درمان سوزش معده

درمان سوزش معده

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان سوزش معده
 •  

  درمان سوزش معده

  درمان سوزش معده و رفلاکس

  تمام نکاتی که باید در مورد نحوه درمان سوزش معده و رفلاکس بدانید :

  درمان سوزش معده یا همان رفلاکس معده بهتر است با استفاده از روش های طبیعی باشد. درمان های طبیعی متفاوتی برای تسکین سوزش معده توصیه می شود که ساده ترین آن نوشیدن یک نوشیدنی سالم است.

  بالا آمدن ترشحات اسیدی معده باعث سوزش در این اندام می شود که به آن رفلاکس گوارشی اطلاق می گردد. این حالت به دلیل عملکرد نادرست دریچه مری است که در حالت طبیعی مانع از بالا آمدن اسید معده به سمت مری می شود.

  سوزش معده در چه اوقاتی بیشتر بروز می کند ؟

  این ناراحتی در غالب موارد شب ها به وجود می آید اما ممکن است پس از غذا خوردن نیز احساس شود.

  در چه صورتی این ناراحتی بیماری تلقی می شود ؟

  زمانی که فرد بیشتر از دو بار در هفته دچار سوزش معده شود باید آن را بیماری بداند. برخی داروهای این ناراحتی به طور آزاد به فروش می رسند اما در صورت علائم غیر عادی و سوزش های بسیار مکرر یا دردناک باید با پزشک مشورت کرد تا علت بیماری تشخیص داده شود و داروهای مناسب تجویز گردد.

  یک درمان ساده برای سوزش معده و رفلاکس

  نوشیدن یک لیوان برای کاهش اسید معده مناسب است. بر خلاف تصور عموم، نوشیدنی های گازدار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

  برای درمان رفلاکس معده چه باید کرد

  به طور کلی برای درمان و تسکین سوزش معده و رفلاکس معده باید نکات تغذیه و عادات رفتاری خاصی را رعایت کنیم که به طور دسته بندی برایتان شرح می دهیم.

  برای تسکین بیماری باید از چه کارهایی پرهیز کرد ؟

  برای جلوگیری از رفلاکس معده توصیه می شود فرد پس از صرف غذا دراز نکشد. پس از شام نیز بهتر است صبر کرد و کمی زمان خوابیدن را تعویق انداخت. همچنین نباید قبل از آن فعالیت شدید داشت.

  افراد مبتلا به سوزش معده باید چه نکاتی را هنگام خواب رعایت کنند ؟

  سر باید از سطح بدن بالاتر قرار گیرد. البته منظور استفاده از بالشت خیلی بلند نیست بلکه بالا آمدن حدود 15 سانتی متر کافی است.

  چه داروهایی برای این بیماری تجویز می شود ؟

  داروهای ضد اسید معده به طور آزاد به فروش می رسند که حالت اسیدی محیط معده را خنثی می کنند. البته این داروها بیماری را درمان نمی کنند اما علائم آن را تسکین می دهند. داروهایی دیگری نیز وجود دارند که توسط پزشک با تشخیص دقیق بیماری تجویز می گردد.

  چه مدت می توان خود درمانی را ادامه داد ؟

  خود درمانی برای بهبود سوزش معده نباید بیشتر از 15 روز ادامه یابد. در واقع این داروها برای طولانی مدت توصیه نمی شود. اگر علائم بیماری ادامه یابد باید حتما با پزشک مشورت گردد.

  عوارض احتمالی رفلاکس معده چیست ؟

  در طولانی مدت، بازگشت مکرر اسیدهای معده می تواند التهابات دردناکی در مخاط مری ایجاد کند. به همین دلیل رفلاکس مکرر، دردناک و طولانی مدت حتما نیازمند مراجعه به پزشک است.

  سوزش معده با اولین لقمه شروع می شود. زمانی که یک لقمه از پیتزای گرم و چسبنده پپرونی را می بلعید، دستگاه گوارش وارد عمل می شود.

