درمان افسردگی

درمان افسردگی

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان افسردگی
 •  

  درمان افسردگی

  درمان افسردگی

  ۱- تمرین تمرکز حواس کنید

  هنگامی که شما افسرده هستید افکار منفی مانند آبی که از سد شکسته‌ای سرایز می‌شود به ذهن شما هجوم می‌آورد. از آن‌جا که نمی‌توانید افکار خود را تحت کنترل درآورید ترس و درماندگی شما را فلج خواهد کرد.

  کتی اسپارک روانشناس طی مطالعه ای که بر روی افراد مبتلا به بیماری اضطراب و افسردگی انجام داد دریافت که مدتیشن و تمرکز حواس با هدفمند کردن و متمرکز کردن ذهن بر روی سوژه‌ای خاص در لحظه باعث الهام و تقویت نگرش مثبت می‌شود و از این‌رو برای آرامش یافتن ذهن این افراد بسیار مفید و کارآمد است.

  پس بنابراین زمانی که احساس کردید مورد حمله بارش افکار منفی قرار گرفته‌اید بر روی یک تشک راحت با پوزیشن نیلوفر آبی قرار بگیرید و به مدتیشن بپردازید. حالت نیلوفری یا چهارزانوی بالا، شکلی از حالت نشستن است که از سنت مراقبه در هند باستان ریشه می‌گیرد. در این حالت، پاها بر روی ران‌های جهت مخالف قرار داده می‌شوند. این حالت نشستن یک حالت رسمی‌شده در سنت یوگای هندو است. گفته می‌شود که این شکل از نشستن به شکل نیلوفر آبی همانندی دارد. هدف از آن رسیدن به تنفس متناسب با نوع تمرین مراقبه (درون‌پویی) و رسیدن به ثبات جسمانی است.

  ۲- بخندید

  خداوند برای غلبه بر مشکلات زندگی ۳ روش را در اختیار انسان قرار داده است: خواب، امید و خنده.

  در آیین بودا، خنده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هر بودایی باید روزانه ۱۵ دقیقه بخندد. در آیین بودا این ۱۵ دقیقه خنده برابر با ۴ ساعت عبادت است! هم‌چنین بعضی از مردم هند، باتوجه به همین نظریه عادت دارند هر روز ابتدا ۳۰ دقیقه بخندند و سپس فعالیت روزانه خود را آغاز کنند. همچنین همه ما می‌دانیم که اگر به مشکلات بخندیم همیشه موضوعی برای خندیدن داریم. دانشمندان اعلام کرده‌اند بهترین راه درمان انواع افسردگی در انسان خندیدن است. این روش درمانی هیچ هزینه‌ای ندارد و همیشه در دسترس است. خندیدن نه تنها برای از بین بردن اندوه مفید است، بلکه مقاومت بدن را در برابر انواع بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

  در هنگام بروز علائم افسردگی خود را در معرض شرایط خنده‌آور قرار دهید. تماشای یک فیلم کمدی، خواندن کتاب‌های طنز و ملاقات دوستان شوخ‌طبع می‌تواند بهترین داروی شما باشد. مهم نیست که خنده‌های عمیق شما کودکانه، احمقانه و یا عجیب و غریب قلمداد شود. برای خود یک جیره روزانه خندیدن لحاظ کنید تا از بسیاری از آسیب‌های روحی و روانی دور بمانید.

  ۳- خودتان را محبوس نکنید

  افسردگی را یک هیولای مخرب تصور کنید که هر روز بر روی شانه شما می‌نشیند و در گوش شما زمرمه می‌کند که در دنیای مملو از تاریکی‌ها و بدی‌ها زندگی می‌کنید. مدام به شما یادآور می‌شود که فرد بی‌ارزشی هستید و سزاوار و شایسته روابط اجتماعی نیستید و منفی‌بافی‌هایی از این قبیل. به حرف او گوش ندهید!

  به گفته دکتر استفان ایلاردی، روانشناس و نویسنده کتاب «درمان افسردگی» بخشی از بیماری افسردگی انزوای اجتماعی است که خود به عنوان یکی از دلایل اصلی پیشرفت بیماری شمرده می‌شود. ظاهرا خروج از تعاملات اجتماعی واکنش‌هاس استرسی و منفی مغز را افزایش می‌دهد. بنابراین در دوران افسردگی با دوستان و اطرافیان قابل اعتماد خود معاشرت کنید و اجازه دهید که درگذر از این بحران به شما کمک کنند.

