درمان بواسیر

درمان بواسیر

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان بواسیر
 •  

  درمان بواسیر

  درمان بواسیر

  از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر مراجعه می نمایند همان :

  1- شقاق یا فیشر و 2- بواسیر داخلی می باشد :

  شقاق یا فیشر (سوزش و درد و ..) :

  شقاق چیست؟شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن  و ترک یا چاک خوردگی  نام فارسی آن میباشد  که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد  می باشد . از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر  و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن  در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و …

  علائم فیشر

  علائم فیشر – درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این  درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج  نیز مدتی طول بکشد.

  انواع زخم فیشر

  انواع زخم فیشر – فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن ،تا بهبودی ، 8 هفته طول بکشد.در صورتیکه بهبودی زخم از 8 هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مزمن شدن فیشر میتوان به عدم مصرف فیبر و ملین  کافی ، بوجود آمدن التهاب و اسپاسم (انقباض شدید ) و در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر(زخم) ، که این خود باعث بدتر شدن وعمیقتر شدن  زخم فیشر خواهد شد .

  در فیشر مزمن ، دو لبه زخم بهم میرسند ولی بعلت عدم خونرسانی مناسب  ، ایندو لبه بهم جوش نخواهند خورد وگاهی یک زائده گوشتی بنام زائده نگهبان در ابتدای آن بصورت واکنشی بوجود خواهد آمد .

  درمان فیشر

  درمان های فیشر عبارتند از :
  1- درمان داروئی
  2- درمان با بوتاکس
  3- درمان با جراحی
  4- درمان با کرمها وانواع روشهای داروئی  در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

  درمان های پزشکی فیشر ( شقاق ) :

  1- درمان با بوتاکس در عضله اسفنکتر داخلی مقعد که بطور کاملاً سرپائی انجام می گیرد، باعث رفع اسپاسم (اسپاسم اسفنکتر داخلی یا بعبارت دیگر ، تنگ شدن و انقباض شدید عضله و کانال مقعدی ، اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق میباشد زیرا این انقباض مقعدی باعث قطع خونرسانی به محل زخم شقاق میشود)  و بهبود خونرسانی و ترمیم زخم فیشر بطور اساسی خواهد شد و تاثیرو موفقیت درمانی این روش با اقدامات تکمیلی  به 100% میرسد .و این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که هیچگونه عوارض جراحی را ندارد.

  2- در روش جراحی جهت رفع اسپاسم  بخشی از عضله اسفنکتر داخلی مقعد بایستی بریده شود ( اسفنکتروتومی ) که همین مسئله خود باعث 30-10% عوارضی همچون بی اختیاری گاز و مایع مدفوع  خواهد شد وتاثیر درمانی آن حداکثر 80% است  .

  نتیجه کلی :

  درمان با بوتاکس یک روش انــقــلابــی ، آسان ومعـجـزه درمان فیشر(شقاق) بوده که فقط در یک مرحله انجام میگردد، .این روش بطور سرپایی انجام شده وهیچ گونه بستری واستراحتی نیاز نداشته و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود بر گردد.

  در این روش هیچگونه عوارضی همچون بی اختیاری باد ومایع مدفوعی که  در روش جراحی ممکنست بروز نماید ،هرگز دیده نخواهد شد لذا  امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا  این روش ، بعنوان خــط اول درمان فـیـشـر(شـقـاق)  میـبـــاشــد . زیرا یک روش ،کاملاً سرپایی ، سریع ، ارزانتر و بدون هیچ گونه عارضه ای میباشد  .

  بواسیر (هموروئید) چیست ؟

  بواسیر جمع کلمه باسور  بوده ودر زبان انگلیسی به آن هموروئید نیز  گفته میشود .بواسیر ها انواع مختلفی دارند وشامل بواسیر داخلی ، خارجی و  لخته ای تقسیم میشوند .

  بواسیر های داخلی :

  اینها در راست روده وابتدای کانال مقعد(ازحدود 6-3 سانتیمتری  داخل مقعد ) قرار داشته و بصورت بالشتک های عروقی یا همان توده های زیر مخاطی ضخیمی ، قرار گرفته اند .

