درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان عفونت واژن
 •  

  درمان عفونت واژن

  درمان عفونت واژن

  ترشحات واژن در خانمها شامل یکسری باکتری های مفید است که برای حفظ سلامت آن ضروری و بسیار لازم هستند . در مواردی وجود دارد یک ترشحات بوی نا مطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد و زوج او می شود .توصیه های زیر شما را درکاهش و رفع بوی نا مطبوع دستگاه تناسلی کمک می کند.محیط دستگاه تناسلی در زن و مرد از مناطقی اسات که اگر به نظافت آن توجه نشود باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماریهای گسترده می شود .

  لکوره خود یک بیماری نیست بلکه تظاهری از تخمک گذاری یا یک بیماری موضعی یا سیستمیک هست .

  در هر سنی ممکن است دیده شود و تقریبا کلیه زنان را در دوره ای از عمر مبتلا می کند . شایعترین علت آن عقونت قسمت تحتانی اعضای تناسلی است . علل دیگر عبارتند از التهاب ، تحریک استروژنی ، تحریک روحی ، تومورها و محرومیت استروژنی .

  ترشحات لکوره معمولا به علت وجود سلولهای کنده شده از مخاط یا سلول های شرکت کننده در التهاب سفید رنگ است .

  وجود مقدار کمی ترشح موکوس واژنی به طور ثابت امری کاملا طبیعی است اما در صورتی که مقدار ترشح زیاد و موجب آلوده کردن لباس گردد یا همراه با درد و ناراحتی باشد صورتی غیر طبیعی پیدا می کند .

  در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی،شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود . بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود،که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.

  ترشح از واژن، علامت شایعی است. فرد گرفتار ممکن است مدتی تحمل کند و نگرانی ناشی از این که آیا به بیماری مقاربتی مبتلا شده یا نه را به جان بخرد؛ یا اینکه ممکن است همین نگرانی باعث مراجعه به این پزشک و آن پزشک و حتی متخصص زنان یا متخصص ارولوژی شود. آیا هر نوع ترشح واژن نشانه بیماری است؟ چه موقع باید نگران بود؟ این ترشحات با چه مکانیسمی ایجاد می‌شوند؟ مقاله زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. اول از همه باید دانست که ترشحات واژن دو نوعند.

  ترشحات طبیعی (فیزیولوژیک) و ترشحات غیر طبیعی که نیاز به درمان دارند. اما کدام ترشحات طبیعی هستند و کدام غیرطبیعی ؟

  هر خانمی کیفیت طبیعی ترشحات خود را می‌داند و در واقع می‌داند که چه ترشحاتی در وی قابل قبول است و کدام ترشحات بیش از حد طبیعی است. اما نکته اینجاست که کیفیت و کمیت ترشحات واژن در هر زن در طول زمان و حتی در طول یک دوره ماهانه می‌تواند تغییر کند؛ مثلاً ترشحات قبل از بلوغ با ترشحات دوران بارداری و ترشحات پس از یائسگی متفاوت است. به همین ترتیب، هورمون‌ها تاثیر مهمی روی ترشحات واژن دارند و در نتیجه بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری ترشحات واژن را تغییر می‌دهد. در طول قاعدگی و دوره پس از زایمان هم کیفیت یا میزان ترشحات ممکن است تغییر کند. حتی عواملی مثل ورود منی به داخل واژن یا عادات مربوط به بهداشت فردی هم روی این ترشحات موِ‌ثر است.

  ترشح زیاد تر از معمول ، ممکن است با بوی بدن توام شود و آن را افزایش دهد که در این حالت استحمام زیاد و خشک کردن اعضای تناسلی کافی است اما در صورتی که بوی زننده داشته باشد حاکی از عفونت واژن است.

  این ترشحات با درد یا بدون درد و ناراحتی ممکن است با خارش همراه باشد که معمولا هنگام آلوده شدن مدخل واژن به ادرار عارض می شود . نواحی تناسلی بیمار ممکن است دچار حالت تحریک و التهاب با شد به علاوه گاه پروکتیت و درد به هنگام نزدیکی وجود دارد . در بعضی حالات هم علامت خاصی به جز ترشح وجود ندارد .

