مرزه

مرزه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • مرزه
 •  

  مرزه

  مرزه

  مرزه گیاهی است یکساله از تیره نعناعیان دارای ساقه‌های متعدد و به رنگ مایل به قرمز است که به حالت وحشی در اروپای جنوبی و آسیا (از جمله ایران) به فراوانی می‌روید.

  از این گیاه اسانسی حاصل می‌شود که به صورت مایعی بی‌رنگ یا مایل به زرد است. سرشاخه‌های آن بوی معطر و اثر نیرودهنده و تسهیل‌کننده عمل هضم و مقوی معده و مدر و بادشکن دارد.

  این گیاه در ایران جزو سبزی‌های خوراکی به صورت خام و پخته در اغذیه مصرف می‌شود.

  شربت گیاهی تیامین که در داروخانه‌های ایران موجود است حاوی اسانس آویشن، مرزه و رازیانه می باشد.

   

  خواص مرزه

   

  خواص مرزه

   

  مرزه (Summer savoury) که از گیاهان خانواده نعناع به شمار می ‌رود، در فاصله ماه‌های تیر تا شهریور در ایران به گل می‌ نشیند.

  مرزه گیاه چند ساله ای است که بومی مدیترانه شرقی و جنوب غربی آسیاست.

  قسمت های هوایی به انضمام برگ ها که در بعضی مواقع، فقط قسمت های فوقانی گل دار جمع آوری می گردد، به صورت خوشه ای دسته شده و یا بر روی قاب های چوبی پهن کرده و در سایه و با حرارت مصنوعی کمتر از 40 درجه سانتی گراد خشک می شوند.

  برگ‎های آن نرم و متقابل و تقریبا بدون دمبرگ و باریک و نوک تیز و پوشیده از کرک و دارای تارهای غده‎ای فراوان اسانس‎ دار است.

  فرآوری

  اسانس مرزه از تقطیر با بخار آب از برگ ها و سرشاخه های برگدار حاصل می شود. این اسانس مایعی بی رنگ و یا مایل به زرد و دارای عطر و بوی تند و زننده ای و با مزه ای که طعم فلفل را به یاد می آورد، می باشد.

  این گیاه دارای 0/8 تا 1/5درصد اسانس به همراه تانن، رزین و موسیلاژ می باشد. اسانس مرزه درصنایع غذایی کاربرد دارد.

  کاربرد مرزه

  اسانس گیاه مرزه دارای طبیعت گرم و اثرات تقویت کننده معده، تسهیل کننده عمل هضم، ضد نفخ و مُدر ( ادرار آور ) است.

  برای معالجه اسهال بسیار مناسب است و یک ضدعفونی کننده قوی می باشد.

  این گیاه را به عنوان چاشنی و ادویه به همراه لوبیا، سالاد فصل، خیار، ماهی، گوشت، کالباس و سوسیس مصرف می کنند.

  دارویی به نام تیمیان Thymian در داروخانه های کشور وجود دارد که از گیاه مرزه، آویشن، رازیانه و اکالیپتوس تهیه می شود و دارای اثرات ضد سرفه و خلط آور می باشد.

  این گیاه در ایران جزو سبزی‎های خوراکی است و به صورت خام و پخته در غذاها مصرف می‎شود.

  دارای خاصیت بادشکن و همچنین دافع کرم می باشد.

  به صورت دم کردنی در رفع گرفتگی معده و روده موثر می باشد.

  کشف ترکیبات ضد درد در گیاه مرزه

  تحقیقات نشان می‌ دهد چهار ترکیب شیمیایی ضد درد در گیاه مرزه وجود دارد.

  گیاهی که در این تحقیق استفاده شده با نام علمی(Satureja hortensis ) “ساتوریا خوزستانیکا” شناخته می ‌شود که محل رویش طبیعی آن در استان‌های خوزستان و لرستان است و در گویش محلی به نام “مرزه خوزستانی” شناخته می‌ شود.

  رویش مرزه خوزستانی نه تنها در این استان، بلکه در سایر استان‌های جنوبی تا میانه ایران نیز وجود دارد.

  آن چه در تحقیق جدید به آن اشاره شده وجود ترکیبات شیمیایی با خواص ضد التهابی و ضد درد در نمونه‌هایی از گیاه است که نه به شکل وحشی، بلکه به صورت دستی کاشته شده‌اند.