  علل موثر در گسترش بواسیر ها (هموروئیدها) :

  علل بواسیر – بطور کلی عواملی مثل ارث ،تغذیه نامناسب ، شغلهای نامناسب ، حاملگی ، ورزش های نامناسب ،زور زدن ، لباس های تنگ ، مسائل روانی ، مصرف  بعضی از داروها ، یبوست ، سن بالا، اختلالات عملکردی اسفنکتر ( عضلات دریچه مقعدی )و… باعث گسترش هموروئید ها میشوند .

  تقسیم بندی بواسیر ها  (هموروئید ها )بر اساس شدت علائم :

  بواسیر ها بر این اساس به چهار درجه تقسم میشوند :

  بواسیر درجه 1 : توده بواسیری کمی بزرگ شده وتنها علامت آن در بعضی افراد خونریزی بدون درد میباشد.

  بواسیر درجه 2 : توده بواسیری بزرگتر شده ودر حین اجابت مزاج دچار بیرون زدگی میشود ولی بلافاصله بعد از اجابت مزاج ، خودبخود به داخل مقعد بر میگردد،البته ممکنست دارای خونریزی نیز باشد و یا نباشد.

  بواسیر درجه 3 : در این حالت توده بواسیری باز هم بزرگتر شده و در حین اجابت مزاج که دچار بیرون زدگی میشود ، دیگر قادر نیست  خودبه خود ، به داخل برگردد لذا حتماً بایستی با کمک دست آنرا بداخل مقعد بر گرداند و شاید دارای خونریزی باشند ویا دچارخونریزی نباشند.

  بواسیر درجه 4 : در این حالت توده بواسیری در بیرون از مقعد قرار گرفته و حتی به کمک دست نیز بداخل مقعد بر نمی گردد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  علائم و نشانه های بواسیر ( هموروئید ) :

  شایعترین علامت بواسیر :

  1- خونریزی قرمز روشن بدون درد  در حین و یا در انتها ی اجابت مزاج که ممکنست چکه چکه و یا گاهی خفیف تر ویا شدید تر باشد

  2- بیرون زدگی یا بیرون آمدگی در حین اجابت مزاج و یا پرولاپس نیز از علائم شایع دیگر میباشد

  3-گاهی درد بعلت ایجاد لخته ویا زخمی ویا گانگرنه شدن ویا بعلت گیر افتادن (مختنق شدن ) نیز رخ میدهد و  4- البته خارش نیز گاهی بندرت دیده میشود .

  درمان بواسیر ( هموروئید ) :

  یکی از بهترین روشهای درمان غیر جراحی و کاملاً سرپایی که مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA) میباشد همان روش IRC میباشد.

  درمان بواسیر با لیزیر یا اشعه درمانی با (فتو کوآ گولیشنِ مادون قرمز ) یا همان [I.R.C] :

  درمان بواسیر – این روش ابتدا توسط NEIGER  آلمانی در سال 1979 بکار رفت و چون هیچ گونه برش جراحی و بیهوشی وحتی هیچگونه استراحتی نیاز نداشت و چون صرفا با انعقاد یا خشکاندن ریشه بواسیر ها آنها را ریشه کن میکرد بزودی جز پر طرفتارترین روش سرپایی درمان همورویید معروف شد وبزودی نه تنها در سراسر اروپا بلکه در سراسر آمریکا جز محبوب ترین روش موثر درمان بواسیر های درجه 1 و 2 و بعضی از انواع درجه 3 شناخته گردید.

  بطوریکه در آمریکا با عنوان اینکه « میتوانید بین وقت ناهار مراجعه کرده و سپس به محل کار خود برگردید »برای بیان راحتی این روش استفاده میشود..IRC روشی کاملاً مطبی است که نیازی به هیچگونه بیهوشی ویا بیحسی نداشته و بسیار سریع و مطمئن و بدون هرگونه پانسمانی ، فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود باز گردد.

  لیزر IRCجهت بواسیر های خونریزی دهنده بسیار مناسب بوده وباعث قطع کامل  یا CUT OFF خونرسانی به بواسیر های داخلی  شده و لذا باعث خشکاندن ریشه بواسیر ها میگردد.هم اکنون بیش از چندین میلیون مورد IRC در سال فقط در آمریکا انجام میگیرد (قابل ذکر است که در آمریکا از هر دو نفر بالای پنجاه سال ، یک نفر دارای بواسیر میباشد) .

