غذای مردم کشورهای مختلف

غذای مردم کشورهای مختلف

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • غذای مردم کشورهای مختلف
 •  

  غذای مردم کشورهای مختلف

  غذای مردم کشورهای مختلف

   

  اگر نگاهی به عادت‌های غذایی مردم کشورهای مختلف بیندازیم متوجه خواهیم شد که شرایط اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و همچنین شرایط اقتصادی و حتی سیاسی حاکم برجوامع مختلف می‌تواند از اهمیت بسیار زیادی در عادات غذایی افراد برخوردار باشد. داشتن سه وعده غذایی اصلی از جمله ویژگی‌های مشترک در میان اقوام و کشورهای مختلف است، اگر چه ارزش هر یک از این وعده‌های غذایی در رژیم غذایی افراد در کشورهای مختلف متفاوت است. در این میان آداب و رسوم غذا خوردن و غذا پختن مردم در فرهنگ های مختلف بسیار جالب توجه است. در ادامه به برخی از عادت های غذایی در کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

  هند: هندى‌ها آداب خاصى در مصرف غذا دارند، آنان در غذا خوردن اسراف نمى‌کنند، زیرا معتقدند با افراط در غذا دچار تنبلى شده و این امر مانع رشد فکرى و جسمانى‌شان مى‌شود. از سویى دیگر سعى مى‌کنند غذاى مصرفى‌شان به چرخه طبیعت بسیار نزدیک باشد. به همین دلیل غذاهایى چون ماهى و گوشت را که برای به‌دست آوردن آن باید موجود زنده‌ای را کشت و در نتیجه باعث برهم زدن چرخه طبیعت می‌شود را مانع آرامش روح و نیایش با خدا مى‌دانند. از آداب جالبی که دارند، با دست غذا خوردن است که هیچ طبقه‌ی خاصی را هم شامل نمی‌شود، هندى‌ها معتقدند براى غذا خوردن نباید واسطه‌اى وجود داشته باشد تا انرژى بین غذا و انسان در تعامل باشد. شبیه گستره جغرافیایی ایران، عادات غذایی در هر منطقه هند متفاوت است به طور مثال در جنوب (شهرهایى چون حیدر آباد، شانل و…) غذاهاى تند مصرف مى‌کنند، در غرب (مثل کلکته) غذاى شیرین و در شمال (مثل دهلى) غذاى تند و روغنى. امّا در کل برخى غذاهاى مشترک را در همه مناطق هند مى‌توان دید. به طور مثال «دال» که از حبوبات تشکیل شده است و معمولاً آن را بر روى برنج مى‌ریزند و مى‌خورند، در تمام هندوستان بسیار رایج است. «دال» (Dal) را با عدس لوبیا و نخود می‌پزند؛ ولى هر کدام از این حبوبات به طور جداگانه پخته مى‌شوند و همین باعث تنوع در غذا مى‌شود. «دوساسامبار» (Dososambar) با اینکه غذاى مخصوص جنوب هند است، امّا مصرف آن در همه جاى هند بسیار رایج است. این غذا از یک نان بلند و نازک تشکیل شده که وسط آنرا سیب زمینى، پیاز و فلفل می‌گذارند و مى‌پیچند و برای جاشنی هم از سس خاصى استفاده مى‌کنند، که «چتنى» (Chatni) نام دارد و با نارگیل و خود سس «سامبار» (Sambar) که حاوی سبزیجات مختلف است، درست شده است. باتورا (Batura) هم یکى از نان‌هاى معروف در هند است (البته بعد از نان چاپاتى) که همراه با غذایى به نام چولا (Chala) خورده مى‌شود. چولا از نخود، گوجه فرنگى، پیاز و فلفل و ادویه تشکیل شده و همانند خورشت درست مى‌شود و آن را با نان باتورا که روغنى و پفى شکل است می‌خورند. سمبوسه نیز غذایى آشنا و پرطرفدار است که بیشتر به صورت عصرانه مصرف مى‌شود و در خیابان‌ها مى‌توان شاهد دستفروش‌هایى بود که سمبوسه مى‌فروشند. در کل اینگونه معروف است که طبقات محروم و پایین غذاهاى تندترى مصرف مى‌کنند و غذاها در طبقات بالا از درجه تندى کمترى برخوردار است.

