درمان غلظت خون

درمان غلظت خون

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان غلظت خون
 •  

  درمان غلظت خون

  درمان غلظت خون

  غلظت خون بیماری است که در سالهای اخیر زیادتر شده است. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول قرمز خون) از حد معمول بالاتر برود، غلظت خون رخ می دهد که حد طبیعی آن در مردان 45 درصد و در زنان پایین تر از این مقدار است که اگر این غلظت در مردان بالاتر از 60 درصد و در زنان بالاتر از 55 درصد شود، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

  غلظت خون یعنی بخش گلبول های قرمز، چند درصد از خون کامل را اشغال کرده است. نحوه کار نیز به این شکل است که از فردی 2 سی سی خون گرفته می شود. سپس این خون در دستگاه سانتریفیوژ با دور زیادی به چرخش درمی آید و بر اثر این چرخش، بخش های مختلف خون از هم جدا می شوند. در ادامه یک ستون که به گلبول های قرمز اختصاص داده شده است، از سایر بخش های خون جدا می شود و درصد را اعلام می کند. اما چه زمانی هموگلوبین خون در حد طبیعی است؟ در زنان، اگر میزان هموگلوبین بین 16-12 (48- 36 درصد) و در مردان بین 18- 14 (56-42 درصد) باشد، طبیعی است. اصطلاح غلظت خون را ما زمانی به کار می بریم که میزان گلبول های قرمز خون، از عدد 52 در زنان و از عدد 56 در مردان تجاوز کند. در این صورت بیمار دچار پرفشاری و غلظت خون شده است.

  علت غلیظ شدن خون چیست ؟

  تنها راهی که نشان می دهد فردی غلظت خون دارد یا نه، دادن آزمایش خون و اندازه گیری (اچ.تی.سی) هماتوکریت است. بعد از اینکه جواب آماده شد، پزشک دو دسته علت اولیه و ثانویه پیش رو دارد :

  علت اولیه:مغز استخوان بدون هیچ محرکی از بیرون، خود به خود رفتار آنارشیستی نشان داده و شروع به تولید گلبول قرمز می کند که به آن پلیستمی می گویند و افزایش غلظت اولیه نامیده می شود بدون وجود علت ثانویه. درصد کمی از غلظت خون شامل علت اولیه می شود.

  علت ثانویه: بین 95-90 درصد از کسانی که با غلظت خون به متخصص مراجعه می کنند، افرادی هستند که غلظت خون ثانویه دارند و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی به بافت های بدن نرسد. با کمبود اکسیژن در بدن، هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می شود که این هورمون، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می کند تا بتواند کمبود اکسیژن رسانی به بافت های بدن را با افزایش تولید گلبول قرمز جبران کند. نمونه کسانی که با این مشکل مواجه می شوند، افرادی هستند که در ارتفاعات بلند و کوهستانی زندگی می کنند و چون با کمبود اکسیژن روبه رو هستند، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

  گاهی اوقات اکسیژن محیط مناسب است، اما به دلیل مشکلات ریوی، فرد دچار غلظت خون می شود یا ممکن است اکسیژن از ریه وارد خون شود، اما به دلیل مشکلات خونی، بین خون شریانی و وریدی، مشکلی وجود داشته باشد و خونی که در ریه پر از اکسیژن شده، بلافاصله با خون کم اکسیژن مخلوط شده و همین مساله سبب بروز غلظت خون شود. علت بعدی، هموگلوبین مادرزادی است که در آن افراد فامیل پرخون هستند و به علل مختلفی، مغز استخوان به گلبول سازی تحریک شود. یکی دیگر از علل مهم غلظت خون، کشیدن سیگار و مسمومیت با مونوکسیدکربن است که در نتیجه آنها اکسیژن رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می شود.

  مصرف دخانیات یکی از علت های جدی درکنار مسائل قلبی است که هم باعث بروز سرطان شده و هم سبب غلیظ شدن خون فرد می شود. فرض کنید فردی مدام سردرد دارد و جریان خونش سیالیت و روانی لازم را ندارد و مرتب در خواب، خواب زده می شود، آیا چنین فردی در طول روز عصبی نیست؟ می تواند تمرکز لازم را برای انجام کار هایش داشته باشد؟ نه. ممکن است ما نتوانیم کار زیادی برای بیماری مادرزادی قلبی که خون پراکسیژن و کم اکسیژن در آن با هم مخلوط می شوند یا بیماری مغز استخوان انجام دهیم، اما مشکلی که به دست خود ما ایجاد شد، فقط نیاز به اراده دارد. بیماران وقتی به ما مراجعه می کنند، می بینیم عصبی هستند و دائم سردرد دارند که علت هم پرخونی است و مشکل هم مصرف سیگار و دخانیات است.