  درمان بواسیر بدون عمل ، درمان طبیعی بواسیر

  درمان بواسیر بدون عمل

  درمان های خانگی بواسیر

  منطقه را تمیز نگه دارید. هر چند که پاک کردن ناحیه مقعد می تواند دردناک باشد به آرامی آن را با یک لیف حمام نرم، آب گرم و صابون ملایم بشویید.

  کرم هیدروکورتیزون، مسکن موضعی مانند لیدوکایین یا بنزوکائین استفاده نمایید.

  آلوئه ورا : آلوئه ورا روان کننده و تسکین دهنده است شما می توانید ژل آلوئه ورا از داروخانه خرید نمایید و در موضع بمالید.

  سرکه : سرکه سفید و یا سرکه سیب می تواند به تسکین خارش، سوزش و التهاب کمک کند یک توپ پنبه با سرکه خیس کنید و به موضع بمالید.

  هیدراته بمانید : آب قابل شرب مدفوع شما را نرم می کند و نیاز به فشار در هنگام دفع را کاهش می دهد هنگامی که شما گمان یک هموروئید دارید مصرف آب خود را به هشت تا 10 لیوان آب در روز افزایش دهید.

  فیبر بیشتری مصرف کنید. فیبر یکی دیگر از نرم کننده های مدفوع بسیار عالی است شما می توانید آن را با خوردن غذاهای با فیبر بالا یا با استفاده از یک مکمل فیبر و یا هر دو به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

  حبوبات بیشتر، غلات سبوس دار، دانه ها، میوه ها و سبزیجات بخورید.

  شما می توانید از داروهای بدون نسخه مانند مکمل های پسیلیوم مانند Citrucel یا موسیل استفاده نمایید.

  نشستن در وان آب گرم. آب گرم تسکین دهنده هموروئید است اطمینان حاصل کنید که آب گرم است نه داغ.

  اضافه کردن مواد تسکین دهنده در وان آب گرم.  آب گرم به تنهایی تسکین دهنده خواهد بود اما شما می توانید نمک طعام، نمک فرنگی اصل، بابونه، بومادران و کالندولا را به آن اضافه نمایید.

  بعد از هر اجابت مزاج 20 دقیقه در وان آب گرم بنشینید.

  به آرامی ناحیه تناسلی را با یک حوله نرم خشک کنید.

  کمپرس سرد. بسته یخ و یا کمپرس سرد تورم، التهاب و درد را کاهش می دهد بسته یخ را در ناحیه مقعد به مدت 15 دقیقه قرار داده و یا فشرده سازی نمایید و دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  اقدامات برای پیشگیری از عود مجدد بواسیر

  هنگامی که بواسیر شفا یافت شما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از عود مجدد انجام دهید برخی از پیشنهادات مانند حفظ یک رژیم غذایی پر فیبر و نوشیدن مقدار زیادی آب. در اینجا برخی از ایده های دیگر بیان می شود.

  هنگامی که نیاز به توالت دارید به دشتشویی بروید و مدفوع خود را نگه ندارید زیرا نگه داشتن مدفوع سبب سفت و خشک شدن آن در راست روده می شود و اجابت مزاج را مشکل می کند.

  زمان زیادی در توالت صرف نکنید. صرف مدت زمان طولانی و نشستن در دستشویی سبب فشار در ناحیه مقعد می شود بیش از 10 دقیقه در توالت ننشینید اگر شما یبوست دارید خود را تمیز کرده استراحت کنید و مقداری آب بنوشید و یک پیاده روی داشته باشید و سعی کنید دوباره برای اجابت مزاج بروید.

  از دست دادن وزن. اگر اضافه وزن عامل بواسیر شما است از دست دادن وزن ممکن است به شما کمک کند.

  بیشتر ورزش کنید. ورزش عملکرد روده را تحریک  کرده و دفع مدفوع را آسانتر می کند. سعی کنید 20 دقیقه در روز تمرین هوازی متوسط داشته باشید. راه رفتن یک روش عالی برای شروع است. اگر شما یک کار کم تحرک دارید در هر ساعت بلند شده و در اطراف راه بروید ورزش بیشتر همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند.

