیترانه، آسیای کوچک، قفقاز، نوار کوهستانی البرز در ایران، سیبری تا کامچاتکا.

   

  خواص گیاه والک

   

  خواص گیاه والک

   

  والک کوهی نوعی سبزی وحشی و خودرو است که در رشته کوه البرز و فقط در فصل بهار می ‌روید. سرشار از کلسیم و انواع ویتامین های نافع بدن است.

  والک یکی از گونه‌ های سیر و به اصطلاح نوعی سیرکوهی است. نام علمی آن Allium ursinum L و نام انگلیسی آن Board-leaved Garlic، wild Garlic و از خانواده Liliaceae می باشد.

  با نام‌ های پیاز خرسی، سیر جنگلی، سیر خرس نیز از آن یاد می ‌شود. والک بسیار ملایم ‌تر و شیرین ‌تر از سیر معمولی است و بیشتر مصرف دارویی دارد. بوی آن شبیه پیاز است.

  قسمت مورد استفاده ی والک، گیاه جوان و به ندرت از گیاه خشک شده یا عصاره آن است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ترکیبات شیمیایی والک :

  والک حاوی ترکیباتی مانند اسانس فرار که حاوی ترکیبات گوگردی است، می باشد. والک را در فصل بهار می‌ چینند و برای فصول دیگر به دو روش فریز کردن و یا خشک کردن نگهداری می‌ کنند. در صورتی که بخواهید سبزی والک را خشک کنید، حتماً باید به روش خشک کردن در سایه عمل کنید.

  خواص و اثرات دارویی والک :

  1- والک در موارد تصلب شرایین، اسهال، اتساع روده ای، آنفلوانزا، برونشیت، بیماری اسهال خونی از نوع آمیبی و سیاه سرفه به کار می رود.

  2- خوردن آن تنفس را آسان و تنگی نفس را درمان مى کند.

  3- مداومت در خوردن والک سبب ریزش موى سفید و در آمدن موى سیاه به جاى آن می شود. این خاصیت به علت داشتن فلز منگنز است که در آن زیاد بوده و عامل سیاهى موى بدن انسان مى باشد.

  4- با انبساط ملایم عروق خونی سبب کاهش فشار خون می شود.

  5- سرشار از ویتامین C بوده و داراى لعاب و صمغ زیاد مى باشد.

  6- برای تصفیه خون بسیار مفید است و در ناراحتی‌ های هاضمه کمک می ‌کند و خواص پیاز آن تا حدود زیادی شبیه سیر است.

  7- مصرف گیاه والک باعث کاهش قند و پیشگیری از افزایش فشار خون در مبتلایان به دیابت می ‌شود.

  8- برای کسانی که تنگی عروق دارند و همچنین برای سرگیجه بسیار مفید است.

  9- این گیاه ضد عفونى کننده ی قوى است؛ به هضم غذا کمک مى کند و ضد کرم معده و کرم کدو است.

  10- اثر خوبى بر روى اعصاب دارد و از آن براى درمان نسیان، تقویت اعصاب و اشخاص ‍فلج استفاده می کنند.

  11- تسکین دهنده ی درد روماتیسم ، سیاتیک و نقرس مى باشد.

  12- ادرار را باز مى کند و رنگ چهره را نیکو مى سازد.

  13- پادزهر سموم حیوانى و غذایى هست.

  14- مداومت در خوردن والک سبب ریزش موى سفید و در آمدن موى سیاه به جاى آن می شود. این خاصیت به علت داشتن فلز منگنز است که در آن زیاد بوده و عامل سیاهى موى بدن انسان مى باشد. از این نظر شباهت زیادى به سیر دارد.

  15- به علت داشتن املاح زیاد، خون را قلیایى کرده و اسیدی بودن آن را از بین مى برد.

  16- میوه ی والک بسیار خنک و ضد رطوبت بدن است و راه ورود میکروب ها را به عروق مى بندد و از خونریزى و فساد خون جلوگیرى کرده و رقت خون را درمان مى کند.

  17- ملین و اشتهاآور بوده و ادرار را زیاد مى کند.

  18- سیر کوهی برای کسانی که تنگی عروق دارند و همچنین برای سرگیجه بسیار مفید است.

  19- مسکن صفرا و پاک کننده صفرا از امعاء است.

  20- بهترین درمان روماتیسم و تصلب شرائین است، براى کسانى که از درد معده رنج مى برند، میوه ى خوبى است و از تحریکات جلدى جلوگیرى مى نماید.

  21- شربت والک براى مبتلایان به تب و آبله مرغان و سرخک بسیار مفید است. غرغره ی جوشانده ی آن براى درمان دردگلو و آنژین سود فراوان دارد.