  پیش از این به خواص 2 ترکیب از 4 ?ترکیب شیمیایی موجود در قسمت برگ و ساقه مرزه اشاره شده بود. این دو ترکیب عبارتند از: بتا سیتروزول و اسید اورسولیک. به عنوان مثال ترکیب بتا سیتروزول که در بادام زمینی نیز وجود دارد، منجر به توقف رشد غده پروستات در حیوانات آزمایشگاهی می ‌شود.

  همچنین گزارش‌های متعددی مبنی بر اثر ضد التهابی اسید اورسولیک برای درمان سوختگی‌ ها و نیز اثر بازدارندگی آن بر رشد تومورها منتشر شده است.

  خواص ضد التهابی اسید اورسولیک منجر به استفاده وسیع از این ترکیب در صنایع آرایشی شده است.

  تا کنون گزارش‌های مختلفی درباره وجود انواعی از روغن‌های ضروری در این گیاه به چاپ رسیده است.

  علاوه بر این، سه گزارش علمی مختلف در ایران در فاصله سال‌های 2003 تا 2005 میلادی، به خواص ضد التهابی و ضد میکروبی این گیاه اشاره کرده‌ اند.

  در بین مصارف بومی از گیاه مرزه در ایران می توان به استفاده از آن برای تسکین دندان درد اشاره کرد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  تاثیر مرزه در درمان دردهای عصبی

  مصرف مرزه در درمان دردهای عصبی و نرمی استخوان تاثیر دارد.

  به گزارش ایسنا،‌ اگر روزانه 100 گرم مرزه در 500 گرم آب جوشانده شود و تا 5 روز مصرف گردد، علاوه بر این که باعث تقویت معده می‌ شود، در رفع زخم روده نیز موثر است.

  همچنین حمام ( بُخور ) جوشانده برگ های گیاه مرزه در رفع دردهای روماتیسمی ، عصبی و نرمی استخوان نیز موثر است.

  اثرات ضد انعقادی خون گیاه مرزه

  محققان تاثیر گیاه مرزه را بر افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی خون در حیوانات آزمایشگاهی نشان دادند.

  تحقیقات این پژوهشگران نشان می دهد که مصرف سه بار در روز گیاه مرزه و هر بار به میزان 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، موجب افزایش پروترومبین (PT) و پارشیال پروترومبین (APTT) فعال شده می گردد که هر دو از فاکتورهای انعقادی خون می باشند.

  کاهش چربی خون

  یک طرح تحقیقاتی که در آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی لرستان به مدت یک سال انجام شد، نشان داده است که گیاه “مرزه” با نام علمی “ساتوریا خوزستانیکا” اگر درست مصرف شود، مانند داروهای شیمیایی میزان چربی خون را در بدن انسان کاهش می دهد.

  لازم است پژوهشگران گیاه را پس از تبدیل به پودر، به شکل کپسول خوراکی درآورند تا برای کنترل چربی خون افراد بیمار از آن استفاده کنند.

  گیاه مرزه ، وزن را کاهش می دهد

  پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بررسی گروهی از افراد چاق دریافتند، افرادی که از رژیم غذایی کم کالری همراه با مکمل گیاهی حاوی مرزه استفاده می کنند، در کاهش وزن خود موفق تر از افرادی هستند که فقط رژیم غذایی کم کالری مصرف می کنند. پژوهشگران با توجه به نتایج این بررسی که در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر شد، برای کاهش وزن، رژیم غذایی کم کالری همراه با مکمل گیاه مرزه را توصیه می کنند.

   

  فواید مرزه چیست

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  فواید مرزه چیست

   

  برگ مرزه و شاخه‌های آن دارای ترکیبات شیمیایی با کیفیت بالا هستند که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می‌باشند. این ترکیبات همچنین از بروز بیماری‌ها پیشگیری کرده و باعث افزایش سلامت کلی بدن می‌‌شود. علاوه بر این، فیبر موجود در این گیاه به کاهش LDL یا کلسترول بد خون کمک می‌کند ، در حالیکه کلسترول خوب خون یا همان HDL را افزایش خواهد داد.

