فرهنگ صحیح رانندگی

فرهنگ صحیح رانندگی

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • فرهنگ صحیح رانندگی
 •  

  فرهنگ صحیح رانندگی

  فرهنگ صحیح رانندگی

   

  برخلاف تصور برخی از افراد، نحوه رانندگی با اتومبیل بیش از ظاهر آن می تواند فرهنگ و سطح اجتماعی فرد را نمایان سازد. زیرا چگونگی رانندگی با اتومبیل، به خوبی نشان دهنده وجوه مختلف شخصیتی و رفتاری و درک اجتماعی یک انسان می باشد.

  در واقع نحوه رانندگی نمونه ای بارز از اخلاق اجتماعی اشخاص است، چراکه رعایت قانون و مقررات، احترام به حقوق دیگران، افزایش آستانه تحمل فردی در مقابل محرک های ترافیکی و میزان پاکیزگی و سلامت اتومبیل و ایجاد فضای آرام برای سرنشینان و رانندگان دیگر، همگی نمونه هایی از رفتار اجتماعی راننده است که هنگام رانندگی ناخودآگاه از شخصیت واقعی او منعکس می شود.

  آمار ها نشان می دهد که در ۹۵ ـ ۹۰ درصد تصادفات، رفتار انسان، عامل تعیین کننده اصلی است و رفتارهای ضداجتماعی با خشونت در رانندگی و نحوه رانندگی خشن نیز با تصادفات رابطه داشته است.

  در این راستا بررسی های متعددی درخصوص رابطه بین ویژگی های شخصیتی و رفتار رانندگی صورت گرفته است. به نظر می رسد، عناصر خاصی از شخصیت باعث رفتارهای قانون شکنانه در رانندگی می شود، از این رو این رفتارها منجر به برآورده شدن برخی از نیازهای شخصی فرد شده، هرچند که با سیستم قانونمند محیط اطراف مغایرت دارد.

  محققین ترافیک معتقدند بیش از ۹۰ درصد تصادفات تا اندازه ای به دلیل شخصیت راننده و وابسته به رفتارهای راننده است و رانندگی مخاطره آمیز سبب نتایج منفی می شود. رانندگی خطرناک شامل رانندگی رقابت جویانه (لذت بردن از مانور دادن در میان دیگر رانندگان)، رانندگی خطرپذیر (پذیرش خطرات رانندگی برای هیجان و لذت)، رانندگی همراه با خطر پذیری بالا (سرعت و سبقت ناگهانی)، رانندگی پرخاشجویانه مانند (رانندگی با فاصله کم با خودروهای دیگر که اغلب به منظور تنبیه رانندگان صورت می گیرد، گاز دادن از روی خشم، ژست های خشمناک) نگرش های مزبور و ویژگی های شخصیتی که گسترش این رفتارها، ایمنی را به طور جدی تهدید می کند.

  به هر حال اکثر جوانان با رفتار رانندگی پرمخاطره درگیر هستند که آمار تصادفات جوانان بیانگر این موضوع می باشد. ویژگی های شخصیتی این افراد به احتمال قوی در بروز رفتارهای پرخطر دخیل می باشد که برای بسط و توسعه سیاست های ایمنی ترافیک نیاز به توضیح و بررسی بیشتر دارد تا راه حل هایی برای کاهش درصد تصادف و مرگ و میر پیدا شود.

  اخیرا با افزایش توجه افراد به اتومبیل، رفتارهای جالبی از بعضی رانندگانی که سعی دارند با اتومبیل یا شیوه رانندگی خود نظر دیگران را جلب کنند، سر می زند. آنها معمولا با سرعت و سبقت غیرمجاز و هراس انگیز و انجام حرکات نمایشی در محل هایی که رانندگان معمولی و خانواده دیگران در آن رهگذرند، لجبازی با دیگر رانندگان، سعی بر جذب افراد خاص و جلب توجه اطرافیان دارند، اما این کار نه تنها جذاب و شاهکار نیست بلکه نشانه ضعف فرهنگی و عدم کنترل فردی نیز به شمار می رود. در هیچ کجای قوانین رانندگی یا اجتماعی درج نشده است که استفاده از سیستم صوتی پرقدرت همچنین استفاده از شیشه های تیره یا لامپ های غیرمجاز، سرعت و سبقت های حادثه آفرین و خطرناک، نصب بوق های گوشخراش و استفاده عمدی و بی مورد از آنها، اتومبیل و رانندگی افراد را به نوعی هنر و افتخار تبدیل می کند.

  برخلاف تصور این افراد، احترام به قانون و مقررات رانندگی و رعایت آنها، نوعی هنر و خودنمایی است که شخصیت این رانندگان را نزد دیگران زیبا و کامل جلوه می دهد و معتبر می سازد.

  عدم توجه به فرهنگ رانندگی موجب بروز اشتباهات متعددی از ما می شود که جوانب مختلف رفتاری را خدشه دار می کند. مثلا فردی که به قانون و مقررات رانندگی توجه نمی کند، از ضعف فرهنگی و تربیت غلط اجتماعی خود نشان به میان آورده است.

