خورشت بادمجان

خورشت بادمجان

مجموعه: آشپزی, اختصاصی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خورشت بادمجان
 •  

  خورشت بادمجان

  خورش بادمجان با گوشت قلقلی

  مواد لازم خورش بادمجان برای 4 نفر

  بادمجان قلمی
  6-8 عدد متوسط

  گوشت بی استخوان
  500 گرم

  گوجه
  2 عدد متوسط

  پیاز
  1 عدد متوسط

  فلفل سبز قلمی
  3-4 عدد ( به دلخواه )

  آبغوره
  1 استکان

  غوره
  نصف استکان

  زعفران دم کرده
  نصف استکان

  نمک، زردچوبه، فلفل
  به مقدار لازم

  روش تهیه خورشت بادمجان

  بادمجانها را پوست بگیرید و با نوک چاقو چند شکاف روی سطح شان ایجاد کنید . آنها را به مدت دو ساعت در مخلوط آب و نمک غلیظ بخوابانید تا تلخی آنها گرفته شود بعد بشوئید، خشک کنید و در مقداری روغن تمام سطح آنها را سرخ کنید .

  پیاز را خرد کنید و در مقداری روغن و زردچوبه تفت دهید تا سبک شود، گوشت خرد شده را به پیاز اضافه کنید و سرخ کنید تا رنگ آن تغییر کند، سپس 8-10 لیوان آب روی گوشت بریزید و حرارت را بالا ببرید تا آب بجوشد بعد حرارت را ملایم کنید.

  بگذارید گوشت به مدت دو ساعت بپزد. دقت کنید که گوشت در انتها حداقل 5 لیوان آب داشته باشد. تابه مناسبی انتخاب کنید که وقتی بادمجانها را داخل آن می چینید، به اندازه تمام آنها جا داشته باشد که ظاهر خورش حفظ شود . بادمجانها را داخل تابه بچینید.

  وقتی گوشت پخت آب گوشت را از صافی رد کنید و آب گوشت صاف شده را داخل تابه بادمجانها بریزید. گوشت ها را نیز در وسط تابه قرار دهید و یک استکان آبغوره را همراه با غوره داخل خورش بریزید، فلفل سبز را نیز روی بادمجانها قرار دهید.

  حرارت را کمی بالا ببرید تا آب خورش بجوشد، وقتی آب خورش جوشید نیمی از زعفران دم کرده را روی خورش بریزید، درب تابه را ببنید و حرارت را روی شعله ملایم تنظیم کنید تا خورش جا بیفتد.در 10 دقیقه آخر طبخ، گوجه را به دونیم برش بزنید و در مقداری روغن سرخ کنید تا نرم شوند.

  بعد گوجه ها را روی بادمجانها بچینید و باقیمانده زعفران را روی خورش بریزید . درب تابه را مجددا ببندید و حرارت را کمی بالا ببرید تا داخل تابه بخار کند و بعد از 10 دقیقه نمک و فلفل خورش را اندازه کنید و خورش را در ظرف مورد نظر سرو کنید .

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه خورش بادمجان چیست ؟

  نکات مهم

  مهمترین نکته در تهیه خورش بادمجان انتخاب صحیح بادمجان و بعد نحوه سرو آن است . هنگام خرید بادمجان توجه کنید که بادمجان شیرین معمولا رنگ پوست آن کاملا تیره است و کلاهک بادمجان هرچه کشیده تر باشد نشان از شیرین بودن آن است . توجه کنید بادمجانهایی که پوست آسیب دیده و خراشیده دارند ممکن است.

  در اثر ورود میکروب مسموم شده باشند پس از خرید آنها صرفنظر کنید.بهتر است بادمجانها را به صورت درسته و کامل برای خورش آماده کنید که ظاهر خورش زیبا تر باشد در نتیجه بادمجانی را انتخاب کنید که سایز مناسبی داشته باشد.

  هنگام سرو نیز بادمجانها، گوشت، فلفل و گوجه را طوری بچینید که به راحتی قابل جابجایی و انتخاب باشند و هنگام برداشتن آنها از ظرف مجبور به هم زدن ظرف سرو نباشید . هنگام خرد کردن گوشت بهتر است قطعات گوشت را کمی درشت تر از حد معمول خرد کنید.

  معمولا چاشنی خورش بادمجان غوره و آبغوره است که مقدار آن به ذائقه خانواده بستگی دارد . این مقدار چاشنی یاد شده طعمی نسبتا متعادل دارد . در صورتیکه خواستید طعم خورش خیلی هم ترش نباشد می توانید  غوره را از ترکیب مواد حذف کنید.

  یا در صورت تمایل به ترش تر شدن خورش مقدار آبغوره را افزایش دهید . به دلیل اینکه از آبغوره در این خورش استفاده می شود بهتر است در اواخر طبخ نمک غذا را اندازه کنید. چون معمولا آبغوره دارای مقداری نمک است و ممکن است باعث شور شدن خورش شود .

