درمان سردرد

مجموعه: پزشکی

درمان سردرد سریع

درمان سردرد بدون مصرف قرص

نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند سردرد شما را تسکین دهد. چای گیاهی هم در تسکین سردرد بسیار موثر است. انواع چای مانند نعناع و بابونه از مواردی اســت کــه در تسکین سردرد موثر است.

چند حرکت ورزشی مثل آهسته دویدن؛ پیاده روی تند؛ شنا و غیره می تواند گردش خون را تقویت و در غلبه بر سردرد تاثیرگذار باشد.

استفاده از کمپرس سرد نــیــز بسیار مفید است. یک تکه پارچه نرم را بــا آب سرد مرطوب و آن را بر روی پیشانی خود بگذارید ایــن راهی بــرای تسکین درد است.

خنده درمانی هم می تواند در از بین رفتن سردرد موثر باشد. تماشای فیلم کمدی و خواندن کتاب های طنز نــیــز بسیار مفید است.

استراحت و خواب کافی هم در ایــن موارد بسیار موثر است. متخصصان بــه افرادی کــه دچار سردرد می شــونــد توصیه بــه داشتن خواب کافی می کـنـنـد کــه می تواند در کاهش استرس هم مفید باشد.

همچنین علاوه بر موارد فوق سعی کنید از غذاهایی کــه منیزیم و کلسیم بالا دارند استفاده کنید کــه ایــن دو مواد معدنی در کاهش علائم و نشانه های تنش و استرس مرتبط بــا سردرد مفید هستند. مواد غذایی مانند کلم بروکلی؛ لوبیا؛ شیر سویا؛ آجیل؛ اسفناج و غیره سرشار از منیزیم هستند.

درمان سردرد میگرنی

می‌خواهیم ببینیم کــه سردرد میگرنی از کجا می‌آید؟ دردی کورکننده و پرفشار کــه زندگی را بــرای ما تیره و تار می‌سازد. دردی تحمل‌ناپذیر همراه بــا فشار شدید بــه شقیقه‌ها و کاسهٔ چشم از درون؛ سردردی همراه بــا تهوع و بی‌میلی شدید بــه غذا؛ سردردی کــه موجب حساس‌تر شدن ما بــه تمام عامل‌های بیرونی از قبیل نور؛ صدا و حرف و حدیث‌ها گشته و اغلب ما را وادار می‌کند تــا ساعت‌ها و یــا حــتـی روزها بــه گوشهٔ دنج و تاریکی پناه ببریم. دردی کــه کلافه‌مان می‌کند و بسیار آزاردهنده است.

در بیشتر موارد؛ سردردهای میگرنی به‌دلیل یک فشار روحی؛ روانی و یــا محیطی آغاز می‌گردند و اغلب بــه دنبال ایــن فشار؛ فشار خون بالا رفته و خون؛ گرم و غلیظ و پرفشار می‌گردد. حال اگــر ایــن خون گرم و غلیظ و پرفشار؛ بــه مغز برسد؛ به‌دلیل گرم و غلیظ و پرفشار بودن؛ به‌طور حتم بــه سلول‌ها و عروق مغز آسیب خواهد رسایند (درست مانند آنکه پای یک گلدان گل؛ آب جوش بریزیم)؛ سلول‌های مغزی می‌سوزند؛ می‌میرند و یــا ایــن خون گرم و پرفشار؛ عروق مغزی را متلاشی کرده و سبب خونریزی مغزی می‌گردد یــا به‌دلیل غلیظ بودن؛ لخته شده و در یکی از عروق مغزی و یــا عروق دیگر بدن؛ انسداد ایجاد کرده و سبب سکته در آن قسمت از مغز یــا بدن می‌گردد. مانند سکتهٔ مغزی؛ سکتهٔ قلبی؛ سکتهٔ روده؛سکتهٔ چشم؛ سکته گوش و … .

