طرز تهیه ترشی

طرز تهیه ترشی

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • طرز تهیه ترشی
 •  

  طرز تهیه ترشی

  ترشی یکی از مخلفات خوشمزه و دلخواه برای انواع غذاهای ما ایرانیان است، که انواع مختلفی دارد و قومیتهای مختلف بنا به ذائقه و موادی که در دسترسشان بوده و اصولا برای نگهداری از مواد غذایی و استفاده از آنها در غیر فصل رویش اقدام به تهیه ی ترشی می کرده اند. البته همه ی اقوام و ملیتهای مختلف در سراسر جهان ترشی های مخصوص خودشان را دارند.

  مواد لازم برای ترشی مخلوط

  گل کلم     1/5 کیلوگرم
  برگ کلم      0/5 کیلوگرم
  سبزی معطر پاک کرده      0/5 کیلوگرم
  فلفل دلمه ای متوسط     3 عدد
  کرفس خرد شده     0/5 کیلوگرم
  لوبیا سبز خرد شده     250 گرم
  هویج خرد شده     0/5 کیلوگرم
  سیر     2 بوته
  فلفل سبز تند     3 یا 4 عدد
  بادمجان     1 کیلوگرم
  پیاز ریز     0/5 کیلوگرم
  موسیر خشک     100 گرم
  سیب زمینی ترشی     0/5 کیلوگرم
  نعنای خشک     1 قاشق غذاخوری
  نمک و فلفل     به اندازه لازم
  زردچوبه     1 قاشق غذاخوری
  ادویه ترشی     2 قاشق غذاخوری
  سرکه     به اندازه لازم

  مواد لازم برای ادویه ترشی

  پودر گلپر     100 گرم
  پودر تخم گشنیز     50 گرم
  پودر زیره سبز     50 گرم
  ریشه جوز بویا ( پودر شده)     25 گرم
  جوز رنده شده     2 عدد
  دارچین     یک قاشق سوپخوری
  فلفل سیاه     یک قاشق سوپخوری
  فلفل سبز     یک قاشق سوپخوری
  پودر رازیانه     50 گرم

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه ترشی مخلوط خانگی

  استفاده از همه ی سبزیجاتی که به عنوان مواد لازم در ابتدا آورده ایم یا کم و زیاد کردن هر کدام به سلیقه و ذائقه ی شما بستگی دارد. مثلا شاید شما از سیب زمینی ترشی، فلفل دلمه ای، لوبیا سبز یا برگ کلم در ترشی استفاده نکنید و دوست داشته باشید مقدار بادمجان و هویج در ترشی شما بیشتر باشد. البته توصیه ی ما برای استفاده از کرفس نیز برای این مقدار مواد در حد یکی دو ساقه و صرفا برای دادن عطر به ترشی است.

  ‎ همه ی موادی را که برای استفاده در ترشی تدارک دیده اید تمیز بشویید.

  در شستن گل کلم دقت و وسواس کافی به خرج دهید چون ممکن است لا به لای ساقه ها و زیر گلهای زیبای آن کرم وجود داشته باشد.

  همه ی مواد را که شسته اید در سبد قرار دهید تا آب اضافه ی آن برود.

  ‎ اگر نتوانستید پیاز ریز تهیه کنید می توانید پیاز های معمولی را خرد کرده و در ترشی استفاده کنید اما پیاز ریز ترشی شما را زیباتر می کند. برای اینکه پوست پیازهای ریز راحتتر کنده شود آنها را مدت کوتاهی در آب بخیسانید.

  ‎ تمام مواد جز پیاز ریز را در اندازه های دلخواه خرد کنید. هر قدر اندازه ها کوچکتر باشند ترشی سریعتر می رسد.

  مواد را در دستمالهای تمیز و در مکان مناسب که دور از گرد و غبار و دیگر آلودگی ها باشد کاملا پهن کنید تا خشک شوند.