  ۴- افراد سمی را از زندگی خود دور کنید

  اما از آن سو هم در نظر داشته باشید که مراوده و وقت گذراندن با کسانی که سعی می‌کنند به شما بقبولانند برای فرار از افسردگی باید آن را نادیده بگیرید هیچ سودی به حال شما ندارد. درست مانند این است که به کسی که سرطان دارد بگوییم تومورهای بدخیم‌ات را کوچک کن یا از کسی که دیابت دارد بخواهیم قند را از خونش خارج کند.

  به گفته دبورا سرانی نویسنده کتاب زندگی با افسردگی، به عنوان بخشی از نیازهای شما در درمان افسردگی شما باید بیاموزید که افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید. بنابراین احاطه شدن شما با افرادی با افکار مثبت و پذیرش نگرش آن‌ها به شما کمک می‌کند که مثبت‌اندیشی را در ذهن خود پرورش دهید و در حقیقت در محیطی شفابخش قرار بگیرید.

  ۵- احتیاط در مصرف مواد اعتیادآور !

  به عنوان درمان سنتی و گیاهی افسردگی، مصرف گیاه شاه‌دانه و سیلوسایبین (ماده‌ای توهم‌زا است. قارچ‌های سیلوسایبین یا قارچ‌های جادویی حاوی سیلوسایبین هستند که به صورت تفریحی و سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند) معمول بوده است.

  اما توجه داشته باشید که هر دوی این مواد پتانسیل تبدیل شدن به ماده مخدر را برای بدن دارند که می‌تواند اثرات روانی بدتری را ایجاد کند.

  ۶- مواد غذایی مفید بخورید

  ویتامین D می‌تواند افسردگی، زوال عقل و دیابت را کاهش دهد. اما برای درمان افسردگی مصرف مواد مغذی دیگری هم می‌تواند کمک‌کننده باشد که خوشبختانه به صورت روزانه کم و بیش این مواد به بدن ما می‌رسند. موادی نظیر اسیدهای آمینه، فولات، ید، آهن، منیزیم، اسیدهای چرب، امگا ۳، سلنیوم، ویتامین B و روی.

  و البته در کنار این مواد مفید، مواد غذایی وجود دارد که موجب اختلال در سطح قند خون، سیستم عصبی و یا صدمه به مغز می‌شود که باید از خوردن آن‌ها حتی الامکان اجتناب کرد. موادی نظیر الکل، کافئین، شیرین کننده‌های مصنوعی، روغن هیدروژنه، مواد غذایی فرآوری شده، قند تصفیه شده و غذاهای غنی شده با سدیم.

  ۷- طب سوزنی را امتحان کنید

  با توجه به مطالعه‌ای که در نشریه زنان و مامایی منتشر شده است، طب سوزنی می‌تواند در درمان افسردگس مفید باشد. محققان با انجام طب سوزنی بر روی ۱۵۰ زن باردار توانستند علائم افسردگی را در این افراد تا ۶۳ درصد بهبود بخشند. اگرچه نتیجه‌گیری قطعی در خصوص نقش طب سوزنی بر روی سلامت روح و روان نیاز به تحقیقات بیشتر دارد اما شما هم می‌توانید در حالی که در انتظار اثبات قطعی اثرات طب سوزنی هستید از عملکرد مثبت آن بهره‌مند شوید.

  ۸- ورزش کنید

  گرچه افسردگی تمام انرژی شما را می‌گیرد، اما ورزش کردن (هرچند با وجود افسردگی کار ساده‌ای نیست) به اندازه داروهای ضدافسردگی یا حتی بیشتر از آن‌ها مفید است.

  در مطالعه دکتر وایلس ۱۱۵۰ مرد انگلیسی میانسال طی ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجه تحقیق حاکی از آن بود مردانی که ورزش منظم دارند یک چهارم کمتر از سایرین به حالت افسردگی دچار می شوند. فعالیت بدنی به عنوان راهی برای کسب تناسب اندام و رفع فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دیگر بیماری ها هواداران خود را دارد. تحقیقات در حال گسترش نشان می دهد که فعالیت جسمی می تواند سبب تخفیف نشانه های برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی و مانع عود بعد از درمان شود. به گزارش سایت سایکولوژی مترز، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پنی مک کولاگ دریافته‌اند که ورزش هم در مدت کوتاه و هم در طولانی مدت یک داروی ضدافسردگی مفید است. ورزش در امر کاهش افسردگی بیشترین تاثیر را در افرادی داشته که از فعالیت بدنی بیشتری برخوردارند و هم‌چنین با این که در همه طبقات سنی به میزان قابل ملاحظه ای از افسردگی می‌کاهد، هر چه بر سن افراد افزوده شود، کاهش افسردگی در اثر آن بیشتر است.