(سکته‌ها به‌طور معمول به‌دلیل انسداد یک رگ تنگ شده توسط یک لختهٔ خون یــا یک ذرهٔ چوبی و یــا یک ذرهٔ کلسیم ایجاد می‌گردند و از آنجائی کــه خونرسانی بــه آن قسمت از اندام قطع می‌گردد؛ سلول‌های آن قسمت؛ مرده و از کار می‌افتند؛ در نتیجه؛ آن قسمت از بدن یــا مغز از کار می‌افتد).

ولی؛ هرگز نگران نباشید زیــرا خداوند رحمان؛ مکانیسمی را در بدن ما تعبیه کرده اســت تــا هرگاه بــه خون ما پرفشار و غلیظ و گرم شــد و خواست از عروق مغزی عبور کند؛ رگ‌های مغز بــه سرعت تنگ شــونــد و ایــن تنگی عروق مغزی اســت کــه موجب سردرد میگرنی می‌گردد.
حال بــا اینکه خون؛ گرم و غلیظ و پرفشار است؛ امــا دیگر به‌دلیل تنگ شدن رگ‌های مغزی نمی‌تواند بــا همان شدت عبور کند. پــس آسیب‌رسانی بــه مغز کاهش یافته و یــا به‌طور کلی مرتفع می‌گردد.

حال می‌بینیم کــه ایــن سردرد کورکننده و فلج‌کننده یکی از نعمت‌های خداوند در زندگی ما اســت و اگــر ایــن تنگ شدن عروق مغزی کــه بــه دنبال خود؛ سردرد میگرنی را ایجاد می‌کند؛ نبود؛ احتمال داشت تــا چــه حد آسیب بــه سلول‌ها و عروق مغزی و یــا حــتـی سلول‌ها و عروق دیگر بدن وارد گردد.

تمام مسائل و سختی‌های زندگی نیز؛ چنین هستند. زمانی‌که وارد زندگی ما می‌گردند؛ هــمــه درد و رنج هستند؛ امــا ما نمی‌دانیم کــه در پــس ایــن درد و رنج و ایــن هــمــه مصیبت؛ هــمــه چیز در عالی‌ترین شکل خود و بــه نفع ما است. گذر زمان؛ ایــن را بــه ما ثابت می‌کند کــه ایــن سختی‌ها و مشکل‌ها فــقــط آمده‌اند تــا بــه ما چیزی بیاموزند و یــا بــرای ما چیزهای خوبی بیاورند. سال‌ها بعد کــه بــه آن بیماری؛ گرفتاری و یــا مصیبت می‌اندیشیم؛ می‌بینیم کــه همگی بــه نفع ما بوده و بــرای ما رشدی شگفت‌انگیز و اتصالی کم یــا زیاد را بــه همراه داشته است.

همهٔ ما دیده‌ایم آنان کــه بیشتر مصیبت کشیده‌اند؛ بسیار قوی‌تر و در ضمن؛ متصل‌تر بــه معنویات هستند تــا افراد عادی؛ ضمن آنکه می‌دانیم هیچگاه امتحان دبیرستان را از یک محصل دوره ابتدائی و امتحان دانشگاه را از یک دانش‌آموز دبیرستانی نمی‌گیرند. پــس هرگاه مشکل و یــا مسئله‌ای پیش آمد؛ هــر چــه قدر بزرگتر و سهمگین‌تر بود؛ بیشتر خدا را شکر می‌کنیم. زیــرا کــه روح ما نــیــز آنقدر بزرگ شده اســت کــه امتحان‌های دورهٔ دکترا و فوق‌دکترا را پــس بدهد. حواسمان باشد هــر آنچه کــه وارد زندگی ما می‌گردد؛ از ثروت؛ مقام؛ خوشبختی و … تــا بدبختی؛ گرفتاری؛ بیماری؛ تنگدستی و … هــمــه و هــمــه وسیله‌ای بــرای امتحان ما اســت تــا بــه کلاس بالاتر رویم و باز حواسمان باشد کــه ما می‌توانیم و بــایــد در ایــن امتحان‌ها قبول شویم و بــه درجه‌های بالاتری دست یابیم. پــس بــا پروژه‌های زندگی کــه هــر یک از آنها سردرد میگرنی است؛ صبورانه و بــا تعمق؛ برخورد کنیم و ببینیم کــه چــه می‌خواهند بــه ما بگویند و یــا بیاموزند.