  برگ‌های مرزه دارای فنول‌های روغنی ضروری فراری همچون تیمول و کارواکرول است. همچنین ترکیباتی همچون لینالول، کامفن، کاریوفیلن و دیگر ترپنوئیدها نیز در آن یافت می‌شود.

  تیمول یکی از مهم‌ترین روغن‌های ضروری است که خاصیت ضد قارچی و ضد عفونی آن از لحاظ علمی ثابت شده است.

  علاوه بر موارد ذکر شده، ترکیبات فنولی دیگر همچون کارواکرول در مرزه از رشد باکتر‌ی‌های مختلف هچون coli و باسیلوس سرئوس جلوگیری می‌کند. کارواکرول، بنابراین ، به عنوان افزودنی غذایی سالم برای خواص ضد باکتریایی آن استفاده می‌شود. این ماده همچنین طعم تند و بی نظیری به مرزه می‌بخشد.

  مرزه منبع بسیار عالی از مواد معدنی و ویتامین‌هاست که برای سلامت کلی بدن مفید وموثر است.برگ‌ها و شاخه‌های آن منبع بسیار غنی از پتاسیم، آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و سلنیم می‌باشد. پتاسیم یکی از مهم‌ترین ترکیبات سلولی است و به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک می‌کند. منگنز نیز توسط بدن به عنوان یک کوفاکتور برای آنزیم‌های آنتی اکسیدان عمل می‌کند. آهن برای ساخت گلبول‌های قرمز خون ضروری است.

  این گیاه همچنین منبع غنی از ویتامین‌های مهمی همچون گروه B کمپلکس ، ویتامین A ، ویتامین C ، نیاسین، تیامین و پیرودوکسین است.

  مرزه خشک ۱.۸۱۰ میلی گرم از ویتامین B6 را تامین می‌کند. پیریدوکسین نیز سطح GABA ( تسکین دهنده انتقال دهنده عصبی) در مغز را بالا نگه می‌دارد و در نتیجه استرس را کاهش می‌دهد.

  ویتامین C به بدن کمک می‌کند در برابر عومل عفونی مبارزه کند و سطح رادیکال‌های آزاد و مضر در بدن را کاهش دهد.

  ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی و آنتی اکسیدان است که برای حفظ سلامت غشاهای مخاطی و پوست سالم و همچنین برای بینایی ضروری است.مصرف موادی که سرشار از ویتامین A هستند برای محافظت از ریه‌ها و پیشگیری از سرطان مجاری تنفسی بسیار مهم است.

   

