درمان سوزش ادرار

درمان سوزش ادرار

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان سوزش ادرار
 •  

  درمان سوزش ادرار

  درمان سوزش ادرار گیاهی

  برای درمان سوزش ادرار می توان از داروهای ختمی،پنیرک و کاسنی استفاده کرد.هم چنین داروی گیاهی به نام سه پستان برای درمان سوزش ادرار بسیار مفید است.

  درمان سوزش ادرار خانم ها

  مخرج و مهبل هر دو مکان‌های مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند که نزدیک مجرای خروجی ادرار قرار دارند. و چون میزراه زنان چندان طولانی نیست، راه کوتاهی برای ورود باکتری‌ها به مثانه می‌شود و التهاب مثانه ایجاد می‌کند. باکتری‌ها حتی ممکن است تا کلیه بالا روند و ایجاد عفونت شدیدتری در آنجا بکنند.

  مردان میزراه (مجاری ادراری) درازتری دارند و غده پروستات هم مواد ضد‌باکتریائی ترشح می‌کند که مانعی برای عفونت است. بنابراین، عفونت مجاری ادرار در مردان چیز ساده‌ای نیست و اگر مردی دچار سوزش ادرار شود، نباید آن را سرسری گرفت.

  سوزش ادرار در مردان ممکن است علامت وجود یک بیماری مقاربتی، مثل سوزاک یا کلامیدیا، باشد. التهاب پروستات هم ممکن است سوزش ادرار ایجاد کند.

  عوامل زیادی می‌توانند سوزش ادرار به‌وجود آورند یا آن را تشدید کنند. از جملهٔ اینها، غذاهای پرادویه، قهوه، چای، الکل، غذاهای اسیدی، مواد شیمیائی در فرآورده‌های بهداشتی، ضربه و روابط جنسی است.

  عفونت‌های قارچی هم می‌توانند ایجاد سوزش ادرار کنند.

  درمان سوزش ادرار

  راه نجات از سوزش ادرار به‌علت آن بستگی دارد. علاوه بر درمان عفونت باکتریائی و نخوردن مواد محرک کارهای زیر را انجام دهید.

  – آب بخورید. در اولین حملهٔ سوزش ادرار دو لیوان آب بخورید. سپس یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین در نیم‌لیوان آب حل کرده و بخورید. در شش تا هشت ساعت بعد هر ساعت یک لیوان آب بخورید. اگر بعد از یک روز سوزش از بین نرود، به پزشک مراجعه کنید.
  این کار باعث رقیق شدن محتوای پر از باکتری‌ مجرا و بیرون راندن آنها می‌شود. در بیشتر موارد، خوردن آب زیاد برای دفع آنها کافی است و سوزش را هم از بین می‌برد.

  – نزد پزشک بروید. اگر سوزش بعد از یک روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با آزمایش ادرار و تعیین نوع باکتری یا قارچ و تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب آن را درمان می‌کند. در مردان معاینهٔ پروستات هم لازم است.

  – آزمایش بدهید. معمولاً با خوردن آنتی‌بیوتیک همراه با جوش‌شیرین و آب عفونت‌ درمان می‌شود. ولی اگر سوزش ادامه یابد، آزمایش‌های بیشتری، شامل کشت، آزمایش فراصوتی کلیه، یا درون‌بینی مثانه باید انجام شود.

  – سوزش را تشدید نکنید. بسیاری از غذاها و آشامیدنی‌ها مجرای ادراری را تحریک کرده و سوزش را بیشتر می‌کنند. الکل، قهوه، چای، شکلات، نوشابه‌های گازدار، مرکبات، گوجه‌فرنگی، غذاهای پرادویه، سرکه، و مواد قندی از اینها هستند. حتی قهوه بدون کافئین هم تحریک‌کننده است.
  حذف تمام این مواد از برنامهٔ غذائی سوزش و ناراحتی‌های دیگر آن را ظرف ده روز از بین می‌برد. وقتی سوزش برطرف شد، هر بار یکی از اینها را به رژیم غذائی اضافه کنید و ببینید آیا به آن حساسیت دارید یا نه. لااقل یک لیتر آب در روز بنوشید.

  – ناراحتی دفع را کم کنید. ادرار کردن از میان میزراه ملتهب مانند پاشیدن نمک بر زخم تا باکتری‌های مخرج وارد مهبل نشود.