درمان سردرد بدون مصرف قرص

● سردرد میگرنی می‌خواهد بــه ما چــه بگوید ؟

می‌خواهد بگوید کــه حساس هستی؛ خوب بــه خود تسلط نداری؛ نمی‌توانی در هــر شرایطی خودت را آرام نگاه داری؛ پذیرش تو از زندگی و شرایط آدم‌های اطرافت؛ کم است. نمی‌توانی بــه خود بگوئی ایــن آدم و ایــن شرایط زندگی من؛ همین اســت کــه هست؛ من بــایــد آن را همان‌طوری کــه هست؛ بپذیرم و بــا آن کنار بیایم؛ زیــرا اگــر قرار بود طور دیگری باشد؛ خداوند رحمان خودش خوب بلد بود کــه شرایط را طور دیگری بسازد. پــس حال کــه نساخته؛ ایــن نـیـسـت کــه بلد نبوده؛ بـلـکـه ایــن اســت کــه آن شخص و یــا آن شرایط می‌خواهد چیزی بــه من بگوید و یــا چیزی بــه من بیاموزد. حال بــا بالا بردن سطح پذیرش خود؛ می‌توانی بــا آن فرد و یــا آن شرایط؛ راحت کناب بیائی؛ بدون آنکه بــه جسم و روح عزیزت آسیب برسانی. گاهی نــیــز می‌توانی بگوئی کــه هیچ‌کس و یــا هیچ چیزی در ایــن دنیا ارزش آن را ندارد کــه من بخواهم جان و روح عزیزم را بــه خاطر آن؛ آسیب بدهم و ایــن سردرد فــقــط آمده اســت تــا بــه من بگوید کــه تو بــایــد روی خودت کار کنی و خودت را تغییر دهی نه هیچ کس یــا هیچ چیز دیگری را.

حال کــه متوجه شدیم کــه ایــن سردرد بــرای چــه آمده است؛ بــایــد کمی هم مراقب سلامت؛ استراحت؛ نوع تغذیه و حــتـی تفریح خود باشیم و علاوه بر اینها؛ ورزش و پیاده‌روی را فراموش نکنیم به‌خصوص ورزش‌های ریلکس شدن را کــه در مبحث‌های قبلی مرور کردیم تــا تعادل و توازن خوبی در روح و روان و جسم خود برقرار سازیم و بــه امید خدا بــه سلامتی کامل روحی؛ روانی؛ جسمی؛ عاطفی؛ ذهنی و فکری برسیم.

● درمان سردرد میگرنی

گفتیم کــه درد میگرن به‌دلیل گرم و غلیظ و پرفشار شدن خون از یک طرف و تنگ شدن عروق مغزی از طرف دیگر؛ اتفاق می‌افتد. پــس اگــر بتوانیم خون خود را خنک و کم‌فشار و رقیق سازیم؛ سردرد قطع می‌گردد. چگونه می‌توانیم خون خود را خنک کنیم؟

برای دوستانی کــه رفتن بــه حالت ”آلفا“ را می‌دانند؛ بهتر اســت تــا ایــن تکنیک را در حالت ”آلفا“ روزانه انــجـام دهند تــا بــه آن شرطی شــونــد و خدای ناکرده موقعی کــه سردرد شروع شد؛ بدون رفتن بــه حالت ”آلفا“ نــیــز از آن استفاده کـنـنـد ولــی کسانی کــه رفتن بــه ”آلفا“ را بلد نیستند؛ نــیــز می‌توانند همین تمرین‌ها را در موقع بروز سردردهای میگرنی انــجـام دهند. در هــر دو حالت؛ نتیجه خواهیم گرفت ولــی بــا درصدی از تفاوت.