  کلمات کلیدی : از ( () (از ) ?ترکیب ، آب آرایشی آزاد آزمایشگاه آزمایشگاهی آسیا آسیاست قسمت آن آنتی آنزیم‌های آهن آهن، آور آورد، آوری آویشن، اثر اثرات ادرار ادویه اروپای از ازای اسانس اسانسی اسانس‎ است است است این است برای است تا است خواص است علاوه است مرزه است همچنین استان، استان‌های استبرگ‌ها استخوان استرس استفاده استمصرف اسهال اسید اشاره اغذیه افراد افرادی افزایش افزودنی التهابی انتقال انجام اند در انسان انضمام انعقادی انواعی اورسولیک اکالیپتوس اکسیدان اکسیدانی اگر ای ایران ایران) ایسنا،‌ این این، با بادام بادشکن بار باریک بازدارندگی بازدید باسیلوس باشد باشد باشد باشد این باشد به باشند باعث بالا باکتریایی باکتر‌ی‌های بتا بخار بد بدن بدن، بدون بر برابر برای بررسی بروز برگ برگدار بسیار بعضی بلکه بنابراین به بود بومی بوی بُخور بی بیمار بیماری‌ها بین بینایی بی‌رنگ تا تاثیر تارهای تامین تانن، تبدیل تبریز تحقیق تحقیقات تحقیقاتی تر ترپنوئیدها ترکیب ترکیبات ترکیباتی تسهیل تسهیل‌کننده تسکین تقریبا تقطیر تقویت تند تنفسی تنها تهیه توان توجه توسط توصیه توقف تومورها تیامین تیر تیره تیز تیمول تیمیان ثابت جدید جزو جلوگیری جمع جمله جنوب جنوبی جوشانده حاصل حالت حالیکه حاوی حرارت حفظ حمام حیوانات خاصیت خام خانواده خشک خلط خواص خواهد خوب خود خوراکی خوزستان خوزستانی خوزستانیکا خوشه خون خون یک خیار، داد برگ‌های دادند تحقیقات داده دار دارای دارد دارد دارد آن دارد این دارد به دارد گیاهی دارد، داروخانه داروخانه‌های داروهای دارویی دافع دانشگاه در درآورند درباره درجه درد دردهای درست درصد درصنایع درمان دریافتند، دسته دستی دلار دم دمبرگ دندان دهد دهد لازم دهد ویتامین دهد پژوهشگران دهنده دو دیگر ذکر را رادیکال‌های رازیانه رزین رسیده رشد رفع رنگ روده روز روزانه روغنی روغن‌های روماتیسمی روی رویش رژیم ریه‌ها زخم زرد زمینی زننده ساتوریا ساخت ساقه ساقه‌های سال سالاد سالم ساله سال‌های سانتی سایر سایه سبزی‌های سبزی‎های سرئوس سرشاخه سرشاخه‌های سرشار سرطان سرفه سطح سلامت سلنیم سلولی سه سوختگی‌ سوسیس سکه سیتروزول شاخه‌های شد، شده شده، شده‌اند پیش شرقی شمار شناخته شهریور شود شود رویش شود، شوند برگ‎های شکل شیمیایی صفحات صنایع صورت ضد ضدعفونی ضربان ضروری طبیعت طبیعی طرح طعم عالی عبارتند عصبی عصبی مصرف عصبی) عطر عفونی علاوه علمی علمی( علوم عمل عنوان عومل غده غده‎ای غذاها غذایی غربی غشاهای غنی فاصله فاکتورهای فرآوری اسانس فراری فراوان فراوانی فرمائید فشار فصل، فعال فعالیت فقط فلفل فنولی فنول‌های فواید فوقانی فیبر قاب قارچی قرمز قسمت قلب قوی قیمت لحاظ لرستان لوبیا، لینالول، ماده مانند ماهی، ماه‌های مایعی مایل مبارزه مبنی متعدد متعددی متقابل مثال مجاری مجله محافظت محل محلول محلی مخاطی مختلف مختلفی مدت مدر مدیترانه مرزه مرزه مرزه مرزه اسانس مرزه تحقیقات مرزه محققان مرزه مرزه مرزه، مرکز مزه مصارف مصرف مصنوعی مضر معالجه معدنی معده معده، معطر مغز مفید مقوی مناسب منبع منتشر منجر منگنز منگنز، منیزیم، مهم مهمی مهم‌ترین مواد موادی موارد مواقع، موثر موجب موجود موسیلاژ موفق مُدر مکمل می میانه میزان میلادی، میلی میکروبی می‌ می‌باشد می‌باشند می‌بخشد مرزه می‌دارد می‌دهد ویتامین می‌روید از می‌شود می‌شود تیمول می‌شود شربت می‌کند می‌‌شود می‎شود دارای نام نتایج نتیجه نرم نرمی نشان نشیند مرزه نظیری نعناع نعناعیان نفخ نمونه‌هایی نه نوک نگه نیاسین، نیرودهنده نیز ها های هر هستند هضم هضم، همان همراه همچنین همچون هوایی هچون و وجود وحشی وحشی، وزن وزن، وسیع وموثر ویتامین ویتامین‌هاست ویتامین‌های پارشیال پتاسیم پتاسیم، پخته پروترومبین پروستات پزشکی پس پهن پودر، پوست پوشیده پژوهشگران پیرودوکسین پیریدوکسین پیشگیری چاشنی چاق چاپ چربی چند چه چهار چوبی چیست برگ کاربرد کارواکرول کارواکرول، کاریوفیلن کاشته کالباس کالری کامفن، کاهش کرد کردنی کرده کرده‌ کرم کرک کشف کشور کلسترول کلسیم، کلی کم کمتر کمپلکس کمک کنترل کند کنند کنند کنند کنند دارویی کنند، کننده کنون که کوفاکتور کپسول کیفیت کیلوگرم گراد گردد گردد، گرفتگی گرم گروه گروهی گزارش گزارش‌های گل گلبول‌های گوشت، گویش گیاه گیاهان گیاهی یا یاد یافت یک یکساله یکی ‌رود، ‌شود ‌شود همچنین

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “مرزه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.