  غلظت خون بیماری پیرمرد هاست ؟

  این بیماری بسته به اینکه بر اثر علت اولیه یا ثانویه در فرد ایجاد شده باشد، ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند. ما افرادی داریم که در سن نوجوانی و به دلیل ارثی این مشکل را دارند. بچه هایی هستند که دیواره پایین قلب شان باز است یا مشکل ریوی دارند که آنها ازجمله کسانی هستند که درگیر غلظت خون می شوند.

  غلظت خون را چگونه درمان کنیم ؟

  وقتی پزشک متخصص باتوجه به جواب آزمایش متوجه شد که علت بروز غلظت خون در فرد، اولیه است یا ثانویه، درمان را آغاز می کند. اگر علت ثانویه بود، درمان علت زمینه ای – قلبی یا ریوی – را در صورتی که امکان پذیر باشد، آغاز می کند و در کنار آن هرگاه غلظت خون از 56درصد در مردان و 52درصد در زنان بالاتر برود، بخشی از خون کشیده و دور ریخته می شود. این کار نیز به شکل استاندارد انجام می شود تا غلظت خون کاهش پیدا کند. این عمل تا زمانی ادامه دارد که یکی از مهم ترین مواد خونساز بدن بر اثر خروج از بدن کم شود. در واقع به بیمار فقر آهن می دهیم تا دچار غلظت خون نشود. حال اگر علت پرخونی براثر علت اولیه یعنی ناشی از مغز استخوان باشد، در این حالت باید به درمان علت بیماری خونی بپردازیم و با خروج خون از یکی از رگ ها، میزان گلبول های قرمز خون تنظیم شوند.

  چه کنیم که دوباره غلیظ نشود ؟

  یکی از سوالات افرادی که خون شان به حالت طبیعی برگشته این است که چه کار هایی انجام دهیم تا خون مان دوباره غلیظ نشود؟ این افراد بهتر است هم برای جلوگیری از غلیظ شدن خون و هم برای کمک به نیازمندان، به طور مستمر خون بدهند. مردان بهتر است هر سه ماه و زنان هر چهار ماه یکبار خون شان را اهدا کنند.

  علائم غلظت خون و درمان آن

  نشانه های غلظت خون را بشناسید

  زمانی که سیالیت خون از حدی بالاتر برود، اکسیژن رسانی کم شده و حتی ممکن است سبب توقف حرکت خون در رگ ها شود، به همین دلیل غلظت خون در برخی مواقع می تواند با توقف حرکت خون، فرد را دچار سکته مغزی کند. پس وجود نشانه هایی که در ادامه می آوریم را جدی بگیرید!

  1. لب های تان بنفش شده ؟

  وقتی میزان هموگلوبین بدون اکسیژن بیش از حد باشد، مخاط های بدن مثل لب به رنگ بنفش درمی آیند. انگشتان دست و پا و زیر ناخن ها بنفش شده، چشم ها پرخون و پوست صورت نیز بر افروخته می شود. با دیدن این علائم ظاهری می توانید نسبت به غلیظ شدن خون تان شک کرده و برای تشخیص نهایی حتما به متخصص مراجعه کنید.

  2. سرتان گیج می رود ؟

  وقتی غلظت هموگلوبین خون زیاد می شود، سیالیت، روانی و حرکت خون کم شده و فرد دچار سرگیجه و رخوت شده و خون دماغ می شود. اگر سرگیجه و رخوت بدون هیچ دلیل زمینه ای دیگری سراغ شما بیاید و گاه و بی گاه بینی تان هم خون ریزی کند، باید نسبت به غلیظ شدن خون تان مشکوک شوید و این نشانه ها را بررسی کنید.

