طرز تهیه حلوا

طرز تهیه حلوا

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • طرز تهیه حلوا
 •  

  طرز تهیه حلوا

  طرز تهیه حلوا

  مواد لازم

  آرد سفید 2 لیوان
  شکر 1 لیوان
  آب  1 و 1/2 لیوان
  گلاب 1/3 لیوان
  کره 50 گرم
  روغن مایع 1 لیوان
  زعفران آب کرده 5 قاشق غذاخوری
  پودر هل 1/4 قاشق چایخوری

  طرز تهیه حلوا تیره

  برای تهیه شیره حلوا باید شکر ، آب ، گلاب ، زعفران و هل را مخلوط کنید و درون قابلمه ای روی حرارت ملایم قرار دهید تا 5 دقیقه بجوشد ، روغن را نیز داخل قابلمه ای بریزید تا گرم شود ؛ آرد را 2 بار الک کنید سپس داخل ظرفی بریزید و با حرارت کم شروع به تفت دادن کنید.

  آرد را انقدر تفت دهید تا رنگ ارد کرم شود. بسیار مراقب باشید ارد شما ته نگیرد ( با قاشق مرتب ارد را هم بزنید ) ؛ پس از انکه رنگ ارد کرم شد روغن داغ را به ارد اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید تا آرد سرخ شود و رنگ آرد طلایی شود.

  حرارت را کم کنید و شیره داغ ( مخلوط اب و شکر که از قبل اماده کرده اید ) را اضافه کنید ، پس از اضافه کردن همه مواد را خوب مخلوط کنید سپس کره را اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا خودش را بگیرد و به روغن بیفتد. سپس حلوا را داغ درون ظرف بریزید و با پسته ، پودر نارگیل و … تزئین کنید.

  نکته ها :

  بهترین آرد برای حلوا آرد نان و بخصوص آرد سنگک میباشد ؛ میتوانید این حلوای خوشمزه را با نان شیرینی میکادو ( نان بستنی ) نیز سرو کنید ، برای این کار به همان صورت داغ روی یک لایه نان حلوا بریزید و کامل پخش کنید سپس رویش نان دیگری قرار دهید و پس از خنک شدن بصورت شیرینی برش بزنید.

  اگر در زمان درست کردن حلوا درون مخلوط ارد و روغن گلوله های ریزی مشاهده کردید با رد کردن ارد از یک صافی بزرگ این مشکل برطرف خواهد شد ، میتوانید قبل از اضافه کردن ارد به روغن یک بار ارد را الک کنید تا این مشکل بوجود نیاید ؛ برای دادن رنگ بیشتر به حلوا میتوانید 2 قاشق غذاخوری پودر کاکائو در زمان اضافه کردن ارد به روغن بریزید ، طعم کاکائو درون حلوا مشخص نیست !

  طرز تهیه حلوا زعفرانی و مجلسی

  مواد لازم

  آرد سفید، گندم یا سنگک
  2 پیمانه

  روغن مایع
  1/4 پیمانه

  روغن جامد
  2 قاشق غذا‌خوری

  پودر هل
  به مقدار لازم

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مواد لازم جهت تهیه شهد حلوا

  آب
  1/2 پیمانه

  گلاب
  1/2 پیمانه

  شکر
  1 و 1/2 پیمانه

  زعفران
  به مقدار لازم

  حلوا تیره ، طرز تهیه حلوا زعفرانی و مجلسی

  طرز تهیه حلوا زعفرانی و مجلسی

  ابتدا آرد را الک کنید. سپس آن را با حرارت ملایم تفت دهید تا کمی تغییر رنگ پیدا کند و بوی خامی آن گرفته شود. توجه داشته باشید که آرد پس از مخلوط شدن با روغن هم تفت داده می‌شود. لذا، از تفت دادن بیش از اندازه آرد بپرهیزید. برای اطمینان از گلوله نشدن آرد، پس از تفت دادن ابتدایی، مجددا آرد را الک کنید.

  وسط آرد را خالی کنید. هل، روغن مایع و روغن جامد را وسط آرد بریزید و شروع به مخلوط کردن آن‌ها کنید. آرد را تا جایی که رنگ مطلوب حاصل شود تفت دهید.

  در این مرحله شهد را آماده نمایید. بدین منظور باید آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذرات شکر کاملا حل شوند. در آخر زعفران و گلاب را اضافه کنید و شهد را از روی حرارت بردارید.

