ترخون

ترخون

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • ترخون
 •  

  ترخون

  ترخون

  ترخون یا تلخون (Artemisia dracunculus)، گیاهی پایا به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر تا یک متر است و دارای برگ‌های ساده به رنگ سبز است. برگ‌های قاعده ساقه آن به ۳ لوب تقسیم می‌شود و کاپیتول‌های آن کوچک و به رنک سبز و خوشه‌ای است. تکثیر آن از طریق پیدایش جوانه‌ها در ریزوم گیاه صورت می‌گیرد. قسمت مورد استفاده ترخون برگ‌ها و سر شاخه‌ها جوان گیاه است. از ترخون برای طعم‌دار کردن خوراکی‌هایی مثل شور نیز استفاده می‌شود.

  گیاه تازه ترخون دارای ۶۰ تا ۷۰ درصد استراگول، ۱۵ الی ۲۰درصد اوسیمن (ocimene) و متیل کاویاکول (methylchaviacol) می‌باشد. همچنین مقدار کمی نیز تانن در ترخون وجود دارد.

  منشأ اصلی ترخون در دره‌های آبرفتی روسیه و نواحی غربی آمریکای شمالی بوده‌است اما اکنون پرورش آن در تمام نقاط ایران معمول است.

   

  فواید ترخون

  فواید ترخون

   

  ترخون در فرانسه و در سایر نقاط جهان در آشپزی سنتی – به صورت تازه یا خشک – به عنوان طعم دهنده قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  محسن پویان، پژوهشگر گیاهان دارویی در خراسان‌جنوبی گفت: ترخون می‌تواند جانشین نمک شود و کسانی که از مصرف نمک منع شده‌اند مثل بیماران قلبی، کسانی که پرفشاری خون دارند، یا اشخاص چاق که مجبور به پیروی از رژیم غذایی بی‌نمک شده‌اند می‌توانند به جای نمک ترخون در غذای خود مصرف کنند و علاوه‌بر این‌که غذای خود را با نمک احساس کنند از طعم مطبوع و خواص شفابخش ترخون نیز استفاده کنند.

  گیاه شناسی

  ترخون گیاهی از خانواده کاسنی یا مرکبان است که پایا و ارتفاع آن به حدود 50 سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌ها به رنگ سبز براق، پهنک برگ کشیده و باریک و نوک‌تیز است. فیلوتاکسی برگ متناوب و گل‌ها متمایل به زرد است و دانه‌های گیاه عقیم بوده و تکثیر آن به‌صورت رویشی انجام می‌شود.

  در برگ تر خون اسانس روغنی وجود دارد که ترکیب عمده اسانس آن را متیل چاویکول و پی‌متوکسی سینامیک آلدئید تشکیل می‌دهند، که این مواد خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بسیار قوی دارند.

  سلامت دهان

  مصرف ترخون برای جلوگیری از خونریزی لثه‌ها و نیز التیام زخم‌هایی که در دهان وجود دارند بسیار مفید است و در طول تاریخ، از این سبزی معطر برای تسکین موقتی درد دندان استفاده می‌شده است. محققان دانشگاه آریزونا می‌گویند علت تسکین درد دندان به خاطر وجود ماده‌ای موسوم به اوژنول است که در روغن میخک نیز وجود دارد. سبزی تر خون نه تنها موجب تسکین درد دندان می‌شود بلکه برای تسکین درد لثه نیز که همراه با درد دندان ایجاد می‌شود موثر است.

  کمک به هضم غذا

  سبزی ترخون علاوه بر استفاده در آشپزی به عنوان طعم دهنده، دارای خواص دارویی نیز است که از جمله آن‌ها می‌توان به تسکین ناراحتی‌های معده که بر اثر استرس به وجود آمده و همچنین تقویت سیستم هاضمه اشاره کرد. برگ و سرشاخه‌های گل‌دار ترخون محرک و مقوی معده بوده و خاصیت ضدانگلی دارد. مصرف آن اشتهاآور و ادرارآور (کاهش‌دهنده آب و رطوبت اضافه بدن) بوده و اندکی خاصیت مخدر دارد.

  دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند

  ترخون، ‌به خصوص نوع ترکی آن، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی فراوانی بوده که می‌توانند در خنثی سازی موادی موسوم به رادیکال‌های آزاد کمک خوبی نمایند. رادیکال‌های آزاد، محصولات فرعی متابولیسم هستند و اگر بدن شما نتواند به طور موثر از دست آن‌ها خلاص شود می‌توانند موجب تخریب سلول‌‌های بدنتان شوند و در نتیجه در سیستم هاضمه شما باقی مانده و آسیبی را در بدن ایجاد نمایند که ممکن است حتی منجر به ایجاد نوعی سرطان خاص شود. طی تحقیقی که در سال 2005 صورت گرفت و در”مجله کشاورزی شیمی غذا” نیز به چاپ رسید محققان دریافتند تر خون می‌تواند به عنوان یک روبنده و از بین برنده رادیکال‌های آزاد در بدن نقش موثری ایفا نماید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ریشه

  ریشه‌ی ترخون در طب گیاهی به نام «عاقرقرحا» مشهور است. این گیاه به برطرف کردن سکسکه و درد مفاصل کمک می‌کند. این گیاه قدرت دفاعی بدن را در برابر برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها افزایش می‌دهد. مصرف سالانه تر خون قدرت جنسی را کاهش می‌دهد.

  قطره

  قطره ترخون حاوی اسانس برگ ترخون در بازار دارویی ایران موجود است این قطره بر اساس حداقل 13 میلی‌گرم میتیل چاویکول در هر میلی‌لیتر از فرآورده استاندارد شده و به‌صورت خوراکی روزانه 20-10 قطره به‌عنوان محرک اشتها همراه مقداری مایعات پیش از غذا استفاده می‌شود و برای برطرف کردن سکسکه یک تا 2 قطره ترخون بر روی یک حبه قند چکانده و میل می‌شود.  ارشناسان گیاه‌درمانی استفاده از روغن تر خون را همراه با روغن رازیانه و عسل برای تقویت سیستم هاضمه توصیه می‌کنند ولی در صورت داشتن آلرژی از استفاده این روغن‌ها وعسل خودداری کنید.

  اسانس ترخون به مقدار سه تا پنج قطره در روی یک حبه قند نیز برای تقویت معده و دفع نفخ شکم مصرف می‌شود. این قطره در دوران بارداری و کودکان کمتر از 4 سال منع مصرف شده است.

  در طب قدیم

  ابن‌سینا و زکریای رازی پزشکان دانشمند ایرانی قبل از اروپائیان به خواص درمانی تر خون پی بردند و در کتاب‌های طبی خود این دو پزشک دانشمند می‌نویسند که تر خون نفخ را برطرف کرده و هوای آلوده از طاعون را ضدعفونی و پاک می‌کند.

  ابن بیطار ترخون را سبزی سفره غذا می‌داند و عقیده دارد چند برگ از ترخون اشتها را تحریک کرده و نفس را معطر و خوشبو می‌کند.

  ترخون در زمان جنگ‌های صلیبی به اروپا وارد شد و در نقاط مختلف اروپا کشت آن معمول و رواج یافت و امروزه این سبزی معطر را در غذا و دوا به کار می‌برند. تر خون از زمانی که در اروپا پیدا شد در طب و درمان امراض به کار رفت و در مصرف آن خواص اشتهاآور، هضم‌کننده، عادات ماهانه زنان و ترشح‌کننده بزاق دهان و همچنین داروی دردهای دندان تشخیص دادند.

  در قرن نوزدهم دو پزشک معروف فرانسوی به نام شومل و کازن با مصرف دم‌کرده و اسانس ترخون بیماری‌هایی را چون ضعف معده و سوءهضم معالجه می‌کردند و از معالجه با این گیاه معطر نتایج موثری می‌گرفتند.

