درمان تبخال

درمان تبخال

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان تبخال
 •  

  درمان تبخال

  درمان سریع تبخال لب

  تبخال لب خود را با این روش ها به طور طبیعی وسریع درمان کنید :

  درمان سریع تبخال لب راه و روش هایی دارد که با توجه به دلایل ایجاد تبخال باید انجام شوند تا به سرعت نتیجه آن ها ظاهر شود. بهترین و سریع ترین درمان تبخال بازهم در دل طبیعت نهفته است.

  تبخال چیست و چرا ظاهر می شود ؟

  یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود. ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تب خال در صورت، آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی فلج بل نیز می گردد. برای تب خال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می نماید. اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تب خال از بین می رود اما همچنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود.

  درمان تبخال (طبیعی و سریع)

  گل همیشه بهار

  گل همیشه بهار از دیگر داروهای طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال دهانی است. شست و شوی تبخال با کمک عصاره همیشه بهار علاوه بر آن که به کنترل و از بین رفتن ویروس ها کمک می کند موجب تسریع روند درمان در بیمار نیز می شود. این مرهم علاوه بر خاصیت ضدویروسی موجب کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود. برای تهیه این عصاره کافی است 3 قاشق از گیاه خشک شده گل همیشه بهار را در 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این عصاره باقی بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره این گیاه شست و شو دهید.

  روغن چای

  استفاده از روغن چای تأثیر زیادی در پیشگیری از انتقال تبخال به سایر قسمت های عضو درگیر از قبیل لب و داخل دهان دارد.
  روزی دو بار پنبه ای تمیز را به روغن چای آغشته کنید و روی تب خال قرار دهید.
  این روغن به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش توان آن برای مقابله با ویروس تبخال، تأثیر زیادی روی از بین رفتن تبخال دارد.

  سیر رنده شده

  یک حبه سیر بردارید و آن را به دو نیم کنید. آن را به مدت 10 دقیقه روی تبخال تان بگذارید. این کار را روز چند مرتبه تکرار کنید.
  سیر روند گسترش تبخال را به سرعت کاهش می دهد و به اصطلاح آن را خشک می کند. بعد از دو الی سه روز تأثیر فوق العاده این ماده غذایی بد بود اما پرخاصیت را به چشم خواهید دید.

  روغن اسطوخودوس

  اسطوخودوس دارویی گیاهی است که اگر به مدت یک هفته روی تب خال قرار بگیرد، علاوه بر ضدعفونی کردن محل تب خال، موجب درمان آن نیز می شود.

  مصرف لبنیات

  برای درمان تب خال، مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

  درمان های دیگر

  کمپرس یخ می تواند به کاهش التهاب و ورم تب خال کمک کند، اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تأخیر می اندازد.

  استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از آن با استفاده از گوش پاک کن بر روی تب خال هر شش ساعت دوره تب خال را کوتاه نمی کند، اما ریزش ویروس را از روی زخم افزایش می دهد، بنابراین در بهبود آن مؤثر است.
  مراقبت نکردن و دست کاری کردن زخم ممکن است منجر به ایجاد عفونت ثانویه شود. وی همچنین به ارائه راهکارهای درمانی این ضایعه پرداخت و اظهار کرد:پماد آسیکلویر و در مواردی استفاده از برخی کمپرس ها که روی تب خال قرار می گیرد، می تواند موجب تسریع در روند بهبودی شود.

  درمان سریع تبخال لب

  درمان تبخال تناسلی

  تبخال تناسلی یکی از انواع شایع بیماری های مقاربتی بوده که هم زنان و هم مردان را می تواند آلوده نماید. ویژگی های تبخال تناسلی درد، سوزش و زخم در نواحی تناسلی می باشد البته خیلی از افراد آلوده به ویروس عامل این بیماری نشانه ای از خود بروز نمی دهند، بااینحال همه افراد مبتلا ولو اینکه نشانه ای نداشته باشند، می توانند همسر خود را آلوده نمایند.

  تبخال تناسلی یکی از بیماری های شایع در ایالات متحده می باشد و حدود 1 نفر از هر 6 نفر در سنین 14 تا 49 سال مبتلا به این ویروس می باشند.

  دلایل و انواع و راه های شیوع تبخال تناسلی

  تبخال تناسلی عفونتی مقاربتی بوده که در پی آلوده شدن با ویروس تبخال تناسلی رخ می دهد. ویروس تبخال تناسلی به دونوع ویروس تبخال تناسلی نوع 1 و ویروس تبخال تناسلی نوع 2 تقسیم می شود.