  شهد حلوا را آرام‌آرام به آرد اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید تا شربت جذب آرد شود و اصطلاحا حلوا قوام آید.

  پس از اینکه حلوا کمی خنک شد، آن را در ظرف مورد نظر سرو نمایید و به دلخواه تزیین کنید.

  تزیین حلوای مجلسی و زعفرانی

  برای تزیین حلوا، بادام پرک شده و یا خلال شده، خلال یا پودر پسته، گردو خرد شده، پودر نارگیل و یا گلبرگ گل گزینه‌های مناسبی می‌باشند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  نکاتی که در هنگام پخت حلوا باید به آن توجه داشت :

  بهترین آرد مورد استفاده در تهیه حلوا آرد گندم، آرد سنگک، آرد‌های غنی شده و آرد سبوس‌دار می‌باشند و در صورت استفاده از این آردها، حلوای مغذی‌تری بدست خواهد آمد. نکته قابل توجه این است که این آرد‌ها نسبت به آرد سفید زمان بیشتری برای تفت‌دادن احتیاج دارند و رنگ آرد سفید به مراتب زیبا‌تر خواهد بود و دارای بافت لطیف‌تری می‌باشد. همچنین آرد برنج و آرد نخودچی هم در تهیه حلوا های مختلف استفاده می‌شوند.

  برای تهیه حلوای روشن‌تر می‌توانید زمان تفت‌دادن آرد را کمتر کنید و از مقدار زعفران بیشتری در تهیه حلوا استفاده کنید.

  برای اطمینان از گلوله نشدن حلوا، آرد را یک مرتبه قبل از تفت دادن آرد و یک مرتبه بعد از تفت دادن، الک کنید.

  بهتر آن است که آرد را به تنهایی تفت دهید و سپس به آن روغن را اضافه کنید، در این صورت تغییر رنگ آرد محسوس‌تر است. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که پس از افزودن روغن، آرد همچنان تفت داده می‌شود و زیاد تفت دادن آرد باعث تیره شدن رنگ حلوا می‌شود.

  برای جلوگیری از تیره شدن رنگ حلوا می‌بایست ابتدا یک قاشق از آرد را با کمی روغن مخلوط کنید. با این روش تشخیص رنگ حلوا آسان‌تر می‌شود. توصیه ستاره به شما این است که مدت زمان تفت دادن آرد را کاهش دهید و اگر تمایل به تیره‌تر شدن حلوا داشتید بعد از افزودن روعن حلوا را با روغن بیشتری تفت دهید.

  نکته دیگر در مورد میزان شیرینی این دسر محبوب است. زمانی که حلوا هنوز داغ است شیرینی آن بیشتر به نظر می‌رسد. همچنین بهترین روش برای افزودن شیرینی به حلوا، درست کردن شهد است و بهتر است از اضافه کردن شکر به تنهایی بپرهیزید.

  بهترین راه برای اضافه‌کردن زعفران و گلاب به حلوا این است که به شهد اضافه شوند. اگر میزان شهد کم باشد، حلوا بافت منسجمی پیدا نخواهد کرد. نکته مهم در مورد شهد این است که شهد باید با دمای گرم به حلوا اضافه شود. اگر شهد سرد باشد مخلوط‌کردن حلوا سخت می‌شود و انسجام کافی میسر نمی‌گردد.

  برای تهیه شهد نیازی به قوام آمدن شهد نیست، حل شدن شکر در آب به تنهایی کفایت می‌کند.

  اگر شهد را بیش از اندازه به حلوا اضافه کردید و حلوا شل شد، بهتر است حلوا را مجددا روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب اضافی آن تبخیر شود.

  اگر شل بودن حلوا به دلیل اضافه‌کردن بیش از اندازه روغن بود، توصیه ستاره به شما این است که مقدار دیگری آرد اضافه کرده و  آن را با حلوا تفت دهید.

  بهتر است از قاشق چوبی برای هم زدن آرد و شربت استفاده کنید.

  استفاده مناسب از میزان روغن و کره ارتباط مستقیمی با کیفیت حلوا دارد. اگر بیش از اندازه از روغن استفاده کنید، روغن می‌بندد و کم‌تر از معمول استفاده کردن از روغن موجب ترک خوردن حلوا می‌شود.

  روغن جامد به خوب سرخ شدن آرد و پوک شدن آن کمک می‌کند. کره طعم مطلوبی به حلوا می‌دهد و روغن مایع برای براق شدن حلوا استفاده می‌شود.