  – ادرار کنید. تماس جنسی از علل شایع عفونت و سوزش میزراه است. بعد از هر نزدیکی ادرار کنید و خود را با آب بشوئید. شستن مهبل با محلول آب و کمی جوش‌شیرین نیز کار خوبی است.

  – از مواد محرک دوری کنید. برخی صابون‌ها، ضدبوها، و حتی کاغذ‌های توالت دارای مواد شیمیائی تحریک‌کنندهٔ میزراه و پوست اطراف آن هستند. به نوع کالائی که می‌خرید توجه کنید.

  – خود را خشک کنید. در تابستان نگذارید لباس مرطوب به تنتان بماند، چون رشد باکتری‌ها و مخمرهای مهبل را تحریک می‌کنند. اگر می‌توانید، در هر فرصتی لباس زیر را عوض کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چه وقت به پزشک مراجعه کنیم ؟

  – سوزش ادرار بعد از ۲۴ ساعت برطرف نشود.
  – سوزش با ترشح مهبل یا آلت‌تناسلی همراه است.
  – علاوه بر سوزش، احساس نیاز به دفع ادرار، تب، لرز، یا درد پشت هم وجود دارد.(دکتر لیلا هاشمی – مجله پزشکی مادر)

  درمان سوزش ادرار زنان و مردان

  درمان سوزش ادرار در مردان

  عفونت ادراری در مردان

  عفونت ادراری عفونتی است که اعضایی را که ادرار را تولید و به خارج از بدن می برند، درگیر می‌کند. این اعضا شامل کلیه‌ها، حالب‌ها (لوله‌های باریک وبلندی که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند)، مثانه و پیشابراه است. پزشکان اغلب عفونت ادراری را به عفونت سیستم ادراری فوقانی و عفونت سیستم ادراری تحتانی تقسیم می‌کنند.

  عفونت سیستم ادراری تحتانی: شامل عفونت مثانه (سیستیت) یا عفونت پیشابراه است. باکتری‌هایی که به طور طبیعی در روده‌ها وجود دارند علت اصلی عفونت سیستم اداراری تحتانی هستند.  این باکتری‌ها از پایین، از پوست اطراف معقد، به پیشابراه و مثانه منشر می‌شوند. در مثانه رشد کرده، با درگیر کردن بافت مثانه سبب عفونت می‌شوند. عفونت پیشابراه همچنین می‌تواند به وسیله‌ی میکروارگانیسم‌هایی که در حین مقاربت و نزدیکی جنسی منتقل می‌شوند، ایجاد شود؛ مانند گُنوره و کِلامیدیا. یک عفونت دیگر در آقایان، عفونت پروستات است.

  عفونت سیستم ادراری فوقانی: این عفونت حالب‌ها و کلیه‌ها را درگیر می‌کند. به عفونت کلیه‌ها، پیلونفریت هم گفته می‌شود. اغلب عفونت سیستم ادراری فوقانی به آن علت رخ می‌دهد که باکتری‌ها از مثانه به سمت کلیه‌ها بالا می‌روند. گاهی هم این عفونت وقتی که باکتری‌ها از جاهای دیگر بدن، به وسیله‌ی جریان خون به کلیه‌ها منتقل و در آن کاشته می‌شوند، ایجاد می‌گردد.

  عفونت‌ ادراری اغلب در خانم‌ها اتفاق می‌ٱفتد و مردان جوان کمتر به آن مبتلا می‌شوند. در مردان بالای 50 سال ممکن است پروستات (غده‌ای که در زیر مثانه و نزدیک پیشابره قرار دارد) بزرگ شود و و سبب انسداد جریان ادرار ار کثانه به سمت بیرون گردد. به این مشکل بزرگی یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH گفته می‌شود. BPH می‌تواند مانع تخلیه‌ی کامل مثانه شود و باقی ماندن ادرار در مثانه مسئله‌آی است که احتمال رشد باکتری‌ها در مثانه و بروز عفونت ادراری را افزایش می‌دهد.

  عفونت مثانه (سیستیت) در مردانی که رابطه‌ی جنسی معقدی دارند و در مردانی که ختنه نشده‌اند، شایع‌تر است. دیگر عواملی که خطر عفونت ادراری را افزایش میدهند، انسداد پیشابراه و تنگی آن به هر علتی است. مثلاً گاهی تنگی پیشابراه از عوارض صدمه ناشی از سوند ادراری است.