  22- سکنجبین میوه آن خنک کننده بوده و براى رفع یرقان و التهاب صفرا و کبد سودبخش است.

  23- اگر بر روی پوست مالیده شود باعث قرمزی پوست می شود.

  24- به صورت موضعی برگ های له شده ی آن را می توان برای از بین بردن آبسه و کورک به کار برد.

  25- مالیدن عصاره میوه ى والک جهت زخم هاى آبدار و چرکى نافع بوده، آن ها را خشک مى کند و گل آن نیز همین خاصیت را دارد.

  26- ضماد برگ والک جهت زخم هاى سرد و برآمدگى چشم از حدقه مفید است. عصاره ی برگ و ساقه ی آن که تازه چیده و کوبیده شده را با کمى صمغ مخلوط نمایید، جهت امراض ‍چشم مخصوصا جوش پلک و ریزش اشک، ناخنه و ورم پلک چشم مفید مى باشد.

  27- جویدن برگ والک جهت ورم لثه و رفع بى حسى آن مفید مى باشد. جوش هاى دهان را از بین مى برد و بوى بد دهان را برطرف مى نماید.

  28- نوشیدن آب برگ و ساقه ی آن که تازه باشد با کمى صمغ عربى جهت تقویت معده و خونریزى معده و بند آمدن اسهال و معالجه بواسیر نافع است.

  29- گل والک نیز اسهال را بند مى آورد و ضماد برگ آن بر روى دکمه بواسیر خونى نافع است.

  30- نوشیدن جوشانده ى ریشه ی والک علاوه بر بند آمدن اسهال، سنگ کلیه و مثانه را خرد مى کند.

  از برگ این گیاه تا می توانید استفاده کنید و چنان چه در اختیار ندارید از سیر معمولی چه از برگ و چه از پیاز آن میل نمایید. اثر گیاه تازه بهتر از پخته ی آن است. برگ آن را همراه با جعفری و پیازچه به صورت سبزی خوردن یا سالاد، سوپ، آش کوکوی بدون تخم مرغ می توانید تناول نمایید.

  توجه : لازم به یادآوری است این گونه گیاهان وحشی را بدون شناسایی کامل نباید مصرف کرد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  فواید والک

   

  فواید والک

   

  متخصص داروسازی گیاهی گفت: تحقیقات نشان داده است که گیاه والک ناراحتی های دستگاه هاضمه و گوارش را رفع می کند.

  ایشان افزود: والک ، گیاهی از خانواده لیلیاسه و شبیه  سیر است اما بوی آن ملایم تر و طعم آن شیرین تر از سیر است.

  این عضو هیات علمی موسسه طب اسلامی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: والک، نوعی سبزی صحرایی و دارای برگ های بلند و نوک تیز و دم برگ بلندی است که برای تصفیه خون، مفید است.

  شجاعی گفت: این سبزی همچنین موجب کاهش کلسترول خون و کاهش خفیف سطح قند خون می شود.

  وی، خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و مهار تجمع پلاکت را از دیگر خواص والک برشمرد و افزود: گیاه والک می تواند برای مشکلات قلبی و عروقی مفید باشد.

  متخصص داروسازی گیاهی اظهار داشت: هرچند تماس با گیاه والک می تواند برخی حساسیت های پوستی را ایجاد کند اما درعین حال پمادهای ساخته شده از عصاره این گیاه در درمان برخی از بثورات -دانه های- پوستی و کورک -نوعی جوش بزرگ پوستی- تاثیرگذار است.

  شجاعی خاطرنشان کرد: والک که در خارج از کشور به آن سیر خرسی می گویند ، پیاز زیرزمینی شبیه سیر دارد و در مناطق کوهستانی مانند رشته کوه های البرز و در مناطق فشم، همدان و کرمانشاه می روید.

  وی یادآور شد: این سبزی صحرایی را فقط در فصل بهار می توان جمع آوری کرد اما می توان از سبزی خشک این گیاه نیز استفاده کرد اما در این حالت توصیه می شود از روش سایه خشک یا فریز برای نگهداری آن استفاده شود.

  متخصص داروسازی گیاهی گفت: بهترین حالت استفاده از والک ، بصورت تازه است که در مناطق گوناگون کشور به عنوان سبزی خوردن و گاهی در طبخ غذاها مانند کوکو بکار گرفته می شود.

