طرز تهیه حلیم

طرز تهیه حلیم

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • طرز تهیه حلیم
 •  

  طرز تهیه حلیم

  طرز تهیه حلیم

  مواد لازم

  گندم 300 گرم

  گوشت 300 گرم

  پیاز 1 عدد

  زردچوبه نصف قاشق چایخوری

  نمک 1 قاشق چایخوری

  روغن یا کره مقدار لازم

  آب 10 لیوان

  شکر و دارچین به مقدار لازم

  طرز تهیه حلیم گندم و گوشت

  آماده کردن گندم برای حلیم :

  اغلب برای تهیه حلیم از گندم پوست کنده استفاده میکنند. اما اگر گندم بدون پوست کنده در دسترس ندارید میتوانید گندم با پوست استفاده کنید و بعد از جوشاندن و نرم شدن گندم آنرا از یک وسیله مثل آبکش رد کنید تا پوست‌های آن گرفته شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه حلیم گندم و گوشت

  ابتدا گندم را 5 تا 7 ساعت در آب خیس کنید و بگذارید تا خوب آب جذبش شود. به این صورت مدت طبخ کاهش میابد.

  گوشت را همراه با 2 لیوان آب داخل قابلمه کوچکی قرار دهید. پیاز را پوست کرده و به 4 قسمت تقسیم کنید و داخل گوشت بریزید ، زردچوبه را هم اضافه کنید و شعله اجاق را روی درجه ملایم قرار دهید. اجازه دهید تا گوشت خوب بپزد و وقتی گوشت پخت آنرا خوب خرد یا رشته رشته کنید.

  گندم را با یک لیتر آب در قابلمه دیگری بریزید و روی اجاق بگذارید و با شعله ملایم انقدر بپزید تا نرم شود و دانه های آن له شوند. دقت کنید ته نگیرد هر از چند دقیقه‌ای آنرا هم بزنید. اگر قبل از نرم شدن گندم آب آن رو به اتمام گذاشت کمی آب گرم به آن بیفزاید.

  دقت کنید که گندم باید خوب نرم شود و دانه های آن بصورت پوره نرم شوند . اگر گندم با پوست مصرف کرده‌اید حالا باید پوست آنرا با کمک یک آبکش جدا کنید ، حالا گندم نرم شده را که تقریبا به صورت مایع سفتی در آمده با گوشتی که قبلا اماده کرده اید مخلوط کنید و با حرارت بسیار ملایم بگذارید غلیظ شود.

  دقت کنید در این مرحله حتما باید حلیم را زیر نظر داشته باشید تا ته نگیرد. حلیم باید نه زیاد سفت و نه زیاد شل و ابکی باشد ، چیزی مابین این حالت مد نظر میباشد.

  پس از آماده شدن حلیم و در زمان مصرف روی آن را با دارچین ، روغن حیوانی یا کره داغ و شکر تزئین کنید ، البته بعضی ها حلیم را با نمک و آبلیمو نیز مصرف میکنند که میتوان بنابر سلیقه و عدات غذایی هر شخص حلیم را تزئین نمود.

  طرز تهیه حلیم گندم و گوشت

  طرز تهیه حلیم بوقلمون

  مواد لازم

  گندم خورد شده یا گندم معمولی (توضیح می‌دهیم)     400 گرم
  گوشت بوقلمون     400 گرم
  پیاز     1 عدد
  زردچوبه     نیم قاشق چای خوری
  نمک     1 قاشق چای خوری
  روغن یا کره     به مقدار نیاز
  آب سرد     تقریبا 1.5 لیتر
  شکر، دارچین و روغن     به اندازه دلخواه

  طرز تهیه حلیم بوقلمون

  گندم را معمولا باید گندم پوست کنده استفاده کنید. اگر مثل من گندم بدون پوست در دسترس نداشتید می‌توانید گندم پوست دار استفاده کنید. اگر گندم پوست کنده نبود باید بعد از جوشاندن و نرم شدن گندم آنرا از یک توری فلزی یک چیزی مثل آبکش رد کنید تا پوست‌های آن را بگیرید. اگر گندم پوست دار استفاده می‌کنید کمی بیشتر گندم مصرف کنید چون پوست آن دور ریز می‌شود (تقریبا 350 گرم) اگر گندم خورد شده گیر نیاوردید می‌توانید گندم درسته بخرید و آنرا قبل از مصرف در ماشین آشپزخانه خورد کنید، باز هم به طریق بالا باید پوست آنرا جدا کنید.