  ژاپن: غذاهای ژاپنی از جمله سالم‌ترین غذاهای دنیا هستند. امروزه رژیم غذایی ژاپن به عنوان یکی از سالم‌ترین رژیم‌های غذایی دنیا شناخته شده و گفته می‌شود یکی از دلایلی که ژاپنی‌ها طول عمر به نسبت بالایی دارند، نوع رژیم غذایی آن‌ها است. از ویژگی‌های بارز غذاهای سنتی ژاپن، کلسترول و چربی و کالری کم و فیبر بالای آن است. شاید بهترین توصیف برای غذاهای ژاپنی حفظ طعم طبیعی و هارمونی آن‌هاست. برنج و ماهی و فرآورده‌های دریایی در مجمع الجزایر ژاپن از کوه‌های پوشیده از برف شمال «هکایدو» تا سواحل شنی «اکیناوا» ماده‌ی اولیه‌ی اغلب غذاهای سنتی محسوب می‌شود. از برنج علاوه بر مصرف روزانه در منوی اصلی، فرآورده‌های جانبی سنتی ویژه‌ی دیگری نیز تهیه می‌شود نظیر: «موچی» یا کیک برنجی و «سِنبِه» یا بیسکویت برنجی و «ساکِه» که نوشیدنی الکلی مرسوم ژاپن است همین‌طور «میسو» که از افزودنی‌ها و طمع دهنده‌‌های غذایی محسوب می‌شود. وعده‌های غذایی اصلی در ژاپن شامل سه وعده است و یک منوی کامل از غذاهای ژاپنی شامل: برنج پخته(gohan)، سوپ میسو (misoshiro)، غذاهای آب پز نظیر سبزیجات و ماهی با گوشت آب‌پز (suimono)، گوشت و ماهی یا سبزیجات سرخ شده یا کبابی (yakimono)، ترشی از سبزیجات و یا غذاهای دریایی (sunomon)، سبزی و ماهی و یا حبوباتی که آغشته به سس مخصوص هستند (aemono or hitashimono)، ماهی خام ورقه‌شده (sashimono) و ترشیجات (konomono). همچنین ژاپنی ها غذای خود را با دو چوب نازک که به آن «هاشی» می‌گویند می‌خورند که در واقع نقش قاشق و چنگال را دارد. آنها در خانه عموماً از ظروف کوچک برای صرف غذا استفاده می‌کنند. آنها در پیاله های کوچک، برنج می‌ریزند. آن را نزدیک دهان خود قرار می‌دهند و با هاشی غذای خود را تندتند راهی دهانشان می‌کنند. خمچنین در ژاپن سوپ همراه برنج را نیز بایستی «هورت» کشید و با نفس‌های عمیق خورد. خوردن سوپ با صدای بلند و سرکشیدن آن نشانه‌ی آن است که از طعم غذا خوششان می‌آید و از خوردن آن لذت می‌برند. یکی از رسوم و آداب دیگر غذا خوردن در ژاپن آن است که پیش از صرف غذا لیوان افراد حاضر از نوشیدنی پر می‌شود. به علاوه، لیوان هر کس بعد از نوشیدن، به سرعت باید توسط فرد دیگری پر شود. این عمل در خانواده‌های ژاپنی توسط خانم‌ها صورت می‌گیرد.

  آمریکا: دیدگاه مردم آمریکا درباره غذاخوردن از بسیاری جهات با دیگر کشورها متفاوت است. آنها بیش از هر چیز به خوردن غذایی که برای آنها لذت بخش باشد اهمیت می‌دهند و به مضرات آن توجهی نمی‌کنند، از این رو رژیم غذایی مردم این کشور به عنوان یکی از مضرترین رژیم‌های غذایی درسطح دنیا شناخته شده است. آمریکایی‌ها بیش از 40 درصد از بودجه اختصاص یافته برای موادغذایی را به غذاهای رستورانی و غذاهای آماده یا به اصطلاح فست‌فود اختصاص می‌دهند و این در حالی است که برخلاف آنها، مردم در سایر کشورهای صنعتی جهان غرب مانند بسیاری از اروپایی‌ها، تنها 5 درصد از این بودجه را به غذاهای غیرخانگی اختصاص می‌دهند. به همین علت خوردن غذاهای ناسالم در آمریکا موجب شده است تا ساکنان این کشورها بیش از دیگر کشورها با مشکل اضافه وزن مواجه شوند. اما در کنار این عادت های غذایی بد آشپزی آمریکایی دارای فهرستی از غذاهای متنوع می‌باشد که شامل طیف گسترده‌ای از هات داگ‌ها، برگرها و غذاهای سرخ کردنی هستند. از جمله معروفترین غذاها و میان وعده های آمریکایی می‌توان به این موارد اشاره کرد: پاستای گولاش آمریکایی (غذایی خورشت مانند است که در ظروف خوراک پزی سفالی یا شیشه‌ای طبخ می‌شود و مواد اصلی تشکیل دهنده آن شامل؛ ماکارونی شکل‌دار، سس گوجه فرنگی و گوشت چرخ‌کرده می‌باشد.)، پوره سیب (نوعی پوره شیرین است که از سیب پخته و له شده به همراه شکر تهیه می‌شود.)، گامبو (این غذا معمولاً به شکل سوپ، و با محتویات میگو، برنج، فلفل دلمه‌ای، اوکرا، پیاز، کرفس، و ادویه‌جات می‌باشد.)، استیک (به قسمتی از گوشت گاو گفته می‌شود که آن را کباب و یا در روغن سرخ می‌نمایند و معمولاً در کنار سیب زمینی خورده می‌شود.)، چیزبرگرف هات داگ و سیب زمینی تنوری.

