درمان گوش درد

مجموعه: پزشکی

درمان گوش درد

درمان گوش درد

دکتر نظام نحرینی متخصص طب سنتی و مدرس جهاد دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:در طب سنتی بــا توجه بــه نوع مزاج افراد درمان آن هم متفاوت است.

اگر گوش درد از نوع گوش دردهای گرم باشد بــایــد بــرای درمان آن از سردی ها استفاده شــود و اگــر درد گوش از سردی یــا سرمازدگی باشد بــایــد بــرای درمان آن از گرمی ها استفاده کرد.

به عــنــوان مثال بــرای درمان گوش درد های ناشی از سرمازدگی می توان عسل جوشانده شده را بــا آب غرغره کرد. همچنین ادویه هایی مثل  دارچین و هل و میخک و زنجبیل را می توان جوشاند و بــا پنبه بر گوش گذاشت.

این متخصص طب سنتی گفت:دم برگ گل سوسن سفید اگــر در روغن فندق خیسانده شــود بــه بهبود انواع درد گوش کمک می کــنــد علاوه بر ایــن می توان بــرای رفع گوش درد  جعفری نمک زده بــا روغن زیتون را در سوراخ گوش گذاشت.

برای درمان گوش دردهایی  کــه عامل گرمی دارند استفاده از سرکه در داخل سوراخ گوش و یــا بــه صورت مالشی در سطح و داخل گوش بسیار مؤثر است.استفاده از سرکه از طریق بویایی نــیــز روش مؤثری بــرای تسکین گوش دردهای گرم است.

از دیگر روش های گیاهی موثر در درمان گوش درد استفاده از گیاه درمنه است. درمنه یــا آرتمیس؛ گیاهی اســت از خانواده کاسنی ها کــه بــه دلیل خواص چندجانبه اش؛ کاربرد زیادی در طب گیاهی دارد. ایــن گیاه گل های ریز زردرنگی داشته و از آن بــرای تهیه اسانس نــیــز استفاده می شود.

دم کرده درمنه گوش درد را کاهش می دهد و بسیار موثر است.

گیاه دیگری کــه در درمان درد گوش توصیه شده اســت گل همیشه بهار نام دارد کــه در مناطق شمال آمریکا و اروپا می روید. در قدیم هندی ها و عرب ها از آن استفاده دارویی می کردند.

مالیدن روغن آن؛ گوش درد را کاهش می دهد. وبرای برطرف کردن عفونت گوش؛ هم می توانید چای همیشه بهار بخورید.

در طب سنتی قدیمی گفته شده  بــرای درمان گوش درد می توان از روغن کدو یــا روغن بنفشه استفاده کــرد بــه ایــن شکل کــه بر سر مالیده شود. همچنین روغن گل همیشه بهار را بــا سرکه می توان در گوش چکاند یــا پنبه را بــا گلاب خیس کــرد و در گوش گذاشت.

روغن زیتون؛ روغنی غیر اشباع اســت کــه بــا پوست بسیار سازگار بوده و بــرای از بین بردن جرم گوش استفاده می شود. چکاندن 1 تــا 2 قطره روغن زیتون گرم در گوش؛ 2 بار در روز؛ بــه مدت یک هفته یــا بیشتر؛ موجب مرطوب شدن پوست داخلی گوش می شود.

این شیوه درمانی بــرای از بین بردن جرم گوش بسیار موثر بوده و در عرض 5 تــا 10 دقیقه اثر می کــنــد امــا بــایــد ایــن را در نظر داشت کــه ایــن روش بــرای عفونت و دردهای خفیف مورد استفاده قرار می گیرد و بــرای درد ها و عفونت های شدید حتما بــایــد بــه پزشک مراجعه کرد.

وی افزود:روغن زیتون بــه عــنــوان مسکنی طبیعی بــرای درمان عفونت گوش استفاده می شود؛ روغن زیتون دیواره گوش خارجی را تسکین داده و لایه ای بــرای حفاظت در برابر عفونت های باکتریایی فراهم می سازد.

درمان درد گوش

درمان درد گوش بــا پیاز

برای درمان درد گوش پیاز پخته را کــه در فر پخته شده باشد بــا کمی گره مخلوط کرده داخل یک پارچه بگذارید و پارچه را در سوراخ گوش قرار دهید پــس از ساکت شدن درد پارچه را بیرون آورید.

درمان گوش درد بــا عسل

عسل مانع فساد در اخلاط بدن و حــتـی مالیدن آن بر جسد اموات مانع از سرعت فساد آنهاست.

کاربردهای عسل در بیماریهای سر و گردن؛ ناحیه دهان و حلق خصوصاً غرغره کردن آب عسل بــرای تورم ها و عفونت حلق و استفاده از آن در بیماریهای چشم و چکاندن قطره عسل در گوش بــرای رطوبات سایله ( عفونتها ) و تسکین درد گوش و کاربردهای آن در احشاء؛ استفاده واژینال (حمول) آن در زنان بــرای بیماریهای زنان (به ویژه بیماریهای رحم) و استفاده از پانسمان عسل بــرای زخم ها و نهایتاً کاربرد آن در مسمومیتها بحث شده است. بــه نظر می رسد تامل در ایــن منبع و دهها منبع بزرگ طب سنتی ایران نشان می دهد کــه بزرگان ما تــا چــه حد بــه ایــن موضوع وقوف داشته اند و آنچه ما انــجـام می دهیم بــه تبعیت از منابع اصلی ماست.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “درمان گوش درد”

دیدگاه ها بسته شده اند.