  ورزش برای هر دو جنس زنان و مردان سودمند است و پیاده‌روی و دویدن آرام بیش از سایر انواع حرکات ورزشی در کاهش افسردگی موثرند. هر چه مدت برنامه ورزشی و تعداد جلسات آن بیشتر باشد، تاثیر آن در کاهش افسردگی بیشتر است. موثرترین و بهترین روش درمان افسردگی همراه ساختن روان درمانی و ورزش است. بنابراین متخصصان، ورزش را به عنوان بخشی از برنامه درمان افسردگی به بیماران توصیه می‌کنند.

  انجام مرتب و منظم تمرینات ورزشی با شدت و ریتم مناسب باعث بالا رفتن سطح آمادگی جسمانی و در نتیجه توانا شدن قلب و عروق شما می‌شود که خود باعث کاهش پاسخ به استرس های قلبی- عروقی شده و پاسخ های هیجانی و روانی شما را نسبت به استرس نیز کاهش می‌دهد. به عبارتی با ایجاد و توانایی فیزیکی و بدنی به وسیله تمرینات ورزشی این تفکر مثبت که «من قوی هستم و در مقابل سختی‌ها و مشکلات مقاوم شده‌ام» قوت گرفته و از لحاظ روانی نیز شما را در موقعیت خوبی برای مواجهه و مقابله با استرس قرار می‌دهد که خود، واکنش‌های فیزیولوژیک مثبتی را در پی خواهد داشت.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ۹- باغبانی کنید

  دست به کار شوید. هر چند که با زندگی‌های امروزی امکان باغبانی در حیاط‌های با صفا و باغچه‌های زیبا برای همه افراد میسر نیست اما پرورش گل و گیاه در آپارتمان هم می‌تواند تاثیر مثبت خود را داشته باشد. حتی می‌توانید بخش کوچکی از مواد غذایی خود را در گلدان‌های خانگی پرورش دهید و علاوه بر بهره‌گیری از انرژی مثبت باغبانی، غذایی سالم را نوش جان کنید.

  نگران نباشید که در باغبانی مهارتی ندارید همین که بتوانید به عنوان سرگرمی به این کار بپردازید کافی است. در نظرسنجی که اخیرا انجام شده است میزان شادی و رضایت از زندگی باغبانان از افرادی که باغبانی نمی‌کنند به طرز قابل ملاحظه‌ای بیشتر است.

  ۱۰- در انجام امور داوطلبانه بر اساس باورها و اعتقادات خود پیش قدم شوید

  در پاره‌ای شرایط صحبت با آشنایان در زمینه افسردگی کافی نیست. احساس می‌کنید که باید به سراغ حلقه یزرگتری از افراد (دوستان، همکاران و …) بروید. این نشانه خوبی است.

  در چنین حالی سعی کنید به سراغ سازمان‌هایی بروید که هدف و شعارشان به دلتان مینشیند. به صورت داوطلبانه برای آن ها کار کنید. کسی چه می داند، شاید بتوانید از این طریق نشانه‌های افسردگی را از خودتان دور کرده، سلامتی‌تان را بهبود دهید و ریسک «مرگ» را تا ۲۲ درصد کم کنید! به هر حال دست از مبارزه بر ندارید.

  نکته مهم در مورد افسردگی این است: ممکن است مجبور شوید تا آخر عمرتان با آن بجنگید. چرا که عادت و شیوه افسردگی این است رد شما را بگیرد و به شما بچسبد و هرجای خانه که میروید و درست لحظه ای که انتظارش را ندارید، بر سر و صورت شما بکوبد. با همه این ها اگر بتوانید با تکنیک هایی که اشاره کردیم، با آن کنار بیایید شما هم می توانید در هر برخورد بر سرش بکوبید و شکستش دهید.

  درمان افسردگی بدون دارو

  ضد افسردگی گیاهی

  درمان افسردگی با داروهای گیاهی

  مشکلات و مسائل دنیای ماشینی باعث شده که روز به روز افسردگی در میان افراد بیش تر شود . متاسفانه این پدیده به صورت خفیف ، متوسط و یا شدید نه تنها در افراد مسن و میان سال بلکه در بسیاری از جوانان نیز دیده می شود .

  افسردگی می تواند بسیاری از عوامل زندگی از جمله فعالیت های روزانه ،خوراک ، لذت های زندگی ، تفکرات خوب ، تحرک ، سلامت جسم و روان ، تحصیلات و … را تحت تاثیر قرار داده که در نتیجه فرد افسرده نمی تواند به خوبی از زندگی خود بهره مند شود .

