درمان چربی خون

درمان چربی خون

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان چربی خون
 •  

  درمان چربی خون

  کاهش چربی خون با گیاهان

  علت بالا بودن چربی خون

  عده‌ای می‌گویند عصبی بودن باعث افزایش چربی خون می‌شود و بعضی‌ها هم به عوامل ژنتیکی اعتقاد دارند، اما چه شیوه غلط زندگی باعث افزایش چربی‌های خون شود و چه عوامل دیگری در این زمینه نقش داشته باشد، نباید فراموش کنیم چربی خون می‌تواند زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مهم شود و به همین علت هم باید به فکر تشخیص و درمان یا پیشگیری از ایجاد آن باشیم.

  چربی لازم است، اما به اندازه

  تا صحبت از چربی خون می‌شود، به یاد بیماری‌ها و مشکلاتی می‌افتیم که بر اثر افزایش چربی خون ایجاد خواهد شد و برای همین فکر می‌کنیم چربی خون، در هر صورت مضر است. غافل از این که اگر همین چربی‌ها وجود نداشته باشد، عملکرد بدن هم دچار اختلال می‌شود.

  دکتر مسعود رحمانیان با اشاره به این مطلب، توضیح می‌دهد: وجود چربی‌ها به اندازه کافی و طبیعی نه تنها مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند که حتی ضروری است. در حقیقت، این چربی‌ها قسمت عمده دیواره سلولی را تشکیل می‌دهد و در تک‌تک سلول‌های بدن نقش مهمی را در حفاظت از سلول ایفا می‌کند. علاوه بر این، بسیاری از هورمون‌های بدن مانند هورمون‌های جنسی نیز از کلسترول ساخته می‌شود و به همین دلیل وجود چربی‌ها و بخصوص کلسترول در این مورد ضروری است.

  این پزشک فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم در گفت‌وگو با جام‌جم یادآور می‌شود: به این ترتیب نباید تصور کنیم چربی‌ خون مضر است، زیرا چربی هم مانند دیگر موارد اگر به اندازه کافی و نرمال باشد برای حفظ عملکرد طبیعی بدن ضروری خواهد بود.

  مشکل اما زمانی شروع می‌شود که میزان چربی‌های خون از حد مجاز بالاتر می‌رود و آن وقت است که همین چربی‌ها، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مختلف خواهد شد. دکتر رحمانیان در این ‌باره توضیح می‌دهد: تجمع چربی بیش از حد در خون می‌تواند عامل بروز بیماری‌ها و مشکلاتی مانند تصلب شرایین باشد و زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی، مغزی و اختلالات عروق محیطی خواهد بود و حتی در کلیه‌ و چشم هم می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

  وی در ادامه توضیح می‌دهد: بیماری‌هایی که بر اثر افزایش میزان تری‌گلیسیرید و کلسترول ایجاد می‌شود، با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به طوری که بیمار‌ی‌های قلبی ـ عروقی بیشتر به علت بالا رفتن میزان کلسترول به وجود می‌آید و بالا رفتن تری‌گلیسیرید هم می‌تواند عواقب خاص خودش را داشته باشد و بیماری‌های دیگری را ایجاد می‌کند.

  چرا چربی خون بالا می‌رود ؟

  زمانی که درباره عوامل موثر در افزایش چربی‌های خون صحبت می‌شود، خوردن غذاهای چرب و پرخوری کردن معمولا اولین موضوعی است که مورد توجه قرار می‌گیرد. دکتر رحمانیان اما می‌گوید علل متعددی وجود دارد که در افزایش یافتن چربی خون موثر خواهد بود.

  این فوق‌تخصص غدد در این ‌باره چنین توضیح می‌دهد: بعضی از بیماری‌های کلیوی مانند مشکلاتی که منجر به دفع پروتئین از کلیه می‌شود، می‌تواند در افزایش چربی خون موثر باشد.

  کم‌کاری تیروئید هم باعث بالا رفتن چربی خون می‌شود و علاوه بر این موارد، سیگار کشیدن، بی‌تحرکی، چاقی، اضافه وزن، پرخوری و پیروی از رژیم غذایی نامناسب نیز در بالا رفتن چربی خون اثرگذار خواهد بود.

  وی می‌افزاید: مصرف برخی از داروها هم در این زمینه نقش دارد و چربی خون را افزایش می‌دهد. همچنین گروهی از بیماری‌های ژنتیکی نیز می‌تواند چربی خون را بالا ببرد و در برخی موارد هم چربی خون بدون این که علت شناخته‌شده‌ای برای آن پیدا شود، افزایش خواهد یافت.