  ‎ از آنجایی که بادمجان طعمی تلخی دارد برای اینکه طعم ترشی شما بهتر شود بعد از خرد کردن بادمجانها (نیازی به کندن پوست بادمجان نیست) آنها را در سرکه بجوشانید. نیازی به استفاده از سرکه ی طبیعی نیست چون بعد از جوشاندن بادمجان ها باید سرکه را دور بریزید.

  یادتان باشد یکی دو جوش کافی است و گرنه بادمجانها متلاشی شده و خراب می شوند. بادمجانها را پس از جوشاندن در سبدی که کاملا خشک و تمیز باشد ریخته و روی آن سینی و وسیله ی نسبتا سنگینی قرار دهید تا طی حدود 12 تا 24 ساعت آب اضافی آن خارج شود.

  استفاده از سیر را در ترشی توصیه نمی کنیم اما موسیر عطر بهتری دارد.

  برای استفاده از موسیر، موسیرها را در مقدار زیادی آب خیس کنید و طی 24 ساعت حداقل 3 مرتبه آب آن را عوض کنید و اگر نیاز به پاک کردن دارند آنها را پاک کنید. وقتی آب موسیرها در آبکش رفت آنها را در پارچه ی تمیزی پهن کنید تا خشک شوند.

  اگر سبزی خشک در دسترس دارید استفاده از آن ایده آل است و بهتر نیز در ترشی پخش می شود ولی اگر از سبزی تازه استفاده می کنید دقت کنید کاملا تمیز و خشک باشند.

  سبزی ترشی معمولا سبزیجات معطری مانند ترخان، مرزه و نعناع می باشد.

  وقتی همه ی مواد کاملا خشک شدند زمان ریختن ترشی فرا رسیده است.

  برای اینکه همه ی مواد مخلوط شوند از یک ظرف یا پارچه ی تمیز و بزرگ استفاده کنید. یا به تدریج و لایه لایه مواد را داخل ظرف مورد نظرتان بریزید.

  وقتی مواد را در ظروف مورد نظرتان ریختید شروع به ریختن سرکه کنید تا جایی که سرکه کامل روی مواد را بگیرد.

  توجه کنید در روزها و دو هفته ی اول به ترشی سر بزنید و اگر روی آن خالی شده بود دوباره سرکه بریزید تا مواد رویی خشک نمانند زیرا سرکه جذب سبزیجات می شود و سطح آن در ظرف پایین می آید.

  اگر سرکه ی طبیعی در اختیار دارید به خاطر خواص درمانی و طعم خوب آن حتما استفاده کنید اما توصیه می شود قبل از مصرف آن را بجوشانید تا مطمئن شوید آب ندارد.

  طرز تهیه ترشی مخلوط خوشمزه

  نکات :

  * سعی کنید برای ریختن و نگهداری ترشی از ظروف شیشه ای استفاده کنید، و اگر مقدور است ظروف شیشه ای تیره رنگ. زیرا طعم ترشی در ظروف پلاستیکی با مرور زمان عوض می شود و خوشایند نیست.

  * اگر مایل به استفاده از ادویه در ترشی هستید آن را در مرحله ی آخر اضافه کنید، اما چون ادویه رنگ ترشی را تیره می کند توصیه می کنیم وقتی ترشی رسید ظرف کوچکی از آن را برای استفاده کنار بگذارید و ادویه را به آن اضافه کنید تا در دراز مدت رنگ ترشی تان تیره نشود.

  * ظروف ترشی را در محلی خشک و دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

