طرز تهیه عدس پلو

طرز تهیه عدس پلو

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • طرز تهیه عدس پلو
 •  

  طرز تهیه عدس پلو

  طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

  مواد لازم برای تهیه عدس پلو

  عدس 2 پیمانه پلوپز
  برنج 3 پیمانه پلوپز
  پیاز دوعدد ریز شده و سرخ شده
  گوشت چرخ کرده 250 گرم
  کشمش به میزان لازم (یک پیمانه)
  کره به مفدار لازم

  طرز تهیه عدس پلو

  برنج را شسته با مقداری نمک وآب خیس میکنیم.

  عدس را هم پاک کرده وشسته و میگذاریم خوب بپزد. بعد ازاینکه عدس خوب پخت(نه اینکه له بشه) آنها را در آبکش ریخته و کناری میگذاریم.

  پیاز ها را ریز خرد میکنیم و با مقداری روغن سرخ میکنیم. همینکه پیازها سبک شد. گوشت چرخ کرده را هم به پیاز اضافه میکنیم تا گوشت هم خوب تفت بخوره نه اینکه بسوزه.

  بعد از خیساندن برنج که مدت آن یک تا دوساعت است یک قابلمه را آب کرده و روی شعله گاز گذاشته تا بجوش بیاد وقتی آب جوشید برنج خیس کرده را آب اضافی اش را دور ریخته و برنج را در آبجوش بریزید تا برنج خوب مغز پخت بشه.

  وقتی موقع آبکش کردن برنج شد عدس پخته آب گرفته را به برنج اضافه کرده یک هم بزنید وبرنج وعدس را آبکش کنید.

  مقدار 2 قاشق روغن در قابلمه ریخته نصف از آب روغن بجوش آمده را در کاسه ماست خوری ریخته برای روی برنج نصفی را هم در ته ظرف سپس برنج وعدس آبکش شده را درون قابلمه ریخته و بعد آب روغن را روی برنج ریخته ودرب ظرف رابسته تا بخار پلو بالا آمد دمکنی بگذارید و زیر برنج را کم کنید. به مدت 20 تا 30 دقیقه بعد از بخار دادن پلو میگذاریم پلو و عدس دم بکشه.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  در ظرفی مقداری کره آب میکنیم کشمش های شسته شده و آب گرفته شده را درون کره کمی تفت میدهیم و میگذاریم کنار.

  در صورت تمایل اگر دوست داشتید چند تا هم خرما هسته گرفته را هم بغل کشمش ها تفت داده و کنار میگذاریم.

  بعد از دم کشیدن برنج اگر گوشت و پیاز سرخ شده مان سرد شده بود گرم میکنیم وقتی برنج را کشیدیم روی پلو عدس تزئین میکنیم مقداری هم پلو و زعفران حل میکنیم یک راه پلو زعفرون یک راه گوشت وپیاز و یک راه هم کشمش و خرما تزئین کنید و با سالاد کاهو یا شیرازی نوش جان کنید.

  طرز تهیه عدس پلو مجلسی

  طرز تهیه عدس پلو مجلسی

  طرز تهیه عدس پلو نذری

  مواد لازم برای 200 نفر

  برنج     25 کیلو گرم
  عدس      15 کیلو گرم
  کشمش     4 کیلو گرم
  گوشت چرخ کرده    6 کیلو گرم
  پیازسرخ شده آماده     1.5 کیلو گرم
  روغن جامد     5 کیلو گرم
  زعفران آماده شده      به مقدار لازم
  پودر زیره سیاه     مقداری
  روغن حیوانی     مقداری (در حد 1 تا 2 قاشق غذاخوری برای کل روغن مصرفی)

  عدس حتما باید ایرانی باشه وگرنه زمان پخت و دم کردن ، از هم باز میشه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه عدس پلو

  1. از شب قبل برنج را خیس کنید. صبح  عدس ها را شسته و خیس کنید.

  2. گوشت را به تنهایی تفت دهید تا آب گوشت جمع شود. همزمان پیاز نگینی خرد شده را تفت دهید تا کمی طلایی شود. وقتی هر دو آماده شدند، با هم مخلوط کنید و سپس نمک، فلفل سیاه، دارچین، رب گوجه فرنگی و روغن اضافه کنید. ( در این مرحله اگر نمیخواهید گوشت عدس پلویتان رنگ رب داشته باشد، به جای رب، زعفران دم کرده اضافه کنید، این روش را نیز میتوانید امتحان کنید )

  3. بعد از 2 الی سه ساعت که عدس ها خیس خوردند، آب عدس را عوض کرده و روی حرارت قرار دهید تا بپزد، عدس پخته را کنار بگذارید.

  4. از دو روش میتوان برای مخلوط کردن برنج و عدس استفاده کرد.

  روش اول :

  بعد از آبکش کردن برنج، وقتی میخواهیم داخل قابلمه بریزیم تا دم بکشد، به ازای هر دو کفگیر بزرگ برنج یک کفگیر عدس روی آن بریزید و به آرامی مخلوط کنید و سپس دوباره برنج و عدس … در آخر با دمکنی روی حرارت قرار دهید تا خوب دم بکشد.