  هلند: هلندی‌ها از جمله افرادی هستند که علاقه آ‌نها به خوردن غذاهای دریایی و بویژه ماهی زبانزد همه است. علاقه زیاد مردم هلند به خوردن ماهی تا حدی است که آنها حتی در تهیه ترشی هم از ماهی استفاده می‌کنند. ترشی‌ماهی که از جمله چاشنی‌های غذاهای اصلی مردم این کشور است یکی از محبوب‌ترین انواع ترشی‌هاست که همراه با غذا یا در تهیه انواع مختلفی از ساندویچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما ماهی محبوبترین خوراک مردم هلند نیست، هلندی ها بشدت از خوردن سیب زمینی در انواع مختلفش (چیپس، سرخ شده خلالی، آب پز، تنوری و..) لذت می‌برند، بطوری که در اکثر غذاهای هلندی سیب زمینی وجود دارد. صبحانه معمول هلندها نیز متشکل از قهوه یا چای، نان ذرت، در اکثر مواقع با پنیر ، مربا یا hagelslag (تگرگ شکلات، مربایی با تکه های شکلات کوچک)، نان کشمش و شیر است. از معروفترین غذاهای هلندی می‌توان به سوسیس (در انواع مختلف که یکی از معروفتری انه یک نوع سوسیس خشک شده به نام (Metworst) است.)، سوسیس دودی (نوعی سوسیس که در آن مقداری تراشه های چوب وجود دارد.)، دلمه کباب (گوشت چرخ کرده به همراه برگ کلم)، اسنک سویا، کوفته هلندی (Frikandel)، کدو حلوایی با هلو و… اشاره کرد. همچنین در این کشور خوردن شیرینی بسیار رایج و مرسوم است. از معروفترین شیرینی های هلندی می‌توان به «قطوفه» (zoute) اشاره کرد. (البته این شیرینی در اغلب موارد شور است!).

  لبنان: لبنانی ها قبل از غذای اصلی پیش غذای مفصلی را سرو می‌کنند. هر کدام از این پیش غذاها داخل بشقاب های کوچکی گذاشته می‌شود که به مجموعه آنها مزا (meza) هم گفته می‌شود. مزا لبنانی از دو سالاد بسیار خوشمزه به نام تبوله فتوش، حمص (ترکیبی از نخود، کشک و روغن زیتون)، بابا غنوج (چیزی شبیه حلیم بادمجان)، سمبوسه، دلمه برگ مو، کیبه، چیز رول و… تشکیل می‌شود. روغن زیتون، سبزیجات تازه همچون پیاز، سیر، جعفری، نعناع، زیتون و نخود فرنگی، ادویه های مختلف همراه آبلیمو و روغن زیتون، میوه های متنوع و رنگارنگ به علاوه غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو، رنگ و لعاب خاصی به سفره های لبنانی می‌دهد. آشپزهای لبنانی بیش از آنکه به انواع سس ها متکی باشند، به ادویه جات و تازگی مواد غذایی توجه می‌کنند. جالب است بدانید، لبنانی ها ندرتا از چربی های حیوانی در غذایشان استفاده می‌کنند و مصرف کره و خامه را فقط به چند دسر محدود کرده اند. در ضمن، گوشت پرندگان را هم به گوشت قرمز ترجیح می‌دهند. اما اگر قرار به خوردن گوشت قرمز باشد، مردم ساحلی نشین لبنان، گوشت گوسفند و مردم مناطق کوهستانی گوشت بز را انتخاب می‌کنند. به ندرت می‌توان غذایی لبنانی را پیدا کرد که فاقد روغن زیتون، سیر و آبلیمو باشد. همچنین بیشتر غذاهای لبنانی با کباب کردن، تنوری کردن یا خوابانده شدن در روغن زیتون تهیه می‌شوند. بعد از پیش غذاها، غذای اصلی آورده می‌شود که عمدتا انواع کباب است. کنار کباب ها استفاده از برنج مرسوم نیست اما استفاده از سیب زمینی سرخ کرده، کشک و از همه مهم تر ماست چکیده در سفره لبنانی بسیار رایج است. اما یکی از عادت های بسیار بد لبنانی ها این است که آنها عموما بعد از غذا قلیان می‌کشند! انواع باقلوا، پودینگ برنج و نوعی شیرینی به نام «اُم‌علی» نیز به عنوان دسر در لبنان استفاده می‌شود. («ام علی» نوعی شیرینی مربایی‌ است که از نارگیل، کشمش و شیر تهیه می‌شود.). همچنین از نوشیدنی‌های متداول در این کشور می‌توان به دوغ، چای نعنا و قهوه عربی اشاره کرد.