  ترخون در قدیم به‌واسطه‌ی خواص درمانی که داشته است بسیار معروف بوده و در فرانسه به نام گیاه اژدها و یا شرپانتین معروف بوده است و از آن سالاد درست می‌کرده‌اند و یا خام و با غذا می‌خورده‌اند. ترخون را دم می‌کرده‌اند و دم‌کرده آن را به‌عنوان مقوی معده می‌خورده‌اند تا هضم غذا را آسان کند، گاز و نفخ شکم و روده‌ها را برطرف می‌کند و قاعدگی و عادت ماهانه زنان را مرتب سازد و دردهای اعصاب و انواع رماتیسم را شفا می‌بخشد.

  این همه خواص از کجا آمده است؟

  خواص درمانی ترخون مرهون روغن مایع اصلی آن است که دارای بو و طعم تندی است و مزه آن نزدیک به تربانتین است. روغن مایع اصلی ترخون دارای هفتاد درصد استراگول و بیست درصد ترپن است. این روغن دارای خواص تقویت‌کننده، اشتهاآور، مقوی معده، ادرارآور، قاعده‌آور و کرم‌کش است.

  دم کرده

  ترخون را به‌عنوان دم‌کرده به مقدار 25 تا 30 گرم در یک لیتر آب دم‌کرده و سه یا چهار بار در روز و هر بار یک فنجان از آن را پس از صرف غذا مصرف می‌کنند. کسانی که می‌خواهند از ترخون به‌عنوان دم‌کرده استفاده کند باید پنج گرم ترخون را تکه‌تکه کرده و در یک فنجان بریزند و روی آن آب جوش جاری کنند و 10 دقیقه بگذارند تا دم بکشد سپس این دم‌کرده را پس از صرف غذا بنوشند.

  دم‌کرده ترخون برای جلوگیری از آبله و سرخجه و کنترل علل وبا در طب گیاهی اهمیت زیادی دارد. ترخون قدرت دفاعی بدن را در برابر برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها افزایش می‌دهد.

   

  خواص ترخون

   

  خواص ترخون

   

  ترخون منبع بسیار خوبی از آهن، کلسیم و منگنز می‏ باشد. این سبزی همچنین دارای پتاسیم، منیزیم و ویتامین ‏های A و C می ‏باشد.

  ترخون بیشتر به صورت یک سبزی در پخت و پز استفاده می ‏شود اما از آن برای مصارف پزشکی نیز استفاده می ‏کنند. به دلیل داشتن خاصیت بی‏ حس‏ کنندگی در دهان، یونانیان باستان این گیاه را برای  تسکین دندان درد می‏ جویدند. این گیاه همچنین در قرون وسطی به عنوان یک پادزهر برای درمان سم مارگزیدگی استفاده می ‏شد. از دیگر خواص مفید ترخون می ‏توان به مواردی چون کمک به هضم بهتر غذا، مسکن ملایم و یک کمک کننده‏ ی خوب به پیشگیری از بیماری‏ های قلبی و چاقی اشاره کرد(البته به شرط این که به جای نمک استفاده شود.).

  از قدیم الایام برای درمان دردهای شکمی و افزایش اشتها از ترخون استفاده می ‏شده است. ترخون تنظیم کننده قاعدگی در زنان است. این گیاه مخصوصاً اگر به شکل دم کرده مصرف شود برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار سودمند است به همین دلیل برای افراد بیش فعال مفید است.

  ترخون تولید صفرا به وسیله ‏ی کبد را افزایش می‏ دهد و به این ترتیب به هضم و گوارش غذا کمک می‏کند و موجب افزایش سرعت فرایند سم ‏زدایی در بدن می‏ شود.

  افرادی که فشار خون بالایی دارند می‏توانند از این سبزی به جای نمک در غذا استفاده نمایند.

  ترخون توانایی بسیار زیادی برای مبارزه با کرم‏های روده‏ای نیز دارد.