  اسیدها به داخل معده سرازیر شده تا غذاها را تجزیه کند. در بسیاری از افراد به دلیل نقص دریچه مری، اسیدهای معده به داخل مری بازگشت می کند و باعث ایجاد احساس سوزش در قفسه سینه می شود. سوزش معده (ترش کردن)از مشکلات بسیار رایج می باشد که بسیاری از افراد از آن شکایت می کنند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  علل سوزش معده

  زمانی که اولین لقمه را قورت می دهید، در طول مری حرکت کرده تا وارد معده شود. دریچه پایینی مری که در محل اتصال مری به معده قرار دارد و اسفنکتور مری نام دارد باز شده تا غذا از مری به معده سرازیر شود. سپس دریچه باید بسته شود تا از برگشت اسیدها به داخل مری ممانعت کند. در بعضی افراد این دریچه به درستی عمل نمی کند و اجازه نمی دهد که اسید معده به داخل مری تراوش کند و همین مسئله باعث ایجاد درد و آزار می شود. البته همه افراد مبتلا به رفلکس اسیدی از سوزش معده رنج نمی برند و برعکس بسیاری از افراد مبتلا به سوزش معده دچار رفلکس اسیدی نیستند و ناراحتی آنها ناشی از اختلالات دیگری است.

  علائم رفلکس اسیدی

  نشانه سوزش معده احساس دردناک و سوزنده در وسط قفسه سینه است. این درد معمولا بعد از صرف غذا شروع می شود و تا چند ساعت بعد از آن ادامه می یابد. این ناراحتی ممکن است با دراز کشیدن و یا خم شدن بدتر هم شود. سایر علائم سوزش معده شدید عبارتند از : احساس مزه ترش در پشت گلو، مشکل بلع و احساس چسبنده بودن غذا به قفسه سینه و یا گلو، سرفه های مزمن و یا حملات آسم نیز می تواند از دلایل رفلکس اسیدی باشد.

  افراد تحت خطر

  بعضی از عادت های خاص می تواند عملکرد دریچه مری را تحت تاثیر قرار دهد. اضافه وزن، خوردن وعده های غذایی سنگین، پوشیدن لباس های تنگ و استعمال دخانیات از جمله عوامل بروز این اختلال می باشد.

  احتمال ابتلا به بیماری رفلکس مری- معده

  سوزش معده معمولا خطر جدی برای سلامت کل بدن به همراه ندارد. با این حال اگر به صورت شدید ، متوالی و پایدار بروز کند به طوری که بیش از 2 مرتبه در هفته این احساس را تجربه کنید می تواند دال بر ابتلا به بیماری رفلکس مری- معده باشد. عدم توجه به درمان این اختلال می تواند منجر به التهاب ، زخم و تغییر سطح مری شود که بعدها تبدیل به سرطان می شود.

  کنترل سوزش معده

  با تغییر جزئی در روال رژیم غذایی می توان این عارضه را کنترل و درمان نمود. ابتدا بهتر است حجم هر وعده غذایی را کم کنید. 3 تا 4 ساعت قبل از خواب شام را صرف کنید و بعد از آن از خوردن هله هوله و یا سایر خوراک ها اجتناب کنید. بعضی از غذاها با افزایش بیش از حد اسید معده و یا شل کردن دریچه مری- معده ابتلا به سوزش معده را افزایش می دهد. مثلا گوجه فرنگی، پیاز، سیر، شکلات، نعناع، غذاهای چرب و مرکبات مثل پرتقال و گریپ فروت این عارضه را تشدید می کند. همچنین لازم است سایر غذاهای چاشنی دار که این اختلال را تحریک می کنند محدود کرد.

  بعضی نوشیدنی ها مثل قهوه، چای، الکل و آب پرتقال نیز باعث بروز سوزش معده می شود. آب بهترین نوشیدنی می باشد که اسیدهای دستگاه گوارش را رقیق می کند.

  در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. اگر در شب دچار سوزش معده می شوید بهتر است بالشی بلندتر زیر سر قرار دهید. این کار مانع از بازگشت اسید معده به داخل مری می شود. همچنین بهتر است به طرف چپ بدن قرار گیرید ، در این حالت سوزش معده تخفیف می یابد.

  از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید. برداشتن فشار از روی امعاء و احشا روش مناسبی برای پیشگیری از ابتلا به سوزش معده می باشد.