  در افرادی که دارای این مشکل می باشند آزمایش خون ممکن است شواهدی از وجود عفونت خفیف بدن را نشان دهد . تهیه فورتی میکروسکپی از ترشحات واژن و آزمایش سلول شناسی آن برای کلیه زنان بالاتر از ۲۵ سال و در مواردی که احتمال وجود سرطان در کار باشد ، ضروری است .

  لکوره در صورتی که با تست سرولوژیک مثبت همراه باشد ممکن است مربوط به سفلیس باشد .

  واژینیت چیست ؟

  به عفونت دستگاه تناسلی زنان که در اثر باکتری یا عوامل بیماری زا می باشد گفته می شود.

  پیشگیری از واژینیت :

  در هنگام مقاربت باید مرد از واسائل پیشگیری و حفاظتی استفاده کند تا از عقونت جلوگیری به عمل آید . همچنین تجویز آنتی بیوتیک بمدت طولانی مدت ممکن باعث رشد قارچ کاندیدا و واژینیز ناشی از آن شود.

  راه های درمانی :

  الف – درمان های اختصاصی :

  عفونت با داروهای که در زیر نام برده شده اند درمان می شود ، هرگاه مقاومت میکربی عارض شود یا بیمار به دارو حساسیت نشان دهد بلافاصله باید دارو قطع شود و داروی دیگری جانشین آن نمود .

  – واژینیت ناشی از تریکوموناواژینالیس :

  این نوع عفونت توسط یک انگل میکروسکوپی بوجود می آید که علائم آن غالباً بلافاصله بعد از شروع خونریزی قاعدگی به اوج خود می رسد .دوره کمون تقریباً ۲۰ روز می باشد و علائم بصورت ترشحات کف آلود و فراوان و درد و تحریک موضعی می باشد . سوزش ادرار و مقاربت دردناک و درد مبهم قسمت تحتانی شکم ممکن است وجود داشته باشد و گاهی اوقات ، خارش شایعترین علامت موضعی در این بیماران می باشد و ترشح فراوان و کف آلود به رنگ سفید مایل به زرد تا سبز دیده می شود .قبل از درمان باید یک پاپ اسمیر ( تست ترشحات دهانه رحم ) انجام گیرد و سپس براساس جواب پاپ اسمیر و تائید تشخیص توسط پزشک و یا ماما ، درمان انجام گیرد .

  مترونیدازول به مقدار ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت یک هفته تجویز می شود .

  درمان با دوز بالا به مدت ۵-۳ روز، تجویز همزمان مترونیدازول خوراکی و مهبلی و تزریق وریدی مترونیدازول می باشد .اگر علائم بیماری بعد از درمان باقی بمانند، توصیه می شود که مجدداً به پزشک معالج خود مراجعه شود .تمام شرکای جنسی، حتی اگر بدون علامت باشند باید درمان گردند، چرا که بسیاری از زنان از شریک جنسی درمان نشده خود مجدداً آلوده می شوند. به زوجین توصیه می شود که تا پایان دوره درمان و از بین رفتن علائم ، از نزدیکی جنسی خودداری کنند .

  در سه ماهه اول بارداری مصرف مترونیدازول توصیه نمی شود ، در این حالت می توان از کلوتریمازول موضعی استفاده نمود .

  درمان در زنان غیر باردار : آزیترومایسین ۱ گرم از طریق دهانی در یک روز و یا داکسی سیکلین ۱۰۰ میلی گرم ۲ بار در روز به مدت ۷ روز و یا اریترومایسین اتیل ساکسینات ۸۰۰میلی گرم ۴ بار در روز به مدت ۷ روز .

  – واژینیت ناشی از کاندیدا البیکانس :

  تجویز داروهای ضد بارداری را باید متوقف نمود و به جای آن موقتا از کاندوم استفاده کرد.

  شیاف های واژنی ۱۰۰ میلی گرمی Clotrimazole یا کرم های ۲% Miconazole هر شب موقع خواب به مدت یک هفته بسییار موثر است .

  – واژینیت ناشی از کورینی باکتریوم واژینال و کلامیدیا :

  شایعترین بیماری مقاربتی است . که در افراد جوانتر از ۲۵ سال و در زنان مجرد و در زنانیکه از روشهای غیر سدی جهت پیشگیری از بارداری استفاده می کنند ، شیوع بیشتری دارد .