  خواص مفید روغن ‏های فرار ترخون :

  روغن‏های ضروری ترخون به وسیله‏ تقطیر با بخار آب از برگ ‏ها و گل ‏های این گیاه استخراج می‏شوند و شامل سینئول، استراگول، اوسیمن و فلاندرن می ‏باشند.

  روغن ‏های ضروری یا همان اسانس های فرار موجود در ترخون دارای خواص زیادی می باشند که از آن جمله می توان به مواردی چون ضدرماتیسم، اشتها آور، کمک به بهبود گردش خون، کمک به گوارش بهتر غذاها، برطرف‏ کننده بوی بد، قاعده‏آور، محرک و کرم‏ زدا اشاره کرد.

  حالا چگونگی تاثیر روغن‏های فرار بر روی برخی بیماری‏ ها را برای ‏تان توضیح می ‏دهم :

  * ضد روماتیسم

  بد نیست که بدانید دو عامل مهم در ایجاد رماتیسم (درد مفاصل) و آرتریت (التهاب و ورم مفاصل) دخیل هستند؛ 1) گردش خون و لنف نامناسب مخصوصاً در اندام‏ هایی مثل دست و پا و 2) تجمع مواد سمّی مانند اسید اوریک در بدن. خوب با این توضیحات برای درمان این بیماری باید 2 اتفاق بیفتد: یا این که ماده ی درمان کننده به جریان خون کمک کند و آن را آسان ‏تر نماید یا باید سم ‏زدا باشد یعنی باید سم‏ ها را از بدن خارج کند.

  روغن ‏های فرار ترخون بیشتر به دلیل اول برای این بیماری مفید هستند یعنی توانایی بسیار خوبی برای افزایش جریان خون دارند. بدین ترتیب موجب گرم شدن ناحیه ی آسیب دیده می ‏شوند و علاوه بر این نمی ‏گذارند که اسید اوریک در آن مکان‏ های خاص تجمع کنند. ترخون همچنین به سم‏ زدایی نیز به ‏وسیله‏ ی تحریک دفع ادرار و مدفوع کمک می‏ کند.

  * اشتها آور

  ترخون ترشح شیره‏ های گوارشی معده را تحریک می ‏کند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می ‏شود. این اتفاق درست در زمانی شروع می ‏شود که شما آن را در دهان تان قرار می ‏دهید جایی که در آن بزاق تولید می‏ شود. در قسمت ‏های پایین‏ تر دستگاه گوارشی، شیره‏ ی معده و صفرا ترشح می ‏شوند تا اگر غذایی در معده باشد سرعت هضم مواد غذایی را افزایش دهند و اگر نباشد و به عبارتی معده خالی باشد به نوبه ‏ی خود موجب افزایش اشتها شوند.

  * کمک به بهبود گردش خون

  روغن ‏های فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود می ‏بخشند و به توزیع مناسب مواد مغذی، اکسیژن، هورمون ‏ها و آنزیم ‏ها در سراسر بدن کمک می ‏کنند.

  * کمک به هضم مواد غذایی

  این روغن‏ها یا به عبارتی اسانس ‏ها همان ‏طور که در بالا ذکر شد موجب افزایش شیره‏ های گوارشی در سراسر دستگاه‏ گوارش می ‏شوند و بدین ترتیب به افزایش توانایی بدن به هضم مواد غذایی از طریق تجزیه‏ ی غذاها به مواد مغذی مختلف کمک می کند(ترخون به خصوص برای هضم پروتئین‏ ها و چربی‏ های گوشت کمک کننده ی خوبی است) و به وسیله‏ ی تحریک حرکات دودی روده‏ ها موجب تسهیل حرکت غذاها در کل سیستم گوارشی می ‏شوند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  * بو زدایی

  بوی تند و معطر ترخون برای دور کردن بوی بد از بدن استفاده می ‏شود. ترخون همچنین موجب مهار رشد میکروب ‏های روی پوست نیز می ‏شود و به این ترتیب موجب کاهش بیشتر بوی بدن می ‏شود.