  نشانه های افزایش چربی خون

  فقط باید آزمایش خون داد تا افزایش چربی خون مشخص شود یا راه دیگری هم برای تشخیص این مشکل وجود دارد؟ گاهی افراد تصور می‌کنند گزگز کردن یا سوزش دست و پاها نشانه بالا رفتن میزان چربی خون است و به محض روبه‌رو شدن با چنین نشانه‌هایی، فقط به بالا رفتن چربی خون فکر می‌کنند. در صورتی که به گفته دکتر رحمانیان، بالا رفتن چربی خون در موارد خفیف هیچ نشانه‌ای ندارد و این علائم هم ارتباطی با افزایش چربی خون پیدا نمی‌کند.

  این متخصص بیماری‌های غدد یادآور می‌شود: بالا رفتن خیلی شدید چربی خون که بر اثر سندرم‌های ژنتیکی است، می‌تواند باعث بالا رفتن تری‌گلیسیرید یا کلسترول شود و ممکن است علائم خاصی ایجاد کند. به عنوان نمونه افزایش خیلی زیاد و طولانی مدت کلسترول ممکن است به بروز ضایعات پوستی در اطراف چشم منجر شود یا ضایعاتی را در تاندون‌ها ایجاد ‌کند.

  وی با تاکید بر این که اغلب افراد، چربی خون شدیدی ندارند و با چنین علائمی روبه‌رو نمی‌شوند، توضیح می‌دهد: در این موارد، چربی خون بی‌علامت است و فقط با آزمایش‌های دوره‌ای تشخیص داده می‌شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چربی؛ چاق و لاغر نمی‌شناسد

  اگر انتظار دارید فقط کسانی که چاق هستند دچار چنین مشکلاتی شوند و چربی خون‌شان افزایش یابد، بد نیست بدانید افراد لاغر هم می‌توانند دچار چربی خون شوند و این مشکل فقط مختص افراد چاق نیست. دکتر رحمانیان با اشاره به این که افراد چاق بیشتر با افزایش تری‌گلیسیرید و کاهش چربی خوب خون (HDL) روبه‌رو می‌شوند، توضیح می‌دهد: چاقی یکی از عوامل خطرساز در مورد افزایش چربی‌های خون است، اما همان طور که گفته شد، عوامل متعددی ازجمله مسائل ژنتیکی در این زمینه نقش ایفا می‌کند و به همین دلیل افراد لاغر هم ممکن است در معرض این مشکل قرار بگیرند.

  این متخصص بیماری‌های غدد می‌گوید: همان طور که رژیم غذایی نامناسب در افزایش چربی خون تاثیرگذار است، رژیم غذایی سالم می‌تواند در کاهش چربی و پیشگیری از بروز این مشکل موثر باشد، بخصوص درباره تری‌گلیسیرید بالا بخوبی برای پیشگیری جواب می‌دهد، اما کلسترول معمولا سخت‌تر با رژیم غذایی کاهش می‌یابد.

  با وجود این، دکتر رحمانیان تاکید می‌کند: کاهش وزن، ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی صحیح نیز در کاهش کلسترول خون موثر خواهد بود.

  وی با بیان این که سطح طبیعی چربی‌های خون برای هر کس براساس شرایط خاص خودش تعیین می‌شود، توضیح می‌دهد: بی‌شک، سطح نرمال چربی خون برای فرد مبتلا به دیابت با کسی که دچار بیماری قلبی است یا فردی که سیگار می‌کشد و… متفاوت خواهد بود. بنابراین شخصی که متوجه افزایش چربی خون می‌شود باید زیر نظر پزشک باشد و براساس نظر او و در صورت نیاز از داروهای مناسب استفاده کند.

  دکتر رحمانیان در پایان به چربی‌های خوب خون اشاره می‌کند و می‌گوید: هر چه میزان چربی خوب خون (HDL) بیشتر باشد، بهتر بوده و از بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی پیشگیری می‌کند و با طول عمر بیشتر نیز در ارتباط است، اما نباید فراموش کنیم تنها راهی که می‌تواند میزان این چربی را به اندازه قابل توجهی افزایش دهد، ورزش کردن است و به همین دلیل هم توصیه می‌شود برنامه‌های ورزشی را در زندگی‌تان بگنجانید.

  کاهش چربی خون با گیاهان

  درمان چربی خون

  عصاره برگ گیاه «مرزه» چربی خون را کاهش می دهد

  نتایج حاصل از یک طرح تحقیقاتی در لرستان نشان می دهد که استفاده از عصاره برگ گیاه «مرزه» باعث کاهش چربی خون می شود. رییس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: این طرح تحقیقاتی از سوی کارشناسان گیاهان دارویی لرستان در آزمایشگاه مرکز تحقیقات گیاهان دارویی لرستان به مدت یک سال انجام شد.