  ایجاد تغییرات در رژیم غذایی برای کمک به نرم کردن مدفوع. مدفوع نرم تر به معنی کمتر زور زدن است فشار کمتر بر روی ناحیه مقعد وارد شده و زمان کمتری صرف نشستن در توالت می شود تغییرات رژیم غذایی به معنای هر دو اضافه کردن، حذف و یا کاهش مصرف غذاهای خاص می باشد در اینجا چند نمونه عبارتند از :

  غذاهای برای اضافه کردن : شامل مقدار زیادی آب، آلو یا آب آلو، بذر کتان زمینی، غذاهای با اسیدهای چرب امگا، سبزیجات، سبزیجات خام و میوه می باشد.

  غذاهای برای حذف و یا کاهش : شامل غذاهای سرخ شده، کربوهیدرات های تصفیه، محصولات لبنی و سدیم می باشد.

  ایجاد تغییرات در رژیم غذایی برای حمایت از سلامت رگ های شما است بسیاری از غذاها و گیاهان حاوی ترکیبات هستند که سلامت ورید با تقویت دیواره رگهای خونی را پشتیبانی کند. برخی از این غذاها و گیاهان نیز التهاب را کاهش می دهند که عبارتند از :

  فلاونوئیدها (موجود در مرکبات، توت سیاه، گیلاس و بسیاری از میوه ها و سبزیجات دیگر)

  گیاه دارویی کوله خاص  Butcher’s broom

  شاه بلوط هندی

  درخت جینکو بیلوبا

  کالندولا

  گاهی ممکن است با رعایت موارد گفته شده بواسیر بهبود پیدا نکند لذا در موارد زیر به پزشک مراجعه نمایید.

  طول مدت علایم : اگر خونریزی و درد به طور معمول پس از دو تا سه روز حل و فصل نشود. اگر این علائم طولانی تر از یک هفته شد با دکتر خود تماس بگیرید.

  زمان علائم : خونریزی از بواسیر معمولاً تنها با حرکات روده رخ می دهد. اگر شما در حال تجربه خونریزی مقعدی در هر زمان دیگر هستید با دکتر خود تماس بگیرید.

  تغییرات در علائم : تغییرات در علائم شما می تواند به معنای بدتر شدن وضعیت شما باشد. همچنین می تواند به این معنی باشد که مشکل دیگری وجود دارد. اگر خونریزی از روشن به قرمز تیره تغییر کرد با دکتر خود در اسرع وقت تماس بگیرید.

  شدت علائم : اگر شما در منزل هموروئید را درمان کردید بواسیر شما باید بهبود یابد. اگر علائم شما بدتر یا شدید شوند با دکتر خود تماس بگیرید.

  درمان طبیعی بواسیر

  درمان بواسیر با داروهای گیاهی

  هاماملیس : از برگ ها، پوست درخت و ساقه های این گیاه برای تهیه دارو استفاده می شود. آب تقطیر شده این گیاه برای درمان بواسیر مفید است. برای استفاده،پنبه را به آب این گیاه آغشته کنید و به قسمت موثر بمالید.

  سرکه سیب : این سرکه علاوه بر خاصیت انقباض، خاصیت ضد باکتریایی نیز دارد و استفاده از آن، به طور موقت درد و خارش مربوط به بواسیر را رفع می کند. روزی ۲ یا ۳ بار با پنبه آغشته به سرکه قسمت موثر را مرطوب کنید.

  ژل آلوئه ورا : این گیاه ژل طبیعی است و استفاده از آن به تسکین درد کمک می کند.

  شاه بلوط هندی : این میوه به طور موثر گردش خون بدن را بهبود می بخشد و ورم را کاهش می دهد. بواسیر نوعی واریس در قسمت مقعد به حساب می آید و با مصرف خوراکی این میوه، ورم کاهش پیدا می کند و علایم آن نیز کاهش می یابد.

  سرگوم : این بوته همیشه سبز است که التهاب را درمان می کند. این گیاه علاوه بر کاهش ورم، دیواره رگ ها را تقویت می کند و در نتیجه درد را تسکین می دهد.

  عصاره دانه انگور : عصاره دانه انگور برای بهبود بخشیدن به گردش خون و درمان واریس موثر است. تمامی قسمت های انگور به ویژه عصاره دانه انگور برای درمان بواسیر مفید است.