   

  کلمات کلیدی : از والک () ()، (مانند (نام )گیاهی ، آب آبدار آبسه آبله آسان آسیای آش آمدن آمیبی آن آنتی آنفلوانزا، آنژین آورد آوری آوندی اتساع اثر اثرات اختیار ادرار اروپا اروپا) از اسانس است است است این است شجاعی است قسمت است والک است پراکنش همه است، است؛ استفاده اسلامی اسهال اسهال، اسیدی اشتباه اشتهاآور اشخاص اشک، اصطلاح اضافه اظهار اعصاب افزایش افزود البرز التهاب اما امراض امعاء املاح انبساط انسان انواع انگلیسی اکسیدانی، اگر ای، ایجاد ایران ایران، این با باز بازدید باشد باشد باشد با باشد متخصص باعث باید بثورات بخواهید بد بدن بدون بر برآمدگى براى برای برخی برد برد بردن برشمرد برطرف برند، برونشیت، برگ بزرگ بسیار بصورت بلند بلندی بند بندد به بهار بهتر بهترین بواسیر بودن بوده بوده، بوى بوی بى بکار بیشتر بیماری بین تا تاثیرگذار تازه تب تجمع تحریکات تحقیقات تخم تر ترکیبات ترکیباتی تسکین تصفیه تصلب تقویت تماس تناول تنفس تنگی تهران توان تواند توانید توصیه تیره تیز جان جاى جز جعفری جلدى جلوگیرى جمع جنگلی، جهت جوان جوش جوشانده جویدن حال حالت حاوی حتماً حدقه حدود حساسیت حسى حیوانى خارج خاصیت خاطرنشان خانواده خرد خرس خرسی خرسی، خشک خطر خفیف خنک خواص خوبى خودرو خوراکی خوردن خون خون، خونریزى خونى خونی داده داراى دارای دارد دارد دارند داروسازی دارویی داشت داشتن دانشگاه دانه در درد دردگلو درعین درمان دستگاه دلار دم دهان دهنده دو دکمه دیابت دیگر را راسته راه رشته رطوبت رفع رقت رنج رنگ رود روده روش روماتیسم روى روی روید وی ریزش ریشه زخم زعفران زیاد زیاد، زیادى زیادی زیرتیره زیرزمینی ساخته سادگی سازد ساقه سالاد، ساله سایه سبب سبزی سرخک سرد سردهٔ سرشار سرفه سرگیجه سطح سفید سموم سمی سنگ سود سودبخش سوپ سوپ، سکنجبین سکه سیاتیک سیاه سیاهى سیبری سیر سیرکوهی شباهت شبیه شبیه  شد شده شرائین شرایین، شربت شناسایی شود شود شود متخصص شود وی، شیرین شیمیایی صحرایی صفحات صفرا صمغ صورت صورتی ضد ضماد طب طبخ طعم عامل عربى عروق عروقی عصاره عضو عفونى علاوه علت علمی علوم عمل عنوان غذا غذاها غذایى غرغره فرار فراوان فرمائید فریز فساد فشار فشم، فصل فصول فقط فلز فواید قرمزی قفقاز، قلبی قلیایى قند قوى قیمت لازم لثه لعاب له لیلیاسه مارچوبه‌سانان، مالیدن مالیده مانند مبتلایان مثانه مخصوصا مخلوط مداومت مدیترانه، مرغ مرغان مرغزار مسکن مشکلات مصرف معالجه معده معمولی مفید ملایم ملین مناطق منطقه منگنز مهار موارد موجب مورد موسسه موضعی موى موگه مى مکمل می میل میوه میکروب میکروبی می‌ می‌اندازد والک می‌شود ناخنه ناراحتی ناراحتی‌ نافع نام نام‌ نباید ندارید ندرت نرگسیان، نسیان، نشان نظر نفر نفس نقرس نماید نمایید نمایید توجه نمایید، نوار نوشیدن نوع نوعی نوک نگهداری نیز نیکو ها هاضمه هاى های هر هرچند هست هضم همدان همراه همچنین همین هم‌خانواده هیات و والک والک متخصص والک والک والک والک والک، وحشی ورم ورود ولی ویتامین ى پادزهر پاک پخته پزشکی پستو پلاکت پلو پلک پمادهای پوست پوستی پیاز پیازچه پیازیان پیشگیری چرکى چشم چنان چند چه چهره چیده چینند کار کاربرد کامل کامچاتکا کاهش کبد کدو کرد کرد کردن کرده کرم کرمانشاه کسانى کسانی کشور کلسترول کلسیم کلیه کمى کمک کند کند کند از کند ایشان کنند کنند کننده کنید کنید کنید، که کوبیده کورک کوه کوهستانی کوهی کوهی این کوچک، کوکو کوکوی گاهی گرفته گفت گل گوارش گوناگون گونه گونه‌ گوگردی گویند گیاه گیاهان گیاهی ی یا یاد یادآور یادآوری یرقان یکی ‌تر ‌روید ‌شود ‌شود ‌کند ‍فلج ‍چشم

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “والک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.