  عدم رعایت حقوق دیگر رانندگان و تجاوز به حریم آنها یا ایجاد وحشت و اضطراب در بین دیگران نشانه خشونت و بدرفتاری فرد می باشد و او را شخصی گستاخ و متجاوز معرفی می کند. رانندگی، در ۲ جمله یعنی رعایت قانون و مقررات و رعایت حقوق و حریم دیگران. ما باید این باور را در ذهن خود بپرورانیم که از عدم رعایت قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی نمی توان برای نمایش توانمندی ها و استعدادهای نهفته خود استفاده کرد. چراکه با این کار تنها شخصیت ما نزد دیگران تضعیف می شود و موجب ترویج و توسعه فرهنگ غلط رانندگی در بین اطرافیان و اعضای خانواده خود می شویم.

  تحقیقات متعدد نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی در رانندگی پرمخاطره نقش دارد. با توجه به شیوع رفتارهای حادثه ساز رانندگی و رانندگی های پرمخاطره و همچنین ازدیاد تصادفات در بین رانندگان جوان پیشنهاد می گردد: شناسایی رانندگان پرخطر و ارائه مشاوره و راهنمایی و آموزش اختصاصی به آنان از طریق مشاورین روان شناسی و پلیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همچنین تشویق رانندگان هیجان جو برای حضور در فضاهای کنترل شده همچون مسابقات اتومبیلرانی، موتور سواری و… می تواند سبب ارضا نیازهای هیجان جویی و تجربه جویی آنان گردد که با افزایش این فضاها می توان رفتارهای رانندگی پرمخاطره را کم و نهایتا التهاب و هیجانات رانندگی پرخطر آنان را در بزرگراه های شهری و آزادراه های خارج از شهر شدیدا کاهش داد.

   

  کلمات کلیدی : (رانندگی (سرعت (لذت (پذیرش آرام آزادراه آستانه آفرین آمار آموزش آمیز آن آنان آنها آنها، آورده اتومبیل اتومبیل، اتومبیلرانی، اجتماعی احترام احتمال اختصاصی اخلاق ارائه ارضا از ازدیاد است است در است عدم است، استعدادهای استفاده اشتباهات اشخاص اصلی اضطراب اطراف اطرافیان اعضای اغلب افتخار افراد افراد، افزایش التهاب اما انجام اندازه انسان انسان، انگیز اهمیت او اکثر ای ایجاد ایمنی این با بارز باشد باشد در باعث بالا باور باید بدرفتاری بر برآورده برای برخلاف برخوردار برخی بردن بررسی بروز بزرگراه بسط بعضی بلکه به بوق بپرورانیم بی بیانگر بیش بیشتر بین تا تبدیل تجاوز تجربه تحمل ترافیک ترافیکی تربیت ترویج تشویق تصادف تصادفات تصادفات، تصور تضعیف تعیین تنبیه تنها تهدید توان تواند توانمندی توجه توسعه توضیح تیره جالبی جدی جذاب جذب جلب جلوه جمله جو جوان جوانان جوانب جویانه جویی حادثه حال حرکات حریم حضور حقوق حل خارج خاص خاصی خانواده خدشه خشم، خشمناک) خشن خشونت خطر خطرات خطرناک خطرناک، خطرپذیر خوبی خود خودروهای خودنمایی داد دادن دار دارد دارد محققین دارند دارند، داشته دخیل در درج درخصوص درصد درک درگیر دلیل دهد دهنده دیگر دیگر، دیگران دیگران، ذهن را رابطه راستا راننده رانندگان رانندگان)، رانندگان، رانندگانی رانندگی رانندگی رانندگی، راه راهنمایی رسد، رعایت رفتار رفتارها رفتارها، رفتارهای رفتاری رقابت رهگذرند، رو روان رود روی زند زیبا زیرا ساز سازد سازد عدم سبب سبقت سر سرعت سرنشینان سطح سعی سلامت سواری سیاست سیستم شامل شاهکار شخصی شخصیت شخصیتی شدن شده شده، شدیدا شمار شناسایی شناسی شهر شهری شود شود آمار شود اخیرا شود، شویم تحقیقات شکنانه شیشه شیوع شیوه صحیح صوتی صورت ضداجتماعی ضعف طریق طور ظاهر عامل عدم عمدی عناصر غلط غیرمجاز غیرمجاز، ـ فاصله فرد فردی فرهنگ فرهنگی فضاها فضاهای فضای قانون قانونمند قوانین قوی لامپ لجبازی لذت)، ما مانند مانور متجاوز متعدد متعددی مثلا محرک محل محیط مخاطره مختلف مرگ مزبور مسابقات مشاوره مشاورین معتبر معتقدند معرفی معمولا معمولی مغایرت مقابل مقررات مقررات، منجر منظور منعکس منفی موتور موجب مورد موضوع می میان میر میزان ناخودآگاه ناگهانی)، نتایج نحوه نزد نشان نشانه نشده نصب نظر نقش نمایان نمایش نمایشی نمونه نمی نه نهایتا نهفته نوعی نگرش نیاز نیازهای نیز نیست ها های هایی هر هراس هرچند هستند همراه همچنین همچون همگی هنر هنگام هیجان هیجانات هیچ و وابسته واقع واقعی وجوه وحشت ویژه ویژگی پاکیزگی پذیری پرخاشجویانه پرخطر پرقدرت پرمخاطره پلیس پیدا پیشنهاد چراکه چگونگی ژست کار کامل کاهش کجای کرد کم کنترل کند کند برخلاف کند به کند، کنند، کننده که گاز گردد گرفته گستاخ گسترش گوشخراش گیرد، یا یعنی یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “فرهنگ صحیح رانندگی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.