  درمان سوزش معده و رفلاکس

  درمان سوزش معده و رفلاکس

  ریفلاکس و سوزش معده در دوران بارداری

  دلایل ایجاد سوزش سرمعده در دوران بارداری چیست ؟

  در طی فرآیند معمولی هضم، غذا از مری به سمت معده می‌رود، در این بین غذا از بخش ماهیچه‌ای در انتهای مری به نام اسنفکتر نیز می‌گذرد و سپس وارد معده می‌شود. در واقع اسفنکتر دریچه‌ی ورود غذا به معده است. هنگام غذا خوردن این دریچه باز می‌شود و غذا می‌تواند وارد معده شود، پس از آن، اسفنکتر بسته می‌شود تا اسید معده به سمت مری  برگشت نکند. وقتی به سوزش سرمعده یا «ریفلاکس معده» مبتلا می‌شوید، در واقع اسفنکتر کاملاً بسته نمی‌شود ومقداری اسید به سمت مری برمی‌گردد. برگشت اسید ممکن است سبب درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. در دوران باردای، هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شوند که ممکن است سبب شل شدن ماهیچه‌ی اسفنکتر شوند. در نتیجه مقداری اسید به مری بازمی‌گردد، به ویژه وقتی غذا زیاد می‌خورید یا در حالت خوابیده قرارمی‌گیرید. علاوه بر این، با بزرگ شدن جنین در ماه‌های هفتم به بعد، رحم فشار بیشتری به معده وارد می‌کند. همین فشار نیز ممکن است سبب برگشت اسید معده به مری شود.

  آیا ریفلاکس معده در زنان نشانه‌ی بارداری است ؟

  البته ممکن است، اما لزوماً چنین نیست. در هر حال اگر دچار سوزش سرمعده شده‌اید و نشانه‌های دیگر بارداری مانند قطع پریود ماهانه و تهوع نیز دارید می‌توانید آزمایش بارداری انجام دهید.

  آیا بارداری سبب سوزش سردل می‌شود ؟

  بارداری احتمال ایجاد سوزش سرمعده یا ریفلاکس را افزایش می‌دهد. در طی سه ماهه‌ی اول بارداری، ماهیچه‌های مری، کندتراز همیشه غذا را به سوی معده می‌فرستند و معده هم زمان بیشتری لازم دارد تا خالی شود و غذا را بیرون بفرستد، این کار سبب می‌شود که میزان جذب مواد غذایی در معده افزایش یابد اما به هر حال مضرات نظیر سوزش سرمعده نیز ممکن است همراه داشته باشد.

  در طی سه ماهه‌ی سوم بارداری، رشد جنین ممکن است معده را از حالت عادی‌اش خارج کند و سبب سوزش سرمعده شود. البته هر زنی شرایط متفاوتی را در حین بارداری تجربه می‌کند و این علائم لزوما برای همه یکسان نیست و به عواملی بسیاری نظیر حالت روحی، رژیم غذایی، و عادات روزانه بستگی دارد.

  چگونه سوزش سرمعده را در دوران باردای متوقف کنیم ؟

  خلاصی از سوزش سرمعده در دوران بارداری همراه با آزمون و خطاست. تغییر عادات روزمره برای کاهش سوزش سرمعده یکی از سالم‌ترین روشها برای مادر و نوزاد است. برای مثال :

  • وعده‌هایی غذایی کوچکتری بخورید و با غذا، مایعات نخورید. در عوض بین وعده‌های غذایی، آب بنوشید.

  • آهسته غذا بخورید و هر لقمه را کاملاً بجوید.

  • از غذا خوردن، درست پیش از خوابیدن، پرهیز کنید.

  • از خوردن غذاهای محرکِ معده مانند شکلات، خوراکی‌های چرب و پرادویه، و غذاهای ترش و نوشیدنی‌های کافئینی پرهیز کنید.

  • تا یک ساعت بعد از صرف غذا، در حالت خوابیده قرارنگیرید. در عوض به آهستگی قدم بزنید تا به هضم غذا کمک کنید.

  • لباس‌های راحت بپوشید.

  • وزن خود را در حد سلامتی حفظ کنید.

  • هنگام خوابیدن بخش بالایی بدن‌تان را به کمک بالش بالاتر نگه دارید.

  • به سمت چپ بخوابید – اگر به سمت راست بخوابید معده بالاتر از دریچه‌ی اسفنکتر قرارمی‌گیرد و ممکن است سبب برگشت اسید معده به مری شود.

  • پس از غذا آدامس بدون شکر بجوید. افزایش بزاق دهان می‌تواند اسید برگشتی به اسفنکتر و مری را خنثی کند.

  • هنگام احساس سوزش سرمعده، کمی ماست بخورید یا شیر بنوشید تا حالت سوزش از بین برود.

  • کمی عسل به چای بابونه یا آب گرم بیافزایید و بنوشید.

  درمان‌های دیگری نظیر طب سوزنی و مدتیشین نیز وجود دارند که قبل از استفاده از آنها باید با پزشکتان مشورت کنید.