   

  کلمات کلیدی : از درمان شاه غذاهای فلاونوئیدها ' ( (اسپاسم (انقباض (سوزش (فتو (قابل (مختنق (موجود (هموروئید (هموروئید) (هموروئیدها) ) )بر )و []   « »برای ، ،آنگاه ،تا ،تغذیه ،زور ،هرگز ،و ،کاملاً ؟ آب آب، آرامی آسان آسانتر آغشته آلمانی آلو آلو، آلوئه آمد آمدن آمدگی آمریکا آن آن  آن، آنرا آنها آید ابتدا ابتدای اجابت اختلالات اختیاری ارث ارزانتر اروپا اروپا  از اساس اساسی است است  استراحت استراحتی استرس استفاده استفاده،پنبه اسرع اسفنکتر اسفنکتروتومی اسپاسم اسپاسم  اسیدهای اشعه اصل، اصلی اضافه اطراف اطمینان افتادن افراد افزایش اقدامات اقداماتی البته التهاب اما امروزه امگا، انبیا انتها انجام اند انعقاد انــقــلابــی انقباض انقباض، انواع انگلیسی انگور اول اکنون اگر ای ایجاد ایده این این  اینجا ایندو اینها اینکه با بابونه، باد بار باز بازدید باسور  باشد باشد باشد ایجاد باشد غذاهای باشند باشید باعث بالا بالا، بالای بالشتک باکتریایی باید بایستی بخشد بخشی بخشیدن بخصوص بخورید شما بداخل بدتر بدن بدنبال بدون بذر بر برای برخی برش بروز بروید بروید از برگ برگردد برگردید بریده بزرگ بزرگتر بزودی بستری بسته بسیار بسیاری بشویید کرم بصورت بطور بطوریکه بعبارت بعد بعضی بعلت بعنوان بلافاصله بلند بلوط بلکه بمالید بمالید سرکه بمالید هیدراته بمانید بنام بندرت بندی بنزوکائین بنشینید به بنوشید به بهبود بهبودی بهترین بهم بواسیر بواسیر بواسیری بوتاکس بوتاکس بوته بوجود بود بوده بومادران بکار بکشد بکشددر بگیرید بگیرید تغییرات بگیرید زمان بگیرید شدت بی بیان بیحسی بیرون بیش بیشتر بیشتر، بیشتری بیلوبا کالندولا گاهی بیمار بیماران بین بیهوشی تا تائید تاثیر تاثیرو تاروت تجربه تحرک تحریک  تر ترمیم ترک ترکیبات ترین تسکین تصفیه، تغییر تغییرات تقسم تقسیم تقطیر تقویت تماس تمامی تمرین تمیز تناسلی تنها تنهایی تنگ تهیه توالت تواند توانید توت توده تورم، توسط توپ تکرار تکمیلی  تیره جراحی جراحی جز جلوگیری جمع جهان جهت جوش جینکو حاد حاصل حال حالت حاملگی حاوی حتماً حتی حداکثر حذف حرکات حساب حفظ حل حمام حمایت حوله حین خارجی خارش خارش، خاص خاص  خاصیت خام خانگی خروج خرید خشک خشکاندن خــط خفیف خواهد خواهند خود خودبخود خودبه خوراکی خورد خوردن خوردگی  خون خونرسانی خونریزی خونی خیس داخل داخلی داخلی  دادن داده دار، دارای دارد دارند دارو داروئی داروئی  داروخانه داروها داروهای داروی دارویی دارید داشتن داشته داغ اضافه دانه در درجه درخت درد درد  دردناک درمان درمانی دریچه دست دستشویی دشتشویی دفع دقیقه دهد دهد دهند دهنده دهید دهید فیبر دو دوباره دچار دچارخونریزی دکتر دیده دیر دیواره دیگر دیگر) گیاه دیگری ذکر را راحتی راست راه رخ رعایت رفت رفتن رفع روان روانی روده روز روزی روش روشن روشهای روشی روی رژیم رگ رگهای ریشه زائده زبان زخم زخمی زدن زدن  زدگی زمان زمانی زمینی، زور زیادی زیر زیرا سازمان سازی ساعت ساقه سال سانتیمتری  سبب