  به طور کلی افسردگی و مشکلات روحی – روانی می تواند از طریق اختلالات هورمونی باعث یائسگی زودرس ، مشکلات قاعدگی ، چاقی ، لاغری ، مشکلات پوست ، ریزش مو و …. شود. بیشتر این افراد ، انزوا طلبی ، افکار نادرست ، خستگی و بی حالی ، ترس و دلهره ، نا امیدی در زندگی و … را در خود احساس می کنند . خوشبختانه افسردگی قابل درمان بوده و شخص می تواند با درمان های دارویی و غیر دارویی درمان شده و به صورت فردی طبیعی ، فعال و خوش بخت درآید .

  برای درمان انواع افسردگی ، سالیان درازی است که از انواع داروهای ضد افسردگی شیمیایی استفاده می شود ولی چون درمان افسردگی گاهی چندین ماه و یا چندین سال طول می کشد ، بنابراین مصرف کنندگان این داروها همیشه از عوارض جانبی آن ناراضی و نگران هستند ، به همین دلیل در دو سه دهه گذشته تحقیقات وسیعی بر روی گیاهان دارویی ضد افسردگی ، آرام بخش و ضد درد صورت گرفته و تعدادی داروی گیاهی موثر و دارای حداقل اثرات جانبی به بازارهای جهانی عرضه شده است که می تواند دربسیاری از موارد ، جایگزین داروهای شیمیایی ضد افسردگی شود .

  در حال حاضر یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد افسردگی که دارای خاصیت دارویی و خواص ارزنده دیگری نیز می باشد ، دارویی است که از عصاره گیاهی با نام علمیHYPERiCUM PERFURMATUM ، که در جهان با نام علمی St.JOH NS WORT مشهور است ، تهیه می شود . این گیاه در ایران با نام های علف چای ، گل راعی ، علف هزارچشم و هوفاریقون شناخته می شود .

  قدمت مصرف این گیاه ، بیش از دو هزار سال است و نزد بیشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترین داروی بیماری های عصبی مورد استفاده بوده تا اینکه در حدود یک قرن پیش ، برای اولین بار در آلمان از آن فراورده صنعتی تهیه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا محصولات زیادی از آن به بازار آمد . در حال حاضر بیش از 50 کارخانه داروسازی جهان از گیاه علف چای ، داروهای مختلف ضد افسردگی تهیه می کنند ؛ در ایران نیز برای اولین بار در سال 1378 از عصاره این گیاه دارویی به شکل قطره و با نام «هایپیران »HYPIRAN، منطبق با استاندارد جهانی و با کیفیتی برابر با انواع خارجی تهیه و به عنوان داروی رسمی ایران شناخته شد.

  با توجه به اینکه به طور اساسی و به علت شرایط آب وهوایی ، گیاهان دارویی ایران دارای مرغوبیت خاصی می باشند ، لذا علف چای ایران دارای بهترین کیفیت بوده و داروی ساخته شده از آن ( هایپیران ) نیزاز کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است . این دارو در افسردگی ، انواع مشکلات عصبی ، میگرن ، پر خوابی ، مشکلات و دردهای دوران قاعدگی ، ترس و دلهره ، افسردگی دوران کهولت ، شب ادراری کودکان و وزوز گوش استفاده می شود . هایپیران دارای عوارض جانبی نبوده و فقط در موارد محدودی که ممکن است تداخلاتی با داروهای دیگر ایجاد کند در راهنمای دارو ذکر شده است . این دارو قابل مصرف درسنین مختلف می باشد ( از کودکان ، جهت شب ادراری تا افسردگی سنین کهولت )

  نکاتی که در مورد اثرات ایده آل این دارو و اکثر داروهای گیاهی باید در نظر داشت این است که حداقل 2 تا 3 هفته پس از مصرف نباید انتظار اثر داشت چون داروهای گیاهی دیر اثر بوده و اثر آنها به طور اصولی پس از یک ماه ظاهر می شود و به تدریج به حداکثر می رسد ، به علاوه مقادیر مصرف نوشته شده در راهنمای داروی گیاهی ، باید به دقت رعایت شود و همچنین داروهای گیاهی را باید به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار ، مدت مصرف و نظم در مصرف دارو شرط اصلی اثر بخشی داروهای گیاهی است . در حقیقت افرادی که دارای حوصله ، نظم و دقت باشند به طور اصولی از داروهای گیاهی نتایج بهتری کسب می کنند .

  آمارهای تحقیقات کلنیکی نشان داده که رعایت مصرف صحیح هایپیران ، بیش از 90درصد اثرات ایده آل و مثبت را بر جای گذاشته است با توجه به بی ضرری هایپیران و داروهای مشابه آن در جهان ، این دارو در لیست داروهایOTC ( بدون احتیاج به نسخه ) قرار گرفته و در همه جای دنیا می توان آن را از داروخانه ها خریداری کرد .همچنین مصرف طولانی هایپیران بدون مشکل بوده و در صورت احتیاج می توان ماه ها و حتی سال ها از آن استفاده نمود .