  ویروس تبخال تناسلی نوع 2 عموما باعث بوجود آمدن تبخال می شود. این ویروس از طریق ترشحات دهان و ترشحات آلت تناسلی منتقل می شود.

  ویروس تبخال تناسلی نوع 1 عموما برروی دهان و لب تاثیر گذاشته و باعث آفت و تاول در این ناحیه می شود، هرچند که در نواحی تناسلی نیز می تواند ظاهر شود.

  این ویروس با رابطه جنسی دهانی و معمولی و مقعدی به سایر افراد منتقل می شود. از آنجاییکه این ویروس خارج از بدن زنده نمی ماند، پس آلوده شدن از طریق ارتباط با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده تقریبا غیرممکن می باشد.

  زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند چراکه ویروس از مرد به زن راحت تر از زن به مرد منتقل می شود.

  همچنین کسانیکه رابطه جنسی بی بندوبار دارند نیز در خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به این بیماری می باشند. این بیماری ممکن است نشانه ای نداشته و حتی افرادیکه هیچگونه تبخال و یا زخمی در نواحی تناسلی و دهان خود ندارند نیز می توانند به این بیماری آلوده شوند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  عوارض تبخال تناسلی

  عوارضی که ممکن است با تبخال تناسلی همراه باشند، شامل :

  سایر بیماری های تناسلی – این بیماری خطر ابتلا به سایر انواع بیماری های تناسلی از جمله ایدز را افزایش می دهد.

  آلوده کردن نوزاد – نوزادانی که از مادران آلوده به این بیماری زاده می شوند، می توانند آلوده به این عفونت شوند. این آلودگی ممکن است باعث آسیب های مغزی، کوری و یا مرگ نوزاد شود.

  در موارد خاص این بیماری ممکن است باعث مننژیت و یا مشکلات مثانه ای شود.

  درمان تبخال تناسلی

  شفای کاملی برای بیماری تبخال تناسلی موجود نمی باشد، بااینحال درمان با داروهای ضدویروسی ممکن است بتواند :

  کمک به بهبود زخم ها در شیوع اولیه

  کمک به کاهش شدت و مدت سایر زخم هاییکه که در آینده رخ می دهند.

  کاهش بازگشت زخم ها

  کاهش خطر آلوده کردن دیگران

  داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شوند، شامل آسیکلوویر (Zovirax)، فامیکلوویر (Famvir)، والاسیکلوویر (Valtrex) می باشد. انتخاب نوع دارو، مصرف دارو و نحوه درمان بسته به نظر پزشکتان و شرایط شما می باشد. بعضی اوقات که شدت بیماری افزایش یافته باشد، میبایست فرد برای مدتی در بیمارستان بستری شود.

  درمان خانگی این بیماری شامل اجتناب از پوشیدن لباس زیرهای نایلونی و یا ساخته شده از مواد مصنوعی، اجتناب از لباس زیر های تنگ، آرام تمیز کردن زخم با آب و صابون و دوش آبگرم می باشد. این درمان های خانگی می توانند، باعث کاهش درد و اذیت این بیماری شوند.

  پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

  توصیه های لازم برای اجتناب از ابتلا به این بیماری نیز همانند سایر بیماری های مقاربتی می باشند. اجتناب از رابطه جنسی پرخطر، استفاده از کاندم و اجتناب از رابطه جنسی با فرد آلوده از راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می باشد. توجه کنید که استفاده از کاندوم کاملا سما را در برابر این بیماری ایمن نمی کند.

   

  درمان تبخال تناسلی

  درمان تبخال

  طبق تحقیقات پزشکی، تبخال بیماری واگیرداری است که ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس می باشد.

  اگرچه نمى‌توان تبخال را معالجه کرد یا به کلى از آن پیشگیرى کرد، اما راه هایى وجود دارد که مى تواند توالى بروز آن را کاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود کند. تبخال کاملاً با  آفت که بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه می‌کنند،  متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نیستند و زخم هایى هستند که بر روى بافت‌هاى نرم درون دهان به وجود مى آیند، جایى که تبخال نمى‌زند.

  علائم و نشانه هاى تبخال

  تاول هاى کوچک و دردناک پر از مایع که روى منطقه برجسته، قرمز و دردناک پوستتان قرار دارند.

  درد یا مورمور شدن که اغلب یکى دو روز پیش از ظهور تاول‌ها احساس می شود.

  معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌کشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لب‌ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بینى، چانه یا انگشتان دست هم دیده مى‌شود. گرچه غیر معمول است، اما ممکن است تبخال در داخل دهان هم بروز کند(اما تنها بر روى لثه ها یا کام سخت که در سقف قرار دارد).

  اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممکن است آفت باشد، ولى مطمئناً تبخال نیست.

  علائم تبخال ممکن است حداکثر تا 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً 7 تا 10 روز طول مى‌کشد. تاول ها شکل مى‌گیرند، مى‌ترکند و ترشح مى‌کنند. سپس کبره زردرنگى تشکیل مى شود و نهایتاً با ریختن آن، پوست صورتى رنگى در زیر ظاهر مى‌شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى یابد.

  علل تبخال

  گونه هاى معینى از ویروس هرپس باعث تبخال مى‌شود.

  ویروس هرپس سیمپلکس  معمولاً در صورت، تبخال ایجاد مى‌کند. این ویروس مسئول ایجاد تبخال هاى تناسلى است. با این حال هر دو نوع ویروس مى توانند هم در ناحیه صورت و هم در دستگاه تناسلى تبخال ایجاد کنند.

  زمانی تبخال به شما سرایت مى‌کند که با شخصى که داراى ضایعه فعال است تماس بگیرید. استفاده مشترک از ظروف غذا، تیغ و حوله مى تواند باعث سرایت عفونت شود.

  هنگامى که یک بار به تبخال مبتلا مى‌شوید، ویروس در سلول‌هاى عصبى پوست‌تان نهفته باقى مى‌ماند و ممکن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر شود. در این صورت ممکن است در محل قبلى، احساس خارش یا برآمدگى کنید.

  تب، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است باعث عود تبخال شود.

  چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد ؟

  تبخال‌ها عموماً بدون درمان بهبود مى‌یابند. اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید :

  – دچار بیمارى دیگرى هستید که باعث اختلال دستگاه ایمنى شما شده است.

  – تبخال هایى دارید که پس از یک تا دو هفته به خودى خود بهبود نمى‌یابند.

  – علائم بیمارى شدید است.

  – عودهاى مکرر تبخال در شما رخ مى‌دهد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  عوارض تبخال

  تبخال مسرى است. ویروس تبخال مى‌تواند از طریق پوست، از شخصى به شخص دیگر منتقل شود.

  ویروس “هرپس سیمپلکس” مى تواند حتى زمانى که تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسرى باشد، اما بیشترین خطر انتقال عفونت زمانى است که تاول ها ظاهر مى‌شوند تا زمانى که آنها کاملاً خشک مى‌شوند و کبره مى‌بندند.

  اگر به تبخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنى مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خوددارى کنید.

  عفونت تبخالى چشم که باعث ایجاد جوشگاه بر روى قرنیه مى شود، یکى از علل مهم کورى است. این عارضه نیاز به درمان فورى پزشکى دارد.

  درمان

  تبخال عموماً بدون نیاز به درمان پس از 7 تا 10 روز برطرف مى‌شود. اگر به حملات مکرر تبخالى دچار مى‌شوید، پزشکتان ممکن است داروهاى ضد ویروسى برایتان تجویز کند.

  استفاده از دارو مى تواند طول دوره ابتلا به تبخال را کوتاه کند و درد شما را کاهش دهد.

  پیشگیرى

  براى اینکه از ابتلا به تبخال پیشگیرى کنید و یا نگذارید تبخال به سایر نقاط بدنتان یا افراد دیگر منتقل شود، به توصیه هاى زیر عمل کنید :

  * از بوسیدن یا تماس پوستى با افراد مبتلا به تبخال، در زمانى که تاول روى پوست آنها وجود دارد خوددارى کنید. ویروس مى تواند تا هنگامى که ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند، انتقال یابد.

  * از وسائل مشترک استفاده نکنید. وسائل غذاخورى، حوله ها و سایر چیزهاى شبیه به آنها مى تواند در صورت وجود تاول ها، باعث انتقال بیمارى شود.

  *دست هایتان را تمیز نگه دارید: اگر مبتلا به تبخال هستید، قبل از لمس کردن افراد دیگر، دست هایتان را بشویید.

  *مراقب لمس کردن سایر نقاط بدنتان باشید، به خصوص چشم ها و دستگاه تناسلى، به گسترش عفونت حساسند.

  * از عوامل تحریک کننده بپرهیزید. از جمله وضعیت هایى که ظهور تبخال را تحریک مى کنند، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است.