  به دلخواه می توانید از مقداری قارچ تفت داده شده در کره و آبلیمو هم در خورش استفاده کنید . اگر به بوی سیر حساسیت ندارید، هنگام سرو مقداری پودر سیر روی خورش بپاشید . نتیجه بسیار جالب خواهد بود.امیدواریم با تهیه این غذای خوشمزه، لذت کافی را برده و لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید.

  طرز تهیه خورش بادمجان با مرغ

  مواد لازم خورش مرغ و بادمجان

  گل کلم
  یک عدد کوچک

  گوشت چرخ کرده
  250 گرم

  پیازسرخ شده
  2 قاشق سوپ خوری

  پیاز درسته
  1 عدد کوچک

  سیر تازه
  1 بته

  رب گوجه فزنگی
  3 قاشق غذا خوری

  نمک و فلفل
  به مقدار لازم

  آبلیمو
  2 قاشق غذا خوری

  زعفران حل شده
  2 قاشق سوپ خوری

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طرز تهیه خورش مرغ و بادمجان

  بادمجان ها را پس از پوست کندن و گرفتن تلخی آب آن را در روغن سرخ کرده، کنار می گذاریم. مرغ را به اندازه دلخواه خرد کرده با کمی روغن تفت می دهیم، سپس رب، پیاز داغ، زردچوبه و نمک را به آن اضافه کرده و می گذاریم نیم پز شود.

  وقتی که مرغ ها نیم پز شد، بادمجان های سرخ شده را روی مرغ ها چیده و غوره را هم روی آن می ریزیم و می گذاریم تا مرحله پخت کامل شود. می توان گوجه فرنگی ها را هم روی بادمجان ها گذاشت تا بپزد یا این که در کمی روغن سرخ کرده و پس از کشیدن خورش دور ظرف چید.

   

  کلمات کلیدی : از به پیاز ( ) آب آبغوره آبغوره آبلیمو آبلیمو آخر آسیب آماده آن آنها اثر از است است در استخوان استفاده استکان استکان اضافه افزایش انبیا انتخاب انتها اندازه اواخر اگر ایجاد این اینکه با بادمجان بادمجان بادمجانها بادمجانها، بادمجانهایی بادمجانی بازدید باشد باشد هنگام باشند باعث باقیمانده بالا ببرید ببندید ببنید بته رب بجوشد بجوشد، بخار بخوابانید برای برداشتن برده برش بریزید بریزید، بزنید بستگی بسیار بشوئید، بعد به بهتر بودامیدواریم بودن بوی بپاشید بپزد بچینید بچینید وقتی بگیرید بی بیفتددر تا تابه تاروت تازه تر ترش ترکیب تغییر تفت تلخی تمام تمایل تنظیم تهیه توان توانید توانید  توجه تیره جا جابجایی جالب جوشید حد حداقل حذف حرارت حساسیت حفظ حل خانواده خراشیده خرد خرید خشک خواستید خواهد خورش خورشت خوری خوری نمک خوشمزه، خوشی خیلی داخل داده دارای دارد دارند داشته داغ، در درب درسته درسته درشت دقت دقیقه دلخواه دلیل دم دهید دهید حرارت دهیم، دو دور دونیم دیده دیگر ذائقه را راحتی رب، رد رنگ روش روغن روی ریزیم زدن زردچوبه زردچوبه، زعفران زیبا ساعت سایز سبز سبک سرخ سرو سطح سوپ سپری سپس سیر شان شد، شدن شده شده شعله شود شود وقتی شود، شور شوند بعد شکاف شیرین صاف صافی صحیح صرفنظر صفحات صورت صورتیکه طبخ طبخ، طرز طعم طعمی طوری ظاهر ظرف عدد غذا غذای غلیظ غوره غوره نصف فال فرمائید فرنگی فزنگی فلفل فلفل به قابل قارچ قاشق قرار قطعات قلقلی قلمی لازم لازم لازم لحظات لذت لیوان متعادل متوسط مجبور مجددا مخلوط مدت مرحله مرغ مرغ مسموم معمول معمولا مقدار مقداری ملایم ممکن مناسبی مهم مهمترین مواد مورد می میکروب نباشد نباشید نتیجه نحوه ندارید، نرم نسبتا نشان نظر نفر نمک نمک، نوک نکات نکته نیز نیم نیمی ها های هرچه هم همراه هنگام و ورود وسط وقتی پخت پز پس پودر پوست پیاز پیاز پیازسرخ چاشنی چاقو چرخ چند چون چید چیده چینید، کافی کامل کاملا کردن کرده کرده کرده نصف کرده، کره کشیدن کشیده کلاهک کلم یک کمی کنار کند کند، کندن کنید کنید کنید بگذارید کنید معمولا کنید یا کنیدبهتر که کوچک گذاریم گذاشت گرفتن گرفته گرم گل گوجه گوجه گوشت گوشت، یا یاد یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خورشت بادمجان”

  دیدگاه ها بسته شده اند.