  3. نفس نفس می زنید ؟

  کسانی که مشکل ریوی دارند، تنگی نفس پیدا می کنند و نفس نفس می زنند هم ممکن است به خاطر غلظت خون شان دچار تشدید این علائم شده باشند. پس هر تنگی نفسی را به حساب آلرژی یا آلودگی هوا نگذارید. گذشته از این، افرادی که مشکل قلبی دارند و تپش قلب پیدا می کنند هم می توانند دچار این مشکل باشند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طب سنتی چه می گوید ؟

  گرچه به باور طب رایج، افزایش تعداد گلبول های قرمز خون می تواند نشانه غلیظ شدنش باشد، اما طب سنتی تعریف نسبتا متفاوتی از غلظت خون ارائه می دهد. دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی می گوید که این علم، مشکل غلظت خون را به شکل زیر توضیح می دهد:

  سرم خون غلیظ شود…

  در طب رایج، می گویند اگر تعداد گلبول های خون در حجم به خصوصی از خون بیشتر باشد، فرد مبتلا به غلظت خون است و با بخش سرمی یا مایع کاری ندارند. اما در طب سنتی، اگر گلبول های خون کمتر شود، اما سرم خون غلیظ تر باشد، می گوییم غلظت خون وجود دارد. غلظت خون مشکل شایعی است که می تواند به علت های متفاوتی فرد را گرفتار خود کند.

  دمای بدن شما هم بی تاثیر نیست

  گاهی اوقات هم اگر دمای بدن از آن حد طبیعی که 37درجه است، پایین تر بیاید و سردتر شود، خون هم متراکم شده و غلیظ می شود. در این شرایط دمای بدن فرد می تواند بدون وجود عوامل زمینه ای دیگر، او را به مشکل غلظت خون دچار کند. درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است چون ملکول های آن نسبت به هم در شرایط متراکم تری قرار دارند. اما آب رقیق است و ملکول هایش با فاصله بیشتری از هم هستند. یعنی هرچه دمای بدن پایین باشد و خون سردتر، گلبول های خون به هم چسبیده تر می شوند و در حجم به خصوصی از خون زیاد به نظر می آیند، ضمن اینکه ممکن است همین فرد دچار کم خونی باشد.

  خون تیره همیشه غلیظ نیست

  خونی که در سرخرگ ها جریان دارد، شفاف و قرمزرنگ است، اما خونی که در سیاهرگ ها وجود دارد، تیره رنگ است و اکسیژن کمی دارد. اکسیژن این خون در سیاهرگ مصرف شده، به بافت ها آمده و حین گردش، مقداری از فضولات گردش سلولی هم به آن اضافه شده و این خون به قلب و ریه برمی گردد تا دوباره اکسیژن بگیرد، بنابراین نمی توانیم بگوییم لزوما خونی که تیره است، غلیظ هم هست. به بیان دیگر، خون تیره، لزوما غلیظ نیست، ولی خون غلیظ به طور قطع تیره هست. ممکن است خون تیره داشته باشیم اما غلیظ هم نباشد. به همان دلیلی که اشاره شد ممکن است سلول ها به هم چسبیده باشند و به نظر بیاید خون تیره است، اما در واقع غلیظ نیست.

  چند توصیه

  پزشکان بر این اعتقادند که با نوشیدن آب، غلظت خون در حد متعادل باقی می ماند و مشکلاتی چون لخته شدن خون به جهت غلظت خون که عاملی در بروز سکته قلبی است بروز نمی کند.

  به طورکلی میوه ها و سبزی ها به علت دارا بودن ویتامینC و فیبرهای محلول و نامحلول، یک عمل حفاظتی در قبال افزایش غلظت خون و کاهش میزان فیبرینوژن (پروتئینی که تبدیل به لخته خون می شود) و افزایش فشارخون دارند که از مهم ترین آنها جهت رفع غلظت خون می توان به آلبالو، لیموترش و موز جهت صاف کردن خون اشاره کرد.

  علائم غلظت خون و درمان آن

  درمان غلظت خون با داروهای گیاهی

  میزان غلظت خون برای حفظ سلامت اهمیت دارد. اگر خون به آسانی لخته شود ناراحتی‌هایی مانند حمله قلبی را به وجود می آورد و در صورت لخته نشدن خون، ناراحتی‌هایی مانند مشاهده خون در ادرار، خون دماغ، خون ریزی شدید در دوران قاعدگی را به همراه دارد. اگر خون به اندازه کافی لخته نشود و فرد نیاز به عمل پیدا کند یا در حادثه‌ای مجروح شود، با از دست دادن خون بیش از حد با مشکل جدی رو به رو خواهد شد.