سبز سبزیجات سبزیجات، سبوس سخت سدیم سراسر سرخ سرد سرپائی سرپایی سرکه سرگوم سریع سعی سفت سفید سلامت سن سه سوزش سپس سیاه، سیب شامل شاه شاید شایع شایعترین شد شد شدت شدن شدن  شده شده، شدید شرب شروع شغلهای شفا شقاق شما شناخته شود شود هنگامی شوند صابون صرف صرفا صرفاً صفحات صورت صورتیکه ضخیمی ضد طبیعی طرفتارترین طعام، طور طول طولانی عارضه عالی عامل عبارتند عدم عربی عروقی عصاره عضلات عضله علائم علامت علاوه علایم علل عللی عمل عملکرد عملکردی عنوان عوارض عوارضی عواملی عود غذا غذاها غذاهای غذایی غلات غیر فارسی فال فرد فرمائید فرنگی فشار فشرده فصل فـیـشـر(شـقـاق)  فقط فیبر فیبر  فیشر فیشر فیشر(زخم) فیشر(شقاق) قابل قادر قرار قرمز قسمت قطع لباس لبنی لبه لخته لذا لذا  لیدوکایین لیزیر لیف لیوان مادون مانند مایع متوسط مثل مجدد محبوب محصولات محل مخاطی مختصری مختلفی مدت مدتی مدفوع مدفوع  مدفوعی مراجعه مربوط مرحله مرطوب مرکبات، مزاج مزاج  مزمن مسئله مسائل مسکن مشکل مصرف مصرف  مطبی مطمئن معروف معمول معمولاً معنای معنی مفید مقدار مقداری مقعد مقعد(ازحدود مقعد  مقعدی ملایم ملین  ممکن ممکنست مناسب مناسب  منزل منطقه مهم مواد موارد موثر مورد موسیل موضع موضعی موفقیت موقت مکمل می میباشد میباشد میباشد گاهی میباشد) میباشد  میتوان میتواند میتوانید میدهد میرسد میرسند میشود میشود)  میشوند میـبـــاشــد میلیون میوه میوه، میکرد میگردد، میگردد،البته میگرددهم میگیرد ناحیه نام نامناسب ناهار نباشد بواسیر نباشند نتیجه نخواهد نخواهند ندارد ندارید نداشت نداشته نرم نرم، نسخه نشانه نشستن نشود نفر نماید نمایند نمایید نمایید نمایید آلوئه نمایید طول نمایید نشستن نمونه نمک نمی ننشینید نه نوشیدن نوعی نکند نکنید نگه نگهبان نیاز نیازی نیافتن نیز نیز  نیست  ها ها  ها، هاماملیس های هر هرگونه هستند هستید هشت هفته هم همان هموروئید همورویید همچنین همچون همیشه همین هندی هندی درخت هنگام هنگامی هوازی هیدروکورتیزون، هیچ هیچگونه و و  وابتدای وارد واریس واستراحتی واقع وان وانواع واکنشی وباعث وبزودی وتاثیر وتنها وجود وحتی ودر ورا ورزش ورم ورم، ورید وزن وشامل وضعیت وعمیقتر وقت ولی ومایع ومعـجـزه وهیچ وگاهی ویا ویژه پانسمانی پاک پر پرولاپس پزشک پزشکی پس پسیلیوم پشتیبانی پنبه پنجاه پوست پیاده پیدا پیشنهادات پیشگیری چاک چرب چند چندین چهار چون چکه چیست چیست؟شقاق ژل کار کافی کالندولا کامل  کاملاً کانال کاهش کتان کربوهیدرات کرد کردن کردن، کرده کردید کرمها کلمه کلی کم کمتر کمتری کمپرس کمک کمی کن کند کند کند ایجاد کند بیشتر کند زمان کننده کنید کنید کنید کنید حبوبات کنید کمپرس که که  کوآ کوله گاز گانگرنه گاهی گرداند گردد گردد لیزر گردش گردید گرفته گرم گرم  گسترش گفته گمان گوشتی گولیشنِ گونه گیاه گیاهان گیاهی گیر گیرد، گیلاس ی یا یابد یابد یافت یبوست یخ یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان بواسیر”

  دیدگاه ها بسته شده اند.