  آیا استفاده از داروهای سوزش سرمعده در دوران بارداری بی‌خطر هستند ؟

  بیشتر پزشکان استفاده از داروهای آنتی اسید را که حاوی مقدار زیادی سدیم هستند توصیه نمی‌کنند، زیرا سبب جمع شدن مایعات در بافت‌های بدن می‌شوند. همچنین داروهای آنتی اسید حاوی آلومینیم (آلومینیم هیدروکساید یا آلومینیم کربنات) نیز توصیه نمی‌شود. اما داروهایی که حاوی کربنات کلسیم یا منیزیوم هستند بهترین انتخاب هستند. اما بهتر است در سه ماهه‌ی آخر بارداری از این نوع داروها نیز استفاده نشود.

  درمان سوزش معده ، درمان سوزش معده و رفلاکس

  درمان سوزش معده با داروهای گیاهی

  آلوئه ورا :

  عصاره‌ی آلوئه‌ورا به هضم غذا کمک می‌کند و برای درمان التهاب مفید است. این ماده به کاهش تحریک حاصل از برگشت اسید معده کمک می‌کند. آلوئه‌ورا حاوی موادی مانند پولی‌ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌هاست که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. در عین حال پولی‌ساکاریدها به ترمیم پوست کمک می‌کنند و گلیکوپروتئین‌ها برای کاهش درد و التهاب مفید هستند.

  خوردن ژل آلوئه‌ورا پیش از غذا مفید است. مقداری از این ژل را می‌توانید همراه چای یا آبمیوه نیز میل کنید. آب آلوئه‌ورا شامل ویتامین‌های مختلف، موادمعدنی و آنزیم‌های مفید برای سیستم ایمنی است. همچنین این گیاه، شامل فیبر است که به تنظیم حرکات روده و کاهش یبوست نیز کمک می‌کند.

  شیرین بیان :

  این گیاه معده را با یک ماده ژل مانند پوشش می‌دهد و از تحریک آن جلوگیری می‌کند. این گیاه به صورت تنتور یا چای در دسترس است. ریشه‌ی شیرین بیان به صورت چای و قرص در بازار موجود است. این گیاه باید با مشورت پزشک استفاده شود زیرا حاوی ماده‌ای به نام گلیسیریزین است که ممکن است عوارض ناخواسته به همراه داشته باشد.

  علاوه بر این شیرین بیان برای کاهش فشار خون نیز مفید است. قرص‌های جویدنی که از گیاه تهیه می‌شود نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این ماده باید با بزاق دهان مخلوط شود و به شکل کپسول تاثیری ندارد. قرص‌های جویدنی ۱ تا ۲ بار در روز پیش از غذاها باید مصرف شود.

  سنبل ختایی :

  گیاهی دارویی است که ریشه، میوه و دانه‌های آن خواص دارویی دارد.این گیاه به همراه ۵ گیاه دارویی دیگر مصرف می‌شود و در بهبود نشانه‌های ریفلاکس معده بسیار مفید است. عصاره‌ی آن را با عصاره‌ی سیر و هویج و رازیانه مخلوط کنید و سه بار در روز هر بار یک میلی‌لیتر از آن را استفاده کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  زیره (کراویه) :

  خواص التیام بخش دارد. دانه و روغن هم برای درمان سوزش سرِدل استفاده می‌شود. علاوه بر این زیره ضد یبوست و ضد باکتری‌های مضر بدن است، به هضم غذا کمک می‌کند و درد معده و روده را بهبود می‌بخشد. همچنین زیره برای درمان سندروم روده‌ی تحریک و سوءهاضمه بسیار مفید است. حدود ۲ میلی‌گرم از اسانس یا عصاره‌ی آن را سه بار در روز می‌توانید مصرف کنید.

  بابونه :

  گل این گیاه در داروها استفاده می‌شود. ماده شیمیایی موجود در این گیاه سبب کاهش التهاب می‌شود. ۵۰ قطره از تنتور این گیاه را سه بار در روز میل کنید. استفاده طولانی مدت از این گیاه ممکن است سبب بروز حساسیت شود.

  جلبک دریایی فوکوس : ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم از این گیاه که به صورت کپسول باشد سه بار در روز مصرف شود. مصرف این گیاه عوارض جانبی مربوط به مسمومیت ید در بردارد. خواص آن کمک به هضم غذا، رفع یبوست و کمک به سیستم گوارش است. در درمان نشانه‌های ریفلاکس معده بسیار مؤثر است.