  * قاعده ‏آور

  ترخون قاعدگی را آسان ‏تر و آن را منظم می ‏کند. علاوه براین، ترخون موجب تسکین مشکلاتی چون دردهای شکمی، حالت تهوع، خستگی و دیگر آزار و اذیت‏های این دوران خواهد شد.

  * محرک

  ترخون موجب تحریک و تهییع مغز، سیستم عصبی، سیستم گوارشی، سیستم گردش خون و سیستم هورمونی(اندوکرینی) می ‏شود. به عبارتی این گیاه به نوبه ‏ی خود همه ‏‏ی سیستم ‏های متابولیکی را تحریک می ‏کند و در نتیجه رشد و ایمنی بدن را ارتقا می بخشد.

  * کرم‏ زدا

  سمیّت این روغن کرم ‏های بدن را می ‏کشد. این ها شامل کرم‏های گرد و نواری که در روده یافت می ‏شوند، کرم قلاب‏ دار که می تواند به هر جایی از بدن برود و حتی کرم حشره که بر روی زخم‏ ها وجود دارد، می‏ شوند.

  البته دقت داشته باشید که تا وقتی این روغن‏ ها به صورت موضعی و خارج از بدن استفاده می ‏شوند جای نگرانی وجود ندارد اما هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می‏شوند باید مراقب بود زیرا این‏ها سمّی هستند.

  چند نکته که باید توجه کنید :

  – این روغن‏ها به دلیل وجود استراگول سمّی هستند، استراگول نام دیگر میتل چاویکول است و از این رو نباید به کودکان کم سن (زیر 4 سال) و زنان باردار داده شود.

  – ترخون را به صورت تازه 10 تا 14 روز می ‏توان در یخچال نگهداری کرد. اما در فریزر 4 تا 6 ماه قابل نگهداری است.

  – برای خشک کردن ترخون، ابتدا آن را پاک کرده و خوب بشویید و سپس در یک محل تاریک و گرم قرار دهید وقتی که خشک شدند آن ها را درون شیشه‏ ی تمیزی ریخته و در جای خنک و تاریک نگه داری کنید.

  ترخون‏های خشک شده دارای طعم و مزه‏ ی همانند ترخون ‏های تازه نیستند، اما به هر حال برای زمانی که سبزی تازه در دسترس نیست مناسب هستند.

   