  ظروف و وسایل لازم :

  دو عدد قابلمه یکی تقریبا 4 یا 5 لیتری و دیگری 6 تا 7

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه :

  اول قبل از شروع گندم را پنج شش ساعت در آب خیس کنید. بگذارید تا خوب آب جذب کند به این صورت مدت طبخ را هم کاهش می‌دهید. گوشت را همراه با 2 لیوان آب داخل قابلمه کوچکتر قرار دهید، پیاز را پوست بکنید و به چهار قسمت تقسیم کنید و داخل گوشت بریزید، زردچوبه را هم بیفزاید و شعله اجاق را روی درجه متوسط قرار بدهید بگذارید گوشت خوب بپزد. گندم را با یک لیتر آب در قابلمه دوم بریزید روی اجاق بگذارید و با شعله ملایم بپزید تا نرم شود و دانه آن له شود. دقت کنید ته قابلمه نگیرد هر از چند دقیقه‌ای آنرا هم بزنید تا ته قابلمه نسوزد، اگر قبل از نرم شدن گندم، آب آن رو به اتمام گذاشت کمی آب گرم به آن بیفزایید.

  وقتی گوشت پخت آنرا از مایع خارج کنید و با ماشین آشپزخانه خورد کنید. دقت کنید گندم باید خوب نرم شده باشد و دانه آن رفته باشد (یعنی دانه‌ها نباید کامل باشد، بصورت خمیر در آمده باشد). اگر گندم با پوست مصرف کرده‌اید حالا باید پوست آنرا با کمک یک آبکش جدا کنید. حالا گندم نرم شده را که تقریبا به صورت مایع سفت در آمده را با گوشت کوبیده مخلوط کنید و روی حرارت ملایم بگذارید و با حرارت بسیار ملایم بگذارید غلیظ شود (قوام بیاید).

  دقت کنید در این مرحله حتما باید حلیم را زیر نظر داشته باشید تا ته قابلمه نگیرد حلیم نباید مثل گوشت کوبیده زیاد سفت و یا مثل آب گوشت زیاد شل و روان باشد. هنگام مصرف حلیم، می‌توانیم روی آن را دارچین پاشیده و با روغن حیوانی یا کره داغ و شکر نوش جان کنید. نان سنگک را من ترجیح می‌دهم ولی حلیم را می‌توانید با نان‌های دیگر هم سرو کنید.

   

  کلمات کلیدی : از (تقریبا (توضیح (قوام (یعنی       به  تقریبا ، آب آبلیمو آبکش آشپزخانه آماده آمده آن آنرا ابتدا ابکی اتمام اجازه اجاق از استفاده اضافه اغلب البته اما اماده انبیا اندازه انقدر اول اگر اید این با باز بازدید باشد باشد) باشد، باشید بالا باید بخرید بدهید بدون برای بریزید بریزید، بزنید بسیار بصورت بعد بعضی بنابر به بوقلمون بوقلمون   بپزد بپزید بکنید بگذارید بگیرید بیاید) بیشتر بیفزاید بیفزاید دقت بیفزایید تا تاروت ترجیح تزئین تقریبا تقسیم ته تهیه توری جان جدا جذب جذبش جوشاندن حالا حالت حتما حرارت حلیم حلیم حلیم، حیوانی خارج خرد خمیر خوب خورد خوری روغن خوری نمک خیس داخل دار دارچین داشته داغ دانه دانه‌ها در درجه درسته دسترس دقت دقیقه‌ای دلخواه دهید دهید، دو دور دوم دیگر دیگری را رد رشته رفته رو روان روغن روی ریز زردچوبه زمان زیاد زیر ساعت سرد سرو سفت سفتی سلیقه سنگک شخص شدن شده شروع شش شعله شل شود شود شوند شکر صفحات صورت طبخ طرز طریق ظروف عدات عدد عدد عدد زردچوبه     غذایی غلیظ فال فرمائید فلزی قابلمه قاشق قبل قبلا قرار قسمت لازم لازم لازم له لیتر لیتر شکر، لیتری لیوان لیوان مابین ماشین مایع متوسط مثل مخلوط مد مدت مرحله مصرف معمولا معمولی مقدار ملایم من مواد میابد میباشد میتوان میتوانید میکنند می‌توانید می‌توانیم می‌دهم می‌دهید می‌دهیم) می‌شود می‌کنید نان نان‌های نباید نبود ندارید نداشتید نرم نسوزد، نصف نظر نمود نمک نه نوش نگیرد نیاز آب نیاوردید نیز نیم ها های هر هم همراه هنگام و وسایل وسیله وقتی ولی پاشیده پخت پس پنج پوره پوست پوست‌های پیاز چای چایخوری چند چهار چون چیزی کامل کاهش کردن کرده کرده‌اید کره کمک کمی کند کنده کنید کنید کنید، که کوبیده کوچکتر کوچکی گذاشت گرفته گرم گرم گرم پیاز     گرم گوشت گرم) گندم گندم، گوشت گوشت گوشتی گیر یا یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “طرز تهیه حلیم”

  دیدگاه ها بسته شده اند.