طرز تهیه جوجه کباب

طرز تهیه جوجه کباب

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • طرز تهیه جوجه کباب
 •  

  طرز تهیه جوجه کباب

  طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

  مواد لازم :

  سینه مرغ 5 عدد  .  پیاز 2 عدد  .  ماست یا روغن مایع 1/2 لیوان

  زنجبیل تازه 1 تکه کوچک  .  زعفران دم کرده 1/3 لیوان  .  آبلیمو 5 قاشق غذاخوری

  گوجه فرنگی درشت 4 عدد  . کره مقدار لازم  .  نمک و فلفل سیاه مقدار لازم

  طرز تهیه جوجه کباب :

  پیازها را به شکل حلقه های نازک خرد کنید و داخل کاسه ای بریزید ، سینه های مرغ را از به صورت نوارهای پهنی برش بزنید و هر نوار را از وسط نصف کنید سپس به پیازها اضافه نمایید.

  در ادامه ماست یا روغن مایع ، زنجبیل ، زعفران دم کرده ، 3 قاشق غذاخوری آبلیمو ، نمک و فلفل سیاه را به تکه های مرغ و پیاز اضافه کنید ، خوب مخلوط نمایید تا تکه های مرغ کاملا به مواد آغشته شود سپس روی ظرف را با سلفون یا نایلون فریزر بپوشانید و به مدت 8 – 5 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا مزه دار شود.

  پس از مزه دار شدن تکه های مرغ را در یک ردیف روی سطح کار قرار دهید سپس روی آن را با دست نگهدارید و سیخ را به آرامی از داخل تکه های مرغ عبور دهید ( دقت کنید میان تکه های مرغ فاصله ای نباشد و کاملا به هم چسبیده باشند ) ، گوجه ها را نیز از وسط نصف کنید و به سیخ بکشید.

  برای تهیه سس کره مخصوص جوجه کباب مقداری کره را داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید تا آب شود سپس 2 قاشق غذاخوری آبلیمو و مقداری نمک و فلفل اضافه کنید.

  سیخ های جوجه را روی آتش ذغال قرار دهید و کمی این طرف و آن طرف کنید تا رنگ گوشت تغییر کند سپس با قلمو از سس کره روی سطح جوجه کباب بزنید ، در زمان کباب شدن هر چند لحظه یک بار سیخ های جوجه را روی هم قرار دهید تا آب کباب به خورد جوجه ها برود و جوجه کباب ترد بماند ، پس از اینکه جوجه کباب آماده شد بقیه سس کره را روی کباب ها بریزید و از روی حرارت بردارید.

  نکته :

  در صورتی که میخواهید جوجه کباب را در فر آماده کنید باید جوجه ها را پس به سیخ کشیدن داخل سینی فر که چرب کرده اید قرار دهید سپس سینی را داخل فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار دهید ، هر چند دقیقه کباب ها را پشت و رو کنید و با سس کره روی آن برس بکشید تا آماده شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  نکات کلیدی طرز تهیه جوجه کباب

  نکته ی اول در مورد آبلیمو و نمک هست. اول اینکه آبلیو و نمک جوجه را سفت می کند. حذف آن هم جوجه را بی مزه می کند. برس کشیدن ترکیب آبلیمو و نمک به جوجه ی نیم پز شده هم به اندازه ی کافی به آن طعم و مزه نمی دهد و باید همراه این مواد بماند تا طعم بگیرد.

  خوب پس چه کار کنیم که هم گوشت سفت نشود و هم به اندازه ی کافی طعم بگیرد.

  ما باید دور تا دور جوجه ها را با روغن مایع کاور کنیم تا در اثر ماندن طولانی از نفود آبلیمو و نمک به تکه های جوجه جلوگیری کند در عین حال حسابی طعم دار شود.

  پس قبل از اضافه کردن آبلیمو و نمک به آن روغن مایع (نه کره توضیح می دهم) اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم تا جوجه ها با روغن پوشیده بشوند بعد آبلیمو و نمک اضافه می کنیم به این شکل جوجه های طعم دار شده ی ما هرگز و هرگز سفت نخواهند شد.

  کره هم چون در اثر سرما سفت می شود حتی اگر آن را ذوب کنیم باز چون جوجه ها سردند سفت می شود و جوجه ها خوب کاور نمی شوند و جوجه در اثر تماس با آبلیمو و نمک سفت می شود برای این قسمت توصیه نمی شود. اما در آخر می توانید برای عطر و طعم بیشتر به آن 1 قاشق غذاخوری کره ی مذاب اضافه کنید.

  طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

  نکته ی دوم در مورد شیوه ی خرد کردن پیاز هست. بعضی افراد پیاز را رنده می کنند تا تکه های جوجه را خوب بپوشاند. بعضی هم پیاز را داخل خرد کن یا بلندر له می کنند تا جوجه ها حسابی مزه بگیرند.

  به نظر من این روش غلط است، چرا ؟ چون اگر پیاز له یا رنده شود به تکه های جوجه می چسبد و جدا نمی شود. بعد که ما روی حرارت کباب می کنیم این پیاز ها سریع می سوزند و ما گمان می کنیم رنگ جوجه عوض شده و پخت آن کافی است.

  در حالیکه این پیازها هستند که طلایی (و بعضا قهوه ای و سیاه شدند و سوختند) و این باعث می شود پخت را متوقف کنیم و گوشت مرغ به خوبی نپزد و همچنین پیازهای سطح جوجه بسوزند و تلخ شوند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  اگر پیاز را به این شکل له کنید ما در جوجه کبابمان یک کاور تلخ و سوخته ی پیازی و گوشتی نپخته داریم.

  پس رنده و له کردن پیاز ممنوع بهترین شکل خرد کردن پیاز خلال کردن آن هست.

  نکته ی بعدی در مورد زعفران هست. یک جوجه کباب اصل و حرفه ای حتما حتما زعفران آن هم به مقدار زیاد دارد.

  منتها مشکلی که وجود دارد این است که ما زعفران دم کرده (یا به اصطلاح آب زعفران) را به جوجه ها اضافه می کنیم اما به جای اینکه تکه های جوجه طعم زعفرانی بگیرند پیازها و روغن و آبلیمو و خلاصه هرچی که داخل آن ریختیم طعم زعفران می گیرند و بعدا این مواد زعفرانی دور ریخته می شود که به نظر من خسارت است. خوب پس چه کار می کنیم؟

  قبل از اضافه کردن هر چیزی به جوجه (هرچیزی شامل پیاز و آبلیمو و …) به تکه های جوجه خام و خالص رعفران دم کرده اضافه می کنیم و به مدت 1 ساعت (یا بیشتر) استراحت می دهیم تا تکه های جوجه طعم و رنگ زعفران بگیرند بدون اینکه نگران رنگ و طعم گرفتن پیازها و آبلیمو و سایر مواد باشیم. بعد به آن سایر مواد را اضافه می کنیم.

  نکته ی آخر هم در مورد ادویه جات هست. مرغ ذاتا بوی خاصی دارد که ناپسند است. این بو به میزان قابل توجهی با پیاز و زعفران گرفته می شود. اما اضافه کردن سایر ادویه جات هم به رفع بوی بد مرغ و بهتر شدن طعم و بوی آن کمک شایانی می کند. این مورد کاملا سلیقه ای است اما ادویه های پیشنهادی من 1- پودر پیاز 2- فلفل سیاه تازه آسیاب شده (نه مانده! توضیح می دهم) 3-مقدار بسیار اندکی پودر سیر

  و یک نکته هم که حتما خودتان خوب می دانید این است که به صورت کلی هر نوع ادویه ای را دقیقا در همان لحظه ی مصرف باید آسیاب کرد. ادویه های آسیاب شده اگر بمانند به سرعت بو و طعم خودشان را از دست می دهند.

  این یک قانون کلی است. هل، زعفران، فلفل سیاه، تخم گشنیز. و هر ادویه ی دیگری را دقیقا در همان لحظه ی استفاده باید آسیاب کرد تا بیشترین میزان بو و طعم را داشته باشیم.

  پس مراحل کار مزه دار کردن جوجه کباب به این شکل است : اول به تکه های جوجه ی خرد شده محلول غلیظ زعفران اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تکه های جوجه همراه با محلول زعفران 1 ساعت بماند.

  بعد به آن روغن مایع اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا تکه های جوجه کاملا با روغن مایع کاور شوند.

  بعد به آن آبلیمو و نمک و ادویه جات تازه آسیاب شده اضافه می کنیم مجددا یک ساعت استراحت می دهیم و در نهایت به آن پیازی که خلالی خرد شده و در صورت دلخواه فلفل دلمه ای خرد شده اضافه می کنیم حداقل برای مدت 2 ساعت و حداکثر یک شب در یخچال به آن استراحت می دهیم تا حسابی مزه بگیرد.