  بادرنجبویه :

  برای درمان نفخ معده و روده استفاده می‌شود. استفاده از این گیاه عوارض جانبی ندارد اما در صورتی که با گیاهان دیگر استفاده شود ممکن است سبب حساسیت پوستی مانند راش یا خارش پوستی شود.

  خار مریم :

  برای درمان موقتی سوزش سرِدل استفاده می‌شود. چون سرشار از کلسیم است برای ریفلاکس اسید معده مفید است. اما بیشتر از ۲۰۰ گرم از شیره‌ی آن نباید مصرف شود.

  نعناع :

  سبب کاهش زخم‌های گوارشی و نشانه‌های آن می‌شود. در این مورد باید حتماً از کپسول‌های روکش دار ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کرد. هر کپسول حاوی ۰.۲ میلی‌گرم عصاره‌ (اسانس) نعناع است.

   

  کلمات کلیدی : از • (آلومینیم (اسانس) (ترش (کراویه) «ریفلاکس ، ؟ ؟ این ؟ برای ؟ خود ؟ داروهای ؟ در ؟ زمانی ؟ سر آب آبمیوه آخر آدامس آزاد آزار آزمایش آزمون آسم آلوئه آلوئه‌ورا آلومینیم آمدن آن آن، آنتی آنزیم‌های آنها آهسته آهستگی آیا آید ابتدا ابتلا اتصال اجازه اجتناب احتمال احتمالی احساس احشا اختلال اختلالات ادامه از اسانس است است است است سوزش است بالا است، استعمال استفاده اسفنکتر اسفنکتور اسنفکتر اسید اسیدها اسیدهای اسیدی اسیدی اضافه اطلاق افراد افزایش البته التهاب التهابات التیام الکل اما امعاء انبیا انتخاب انتهای انجام انداخت اندام اوقاتی اول اولین اگر ایجاد ایمنی این این، با بابونه بادرنجبویه بار بارداری بارداری بارداری، باردای باردای، باز بازار بازدید بازمی‌گردد، بازگشت باشد باشد باشد در باشد علاوه باعث بافت‌های بالا بالاتر بالایی بالش بالشت بالشی باکتری‌های باید بجوید بجوید • بخش بخوابید بخورید بداند بدانید بدتر بدن بدن‌تان بدون بر برای برایتان برخی بردارد برداشتن برعکس برمی‌گردد برند برود • بروز برگشت برگشتی بزاق بزرگ بزنید بسته بستگی بسیار بسیاری بعد بعد، بعدها بعضی بفرستد، بلع بلعید، بلند بلندتر بلکه بندی بنوشید بنوشید درمان‌های بنوشید • به بهبود بهتر بهترین بودن بپوشید • بیافزایید بیان بیرون بیش بیشتر بیشتری بیماری بین بی‌خطر تا تاثیر تاثیری تاروت تبدیل تجربه تجزیه تجویز تحت تحریک تخفیف تراوش ترش ترشح ترشحات ترمیم ترین تسکین تشخیص تشدید تصور تعویق تغذیه تغییر تقویت تلقی تمام تنتور تنظیم تنگ تهوع تهیه توان تواند توجه توسط توصیه جانبی جدی جذب جزئی جلوگیری جمع جمله جنین جویدنی حاصل حال حالت حاوی حتما حتماً حجم حد حدود حرکات حرکت حساسیت حفظ حملات حین خار خارج خارش خاص خاصی خالی ختایی خطاست خطر خطر خلاصی خلاف خم خنثی خواب خوابیدن خوابیدن، خوابیده خواص خود خوراک خوراکی‌های خوردن خوردن، خون خیلی داخل داد داده دار دارد دارد دارداین دارند داروها داروهای داروهایی دارویی دارید دارید • داشت داشته دال دانه دانه‌های دخانیات در دراز درد دردناک دردناکی درست درستی درمان درمانی دریایی دریچه دریچه‌ی دسترس دسته دستگاه دقیق دلایل دلیل دهان دهد دهند دهید دهید دهید، دهیم دو دوران دچار دیگر دیگری را راحت رازیانه راست راش رایج رحم رسند رشد رعایت رفتاری رفع رفلاکس رفلاکس رفلکس رقیق رنج روال روحی، روده روده‌ی روز روزانه روزمره روش روشها روغن روکش روی رژیم ریشه، ریشه‌ی ریفلاکس زخم زخم‌های زمان زمانی