  نکته بسیار با اهمیتی که افراد دارای افسردگی باید بدانند این است که درمان افسردگی احتیاج به زمان داشته و باید امیدوار باشند که در صورت درمان صحیح ، افسردگی آنها برطرف شده و می توانند زندگی شاد و خوبی را دنبال کنند .

  ضد افسردگی گیاهی

  درمان افسردگی بدون دارو

  درمان افسردگی با بادرنجبویه

  ملیسا نام علمی بادرنجبویه است که از واژه‌ای یونانی، به معنای زنبور گرفته شده است، این گیاه محبوب زنبور عسل است و متجاوز از 2000 سال است که در نواحی مدیترانه می‌روید.

  بر اساس نوشته‌های پلینی، گیاه‌شناس رومی در قرن اول میلادی  زنبور عسل با این گیاه بیش از سایر گیاهان به وجد و شور می‌افتند ، وقتی زنبور مسافت زیادی از کندو دور می‌شود، با عطر این گیاه راه بازگشت خود را پیدا می‌کند.

  گفته می‌شود که زنبورهای عسل هیچگاه باغی را که بادرنجبویه در آن می‌روید ترک نمی‌کنند و کندوی معطر به بوی این گیاه، زنبورهای جدیدی را تشویق می‌کند که در آن کندو اقامت گزینند .

  بادرنجبویه داروی مورد علاقه پزشک بزرگ ایرانی، ابوعلی‌سینا بودکه جهت تقویت قلب و انبساط روح تجویز می‌کرده است.

  استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی ضد افسردگی تا قرن هفدهم ادامه داشت، در این زمان کولپپر، گیاه پزشک بریتانیایی اعلام کرد که این گیاه تمام ناراحتی‌ها و افکار ناملایم را که ناشی از بیماری مالیخولیایی و صفرای سیاه است از مغز بیرون می‌کند.

  آزمایش‌های جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی تایید می‌کند که اثر آرام بخشی بادرنجبویه به این علت است که گیاه همانند یک داروی مسکن بر روی دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند .

  گیاه پزشکان و عطاران، روغن بادرنجبویه را برای از بین بردن افسردگی، نگرانی، بی قراری و سردردهای عصبی تجویز می‌کنند.

  جوشانده یا شربت آن برای تقویت معده ، هواس ، کبد و ازدیاد هوش و حافظه تجویز می شود ، همچنین برای تنگی نفس و خفقان مفید است ، سکسکه را آرام می کند ، جویدن آن دهان را خوشبو می کند ، مزه مزه دم کرده یا جوشاندن آن برای استحکام لثه و دندان ها مفید است.

  چای آن تعریق بدن را که راه درمان سنتی سرماخوردگی ‌های همراه با تب است افزایش می‌دهدو همچنین نوشیدن چای بادرنجبویه بعد از غذا به هضم آن کمک می‌ کند.

  از آنجا که روغن این گیاه عامل اصلی درمانی گیاه است، به سرعت تبخیر می‌شود، توصیه شده است که از مصرف خشک شده‌ گیاه خودداری و تازه آن استفاده شود.

  در آشپزخانه برگ‌ های این گیاه به شربت مزه‌ لیمو می دهد و ژله‌های میوه‌ای خوش طعم می‌سازند.

  در اسپانیا، برگ بادرنجبویه را به سس سالاد اضافه می‌کنند و برگ تازه آن را با چای معمولی مخلوط و یک نوشابه فرحبخش تهیه می‌کنند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  زیستگاه طبیعی

  بادرنجبویه، گیاه بومی اروپای مرکزی و جنوبی، شمال آفریقا و غرب آسیا است.این گیاه بعدها به مناطق معتدل شمالی برده شده است.

  بادرنجبویه، اغلب به صورت خودرو یافت می‌شود ، در جنوب انگلستان شرایط کشت و توسعه‌ این گیاه فراهم است ، خاک حاصلخیز و مرطوب و محل آفتابی، رشد بادرنجبویه را سرعت می‌بخشد .

  مشخصات ظاهری

  بادرنجبویه گیاه بادوامی است که شبیه بوته نعنا است و بوی بسیار مطبوعی دارد ، ساقه‌های آن چهارگوش بوده و کمی کرکدار است و به بلندی سی تا هشتاد سانتی‌متر می‌رسند، نوک ساقه در بالای گیاه شاخه شاخه می‌شود و انشعاب ها به جهت های مختلف منحرف می‌شود.