  * از کرم هاى ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را پیش از قرار گرفتن طولانى مدت زیر آفتاب، چه در تابستان و چه در زمستان، روى لب ها و صورتتان بمالید تا از ظهور تبخال پیشگیرى کنید.

  مراقبت های شخصى

  تبخال معمولاً بدون درمان ناپدید مى‌شود. در طول مدتى که تبخال وجود دارد، با رعایت نکات زیر مى توانید از ناراحتى رهایى یابید :

  استفاده از کرم ها : کرم هاى معمولى که بدون نسخه پزشک به فروش مى رسند ممکن است راحتى شما را فراهم کنند، اما انتظار نداشته باشید که بهبودى را تسریع کنند.

  استفاده از مسکن ها : از جمله آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن براى تخفیف درد. به کودکان هیچ گاه آسپیرین ندهید. آسپیرین مى تواند یک عارضه نادر و بالقوه کشنده را به نام نشانگان “راى” در کودک ایجاد کند.

  استفاده از گرما یا سرما

  اجازه بهبود به ضایعه بدهید : از فشار دادن، کندن یا سوراخ کردن تاول‌ها بپرهیزید.

   

  کلمات کلیدی : از استفاده سایر کمک () ()، (التهاب (طبیعی ؟ آب آبگرم آرام آسپیرین آسپیرین، آسیب آسیکلوویر آسیکلویر آغشته آفت آفتاب آفتاب، آلات آلت آلرژى) آلوده آلودگی آمدن آن آن، آنجاییکه آنها آیند، آینده ابتلا اجتناب احساس اختلال اذیت ارائه ارتباط از است است است مراقبت است، استامینوفن استرس استفاده اسطوخودوس اسطوخودوس اشتباه اصطلاح اظهار اغلب افراد افرادیکه افزایش البته التهاب العاده الی اما انبیا انتخاب انتظار انتقال انجام اندازد استفاده انواع انگشتان اوقات اول اولیه اگر اگرچه اگزما ای ایالات ایبوپروفن ایجاد ایدز ایمن ایمنى ایمنی این اینکه با با  بااینحال باد بادام بار بازدید بازهم بازگشت باشد باشد زنان باشد اگرچه باشد، باشند باشند باشند، باشید باشید، باعث بافت بافت‌هاى باقى باقی بالقوه باید بتواند بجوشانید بد بدن بدنتان بدهید بدون بر برآمدگى برابر براى برای برایتان برجسته، برخی بردارید برروی برطرف بروز بستری بسته بسیار بشویید مراقب بعد بعضى بعضی بل بمالید بماند، بنابراین بندوبار به بهار بهار بهبود بهبودى بهبودی بهترین بوجود بود بود بودن بوده بوسیدن بپرهیزید بگذارید بگیرد، بگیرید بی بیش بیشتر بیشتری بیشترین بیمار بیماران بیمارستان بیمارى بیماری بیماری، بین بینى، تأثیر تأخیر تا تابستان تاثیر تاروت تان تاول تاول‌ها تب تبخال تبخال تبخال، تبخالى تبخال‌ها تجویز تحریک تحقیقات تخفیف تر ترشح ترشحات ترین تسریع تشکیل تظاهر تقریبا تقسیم تماس تمیز تناسلى تناسلى، تناسلی تناسلی تنها تنگ، تهیه توالى توان تواند توانند توانند، توانید توجه توسط توصیه تکرار تیغ ثانویه جا جایى جمله جنس، جنسی جوشگاه حال حبه حتى حتی حد حداکثر حدود حساسند حملات حوله خارج خارش خاص خاصیت خال خال، خانگی خشک خصوص خطر خواهد خواهند خواهید خود خوددارى خودداری خودى خوردن خورشید خیلی داخل دادن دادن، دارا داراى دارد دارد دارد روزی دارد) اگر دارد، دارند دارند درد دارند، دارو دارو، داروهاى داروهای داروهایی دارویی دارید در درد درد، دردناک درمان درمان درمانی درون درگیر دست دستگاه دفاعی دقیقه دل دلایل دلیل دهان دهانتان دهانی دهد دهد دهد، دهند دهند، دهید دهید این دو دوباره دوره دوش دونوع دچار دید دیده دیگر دیگر دیگر، دیگران دیگران دیگرى را رابطه راحت راحتى راه راههای