  علایم عفونت ادراری

  عفونت ادراری اغلب یک یا چند علامت از علایم زیر را ایجاد می‌کند :

  – تکرر ادرار
  – احساس فوریت در تخلیه‌ی ادرار
  – احساس درد، ناراحتی و یا سوزش در هنگام تخلیه‌ی ادرار
  – بیدار شدن از خواب برای تخلیه‌ی ادرار
  – درد، احساس فشار و حساسیت در لمس در ناحیه‌ی وسطِ زیر شکم (روی مثانه)
  – ادرار کِدر یا بدبو
  – تب با یا بدون لرز
  – تهوع و استفراغ
  – درد در پهلوها یا پشت
  – تشخیص عفونت ادراری

  پزشک در مورد علایم و سابقه‌ی عفوت ادراری سؤالاتی می‌پرسد. برای در نظر گرفتن کل عوامل خطر ممکن است پزشک در مورد روابط جنسی مانند سابقه‌ی عفونت‌های آمیزشی در فرد و شریک جنسی وی و غیره نیز پرسش‌هایی داشته باشد. تشخیص نهایی عفونت ادراری براساس علایم، یافته‌های معاینه‌ی فیزیکی و جواب آزمایش ادرار انجام می‌شود.

  گاهی در آزمایشگاه نمونه‌ادرار از نظر نوع دقیق میکروب ایجاد کننده‌ی عفونت و آنتی‌بیوتیک‌های مؤثر بر آن نیز مورد بررسی قرار می‌‌گیرد. در مردان همچنین معاینه‌ی پروستات جهت ارزیابی شکل و اندازه‌ی‌ آن، نیز انجام می‌شود. در صورتی که بیمار جوان باشد و شواهدی از مشکلات پروستات نداشته باشد، ممکن است پزشک وجود آن دسته از ناهنجاری‌های دستگاه ادراری که خطر عفونت ادراری را افزایش می‌دهند، بررسی کند؛ چرا که عفونت ادراری در مردان جوانی که دستگاه ادراری سالمی دارند، نادر است! آزمایشات اضافه‌تری که ممکن است انجام شوند، شامل سی‌تی‌اسکن،‌سونوگرافی، سیستوسکوپی و … است.

  درمان سوزش ادرار زنان و مردان

  زمان مورد انتـــــــــظار در عفونت ادراری

  در موارد ساده و بدون عارضه، در صورت درمان صحیح، بهبودی در طی یک تا دو روز حاصل می‌شود.

  پیشگیری از عفونت ادراری

  اغلب عفونت‌های ادراری در آقایان غیرقابل پیشگیری است. استفاده از کاندوم می‌تواند از بروز عفونت‌های اداری ناشی از مقاربت، جلوگیری نماید. در مردانی که بزرگی پروستات دارند، ترک کافئین و الکل و تجویز برخی داروها با کمک به جریان ادرار و ممانعت از باقی ماندن ادرار در مثانه، می‌تواند در پیشگیری از عفونت ادراری مؤثر باشد.

  درمان عفونت ادراری

  پزشکان عفونت ادراری را با تجویز انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌کنند. نتایج بررسی آزمایشگاهی ادرار می‌تواند به پزشک در انتخاب بهترین آنتی‌بیوتیک مؤثر کمک کند. در اغلب موارد عفونت‌های ادراری ساده با یک دروه درمان 7 تا 10 روزه برطرف می‌شوند. بعد از پایان مصرف آنتی‌بیوتیک ممکن است پزشک مجدداً درخواست آزمایش ادرار کند تا از ریشه‌کن شدن عفونت، مطمئن شود. در صورت تشخیص عفونت دستگاه ادراری فوقانی یا عفونت پروستات،‌ ممکن است دوره‌ی درمان آنتی‌بیوتیکی طولانی شده و به مدت سه هفته یا بیشتر ادامه یابد.

  در صورت وجود عفونت شـــدید در دستگاه ادراری فوقانی، ممکن است فرد در بیمارستان بستری شده و تحت درمان با آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی قرار گیرد. به خصوص وقتی تب، تهوع و استفراغ و در نتیجه احتمال کم‌ ‌آبی بدن و عدم توانایی مصرف خوراکی دارو،  وجود داشته باشد، بستری ضروری است.