  برگ‌های زرد مایل به سبز آن به شکل بیضی و یا قلب هستند و لبه‌ آنها دندانه دندانه است ، وقتی برگها کوبیده می ‌شوند، بوی لیمو شیرین از آنها متصاعد می شود ، از اواخر تابستان تا اواسط پاییز، سنبله گلهای کوچک بادرنجبویه به رنگ زرد که بعدا به صورتی کم رنگ یا سفید تبدیل می‌شوند، ظاهر می‌گردد .

  این گیاه به طور خودرو در نواحی مختلف مثل کوهستانها، کنار جاده ها ، سایه درختها، پای دیوارها، حاشیه باغها، بیشه ها و بالاخره تا ارتفاع 1800 متری می روید.

  اطراف تهران، پس قلعه در ارتفاعات 1500 تا 1800 متری نزدیک در بند، کرج، قزوین، کرمان ،‌جنگل گلستان ،گنبد کاووس آذربایجان ، حسن بیگلو، کرمانشاه ، بین ریجاب و شالان ، لرستان ، گیلان (اطراف رشت) می روید.

   

  کلمات کلیدی : از قدمت ( (اطراف (درون‌پویی) (دوستان، (ماده‌ای (هرچند ) ) نکاتی «درمان «مرگ» «من «هایپیران »، ، ،خوراک ،گنبد ،‌جنگل ؛ آب آبی آخر آذربایجان آرام آرامش آزمایشگاهی آزمایش‌های آسیا آسیب‌های آشنایان آشپزخانه آغاز آفتابی، آفریقا آل آلمان آمادگی آمارهای آمد آمریکا آمینه، آن آنجا آنها آن‌جا آن‌ها آهن، آپارتمان آیین ابتدا ابوعلی‌سینا اثبات اثر اثرات اجازه اجتماعی اجتناب احاطه احتیاج احتیاط احساس احمقانه اختلال اختلالات اختیار اخیرا ادامه ادراری ارتفاع ارتفاعات ارزنده اروپای اروپایی از ازدیاد اساس اساسی است است است ورزش است پس است استفاده است اما است در است، استاندارد استاین استحکام استرس استرسی استفاده استفان اسپارک اسپانیا، اسیدهای اشاره اصلی اصولی اضافه اضطراب اطراف اطرافیان اعتقادات اعتماد اعتیادآور اعلام اغلب افراد افرادی افزایش افزوده افسرده افسردگس افسردگی افسردگی افسردگی» افسردگی، افکار اقامت اقوام الامکان البته الهام الکل، اما امتحان امر امروزی امور امکان امگا امید امیدوار امیدی انبساط انبیا انتظار انتظارش انجام اندازه اندام اندوه انرژی انزوا انزوای انسان انشعاب انواع انگلستان انگلیسی اهمیت اهمیتی او اواخر اواسط اول اولین اکثر اگر اگرچه ای ایجاد ایده ایران ایرانی، ایلاردی، این اینکه این‌رو با باتوجه بادرنجبویه بادرنجبویه بادرنجبویه، بادوامی بار باردار بارش بازار بازارهای بازدید بازگشت باستان باشد باشد، باشند باشید باعث باغبانان باغبانی باغبانی، باغها، باغچه‌های باغی بالا بالا، بالاخره بالای بالایی باورها باید بتوانید بجنگید بحران بخت بخش بخشند بخشی بخندد بخندند بخندید بخندیم بخواهیم بخورید بدانند بدتری بدخیم‌ات بدن بدنی بدون بدی‌ها بر برابر برای برخورد برخوردار برخوردارند برخی بردن برده بررسی برطرف برنامه بروز بروید برگ برگها برگ‌ برگ‌های بریتانیایی بزرگ بسیار بسیاری بعد بعدا بعدها بعضی بقبولانند بلندی بلکه بمانید بنابراین بند، به بهبود بهتری بهترین بهره بهره‌مند بهره‌گیری بوته بود بودا بودا، بودایی بوده بودکه بومی بوی بپردازید بچسبد بکوبد بکوبید بگوییم بگیرد بگیرید بگیرید بی بیاموزید بیایید بیرون بیش بیشتر بیشتری بیشترین بیشه بیضی بیماران بیماری بیماری‌ها بین بیگلو، بی‌ارزشی تا تابستان تاثیر تاروت تاریکی‌ها تازه تایید تب تبخیر تبدیل تجویز تحت تحرک تحصیلات تحقیق تحقیقات تحقیقاتی تخفیف تداخلاتی تدریج تر ترس ترک تشویق تشک تصفیه