  یک نوع رقیق کننده خون، ماده ای به نام سالیسیلات (Salicylates) است که مانع جذب ویتامین K در بدن می شود. ویتامین K نقش مهمی در لخته شدن خون در بدن دارد. یکی از معروف‌ترین رقیق کننده‌های خون آسپرین است اما بیشتر مواد غذایی مانند طعم‌دهنده‌ها و مواد نگه‌دارنده نقش سالیسیلات را دارند. مواد غذایی که سرشار از این ماده است شامل ادویه، میوه، میوه خشک، میوه مغزدار، مواد طعم‌دهنده و نگه‌دارنده است.

  گیاهان و ادویه‌های سرشار از سالیسیلات

  * پودر کالری
  * پودر فلفل قرمز
  * زنجبیل
  * دارچین
  * شوید
  * آویشن
  * مرزنگوش
  * زردچوبه
  * شیرین بیان
  * کلم
  * نعناع
  * سیر
  * پیاز
  * روغن زیتون
  * کلم بروکلی
  * گلم کلم
  * کاهو

  میوه های سرشار از سالیسیلات

  * کشمش
  * آلو
  * گیلاس
  * زغال اخته
  * انگور
  * توت فرنگی
  * نارنگی
  * پرتقال

  مواد دیگری که سالیسیلات دارند عبارتند از :

  * آدامس
  * عسل
  * سرکه

  اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی چرب و ویتامین E رقیق کننده طبیعی خون است :

  منابع خوب ویتامین E عبارتند از :

  * بادام درختی
  * گردو
  * فندق
  * بادام زمینی
  * پسته
  * روغن ذرت
  * روغن بادام زمینی
  * روغن آفتاب گردان
  * روغن نخل
  * روغن کنجد
  * نخود
  * عدس
  * برنج
  * گندم
  * لوبیا
  * جو

  باید توجه داشته باشید که هر فردی نیاز به غذاهای رقیق کننده خون ندارد به عنوان مثال افرادی که داروهای ضد لخته شدن مصرف می‌کنند، نباید از این نوع مواد غذایی زیاد استفاده کنند زیرا که می‌تواند به فرد آسیب جدی برساند. قانون مهمی که باید برای رقیق کردن خون به آن توجه کرد، کاهش مصرف پروتئین حیوانی و چربی است.

  گیاهان و ادویه های متعددی وجود دارند که باعث رقیق شدن خون می شوند. در واقع بسیاری از مواد غذایی که مردم مصرف می‌کنند، حاوی ماده رقیق کننده خون است.

  همان طور که گفته شد مواد غذایی حاوی سالیسیلات، اسید چرب امگا۳، میزان بالای ویتامین E  و آنتی بیوتیک ها رقیق کننده طبیعی خون به حساب می آیند. البته اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، بهتر است قبل از مصرف هر نوع گیاه یا ادویه برای رقیق کردن خون، با پزشک مشورت کنید.

  اگر قرار است عمل شوید، جراح را از داروهایی که مصرف می کنید، آگاه کنید. زیرا در بیشتر موارد مصرف هر نوع دارو یا گیاه یا ادویه دارویی را ٢ هفته قبل از جراحی باید متوقف کرد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  گیاهان یا ادویه مفید برای رقیق کردن خون عبارت است از :

  دارچین: این ادویه رقیق کننده خون است و می تواند گردش خون را افزایش دهد.

  شوید: اگر چه این گیاه به عنوان رقیق کننده چندان مطرح نیست اما مصرف زیاد آن همزمان با برخی داروها می تواند واکنش ایجاد کند.

  سیر: قرن هاست که از این گیاه رقیق کننده خون به علت خاصیت درمانی که دارد، استفاده می شود. زمانی که سیر خام خورده می‌شود خون را رقیق کرده و در نتیجه جریان خون را تسهیل می‌کند. همچنین با تولید اکسید نیتریک، به گشادی رگ های خونی و حل شدن لخته های خون کمک می‌کند.