زنان زنی زیاد زیادی زیر زیرا زیره ساده ساعت سالم سالم‌ترین سانتی سایر سبب سدیم سر سرازیر سردل سرشار سرطان سرفه سرمعده سرمعده، سرِدل سطح سلامت سلامتی سمت سنبل سندروم سنگین، سه سوءهاضمه سوزش سوزنده سوزنی سوم سوی سپس سیر سیر، سیستم سینه شام شامل شب شدن شده شده‌اید شدید شرایط شرح شروع شل شود شود شود شود اسیدها شود • شود جلبک شود، شوند شوید شکایت شکر شکل شکلات، شیر شیره‌ی شیرین شیمیایی صبر صرف صفحات صورت صورتی ضد طب طبیعی طرف طور طوری طول طولانی طی عادات عادت عادی عادی‌اش عارضه عبارتند عدم عسل عصاره‌ عصاره‌ی علائم علاوه علت علل عمل عملکرد عموم، عوارض عوامل عواملی عوض عین غالب غذا غذا، غذاها غذاهای غذایی غذایی، غیر فال فرآیند فرد فرمائید فرنگی، فروت فروش فشار فعالیت فوکوس فیبر قبل قدم قرار قرارمی‌گیرد قرارمی‌گیرید قرارنگیرید قرص قرص‌های قطره قطع قفسه قهوه، قورت لازم لباس لباس‌های لزوما لزوماً لقمه لیوان مؤثر مادر ماده ماده‌ای ماست مانع مانند ماهانه ماهه‌ی ماهیچه‌ای ماهیچه‌های ماهیچه‌ی ماه‌های مایعات مبتلا متر متفاوتی متوالی متوقف مثال مثل مثلا محدود محرکِ محل محیط مخاط مختلف، مخلوط مدت مدت، مدتیشین مراجعه مربوط مرتبه مرکبات مری مری  مری، مریم مزمن مزه مسئله مسمومیت مشورت مشکل مشکلات مصرف مضر مضرات معده معده معده» معمولا معمولی مفید مقدار مقداری ممانعت ممکن مناسب مناسبی منجر منظور منیزیوم مواد موادمعدنی موادی موارد موجود مورد موقتی مکرر مکرر، می میزان میل میلی‌لیتر میلی‌گرم میوه می‌بخشد می‌تواند می‌توانید می‌خورید می‌دهد می‌رود، می‌شود می‌شوند می‌شوید، می‌فرستند می‌کند می‌کند می‌کنند می‌گذرد ناحیه ناخواسته نادرست ناراحتی ناشی نام نباید نتیجه نحوه نخورید ندارد نشانه نشانه‌های نشانه‌ی نشود نظیر نعناع نعناع، نفخ نقص نمود نمی نمی‌شود نمی‌کنند، نوزاد نوشیدن نوشیدنی نوشیدنی‌های نوع نکات نکاتی نکشد نکند نگه نیازمند نیز نیست نیستند ها های هر هستند هستند خوردن هضم هضم، هفتم هفته هله هم همان همراه همه همچنین همیشه همین هنگام هورمون‌هایی هوله هویج هیدروکساید هیچ و وارد واقع وجه وجود ورا ورود وزن وزن، وسط وعده وعده‌های وعده‌هایی وقتی ومقداری ویتامین‌های ویژه پایدار پایینی پرادویه، پرتقال پرهیز پریود پزشک پزشکان پزشکتان پس پشت پوست پوستی پوشش پوشیدن پولی‌ساکاریدها پپرونی پیاز، پیتزای پیش پیشگیری چاشنی چای چای، چرب چسبنده چند چنین چه چون چپ چگونه چیست ژل کار کارهایی کافئینی کافی کاملاً کاهش کربنات کربنات) کرد کرد کردن کردن)از کرده کشیدن کل کلسیم کلی کم کمک کمی کنترل کند کند • کند در کندتراز کنند کنند کنید کنید کنید • کنیم که کوچکتری کپسول کپسول‌های گازدار گردد گردد گردد گرم گریپ گل گلو، گلیسیریزین گلیکوپروتئین‌ها گلیکوپروتئین‌هاست گوارش گوارشی گوجه گیاه گیاه، گیاهان گیاهی گیاهی گیرد گیرید یا یابد یابد از یبوست ید یک یکسان یکی –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  یک دیدگاه برای “درمان سوزش معده”

  1. \n45
   نیما

   با سلام با تشکر از مطالب سایت شما که به من خیلی کمک کرد من جدیدا از قرص ultop استفاده میکنم و خیلی راضی هستم و هیچگونه عوارضی روی من نداشته است