تصور تعاملات تعداد تعدادی تعریق تفریحی تفکر تفکرات تقویت تماشای تمام تمرکز تمرین تمرینات تناسب تنفس تنها تنگی تهران، تهیه توان توانا توانایی تواند توانستند توانند توانید توجه توسعه‌ توصیه تومورهای توهم‌زا تکنیک ثبات جاده جادویی جان جانبی جای جایگزین جدید جدیدی جسم جسمانی جسمی جلسات جمله جنس جنوب جنوبی، جهان جهانی جهت جوانان جوشاندن جویدن جیره حاشیه حاصلخیز حاضر حافظه حال حالت حالت، حالی حاوی حاکی حتی حداقل حداکثر حدود حرف حرکات حسن حقیقت حلقه حمله حواس حوصله حیاط‌های حیوانات خارج خارجی خاص خاصی خاصیت خانه خانگی خاک خداوند خروج خریداری خستگی خشک خصوص خفقان خفیف خنده خنده در خنده‌آور خنده‌های خندیدن خواب، خوابی خواص خواندن خواهد خوب خوبی خود خود، خودتان خودداری خودرو خوردن خوش خوشبختانه خوشبو خون خون، خونش داد داده دارای دارد دارند دارو دارو داروخانه داروسازی داروها داروهای داروی دارویی داریم داشت داشت داشت، داشته داند، دانشمندان دانشگاه داوطلبانه دبورا در درآورید درآید درازی دربسیاری درختها، درد دردهای درست درسنین درصد درمان درماندگی درمانی درگذر دریافت دریافته‌اند دست دسترس دستگاه دقت دقیقه دلایل دلتان دلهره دلیل دم دنبال دندان دندانه دنیا دنیای دهان دهد دهه دهید دهید دو دور دوران دوستان دوی دویدن دچار دکتر دیابت دیابت، دیده دیر دیوارها، دیگر دیگری ذهن ذکر را راحت راعی ران‌های راه راهنمای راهی رد رسد رسمی رسمی‌شده رسیدن رشت) رشد رضایت رعایت رفتن رفع رنگ روابط روان روانشناس روانی روح روحی روز روزانه روش روغن رومی روی روی و روید روید ریتم ریجاب ریزش ریسک ریشه زرد زمان زمانی زمرمه زمینه زن زنان زنبور زنبورهای زندگی زندگی‌های زوال زودرس زیادی زیبا زیستگاه ساختن ساخته ساده‌ای سازمان‌هایی ساعت ساقه ساقه‌های سال سالاد سالم سالیان سانتی‌متر سایت سایر سایرین سایه سایکولوژی سبب سبز سختی‌ها سد سدیم سر سراغ سرانی سرایز سردردهای سرش سرطان سرعت سرماخوردگی سرگرمی سزاوار سس سطح سعی سفید سلامت سلامتی‌تان سلنیوم، سمی سن سنبله سنت سنتی سنی سنین سه سو سودمند سودی سوزنی سوژه‌ای سپس سکسکه سی سیاه سیستم سیلوسایبین شاخه شاد شادی شالان شانه شاه‌دانه شاید شایسته شب شبیه شخص شد شدت شدن شده شده، شده‌ شده‌ام» شدید شرایط شربت شرط شعارشان شفابخش شما شمال شمالی شمرده شناخته شوخ‌طبع شود شود شود، شور شوند شوید شوید شکستش شکسته‌ای شکل شکلی شیرین شیمیایی شیوه صحبت صحیح صدمه صفا صفحات صفرای صنعتی صورت صورتی ضد ضدافسردگی ضرری طب طبقات طبیعی طبیعی طرز طریق طعم طلبی طنز طور طول طولانی طی ظاهر ظاهرا ظاهری عادت عامل عبادت عبارتی عجیب عرضه عروق عروقی عسل عصاره عصبی عطاران، عطر عقل علائم علاقه علاوه علت علف علمی عمرتان عمل عملکرد عمیق عنوان عوارض عوامل عود غذا غذاهای غذایی غرب غریب غلبه غنی غیر فال فرآوری فرار فراهم فراورده فرحبخش فرد فردی فرمائید فشار فعال فعالیت فقط فلج فولات، فیزیولوژیک فیزیکی فیلم قابل قارچ‌های قاعدگی قبل قبیل قدم قرار قراری قرن قزوین، قطره قطعی قلب قلبی قلعه قلمداد قند قوت قوی لاغری لبه‌ لثه لحاظ لحظه لذا لذت لرستان لیست لیمو ما ماده ماشینی مالیخولیایی مامایی مانع مانند ماه مایل مبارزه مبتلا متاسفانه متجاوز