  مکزیک: غذای مکزیکی به تنوع در ترکیب مزه ها، تزئینات رنگارنگ و گوناگونی مواد اولیه و چاشنی ها معروف است. بسیاری فکر می‌کنند که غذاهای مکزیکی بسیار تند و پر ادویه هستند اما اغلب غذاهای مکزیکی طعم تند ملایم را در آمیزش با اندکی چاشنی زیره و ترشی لیمو مانند ارائه می‌کنند. انوع غذاهای مکزیکی و شیوه طبخ آنها از هر منطقه تا منطقه دیگر متغیر است. جغرافیای محل، تفاوت های قومیتی و آب و هوای هر منطقه بر تنوع غذای مکزیکی تأثیر می‌گذارند. بعنوان مثال؛ در شمال مکزیک گوشت گاو، بز و شترمرغ بیشتر استفاده می‌شود، این در حالی است که سبزیجات تند و انواع لوبیا و گوشت مرغ و ماکیان اجزای اصلی غذاهای جنوب مکزیکی را تشکیل می‌دهند. همچنین اجزای اصلی آشپزی مکزیکی بسیار متنوع هستند برای مثال آووکادو و برگ های آووکادو از پر مصرف ترین اقلام مصرفی در آشپزخانه مکزیکی ها است. مکزیکی ها از برگ های خشک پودر شده آووکادو به عنوان ادویه خوشبو استفاده می‌کنند و خود آووکادوی رسیده را در انواع سس ها، سوپ ها و سالاد ها مصرف می‌کنند. کاکتوس یا نوپال هم از دیر باز در غذاهای مکزیکی کاربرد داشته است. بافت و طعم کاکتوس بسیار شبیه به بامیه است و پس از پخت کامل، شیره لزجی از آن خارج می‌شود که در لعاب دادن به خوراک های آبدار بسیار مؤثر است. اما یکی از شناخته ترین و محبوب ترین مهمان های همیشگی در آشپزخانه مکزیکی فلفل چیلی است. چیلی که هم به صورت تازه و هم به صورت خشک، کوبیده و یا پودر شده در غذاهای مکزیکی به کار می‌رود، همان ادویه ای است که مزه تند اما لطیف فلفل در غذاهای مکزیکی را به وجود می‌آورد. گشنیز هم از پدیده های آشپزخانه مکزیکی است که تقریباً در بیشترغذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از معروف ترین غذاهای مکزیکی می‌توان تورتیا را که نام مردم عادی مکزیک است و از خمیر ماسایا آرد ذرت تهیه می‌شود، نام برد. پس از تورتیا، انواع لوبیاهای پخته و سرخ شده جایگاه ثابتی در غذای روزمره مکزیکی دارد. همچنین مکزیکی ها از انواع مختلفی از سس در کنار غذاهای خود استفاده می‌کنند که در این بین گوآکامولی و سالساف از معروف ترین سس های مکزیکی هستند. پایه گوآکامولی که معمولاً به صورت تازه درست شده و همان موقع در کنار یک بشقاب بزرگ چیپس تورتیا سرو می‌شود، آووکادو است. انواع گوجه رنگارنگ و فلفل چیلی و پیاز و گشنیز نیز مواد اصلی تشکیل دهنده سالسا هستند.