  دکتر «شهرام توفیقی» نام علمی این نوع گیاه دارویی را «ساتورجاخوزستانیکا» ذکر کرد و افزود : در این طرح تحقیقاتی اثرات موثر این گیاه برای نخستین بار روی انسان در کشور به اثبات رسید. وی افزود قبلاً این گیاه به عنوان مکمل غذایی برای انسان از سوی کارشناسان معرفی شده بود. یافته های این آزمایش نشان می دهد که مصرف این نوع گیاه مانند داروهای شیمیایی میزان چربی خون را در بدن انسان کاهش داده و اثرات بسیار مطلوبی در این زمینه دارد.

  وی اضافه کرد: پژوهشگران گیاه را پس از تبدیل به پودر، به شکل کپسول خوراکی درآورده تا برای کنترل چربی خون افراد بیمار از آن استفاده نمایند.

  وی یادآور شد: چند سال پیش یک گروه پزشکی نیز یک نوع گیاه مرزه در شمال استان خوزستان کشف کرده که خاصیت های مفید دارویی دارد. پیش از این نیز یک گروه علمی در لرستان کشف کردند که عصاره برگ زیتون برای کاهش کلسترول خون بسیار مفید می باشد.

  نکته قابل توجه این که اگر بیماری در حال استفاده از داروهای شیمیایی نظیر سیمواستاتین یا آترواستاتین برای چربی بالای خون است نباید بدون نظر پزشک این داروها را قطع کند و برای جایگزینی با گیاهان دارویی باید با پزشک معالج خود مشورت کند.

  رژیم غذایی نامناسب، استفاده از غذاهای چرب و پرکالری، فرهنگ ناصحیح استفاده بیش از حد از غذاهای فوری (فست فودها) نظیر پیتزا، سس مایونز، فرهنگ نادرست مصرف زیاد گوشت قرمز در جامعه و زندگی کم تحرک ماشینی در کشور ما باعث شده است افراد زیادی به مشکل بالا بودن چربی و کلسترول خون یا چاقی مبتلا باشند.

  اولین و بهترین راه برای کاهش یا رفع این مشکل، اصلاح رژیم غذایی است. یکی از مهم ترین توصیه های غذایی، کاهش مصرف گوشت قرمز و برنج و استفاده بیشتر از سبزیجاتی نظیر کلم، کرفس، هویج، کاهو، اسفناج، کدو و … در رژیم غذایی روزانه است. مرف بیشتر غذاهای دریایی و سایر ترکیبات حاوی روغن امگا 3 نیز توصیه می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  درمان چربی خون در طب سنتی

  گیاهان دارویی زیادی نیز وجود دارد که کاهش دهنده چربی خون نیز هستند مانند :

  * دمکرده آویشنن که از دیدگاه طب سنتی ایران دفع کننده رطوبت و بلغم از بدن است، از پایین آورنده های مناسب چربی خون محسوب می شود.

  * مصرف روزانه یک قاشق چای خوری پودر یا نیمکوب شده سیاه دانه یا دانه تره هم می تواند در کاهش چربی خون نیز تأثیر داشته باشد.

  * سیر، سویا، گشنیز، جعفری و شوید از سبزیجات موثر در کاهش چربی و کلسترول است. به عنوان مثال، نوشیدن دم کرده شوید و لیمو عمانی یک ساعت پس از غذا می تواند در کاهش سطح کلسترول و چربی خون موثر باشد.

  * چای پور (Puer) یکی از معروف ترین انواع چای چینی است که دارای خواص بسیار قوی کاهنده چربی و کلسترول است.

  * دم کرده پوست نارنگی و زنجبیل نیز می تواند موثر باشد.

  * جومینگ ز (Jueming ze) نیز گیاه بسیار موثری در کاهش چربی، کلسترول و قند خون است.

  * نوشیدن دم کرده زینان و عناب نیز در این امر موثر است.

  * مصرف سماق همراه غذا نیز به دلیل تأثیراتی که روی صفرا دارد، می تواند تأثیرات مناسبی در پایین آوردن چربی خون داشته باشد.

  سیر، سویا، گشنیز، جعفری و شوید از سبزیجات موثر در کاهش چربی

  و کلسترول است. به عنوان مثال، نوشیدن دم کرده شوید و لیمو عمانی یک ساعت

  پس از غذا می تواند در کاهش سطح کلسترول و چربی خون موثر باشد

  درمان چربی خون در طب سنتی

  برخی گیاهان به مقدار زیادی ساپونین دارند و به همین دلیل خاصیت کف کنندگی در آن ها وجود دارد. در جانوران خون گرم از نظر سیستمیک ساپونین جذب نمی شود ولی چون کشش سطحی را کم می کند (مثل رزین) چربی ها و کلسترول به آن باند شده که خود سبب دفع کلسترول از بدن می شود. این گیاهان عبارتند از :

  * تخم شوید (Anethum Graveolens) : در داروخانه ها دارویی بنام آنتوم موجود است که به صورت قرص است و حاوی شاه تره، کاسنی و شوید می باشد. این دارو پایین آورنده چربی خون است. این دارو که بیشترین ماده مۆثر آن شوید است، طبیعت گرم دارد.

  * شوید : در کسانی که ترش می کنند و سوزش سردل دارند خیلی مۆثر است. همچنین زیاد کننده شیر و لاغر کننده است. پایین آورنده چربی خون نیز هست. (قطره دیل سان)

  * کاسنی (Chicore): به نام عربی آن الهندبا است در حدیثی از حضرت محمد آمده است : برگی از کاسنی نیست مگر قطره ای از بهشت بر آن باشد. کاسنی تقویت کننده معده، ضد درد و ضد تب است و در درد چشم، بیماری های کبدی، یرقان، قولنج نارسای کلیوی و در بیماری های اعصاب از آن استفاده می شود. کاسنی طبیعت سرد دارد.

  * شاه تره : طبیعت سرد دارد و از گیاهان دیگر در فراورده آنتوم است. این گیاه تصفیه کننده خون، صفرا آور، بر طرف کننده خارش های جلدی و اشتها آور است و در درمان یرقان و تصلب شرایین نیز از آن استفاده می شود. از عرق آن به عنوان تقویت کننده و اشتها آور استفاده می شود.

  * آرتیشو – کنگر فرنگی (Cynara Scolymus): پایین آورنده کلسترول خون است (قطره سینا بیل)

  * سیر : پایین آورنده فشار خون و چربی خون است و اثرات ضد میکروبی نیز دارد و طبیعت گرم دارد.

   