  کلمات کلیدی : از روغن‏های ( () (التهاب (درد (زیر (کاهش‌دهنده ) )، «عاقرقرحا» آب آبرفتی آبله آرامش آرتریت آریزونا آزاد آزاد، آزار آسان آسیب آسیبی آشپزی آلدئید آلرژی آلوده آمده آمریکای آن آن، آنتی‌اکسیدانی آنزیم آن‌ها آهن، آور ترخون آور، ابتدا اتفاق اثر احساس ادرار ادرارآور ادرارآور، اذیت‏های ارتفاع ارتقا ارشناسان اروپا اروپائیان از اساس اسانس است است است است ترخون است) است؟ خواص استاندارد استخراج استراگول استراگول، استرس استفاده اسید اشاره اشتها اشتهاآور اشتهاآور، اشخاص اصلی اضافه اعصاب افراد افزایش الایام التیام الی اما امراض امروزه انجام اندام‏ اندکی انواع اهمیت اوریک اوسیمن اول اوژنول اژدها اکسیژن، اکنون اگر ایجاد ایران ایرانی ایفا ایمنی این این‌که این‏ها با بار باردار بارداری باریک بازار بازدید باستان باشد باشند باشید باقی بالا بالایی باکتری‌ها باید بخار بخشد بد بد، بدانید بدن بدن) بدنتان بدین بر برابر براق، برای برای  براین، برخی بردند برطرف برطرف‏ برنده برود برگ برگ‌ها برگ‌های بریزند بزاق بسیار بشویید بلکه بنوشند دم‌کرده به بهبود بهتر به‌صورت به‌عنوان به‌واسطه‌ی بو بود بوده بوده‌است بوی بکشد بگذارند بیست بیش بیشتر بیطار بیفتد بیماران بیماری بیماری‌هایی بیماری‏ بین بی‌نمک بی‏ تا تاثیر تاریخ، تاریک تازه تان تانن تجزیه‏ تجمع تحریک تحقیقی تخریب تر تربانتین ترتیب ترخون ترخون ترخون ترخون ترخون ترخون، ترشح ترشح‌کننده ترپن ترکی ترکیب تسهیل تسکین تشخیص تشکیل تقسیم تقطیر تقویت تقویت‌کننده، تلخون تمام تمیزی تند تندی تنظیم تنها تهوع، تهییع توان توانایی تواند توجه توزیع توصیه توضیح توضیحات تولید تکثیر تکه‌تکه جاری جانشین جای جایی جریان جلوگیری جمله جنسی جنگ‌های جهان جوان جوانه‌ها جوش جویدند حال حالت حاوی حبه حتی حداقل حدود حرکات حرکت حس‏ حشره خارج خاص خاصیت خاطر خالی خام خانواده خراسان‌جنوبی خستگی خشک خصوص خلاص خنثی خنک خواص خواهد خوب خوبی خود خودداری خودرو خوراکی خوراکی‌هایی خوشبو خوشه‌ای خون خون روغن خون، خونریزی دادند در داده دار دارای دارد دارد دارد خواص دارد منشأ دارد، دارند دارند دارند، داروی دارویی داری داشتن داشته دانشمند دانشگاه دانه‌های دخیل در درد دردهای درست درصد درمان درمانی درمجله دره‌های درون دریافتند دست دسترس دستگاه دستگاه‏ دفاعی دفع دقت دقیقه دلیل دم دم‌کرده دندان دهان دهان مصرف دهان، دهد دهند دهنده دهنده، دهید دو دوا دودی دور دوران دیده دیگر ذکر را رادیکال‌های رازی رازیانه رسید رشد رطوبت رفت رفع رماتیسم رنک رنگ رو رواج روبنده روده روده‌ها روده‏ روده‏ای روز روزانه روسیه روغن روغنی روغن‌ها روغن‏ روغن‏ها روغن‏های روماتیسم بد روی رویشی رژیم ریخته ریزوم ریشه ریشه‌ی زخم‌هایی زخم‏ زدا زدا سمیّت زدایی زدایی بوی زرد زمان زمانی زنان زکریای زیادی زیرا ساده سازد سازی ساقه سال سال) سالاد سالانه سانتیمتر سانتی‌متر سایر سبز سبزی سر سراسر سرخجه سرشاخه‌های سرطان سرعت سفره سلامت سلول‌‌های سم سمّی سم‏ سن سنتی سه سوءهضم سودمند سپس سکسکه سیستم سینئول، سینامیک شاخه‌ها شامل شد شد شدن شدند شده شده‌اند شرط شروع شرپانتین شفا شفابخش شما شمالی شناسی ترخون شود شود شود افرادی شود) از شور شومل شوند شوند شوند البته