دو کاسهٔ یخ برمی‌داریم. در جائی ساکت و آرام قرار می‌گیریم. دو کاسهٔ یخ را در ظرف خود قرار داده و دست‌هایمان را در ایــن دو کاسه فرو می‌بریم. چشم‌ها را بسته بــه خود پیام می‌دهیم کــه ایــن یخ‌ها دارند دست‌های من را خنک می‌کنند. دست‌های من خنک و خنک‌تر می‌شوند. کف دست‌هیم به‌طور کامل خنک شده از دست‌هایم بالا می‌رود و وارد سیستم گردش خون من شده اســت و حالا بــا گردش خون بــه طرف قلب من می‌رود. حال خون خنک شده در سیستم گردش خون من و در قلب من جریان دارد. ایــن بار خون خنک از قلب من بــه طرف مغزم جاری می‌گردد و حال خون خنک و سالم وارد عروق مغزی و سلول‌های مغز من می‌گردد و چندین بار خون خنک را در مغز می‌چرخانیم؛ کم کم عروق مغزی نــیــز بــه شکل و اندازهٔ طبیعی و سالم خود بازمی‌گردند.

همان‌گونه کــه گفتیم؛ اگــر ایــن تمرین را روزانه در وضعیت آلفا؛ زمانی کــه درد نداریم؛ انــجـام دهیم؛ بــه آن شرطی می‌شویم و بــا انــجـام آن در زمانی‌که درد داریم؛ حــتـی بدون ”آلفا“ رفتن نــیــز می‌توانیم سردرد را قطع کنیم ضمن آنکه از آسیب رساندن بــه تمام بدن و به‌خصوص مغز خود جلوگیری کرده‌ایم. دوستانی کــه رفتن بــه وضعیت آلفا را می‌دانند؛ فــقــط در موقع درد؛ ایــن تمرین را انــجـام دهند ولــی در مدتی طولانی‌تر؛ تــا سردردشان قطع گردد.

اما کار بهتر؛ آن اســت کــه بــا انــجـام ورزش‌های ریلکس شدن و مدیتیشن کــه در گذشته آموخته‌ایم؛ همیشه خود را در وضعیت آرام و آرامش نگاه داریم تــا هــر چیزی نتواند فشار خون ما را بالا ببرد و مشکل‌های بعدی را ایجاد کند

درمان سردرد سریع عصبی

چای گل زیرفون کــه از ترکیب یک قاشق غذاخوری گل آن در ۲۵۰ میلی لیتر آب جوش و پــس از مدت ۱۰ دقیقه تهیه می شود؛ خواص درمانی فراوانی داشته و بــه خصوص هنگام سرماخوردگی باعث کاهش علائمی چــون سرفه؛ تب و تنگی نفس می شود.

دم کرده گل زیرفون؛ آرام بخش بوده و بــرای افراد مضطرب و پراسترس توصیه می شود. ترکیبات مفید موجود در چای زیرفون؛ فشار خون را تنظیم کرده؛ تپش قلب را کاهش داده و از بسیاری بیماری های قلبی پیشگیری می کند.

این نوشیدنی هضم و جذب موادغذایی را آسان تر کرده و نه تنها از بسیاری عوارض گوارشی پیشگیری می کرده بـلـکـه کمک زیادی بــه درمان اسهال می کند.

مخلوطی از چای گل زیرفون همراه جوش شیرین بــه عــنــوان شست وشودهنده قوی دهان شناخته شده و بــرای درمان بسیاری از زخم های مخاط دهان از جمله آفت مفید است.

متخصصان ایــن نوشیدنی را بــرای کاهش سردردهای عصبی از جمله میگرن توصیه کرده و مصرف آن را بــرای افراد بــا گرفتگی های عضلانی مفید می دانند.

برونشیت نــیــز از جمله عوارضی اســت کــه بــا استفاده از مصرف ایــن نوشیدنی بهبود پیدا می کند.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “درمان سردرد”

دیدگاه ها بسته شده اند.