  * توصیه های اکید در مورد خشک و تمیز بودن دستها، ظروف و پارچه های مورد استفاده برای آن است که کمترین رطوبت و آلودگی که به ترشی برسد باعث کپک زدن ترشی و هدر رفتن همه ی زحماتتان می شود. در همین راستا هنگام استفاده از ترشی ها نیز برای کشیدن آنها از ظرف اصلی از قاشق تمیز و خشک استفاده کنید و اگر مطمئن نیستید که هیچ آلودگی ای وارد ظرف ترشی که سر سفره آورده اید و مقداری ترشی در آن باقی مانده نشده، باقی مانده ی ترشی را به ظرف اصلی باز نگردانید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  کلمات کلیدی : از ( (نیازی       به  یک آب آبکش آخر آفتاب آل آلودگی آن آنجایی آنها آورده آید ابتدا اختیار ادویه از است است است ‎ است، استفاده اصلی اصولا اضافه اضافی اقدام اقوام البته اما انبیا اند اندازه انواع اول اکید اگر ای ای، اید ایده ایرانیان ایم این اینکه با بادمجان بادمجانها باز بازدید باشد باشد باشد وقتی باشند باشند باشید باعث باقی باید بجوشانید بخیسانید ‎ برای برسد برود ‎ برگ بریزید بریزید بریزید وقتی بزرگ بزنید بستگی بشویید بعد بنا به بهتر بهتری بوته فلفل بود بودن بوده بویا بگذارید بگیرد بیشتر تا تاروت تازه تان تخم تدارک تدریج ترخان، ترشی ترشی ترشی، تلخی تمام تمیز تمیزی تند تهیه توانید توجه توصیه تیره جایی جذب جز جهان جوز جوش جوشاندن حتما حد حداقل حدود خارج خاطر خالی خانگی خراب خرج خرد خشک خواص خوب خودشان خوشایند خوشمزه خوشمزه خیس داخل دادن دارد دارد دارند دارند دارید داشته در دراز درمانی دسترس دسترسشان دستمالهای دستها، دقت دلخواه دلمه دهید دو دوباره دور دوست دیده دیگر ذائقه را راحتتر رازیانه راستا رسد رسید رسیده رطوبت رفت رفتن رنده رنگ روزها روی رویش رویی ریختن ریخته ریختید ریز زحماتتان زدن زمان زمینی زیاد زیادی زیباتر زیبای زیر زیرا زیره ساعت ساقه سبد سبدی سبز سبزی سبزیجات سبزیجاتی سر سراسر سرکه سریعتر سطح سعی سفره سلیقه سنگینی سوپخوری فلفل سوپخوری پودر سیاه سیب سیر سینی شاید شدند شده شده) شروع شستن شسته شما شود شود استفاده شوند شوند اگر شوند ‎ شوید شیشه صرفا صفحات طبیعی طرز طعم طعمی طی ظرف ظروف عدد بادمجان عدد دارچین عدد کرفس عطر عنوان عوض غبار غذاخوری ادویه غذاخوری سرکه غذاخوری نمک غذاهای غذایی غیر فال فرا فرمائید فصل فلفل قاشق قبل قدر قرار قومیتهای لا لازم لازم لازم زردچوبه لای لایه لوبیا ما مانده مانند مایل متلاشی متوسط مثلا محلی مختلف مختلفی مخصوص مخلفات مخلوط مخلوط مدت مرتبه مرحله مرزه مرور مصرف مطمئن معطر معطری معمولا معمولی مقدار مقداری مقدور ملیتهای ممکن مناسب مواد موادی مورد موسیر موسیر، موسیرها مکان می نتوانستید ندارد نسبتا نشده، نشود نظرتان نعناع نمانند نمی نور نکات نکنید نگردانید نگهداری نیاز نیازی نیز نیست نیست نیست) نیستید ها های هدر هر هستید هفته همه همین هنگام هویج هیچ و وارد وجود وسواس وسیله وقتی ولی پارچه پاک پایین پخش پس پلاستیکی پهن پودر پوست پیاز پیازهای چون کافی کامل کاملا کدام کردن کرده کرفس کرم کشیدن کلم کم کمترین کنار کند کندن کنده کنید کنید کنید، کنیم که کوتاهی کوچکتر کوچکی کپک کیلوگرم برگ کیلوگرم سبزی کیلوگرم سیر کیلوگرم فلفل کیلوگرم لوبیا کیلوگرم موسیر کیلوگرم نعنای کیلوگرم پیاز گرد گرم گرم جوز گرم ریشه گرم سیب گرم هویج گرم پودر گرنه گشنیز گل گلهای گلپر ی یا یادتان یک یکی ‎

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “طرز تهیه ترشی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.