  ریشه شیرین بیان: این گیاه نیز رقیق کننده خون است.

  جینکوبیلوبا: جینکوبیلوبا علاوه بر افزایش گردش خون، مانع از لخته شدن خون می شود.

  زنجبیل: اگر چه از این گیاه بیشتر برای رفع حالت تهوع استفاده می شود اما رقیق کننده قوی خون نیز به حساب می آید.

  چای کوهی: این گیاه در صورت مصرف با برخی داروها به حد خطرناکی باعث رقیق شدن خون می شود.

  چای سبز: ترکیب‎ EGCG ‎ چای سبز غلظت خون را ‏رقیق ‏و ثابت نگه می‌دارد و دیواره رگ‌ها نرم و انعطاف پذیر، عروق باز و جریان گردش خون منظم می شود‎.

   

  کلمات کلیدی : از علت ( () (اچتیسی) (درصد (پروتئینی   ؟ ؟ وقتی ؟ کسانی ؟ گرچه آب آب، آدامس آزمایش آسانی آسپرین آسیب آغاز آفتاب آلبالو، آلرژی آلو آلودگی آماده آمده آن آن آنارشیستی آنتی آنها آهن آورد آوریم آویشن آگاه آیا آید آید آیند آیند، اتفاق اثر اختصاص اخته اخیر ادامه ادرار، ادویه ادویه، ادویه‌های ارائه اراده ارتفاعات ارثی اریتروپویتین از ازجمله است است است، است؟ استاندارد استخوان استفاده اسید اشاره اشغال اصطلاح اضافه اعتقادند اعلام افتد افراد افرادی افروخته افزایش البته اما امکان امگا امگا، انبیا انجام اندازه انعطاف انگشتان انگور اهدا اهمیت او اوقات اولیه اولیهمغز اکسید اکسیژن اگر ای ایجاد این این، اینکه با باتوجه بادام باز بازدید باشد باشد باشد، باشد؟ باشند باشند باشید باشیم باعث بافت باقی بالاتر بالای باور باید بتواند بخش بخشی بدن بدن، بدهند بدون بر براثر برای برخی بررسی برساند برمی برنج برود، بروز بروکلی برگشته بریم بسته بسیاری بشناسید بعد بعدی، بلافاصله بلند بنابراین بنفش به بهتر بود، بودن بپردازیم بچه بگوییم بگیرد غلظت بگیرد، بگیرید بی بیان بیان بیاید بیرون، بیش بیشتر بیشتری بیمار بیماران بیماری بین بینی بینیم بیوتیک تا تاثیر تاروت تان تبدیل تجاوز تحریک تر ترشح ترکیب‎ تری ترین تسهیل تشخیص تشدید تعداد تعریف تمرکز تنظیم تنها تنگی تهوع توان تواند توانند توانید توانیم توت توجه توصیه پزشکان توضیح توقف تولید تپش تیره تیره، ثابت ثانویه ثانویه، جبران جدا جدی جذب جراح جراحی جریان جلوگیری جهت جو باید جواب جینکوبیلوبا حادثه‌ای حال حالت حاوی حتما حتی حجم حد حدی حرکت حساب حفاظتی حفظ حل حمله حین حیوانی خاصیت خاطر خام خروج خشک، خصوصی خطرناکی خواب خواب، خواهد خوب خود خورده خون خون خون) خون، خونساز خونش خونی خونی، دائم دادن داده دارا دارد دارد، دارند دارند، دارو داروها داروهای داروهایی داروی دارویی دارچین دارچین داریم داشته دخانیات در درجه درختی درست درصد درصد) درمان درمانی درمی درکنار درگیر دست دسته دستگاه دلیل دلیلی دماغ دماغ، دمای دهد دهد دهد دهیم دهیم، دو دوباره دور دوران دچار دکتر دیدن دیواره دیگر دیگر، دیگری ذرت را راهی رایج، رخ رخوت رسانی رفتار رفع رقیق رنگ رو روانی روبه رود روز روغن رگ رگ‌ها ریخته ریزی ریشه ریه ریوی ریوی، زده زردچوبه زغال زمانی زمینه زمینی زنان زنان، زنجبیل زنجبیل زندگی زنند زنید زیاد