  در صورتی که مرد مبتلا به عفونت ادراری مسن باشد و پروستات بزرگی داشته باشد که مانع جریان ادرار می‌شود، ممکن است اقدامات دیگری برای درمان بزرگی پروستات از جمله دارو یا جراحی، در وی لازم باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت ؟

  در صورت وجود هرگونه علایم عفونت ادراری با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که مردی با سن 50 سال یا بیشتر هستید، در صورت مشاهده‌ی هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:
  کاهش فشار یا قدرت جریان ادرار، دشواری در شروع تخلیه‌ی ادرار، قطره قطره شدن جریان ادرار در انتهای تخلیه‌ی ادرار، احساس عدم تخلیه‌ی کامل مثانه پس از اتمام تخلیه‌ی ادرار. این علایم می‌توانند نشانه‌ی بزرگی پروستات باشند، مسئله‌ای که قبل از آنکه سبب ایجاد عفونت ادراری شود، می‌تواند به شکل مؤثری درمان شود.

  پیش آگهی

  اغلب عفونت‌های ادراری می‌توانند به راحتی با آنتی‌بیوتیک درمان شوند. در مردانی که ناهنجاری‌هایی در دستگاه ادراری و یا بزرگی پروستات دارند،‌ تا زمانی که این زمینه‌ها و مشکلات مربوط به انسداد جریان ادرار در آنها باقیست، امکان بروز عفونت ادراری مکرر وجود دارد.

   