شکل شکم شکمی شکمی، شیره‏ شیشه‏ شیمی صرف صفحات صفرا صلیبی صورت ضد ضدانگلی ضدرماتیسم، ضدعفونی ضدعفونی‌کنندگی ضروری ضعف طاعون طب طبی طریق طعم طعم‌دار طلا طور طول طی عادات عادت عامل عبارتی عسل عصبی، عقیده عقیم علاوه علاوه‌بر علت علل عمده عنوان غذا غذا سبزی غذا، غذاها غذاها، غذای غذایی غذایی این غربی فرآورده فرار فرانسه فرانسوی فراوانی فرایند فرعی فرمائید فریزر فشار فعال فلاندرن فنجان فواید فیلوتاکسی قابل قاعده قاعده‌آور قاعده‏آور، قاعدگی قبل قدرت قدیم قدیم ابن‌سینا قرار قرن قرون قسمت قطره قطره قطره قلاب‏ قلبی قلبی، قند قوی قیمت لثه لثه‌ها لنف لوب لیتر ماده ماده‌ای مارگزیدگی مانده مانند ماه ماهانه مایع مایعات مبارزه متابولیسم متابولیکی متر متمایل متناوب متیل مثل مجبور محرک محرک ترخون محصولات محققان محل مخاط مختلف مخدر مخصوصاً مدفوع مراقب مرتب مرهون مرکبان مزه مزه‏ مسکن مشهور مشکلاتی مصارف مصرف مطبوع معالجه معده معده، معروف معطر معمول مغذی مغذی، مغز، مفاصل مفاصل) مفید مقدار مقداری مقوی ملایم ممکن مناسب منبع منجر منظم منع منگنز منیزیم مهار مهم مواد موادی مواردی موثر موثری موجب موجود مورد موسوم موضعی موقتی مکان‏ می میتل میتیل میخک میل میلی‌لیتر میلی‌گرم میکروب می‌باشد می‌بخشد می‌برند می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌خواهند می‌خورده‌اند می‌داند می‌دهد می‌دهد می‌دهد می‌دهند، می‌رسد می‌شده می‌شود می‌شود در می‌شود گیاه می‌شود  می‌نویسند می‌کردند می‌کرده‌اند می‌کند می‌کند ابن می‌کند ترخون می‌کنند می‌گرفتند ترخون می‌گویند می‌گیرد می‌گیرد محسن می‏ می‏توانند می‏شوند می‏کند ناحیه ناراحتی‌های نام نامناسب نباشد نباید نتایج نتواند نتیجه ندارد نزدیک نفخ نفس نقاط نقش نماید نماید نمایند نمایند ترخون نمک نمی نه نواحی نواری نوبه نوزدهم نوع نوعی نوک‌تیز نکته نگرانی نگه نگهداری نیز نیست نیستند، ها هاضمه های هایی هر هستند هستند ترخون، هستند چند هستند، هستند؛ هضم هضم‌کننده، هفتاد همان همانند همراه همه همچنین همین هنگامی هوای هورمون هورمونی(اندوکرینی) و وارد وبا وجود ورم وسطی وسیله وسیله‏ وعسل وقتی ولی ویتامین ویروس‌ها پا پادزهر پاک پایا پایین‏ پتاسیم، پخت پرفشاری پروتئین‏ پرورش پز پزشک پزشکان پزشکی پس پنج پهنک پوست پویان، پژوهشگر پی پیدا پیدایش پیروی پیش پیشگیری پی‌متوکسی چاق چاقی چاویکول چاپ چربی‏ چند چهار چون چکانده چگونگی کار کازن کاسنی کاهش کاویاکول کاپیتول‌های کبد کتاب‌های کجا کرد کرد حالا کرد(البته کردن کرده کرده ترخون کرم کرم‌کش کرم‏ کرم‏های کسانی کشاورزی کشت کشیده کل کلسیم کم کمتر کمک کمی کنترل کند کند کند روغن کند(ترخون کند، کنند کنند کننده کننده‏ کنندگی کنید کنید اسانس کنید ترخون‏های که کودکان کوچک گاز گرد گردش گرفت گرم گفت گل گل‌دار گل‌ها گوارش گوارشی گوارشی، گوشت گیاه گیاهان گیاهی گیاه‌درمانی ی یا یافت یخچال یعنی یونانیان یک ‌به ‏آور ترخون ‏باشد ترخون ‏باشند روغن ‏بخشند ‏تان ‏تر ‏توان ‏دهم ‏دهید ‏زدا ‏زدایی ‏شد ‏شده ‏شود ‏شود ‏شوند ‏شوند ‏شوند، ‏طور ‏ها ‏های ‏وسیله‏ ‏کشد ‏کند ‏کنند ‏کنند ‏گذارند ‏ی ‏‏ی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “ترخون”

  دیدگاه ها بسته شده اند.