  بعد هم روی شعله ای یکنواخت و متوسط ( و از آن بهتر زغال سرخ) کبابشان می کنیم و با پلوی زعفرانی و کره و گوجه ی کبابی سرو می کنیم.

  (پس با این حساب برای درست کردن یک جوجه کباب با کیفیت حداقل 4 ساعت زمان لازم است. بهتر است برنامه ریزی کنیم تا زمان کم نیاوریم).

   

  کلمات کلیدی : از اگر نکته ( (نه (هرچیزی (و (یا )   ، ؟ آب آبلیمو آبلیو آتش آخر آرامی آسیاب آغشته آماده آن اثر اجازه ادامه ادویه از است است در است، استراحت استفاده اصطلاح اصل اضافه افراد اما انبیا اندازه اندکی اول اگر ای اید این اینکه با بار باز بازدید باشند باشیم باشیم پس باعث باید بخار بد بدون برای بردارید برس برش برنامه برود بریزید بزنید بسوزند بسیار بشوند بعد بعدا بعدی بعضا بعضی بقیه بلندر بماند بماند بمانند به بهتر بهترین بو بوی بپوشاند بپوشانید بکشید بکشید بگیرد بعد بگیرد ما بگیرد خوب بگیرند بگیرند به بی بیشتر بیشتر) بیشترین تا تاروت تازه تخم ترد ترکیب تغییر تلخ تماس تهیه توانید توجهی توصیه توضیح تکه جات جای جدا جلوگیری جوجه حال حالیکه حتما حتی حداقل حداکثر حذف حرارت حرفه حساب حسابی حلقه خاصی خالص خام خرد خسارت خلاصه خلال خلالی خوب خوبی خودتان خودشان خورد داخل دار دارد دارد منتها داریم پس داشته دانید در درجه درست درشت دست دقت دقیقا دقیقه دلخواه دلمه دم دمای دهد دهم) دهند این دهید دهیم دور دوم دیگر دیگری ذاتا ذغال ذوب را ردیف رعفران رفع رنده رنگ رو روش روغن روی ریخته ریختیم ریزی زعفران زعفران) زعفران، زعفرانی زعفرانی زغال زمان زنجبیل زنیم زیاد ساعت سانتیگراد سایر سرخ) سردند سرعت سرما سرو سریع سس سطح سفت سلفون سلیقه سوختند) سوخته سوزند سپس سیاه سیاه، سیخ سیر و سینه سینی شامل شایانی شب شد شد کره شدن شدند شده شعله شود شود شود پس شود پس شوند شوند شوند بعد شکل شیوه صفحات صورت صورتی طرز طرف طعم طلایی طولانی ظرف عبور عدد  عطر عوض عین غذاخوری غذاخوری گوجه غلط غلیظ فاصله فال فر فرمائید فرنگی فریزر فلفل قابل قاشق قانون قبل قرار قسمت قلمو قهوه لازم لازم لازم  لحظه له لیوان زنجبیل لیوان  ما ماست ماندن مانده مایع متوسط متوقف مجددا محلول مخصوص مخلوط مدت مذاب مراحل مرغ مزه مشکلی مصرف مقدار مقداری ممنوع من مواد مورد می میان میخواهید میزان نازک ناپسند نایلون نباشد نخواهند نشود نصف نظر نفود نمایید نمایید نمک نمی نهایت نوار نوارهای نوع نپخته نپزد نکات نکته نگران نگهدارید نیاوریم) نیز نیم ها های هر هرچی هرگز هست هست نکته هستند هل، هم همان همراه همچنین و وجود وسط پخت پز پس پشت پلوی پهنی پودر پوشیده پیاز پیازها پیازهای پیازی پیشنهادی چرا چرب چسبد چسبیده چند چه چون چیزی کار کاسه کافی کاملا کاور کباب کباب کبابشان کبابمان کبابی کرد کردن کرده کره کشیدن کلی کلیدی کم کمک کمی کن کند کنند کنید کنید کنیم کنیم (پس کنیم نکته کنیم؟ قبل که کوچک  کیفیت گرفتن گرفته گشنیز گمان گوجه گوشت گوشتی گیرند ی یا یخچال یک یکنواخت –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “طرز تهیه جوجه کباب”

  دیدگاه ها بسته شده اند.