  کلمات کلیدی : از (روی (سیستیت) (غده‌ای (لوله‌های (مجاری ؟ آب آزمایش آزمایشات آزمایشگاه آزمایشگاهی آزمایش‌های آشامیدنی‌ها آقایان آقایان، آلت‌تناسلی آمیزشی آن آن، آنتی‌بیوتیک آنتی‌بیوتیکی آنتی‌بیوتیک‌ها آنتی‌بیوتیک‌های آنجا آنها آنکه آورند آگهی آیا اتفاق اتمام احتمال احساس اداراری اداری ادامه ادرار ادرار ادرار، ادراری ادراری ادراری) ار ارزیابی از است است است است عفونت است حذف استفاده استفراغ استفراغ اسیدی، اصلی اضافه اضافه‌تری اطراف اعضا اعضایی اغلب افزایش اقدامات التهاب الکل الکل، امکان انبیا انتخاب انتـــــــــظار انتهای انجام اندازه‌ی‌ انسداد انواع اولین اگر ایجاد این اینها اینها، با بار باریک بازدید باشد باشد باشد، باشند، باعث بافت باقی باقیست، بالا بالای باکتری باکتریائی باکتری‌ باکتری‌ها باکتری‌های باکتری‌هایی باید ببینید بخورید بدبو بدن بدن، بدهید بدون بر براساس برای برخی بررسی برطرف برنامهٔ برند، بروز بروید بزرگ بزرگی بستری بستگی بسیار بسیاری بشوئید بعد بماند، بنابراین، بنوشید به بهبودی بهترین بهداشتی، به‌علت به‌وجود بکنند بگیرید بیدار بیرون بیشتر بیشتری، بیمار بیمارستان بیماری بین تا تابستان تاروت تب تب، تجویز تحت تحتانی تحریک تحریک‌کننده تحریک‌کنندهٔ تخلیه‌ی ترشح ترک تزریقی تشخیص تشدید تعیین تقسیم تماس تمام تنتان تنگی تهوع توالت توان توانایی توجه تولید تکرر جاهای جراحی، جریان جلوگیری جمله جملهٔ جنسی جهت جواب جوان جوانی جوش‌شیرین حاصل حالب‌ها حتی حساسیت حل حملهٔ حین خارج خانم خانم‌ها ختمی،پنیرک ختنه خروجی خشک خصوص خطر خواب خوبی خود خوراکی خوردن خوش خون خیم دارای دارد دارد(دکتر دارد) دارند دارند، دارند،‌ دارو دارو،  داروها داروهای داروی دارید داشته در درازتری درخواست درد درد، درمان درون‌بینی دروه درگیر دسته دستگاه دشواری دفع دقیق ده دهید دو دوره‌ی دوری دچار دیگر دیگری را رابطه‌ی راحتی راندن راه رخ رشد رقیق روابط روده‌ها روز روزه روند رژیم ریشه‌کن زخم زمان زمانی زمینه‌ها زنان زیاد زیادی زیر سؤالاتی سابقه‌ی ساده ساده‌ای ساعت سال سالمی سبب سرسری سرکه، سمت سن سه سوزاک سوزش سوزش، سوند سپس سیستم سیستوسکوپی سی‌تی‌اسکن،‌سونوگرافی، شامل شایع شایع‌تر شد، شدن شده شدیدتری شروع شریک شستن شش شـــدید شواهدی شود شود شود شود، شود؛ شوند شوند، شکل شکلات، شکم شیمیائی صابون‌ها، صحیح، صدمه صفحات صورت صورتی ضدبوها، ضد‌باکتریائی ضربه ضروری طبیعی طور طولانی طی ظرف عارضه، عدم عفوت عفونت عفونت، عفونتی عفونت‌ عفونت‌های علامت علاوه علایم علایم، علت علتی علل عوارض عوامل عواملی عوض غده غذائی غذاها غذاهای غیرقابل غیره فال فرآورده‌های فراصوتی فرد فرصتی فرمائید فشار فوریت فوقانی فوقانی، فیزیکی قارچ قارچی قاشق قبل قدرت قرار قطره قندی قهوه قهوه، لااقل لازم لباس لرز لرز، لمس لیتر لیلا لیوان مؤثر مؤثری مادر) ماندن مانع مانعی مانند مبتلا متصل مثانه مثانه) مثانه، مثل مثلاً مجاری مجدداً مجرا مجرای مجله محتوای محرک محلول مختلفی مخرج مخمرهای مدت مراجعه مربوط مرد مردان مردان مردانی مردی مرطوب مرکبات، مسئله‌آی مسئله‌ای مسن مشاهده‌ی مشورت مشکل مشکلات مصرف مطمئن معاینهٔ معاینه‌ی معقد، معقدی معمولاً مفید مقاربت مقاربت، مقاربتی، ملتهب ممانعت ممکن مناسب مناسبی منتقل منشر مهبل مواد موارد موارد، مورد مکان‌های مکرر می میان میدهند، میزراه میکروارگانیسم‌هایی میکروب می‌برد می‌برد می‌تواند می‌توانند می‌توانید، می‌خرید می‌دهد می‌دهد عفونت می‌دهند، می‌روند می‌شود می‌شود می‌شود گاهی می‌شود، می‌شوند می‌شوند، می‌ٱفتد می‌پرسد می‌کند می‌کنند می‌کنند عفونت می‌کنند)، می‌گردد عفونت‌ می‌‌گیرد ناحیه‌ی نادر ناراحتی ناراحتی‌های ناشی نام ناهنجاری‌های ناهنجاری‌هایی نباید نتایج نتیجه نجات نخوردن نداشته نرود، نزد نزدیک نزدیکی نشانه‌ی نشده‌اند، نشود نشود نظر نماید نمایید کاهش نمونه‌ادرار نمک نه نهایی نوشابه‌های نوع نکنید نگذارید نیاز نیز نیست نیست، نیم‌لیوان ها هاشمی هر هرگونه هستند هستند  هستید، هشت هفته هم همراه همچنین هنگام هیپرپلازی و وارد وبلندی وجود ورود وسطِ وسیله‌ی وقت وقتی ولی وی پاشیدن پایان پایین، پر پرادویه، پرسش‌هایی پروستات پروستات،‌ پزشک پزشکان پزشکی پس پستان پشت پشت پهلوها پوست پیدا پیش پیشابراه پیشابره پیشگیری پیلونفریت چای، چای‌خوری چرا چند چندان چنین چه چون چیز کار کارهای کاسنی کاشته کاغذ‌های کافئین کافی کالائی کامل کاندوم کثانه کردن کرده کرده، کردهم کشت، کل کلامیدیا، کلیه کلیه، کلیه‌ها کلیه‌ها، کم کمتر کمک کمی کم‌ کند کند کند، کند؛ کنند کنند کننده‌ی کنید کنید کنید این کنیم که کوتاهی کِدر کِلامیدیا گازدار، گاهی گردد گرفت گرفت گرفتن گفته گوجه‌فرنگی، گُنوره گیاهی گیاهی گیرد یا یابد در یابد، یافته‌های یک یکی ‌آبی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان سوزش ادرار”

  دیدگاه ها بسته شده اند.