  روش دوم :

  وقتی برنج جوش آمد و نزدیک به آبکش کردن آن بود، عدس پخته را به برنج در حال جوش اضافه کنید تا با هم مخلوط شوند، برنج را آبکش کرده و داخل دیگ بریزید و با دمکنی روی حرارت قرار دهید تا خوب دم بکشد. ( روش دوم توصیه میشود )

  5. کشمش را شسته روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا خشک شود. سپس با روغن تفت دهید. ( اگر کشمش را قبل از خشک شدن آن و آبدار، روی حرارت بگذارید، خواه ناخواه کشمش داخل آب خود جوشیده و برای کسانی که معتقد هستند مشکل دار خواهد شد، پس فراموش نکنید که حتماً پهن کنید تا خشک شود و بعد فقط با روغن تفت دهید )

  6. بعد از این که برنج دم کشید، درب دیگ را بردارید و پودر زیره را روی برنج بپاشید و چند دقیقه ای درب ظرف را بگذارید تا عطر زیره به تمام برنج برسد. روغن نباتی و روغن حیوانی را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود ( حتماً توجه کنید تا روغن بوی سوختگی نگیرد، فقط گرم شود )

  7. در آخرین مرحله این روغن را روی برنج آماده بریزید و برنج را زیر و رو کنید تا عطر خوبی بگیرد. مقداری از برنج را بردارید و زعفران را داخل آن ریخته و به آرامی طوری که برنج له نشود، زعفران را با برنج مخلوط کنید. اکنون میتوانید برنج را در ظرفها ریخته و روی آن گوشت، پیازداغ، کشمش سرخ شده بریزید.

   

  کلمات کلیدی : از در ( (در (یک ) )           به  مقداری  مقداری روغن ، آب آبجوش آبدار، آبکش آخر آخرین آرامی آماده آمد آمده آن آنها از ازای ازاینکه است استفاده اش اضافه اضافی الی امتحان انبیا اول اکنون اگر ای ایرانی این اینکه با باز بازدید باشد، باشه بالا باید بجوش بخار بخوره برای بردارید برسد برنج برنج، بریزید بریزیم بزرگ بزنید بسوزه بعد بشه بشه) بعد بغل به بود بود، بوی بپاشید بپزد بپزد، بکشد بکشد بکشد، بکشه بگذارید بگذارید بگذارید، بگیرد بیاد تا تاروت تزئین تفت تمام تمایل تمیز تنهایی ته تهیه توجه توصیه جامد جان جای جمع جوش جوشید جوشیده حال حتما حتماً حد حرارت حل حیوانی خرد خرما خشک خواه خواهد خوب خوبی خود خوردند، خوری خیس خیساندن داخل دادن داده دار دارچین، داشته داشتید داغ در درب درون دقیقه دم دمکنی دهید دو دوباره دور دوساعت دوست دوعدد دوم دیگ دیگر را رابسته راه رب رب، رنگ رو روش روغن روی ریخته ریز زعفران زعفرون زمان زیر زیره ساعت سالاد سبک سرخ سرد سه سوختگی سپس سیاه سیاه، شب شد شد، شدن شدند، شده شده گوشت شسته شعله شود شوند، شیرازی صبح  صفحات صورت طرز طلایی طوری ظرف ظرفها ظرفی عدس عطر عوض غذاخوری فال فراموش فرمائید فرنگی فقط فلفل قابلمه قاشق قبل قرار لازم لازم لازم پودر له ماست مان مجلسی مخلوط مدت مرحله مشکل مصرفی) معتقد مغز مفدار مقدار مقداری مواد موقع میتوان میتوانید میخواهیم میدهیم میزان میشه میشود میکنیم میکنیم میگذاریم میگذاریم بعد میگذاریم پیاز ناخواه نباتی نذری نزدیک نشود، نصف نصفی نفر نمک نمک، نمیخواهید نه نوش نکنید نگیرد، نگینی نیز ها های هر هستند هسته هم همزمان همینکه و وآب وبرنج ودرب وشسته وعدس وقتی وپیاز وگرنه پارچه پاک پخت پخت(نه پخته پس پلو پلو پلوپز برنج پلوپز پیاز پلویتان پهن پودر پیاز پیازداغ، پیازها پیمانه پیمانه) کره چرخ چند کاسه کاهو کرد کردن کرده کرده کرده    کره کسانی کشمش کشید، کشیدن کشیدیم کفگیر کل کم کمی کنار کنار کناری کنید کنید کنید مقدار کنید، که کیلو گاز گذاشته گرفته گرم گرم روغن گرم زعفران گرم عدس گرم پیازسرخ گرم کشمش گرم گوشت گوجه گوشت گوشت، یا یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “طرز تهیه عدس پلو”

  دیدگاه ها بسته شده اند.