متخصصان، مترز، متری متصاعد متمرکز متناسب متوسط مثبت مثبتی مثبت‌اندیشی مثل مجبور محبوب محبوس محدودی محصولات محققان محل محیطی مخالف مختلف مخدر مخرب مخلوط مدام مدت مدتیشن مدیترانه مراقبه مراوده مرتب مرد مردان مردانی مردم مرطوب مرغوبیت مرکزی مزه مزه‌ مسئله مسائل مسافت مسن مسکن مشابه مشخصات مشهور مشکل مشکلات مصرف مصنوعی، مطالعه مطالعه‌ای مطبوعی معاشرت معتدل معده معرض معطر معمول معمولی معنای مغذی مغز مفید مفید، مقابل مقابله مقادیر مقاوم مقاومت مقدار ملاحظه ملاحظه‌ای ملاقات ملل ملیسا مملو ممکن مناسب مناطق منتشر منحرف مند منطبق منظم منفی منفی‌بافی‌هایی منیزیم، مهارتی مهم مو مواجهه مواد موادی موارد موثر موثرترین موثرند موجب مورد موضوعی موقعیت مک می میان میانسال میروید میزان میسر میلادی  مینشیند میوه‌ای میگرن می‌ می‌آورد می‌افتند می‌بخشد می‌تواند می‌توانید می‌دانیم می‌دهد می‌دهد در می‌دهدو می‌رسند می‌رسند، می‌روید می‌روید بر می‌سازند می‌شود می‌شود می‌شود، می‌شوند می‌شوند، می‌نشیند می‌کاهد، می‌کرده می‌کند می‌کند می‌کنند می‌کنند می‌کنند انجام می‌کنند جوشانده می‌کنید می‌گردد می‌گرفته‌اند) می‌گیرد می‌گیرد، نا نادرست نادیده ناراحتی‌ها ناراضی ناشی نام ناملایم نباشید نباید نبوده نتایج نتیجه نتیجه‌گیری ندارد ندارید ندارید نکته ندارید، ندهید به نزد نزدیک نسبت نسخه نشان نشانه نشانه‌های نشریه نشستن نظر نظرسنجی نظریه نظم نظیر نعنا نفس نقش نمود نمی نمی‌توانید نمی‌کنند نه نواحی نوش نوشابه نوشته نوشته‌های نوشیدن نوع نوک نویسنده نکته نکنید نگران نگرانی، نگرش نیاز نیازهای نیز نیزاز نیست نیست) نیستید نیلوفر نیلوفری ها های هایپیران هایی هجوم هدف هدفمند هر هرجای هزار هزارچشم هزینه‌ای هستم هستند هستید هشتاد هضم هفته هفدهم هم همانند همانندی همراه همه همچنین همکاران همیشه همین هم‌چنین هند هند، هندو هنگام هنگامی هواداران هواس هورمونی هوش هوفاریقون هیجانی هیدروژنه، هیولای هیچ هیچگاه و واژه‌ای واکنش‌هاس واکنش‌های وایلس وجد وجود ورزش ورزشی وزوز وسیعی وسیله وقت وقتی ولی وهوایی ویتامین ویژه‌ای پاره‌ای پاسخ پاها پای پاییز، پتانسیل پدیده پذیرش پر پرورش پزشک پزشکان پس پلینی، پنی پوزیشن پوست پی پیاده‌روی پیدا پیش پیشرفت چاقی چای چرا چرب، چند چندین چنین چه چهارزانوی چهارم چهارگوش چون ژله‌های کار کارآمد کارخانه کافئین، کافی کاهش کاووس کبد کتاب کتاب‌های کرج، کرد کرد کتی کرد، کردن کرده کرده، کرده‌اند کردید کردیم، کرمان کرمانشاه کرکدار کسانی کسب کسی کشت کشد کشورهای کلنیکی کلی کم کمتر کمدی، کمک کمک‌کننده کمی کن کنار کنترل کند کند کند به کندو کندوی کنند کنند کننده‌های کنندگان کنید کنید کنید نگران که کهولت کوبیده کوتاه کودکان کودکانه، کولاگ کولپپر، کوهستانها، کوچک کوچکی کیفیت کیفیتی گاهی گذاشته گذراندن گذشته گرفتند گرفته گرفته‌اید گروه گرچه گزارش گزینند گسترش گفته گل گلدان‌های گلستان گلهای گوش گیاه گیاه، گیاهان گیاهی گیاهی گیاه‌شناس گیلان یا یائسگی یادآور یافت یافتن ید، یزرگتری یونانی، یوگای یک یکی ‌شوند، ‌های …)

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان افسردگی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.