زیادتر زیادی زیتون زیر زیرا ساخت سازی سالهای سالیسیلات سالیسیلات سالیسیلات، سانتریفیوژ سایر سبب سبز سبزی ستون سراغ سرتان سرخرگ سردتر سردتر، سردرد سرشار سرطان سرم سرمی سرکه اسید سرگیجه سلامت سلول سلولی سن سنتی سنتی، سنی سه سوالات سپس سکته سی سیالیت سیالیت، سیاهرگ سیر سیر سیگار شامل شان شایعی شد شد شد، شدن شدنش شده شده، شدید شرایط شروع شریانی شفاف شما شود شود شود در شود علت شود مصرف شود) شود، شود‎ شوند شوند شوند شوند گاهی شوند، شوید شوید شوید، شک شکل شیرین صاف صفحات صورت صورتی ضد ضمن طب طبیعی طعم‌دهنده طعم‌دهنده‌ها طور طورکلی طول ظاهری عاملی عبارت عبارتند عدد عدس عروق عسل عصبی علائم علاوه علت علل علم، عمل عنوان عوامل غذاهای غذایی غلظت غلیظ فاصله فال فامیل فرد فرد، فردی فرض فرمائید فرنگی فشارخون فضولات فقر فقط فلفل فندق فیبرهای فیبرینوژن قاعدگی قانون قبال قبل قدیر قرار قرمز قرمز قرمز، قرمزرنگ قرن قطع قلب قلبی قوی لازم لب لخته لزوما لوبیا لیموترش ما مادرزادی ماده مان ماند مانع مانند ماه ماهی مایع مبتلا متخصص متراکم متعادل متعددی متفاوتی متوجه متوقف مثال مثل مجروح محرکی محلول محمدی، محیط مخاط مختلف مختلفی، مخلوط مدام مراجعه مرتب مردان مردم مرزنگوش مسائل مساله مستمر مسمومیت مشاهده مشورت مشکل مشکلات مشکلاتی مشکلی مشکوک مصرف مطرح معروف‌ترین معمول مغز مغزدار، مغزی مفید مقدار مقداری ملکول ممکن منابع مناسب منظم مهم مهمی مواجه مواد موارد مواقع موجود مورد موز موضوع مونوکسیدکربن می میزان میوه میوه، می‌تواند می‌دارد می‌شود می‌کند می‌کند می‌کنند، می‌کنید، ناخن ناراحتی‌هایی نارنگی ناشی نام نامحلول، نامیده نباشد نباید نتوانیم نتیجه نحوه نخل نخود ندارد ندارند نرسد نرم نسبت نسبتا نشان نشانه نشدن نشود نشود؟ نظر نعناع نفس نفسی نقش نمونه نمی نه نه، نهایی نوجوانی نوشیدن نوع نگذارید نگه نگه‌دارنده نیاز نیازمندان، نیتریک، نیز نیست نیست نیست خونی نیست گاهی نیست، نیست؟ ها ها، هاست های هایش هایی هر هرچه هرگاه هست هستند هستند، هفته هم هماتوکریت همان همراه همزمان هموگلوبین همچنین همیشه همین هوا هورمون، هورمونی هیچ و وارد واقع واکنش وجود وریدی، وقتی ولی ویتامین ٢ پا پایین پذیر پذیر، پر پراکسیژن پرتقال پرخون پرخونی پرفشاری پروتئین پزشک پس پسته پلیستمی پودر پوست پیاز پیدا پیرمرد پیش چای چرب چربی چرخش چرخش، چسبیده چشم چند چندان چنین چه چهار چون چگونه چیست کار کاری کافی کالری کامل کاهش کاهو کرد کرد، کردن کرده کسانی کشمش کشیدن کشیده کلم کلم کلیه کم کمبود کمتر کمک کمی کنار کنجد کند کند کند کند به کند، کنند کنند کنند، کننده کننده‌های کنید کنید کنید کنید، کنیم که کوهستانی کوهی گاه گذشته گردان گردد گردش گردش، گردو گرفتار گرفته گشادی گفته گلبول گلم گندم گوید گویند گوییم گیاه گیاهان گیاهی گیج گیری گیلاس یا یخ یعنی یک یکبار یکی ‎ ‏رقیق ‏و –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان غلظت خون”

  دیدگاه ها بسته شده اند.