  کلمات کلیدی : از ( () (فست (قطره (مثل ) «ساتورجاخوزستانیکا» «شهرام «مرزه» ؟ آترواستاتین آرتیشو آزمایش آزمایشگاه آزمایش‌های آمده آن آنتوم آور آور، آوردن آورنده آویشنن اثبات اثر اثرات اثرگذار اختلال اختلالات ادامه ارتباط ارتباطی از ازجمله است است است این است، استان استفاده اسفناج، اشاره اشتها اصلاح اضافه اطراف اعتقاد اعصاب اغلب افراد افراد، افزایش افزود الهندبا اما امر امگا انبیا انتظار انجام اندازه اندازه انسان انواع او اولین اگر ای ایجاد ایران ایفا این این، با بار بازدید باشد باشد باشد باشد سیر، باشد کم‌کاری باشد، باشند اولین باشیم باعث بالا بالاتر بالای باند باید ببرد بخصوص بخوبی بد بدانید بدن بدون بر براساس برای برخی برنامه‌های برنج بروز برگ برگی بسیار بسیاری بعضی بعضی‌ها بلغم بنابراین بنام به بهتر بهترین بهشت بود بود مشکل بود وی بود این بودن بوده بگنجانید بگیرند این بیان بیش بیشتر بیشترین بیل) بیمار بیماری بیماری‌ها بیماری‌های بیماری‌هایی بیمار‌ی‌های بی‌تحرکی، بی‌شک، بی‌علامت تأثیر تأثیرات تأثیراتی تا تاثیرگذار تاروت تاندون‌ها تاکید تب تبدیل تجمع تحرک تحقیقات تحقیقاتی تخم ترتیب ترش تره تره، ترکیبات ترین تری‌گلیسیرید تشخیص تشکیل تصفیه تصلب تصور تعیین تقویت تنها تواند توجه توجهی توصیه توضیح توفیقی» تک‌تک تیروئید جامعه جام‌جم جانوران جایگزینی جذب جعفری جلدی جنسی جواب جومینگ حاصل حال حاوی حتی حد حدیثی حضرت حفاظت حفظ حقیقت، خارش خاص خاصی خاصیت خطرساز خفیف خواص خواهد خوب خود خودش خوراکی خوردن خوری خوزستان خون خون خون، خون‌شان خیلی داد داده دارای دارد دارد دارد دارد وی دارد، دارد؟ دارند دارند، دارو داروخانه داروها داروهای دارویی دارید داشته دانشگاه دانه در درآورده درباره درد درمان درون‌ریز دریایی دست دفع دلیل دم دمکرده دهد دهد دهد، دهنده دوره‌ای دچار دکتر دیابت دیدگاه دیل دیواره دیگر دیگری ذکر را راه راهی رحمانیان رحمانیان، رزین) رسید رطوبت رفتن رفع روبه‌رو روزانه روغن روی رژیم رییس ز زمانی زمینه زمینه‌ساز زنجبیل زندگی زندگی‌تان زیاد زیادی زیتون زیر زیرا زینان ساخته ساعت ساعت پس سال سالم سان) ساپونین سایر سبب سبزیجات سبزیجاتی سخت‌تر سرد سردل سس سطح سطحی سلامت سلول سلولی سلول‌های سماق سنتی سنتی سندرم‌های سوزش سوی سویا، سیاه سیر سیر، سیستمیک سیمواستاتین سینا سیگار شاه شخصی شد شد دکتر شد، شدن شده شدید شدیدی شرایط شرایین شروع شمال شناخته‌شده‌ای شود شود شود شود، شوند شوید شکل شیر شیمیایی شیوه صحبت صحیح صفحات صفرا صورت صورتی ضایعات ضایعاتی ضد ضروری طب طبیعت طبیعی طرح طرف طور طوری طول طولانی عامل عبارتند عده‌ای عربی عرق عروق عروقی عروقی، عصاره عصبی علائم علائمی علاوه علت علل علمی علوم عمانی عمده عمر عملکرد عناب عنوان عواقب عوامل غافل غدد غذا غذاهای غذایی غذایی، غلط ـ فال فراموش فراورده فرد فردی فرمائید فرنگی فرهنگ فشار فقط فودها) فوری فوق‌تخصص فکر قابل قاشق قبلاً قرار قرص قرمز قسمت قطره قطع قلبی قند قولنج قوی لازم لاغر لرستان لیمو ما ماده ماشینی مانند مایونز، مبتلا متابولیسم متخصص متعددی متفاوت متوجه مثال، مجاز محسوب محض محمد محیطی مختص مختلف مدت مرزه مرف مرکز مسائل مسعود مشخص مشورت مشکل مشکل، مشکلاتی مشکلی مصرف مضر مطلب، مطلوبی معالج معده، معرض معرفی معروف معمولا مغزی مفید مقدار ممکن مناسب مناسبی منجر مهم مهمی موارد موارد، موثر موثری موجود مورد موضوعی مکمل مگر مۆثر می میزان میکروبی می‌آید می‌افتیم می‌افزاید می‌تواند می‌توانند می‌دهد می‌دهد، می‌رود می‌شود می‌شود می‌شود دکتر می‌شود، می‌شوند، می‌کشد می‌کند می‌کند می‌کنند می‌کنیم می‌گوید می‌گویند می‌گیرد می‌یابد با نادرست نارسای نارنگی ناصحیح نام نامناسب نامناسب، نباید نتایج نخستین ندارد ندارند نداشته نرمال نشان نشانه نشانه‌ای نشانه‌هایی، نظر نظیر نقش نمایند وی نمونه نمی نمی‌شناسد نمی‌شوند، نمی‌کند نمی‌کند این نه نوشیدن نوع نکته نیاز نیز نیست نیمکوب ها های هر هست هستند هم همان همراه همچنین همین هورمون‌های هویج، هیچ و وجود ورزش ورزشی وزن، وقت ولی وی پاها پایان پایین پرخوری پروتئین پرکالری، پزشک پزشکی پس پودر پودر، پور پوست پوستی پژوهشگران پیتزا، پیدا پیروی پیش پیشگیری چاق چاقی چاقی، چای چرا چرب چربی چربی و چربی، چربی؛ چربی‌ چربی‌ها چربی‌ها، چربی‌های چشم چشم، چند چنین چه چون چینی ژنتیکی کارشناسان کاسنی کافی کاهش کاهنده کاهو، کبدی، کدو کرد کردن کردند کرده کرفس، کس کسانی کسی کشش کشف کشور کشیدن، کف کلسترول کلم، کلیه کلیه‌ کلیوی کم کنترل کند کند دکتر کند وی کند رژیم کنند کننده کنندگی کنگر کنیم که کپسول گاهی گرم گروه گروهی گزگز گشنیز، گفت گفته گفت‌وگو گوشت گیاه گیاهان گیاهان یا یابد، یاد یادآور یافت یافتن یافته یرقان یرقان، یک یکدیگر یکی ‌باره ‌کند

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان چربی خون”

  دیدگاه ها بسته شده اند.