   

  کلمات کلیدی : ( () ()، («ام (البته (این (به (ترکیبی (تگرگ (در (شهرهایى (غذایی (مثل (نوعی (چیزی (چیپس، (گوشت )، «اُم‌علی» «اکیناوا» «دال» «دوساسامبار» «سامبار» «ساکِه» «سِنبِه» «قطوفه» «موچی» «میسو» «هاشی» «هورت» «هکایدو» «چتنى» ، آب آباد، آبدار آبلیمو آب‌پز آداب آرامش آرد آشنا آشپزخانه آشپزهای آشپزی آغشته آماده آمریکا آمریکایی آمریکایی‌ها آمیزش آن آنان آنرا آنها آنها، آنکه آن‌ها آن‌هاست آوردن آورده آووکادو آووکادوی آ‌نها اجتماعی، اجزای اختصاص ادامه ادویه ادویه‌جات ارائه ارزش اروپایی‌ها، از است است ژاپن است) لبنان است)، است، استفاده استیک اسراف اسنک اشاره اصطلاح اصلی اصلی، اضافه اغلب افراد افرادی افراط افزودنی‌ها اقتصادی اقلام اقوام الجزایر الکلی اما امر امروزه امّا انتخاب اند اندکی انرژى انسان انه انواع انوع اهمیت اولیه اولیه‌ی اوکرا، اکثر اگر ای ایران، این اینکه اینگونه با بابا باتورا بادمجان)، بارز باز باشد باشد، باشند، باعث بافت باقلوا، بالا بالای بالایی بامیه باید بایستی بخش بد بدانید، بر براى برای برجوامع برخلاف برخوردار برخى برخی برد برف برنج برنج، برنجی برهم برگ برگرها بز بزرگ بسیار بسیاری بشدت بشقاب بطوری بعد بعنوان بلند به بهترین به‌دست بود بودجه بویژه بیسکویت بیش بیشتر بیشترغذاها بین بیندازیم تأثیر تا تازه تازگی تبوله تر تراشه ترجیح ترشی ترشیجات ترشی‌ماهی ترشی‌هاست ترکیب ترین تزئینات تشکیل تعامل تفاوت تقریباً تمام تنبلى تند تندترى تندتند تندى تنها تنوری تنوری هلند تنوع تهیه توجه توجهی تورتیا تورتیا، توسط توصیف تکه ثابتی جات جاشنی جالب جالبی جانبی جاى جایگاه جداگانه جسمانى‌شان جعفری، جغرافیای جغرافیایی جمله جنوب جهات جهان حاضر حالی حاوی حاکم حبوبات حبوباتی حتی حدی حفظ حلوایی حلیم حمص حیدر حیوانی خارج خاصى خاصی خام خامه خانم‌ها خانه خانواده‌های خدا خشک خشک، خلالی، خمچنین خمیر خوابانده خواهیم خود خوراک خورد خوردن خورده خورشت خوشبو خوششان خوشمزه خیابان‌ها داخل دادن دارای دارد دارد)، دارند، داشتن داشته داگ داگ‌ها، در درباره درجه درست درسطح درصد دریایی دست دستفروش‌هایى دسر دلایلی دلمه دلمه‌ای، دلیل دنیا دهان دهانشان دهلى) دهنده دهنده‌‌های دو دودی دوغ، دچار دید دیدگاه دیر دیگر دیگری ذرت ذرت، را راهی رایج رستورانی رسوم رسیده رشد رنگ رنگارنگ رو روح روزانه روزمره روغن روغنى رول روى رژیم رژیم‌های زبانزد زدن زمینى، زمینی زنده‌ای زیاد زیادی زیتون زیتون)، زیتون، زیرا زیره زیست ساحلی سالاد سالسا سالساف سالم‌ترین ساندویچ‌ها ساکنان سایر سبزی سبزیجات سرخ سرعت سرو سرکشیدن سس سعى سفالی سفره سمبوسه سمبوسه، سنتی سه سواحل سوسیس سوپ سوپ، سویا، سویى سیاسی سیب سیر سیر، شامل شامل؛ شانل شاهد شاید شبیه شترمرغ شد شدن شده شرایط شمال شناخته شنی شود شور شوند شکر شکل شکلات شکلات، شکل‌دار، شیر شیره شیرین شیرینی شیشه‌ای شیوه صبحانه صدای صرف صنعتی صورت ضمن، طبخ طبقات طبقه‌ی طبیعت طبیعی طعم طمع طور طول طیف ظروف عادات عادت عادت‌های عادی عدس عربی عصرانه علاقه علاوه علاوه، علت علی» عمدتا عمر عمل عموما عموماً عمیق عنوان غذا غذاخوردن غذاها غذاها، غذاهاى غذاهای غذاهایى غذاى غذای غذایشان غذایى غذایی غرب غنوج غیرخانگی فاقد فتوش، فرآورده‌های فرد فرنگى، فرنگی فرنگی، فرهنگ فرهنگی، فست‌فود فقط فلفل فهرستی فکر فکرى فیبر قاشق قبل قرار قرمز قسمتی قلیان قهوه قومیتی لبنان لبنان، لبنانی لذت لزجی لطیف لعاب له لوبیا لوبیاهای لیمو لیوان مؤثر ماده‌ی ماسایا ماست مانع مانند ماهى ماهی ماکارونی ماکیان متداول متشکل متغیر متفاوت متنوع متوجه متکی مثال مثال؛ مثل مجمع مجموعه محبوب محبوبترین محبوب‌ترین محتویات محدود محروم محسوب محل، محیطی مختلف مختلف مختلفش مختلفی مخصوص مربا مربایی مربایی‌ مردم مرسوم مرغ مزا مزه مشترک مشکل مصرف مصرفى‌شان مصرفی مضرات مضرترین معتقدند معروف معروفتری معروفترین معمول معمولاً مفصلی مقداری ملایم مناطق منطقه منوی مهم مهمان مو، مواجه مواد موادغذایی موارد مواقع موجب موجود مورد موقع مى‌توان مى‌خورند، مى‌دانند مى‌ریزند مى‌شود مى‌شوند مى‌فروشند مى‌پیچند مى‌کنند مى‌کنند، مکزیک مکزیکی میان میسو میوه میگو، می‌آورد می‌آید می‌باشد می‌باشد)، می‌برند می‌برند، می‌توان می‌تواند می‌خورند می‌دهد می‌دهند می‌رود، می‌ریزند می‌شود می‌شود) می‌شود)، می‌شود، می‌شوند می‌نمایند می‌پزند؛ می‌کشند می‌کنند می‌گذارند می‌گویند می‌گیرد می‌گیرد آمریکا نارگیل نارگیل، نازک ناسالم نام نان نان‌هاى نباید نتیجه نخود نخود، ندرت ندرتا نزدیک نسبت نشانه‌ی نشین نظیر نعنا نعناع، نفس‌های نقش نمى‌کنند، نمی‌شود، نمی‌کنند، نوشیدن، نوشیدنی نوشیدنی‌های نوع نوعی نوپال نگاهی نیایش نیز نیست نیست، ها ها، هات هارمونی هاشی های هر هستند هلند هلندها هلندی هلندی‌ها هلو هم همان همانند همراه همه همچنین همچون همیشگی همین همین‌طور هند هندوستان هندى‌ها هوای هیچ و و) واسطه‌اى واقع وجود ورقه‌شده وزن وسط وعده وعده‌های ولى ویژه‌ی ویژگی‌های پاستای پایه پایین پخت پختن پخته پخته()، پدیده پر پرداخت هند پرطرفدار پرندگان پز پز، پزی پس پفى پنیر پودر پودینگ پوره پوشیده پیاز پیاز، پیاله پیدا پیش چاشنی چاشنی‌های چاپاتى) چای چای، چربی چرخ چرخه چرخ‌کرده چند چنگال چه چوب چولا چون چکیده چیز چیزبرگرف چیلی چیپس ژاپن ژاپن، ژاپنی ژاپنی‌ها کار کاربرد کالری کامل کامل، کاکتوس کباب کبابی کدام کدو کرد کرد مکزیک کردن کردن، کردنی کرده کرده، کرفس، کره کس کشت کشمش کشور کشورها کشورهای کشک کشید کل کلسترول کلم)، کلکته) کم کمترى کنار که کوبیده کوفته کوهستانی کوه‌های کوچک کوچک)، کوچک، کوچکی کیبه، کیک گامبو گاو گاو، گذاشته گسترده‌ای گستره گشنیز گفته گوآکامولی گوجه گوسفند گوشت گولاش گوناگونی یا یافته یک یکى یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “غذای مردم کشورهای مختلف”

  دیدگاه ها بسته شده اند.