  برای تهیه حلوا به خصوص در فصل سرد روغن جامد به تنهایی گزینه مناسبی نمی‌باشد، چون استفاده از روغن جامد باعث سفت شدن حلوا و ظاهر و مزه‌ی بد آن خواهد شد.

  برای تهیه حلوا برای صد نفر، از 10 پیمانه آرد استفاده نمایید.

  نکته آخر این که، برای تزیین حلوا، اجازه دهید حلوا کمی خنک شود چراکه حلوای گرم به خوبی فرم نخواهد گرفت.

   

  کلمات کلیدی : از ( ) ، ؛ آب آب آخر آرام‌آرام آرد آرد، آردها، آرد‌ها آرد‌های آسان‌تر آماده آمد آمدن آن آن‌ها آید اب ابتدا ابتدایی، اجازه احتیاج ارتباط ارد از است استفاده اصطلاحا اضافه اضافه‌کردن اضافی اطمینان افزودن الک اماده انبیا اندازه انسجام انقدر انکه اگر ای اید این اینکه با بادام بار بازدید باشد باشد، باشید باعث بافت باید بجوشد بخصوص بد بدست بدین براق برای بردارید برش برطرف برنج بریزید بزرگ بزنید بزنید بستنی بسیار بصورت بعد به بهتر بهترین بوجود بود بود، بودن بوی بپرهیزید بپرهیزید بگیرد بیش بیشتر بیشتری بیفتد تا تاروت تبخیر ترک تزئین تزیین تشخیص تغییر تفت تفت‌دادن تمایل تنهایی ته تهیه توجه توصیه تیره تیره تیره‌تر جامد جامد جایی جذب جلوگیری جهت حاصل حرارت حل حلوا حلوا حلوا، حلوای خالی خامی خرد خصوص خلال خنک خواهد خوب خوبی خودش خوردن خوشمزه داخل دادن دادن، داده دارای دارد دارند داشت داشته داشتید داغ در درست درون دسر دقیقه دلخواه دلیل دمای دهید دهید دیگر دیگری ذرات را راه رد رنگ روش روشن‌تر روعن روغن روغن، روی رویش ریزی زدن زعفران زعفرانی زعفرانی زمان زمانی زیاد زیبا‌تر سبوس‌دار ستاره سخت سرخ سرد سرو سفت سفید سفید، سنگک سنگک سنگک، سپس شد شد شد، شدن شده شده، شربت شروع شل شما شهد شود شود شود حرارت شوند شکر شیره شیرینی صافی صد صفحات صورت طرز طعم طلایی ظاهر ظرف ظرفی غذاخوری غذاخوری پودر غذا‌خوری پودر غنی فال فرم فرمائید فصل قابل قابلمه قاشق قبل قرار قوام لازم لازم لازم لایه لذا، لطیف‌تری لیوان آب  لیوان زعفران لیوان شکر لیوان کره لیوان گلاب مایع مایع مجددا مجلسی مجلسی محبوب محسوس‌تر مختلف مخلوط مخلوط‌کردن مدت مراتب مراقب مرتب مرتبه مرحله مزه‌ی مستقیمی مشاهده مشخص مشکل مطلوب مطلوبی معمول مغذی‌تری مقدار ملایم مناسب مناسبی منسجمی منظور مهم مواد موجب مورد میباشد میتوانید میزان میسر میکادو می‌باشد می‌باشند می‌باشند می‌بایست می‌بندد می‌توانید می‌دهد می‌رسد می‌شود می‌شود می‌شوند می‌کند می‌کند نارگیل نان نخواهد نخودچی نسبت نشدن نظر نفر، نمائید نمایید نمایید نمی‌باشد، نمی‌گردد نکاتی نکته نگیرد نیازی نیاید نیز نیست نیست، ها های هل هل به هل، هم همان همه همچنان همچنین هنوز هنگام و و  وسط پخت پخش پرک پس پسته پسته، پودر پوک پیدا پیمانه پیمانه روغن پیمانه زعفران به پیمانه شکر پیمانه روغن پیمانه گلاب چایخوری چراکه چوبی چون کار کافی کامل کاملا کاهش کاکائو کرد کردن کرده کردید کرم کره کفایت کم کمتر کمک کمی کم‌تر کند کنید کنید کنید کنید آرد کنید، که که، کیفیت گردو گرفت گرفته گرم گرم روغن گزینه گزینه‌های گل گلاب گلبرگ گلوله گندم گندم، یا یک …

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “طرز تهیه حلوا”

  دیدگاه ها بسته شده اند.