راهکارهای راى رخ رسند رعایت رفتن رنده رنگى رهایى رود روز روش روغن روند روى روی ریختن ریز ریزش زاده زخم زخمى زخمی زردرنگى زمانى زمستان، زمینی زن زنان زنده زیادی زیر زیرهای ساخته ساعت سال سایر سخت سرایت سرطان، سرعت سرما اجازه سریع سریع) سقف سلول‌هاى سما سنین سه سوراخ سوزش سپس سیب سیر سیستم سیمپلکس سیمپلکس  شامل شایع شبیه شخص شخصى شخصى شدت شدن شده شده شدید شرایط شست شش شفای شما شو شود شود شود دست شود معمولاً شود همچنین شود هنگامى شود این شود در شود درمان شود ویروس شود، شوند شوند شوند شوند، شوی شکل شکلات، شیوع صابون صفحات صورت صورت، صورتتان صورتى ضایعه ضد ضدآفتاب ضدعفونی ضدویروسی ضعف طبق طبیعت طبیعی طریق طور طول طولانى ظاهر ظروف ظهور عارضه عامل عصاره عصبى عضو عفونت عفونتى عفونتی علائم علاوه علل عمر عمل عموما عموماً عوارض عوارضی عوامل عود عودهاى غذا، غذاخورى، غذایی غلات، غیر غیرممکن فال فامیکلوویر فراهم فرد فرمائید فروش فشار فعال فلج فورى فوق قاشق قبل قبلى، قبیل قرار قرمز قرنیه قسمت قطعی لازم لایه لب لب لباس لبنیات لبنیات لب‌ها لثه لمس لیزین لیوان مؤثر مادران ماده ماند ماند، مایع مبتلا مبتلایان متحده متفاوت مثانه مثل مجدد مجموعه محدود محل مدت مدتى مدتی مراجعه مراقبت مرتبه مرد مردان مرطوب مرهم مرگ مسئول مسرى مسکن مشترک مشکلات مصرف مصنوعی، مطمئناً معالجه معرض معمول معمولاً معمولى معمولی معینى مغز، مغزی، مقابله مقاربتی مقعدی ممکن منتقل منجر منطقه مننژیت مهم مواد موارد مواردی موجب موجود مورمور موضع مى مى‌بندند اگر مى‌ترکند مى‌تواند مى‌دهد مى‌شود مى‌شود ویروس مى‌شوند مى‌شوید، مى‌ماند مى‌کشد مى‌کند مى‌کنند مى‌گیرند، مى‌یابند مکرر می میبایست می‌کنند،  ناحیه نادر ناراحتى نازکی ناشى ناشی ناقل نام ناپدید ناگهان نایلونی نتیجه نحوه ندارد ندارند نداشته ندهید نرم نزدیک نسخه نشانه نشانگان نشده‌اند نشود نظر نفر نقاط نمایان نماید نمایند تبخال نمى‌توان نمى‌زند نمى‌یابند نمی نهایتاً نهفته نواحی نور نوزاد نوزادان، نوزادانی نوع نکات نکردن نکنید نگذارید نگه نیاز نیز نیست علائم نیستند نیم ها ها ها، هاى های هایتان هایى هایی هاییکه هر هرپس هرچند هستند هستید هستید، هفته هم همان همانند همراه همسر همه همچنان همچنین همیشه همین هنوز هنگام هنگامى هیچ هیچگونه و وارد والاسیکلوویر واگیرداری وجود ورم وسائل وسایل وسریع وضعیت وقت ولو ولى وی ویروس ویروسى ویروسی ویژه ویژگی پاک پایان پر پرخاصیت پرخطر، پرداخت پزشک پزشکتان پزشکى پزشکی، پس پنبه پوست پوست، پوستتان پوستى پوست‌تان پوشیدن پی پیش پیشگیرى پیشگیرى پیشگیری پیوند چانه چای چای چرا چراکه چشم چند چندین چه چیزهاى چیست ژله کار کاری کافی کام کاملا کاملاً کاملی کاندم کاندوم کاهش کاکائو، کبره کرد کرد، کردن کردپماد کرم کسانیکه کشنده کلى کمپرس کمک کن کنترل کند کند کند استفاده کند استفاده کند(اما کند، کندن کنند استفاده کنند زمانی کنند، کننده کنید کنید کنید تب، کنید عفونت کنید سیر که کوتاه کودک کودکان کورى کوری کوچک گاه گاهى گاهی گذاشتن گذاشته گردد گرفتن گرما گرچه گسترش گل گوش گونه گیاه گیاهی گیرد، گیرنده یا یابد یابد یابد یابید یافته یخ یک یکى یکی –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان تبخال”

  دیدگاه ها بسته شده اند.