  کلامیدیا یک انگل باکتریایی است که علائم آن بصورت لکه بینی بین قاعدگی ها با یا بدون تایید عفونت دستگاه تناسلی فوقانی می باشد .

  آمپی سیلین به مقدار ۵۰۰ میلی گرم ۴ بار در روز از راه دهان به مدت ۵ روز مصرف شود .

  مترونیدازول به مقدار ۵۰۰ میلی گرم از راه دهان ۲ بار در روز به مدت ۵ روز به کار رود .

  – واژینیت اتروفیک یا Senile Vaginitis :

  شیاف واژنی حاوی ۰٫۵ میلی گرم دی اتیل استیل بسترول هر ۳ روز یک عدد به مدت ۳ هفته استعمال شد و سپس یک هفته برای ایجاد ایجاد قاعدگی ( پریود ) استعمال دارو را قطع می کنند و مجداد بههمین روش ۳ هفته و یک هفته درمان را به طور نا محدود ادامه می دهند . همین درمان را نیز می توان با کرم واژینال Dienestrol ( دو اپلیکاتور در روز به مدت ۳ هفته با یک هفته استراحت ) به مدت نامحدود ادامه داد.

  ب- درمان های عمومی :

  استفاده از تامپون های داخلی مربوط به دوران پریود باعث کاهش رطوبت واژن و خارش و بوی بد می شود .

  آلودگی های تریکومونا و کاندیدا مستلزم درمان هر دو طرف یعنی زن و شوهر به صورت همزمان باید باشد.

  ج – درمان های موضعی :

  شستشوی مرتب با محلول آب نمک و اسید استیک ( ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید در هر لیتر آب ) می تواند در درمان لکوره مفید باشد . دوش های قلیایی نباید هرگز به کار رود زیرا موجب بالا رفتن PH واژن شده تضعیف فلوره واژن را در پی خواهد داشت.

  موارد زیر در بهداشت دستگاه تناسلی-ادراری بویژه خانم ها بسیار کمک کننده است :

  •زدودن موهای زائد ناحیه دستگاه تناسلی-ادراری . استفاده از موبرهای بهداشتی که در داروخانه موجود می باشد و در اسلام نیز به استفاده از ان توجه زیادی شده بسیار مناسب است و در از بین بردن میکروب و باکتری های مرده محیط بسیار کمک می کند .

  •استفاده از لباس زیر – شورت – مناسب : هیچگاه از لباس زیر ارزان که از جنس مواد نا مناسب تهیه می شوند استفاده نکنید

  •استفاده مرتب و دقیق از لباس زیر و شورت تمیز : اجازه ندهید شورت به ترشحات شما مرطوب شود . ترشحات که سبب رطوبت و لک روی شوت می شوند مواد آلوده و باکتری های مرده هستند که باعث تشدید بوی دستگاه تناسلی-ادراری می شوند.

  •شستشوی مرتب و دقیق دستگاه تناسلی . خانمها بدلیل شکاف و شیارهای موجود در دستگاه تناسلی-ادراری باید درنظافت خود بویژه با آبگرم دقت کنند .

  •استفاده از مواد معطر و خوشبو کننده توصیه نمی شود . چون سبب نابودی باکتری های مفید محیط دستگاه تناسلی-ادراری شده و این سبب بروز مشکلاتی در آینده برای شما می شود .

  •سعی کنید محیط مدخل واژن را تمیز نگه دارید

  •از نوار بهداشتی ارزان استفاده نکنید و در تهیه نوار بهداشتی نکات و علائم معتبر و استاندارد را رعایت کنید .

  •در دوره پریودی خود حتما حداقل هر ۳ ساعت و حداکثر هر ۶ – ۱۲ ساعت نوار بهداشتی را تعویض کنید .

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چه زمانی این افزایش ترشح طبیعی نیست ؟

  اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود به ویژه اینکه اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد ولیکن ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

  چه چیز باعث این تغییرات می شود ؟

  هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douchمی توانند این مشگل را سبب شوند.

  چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می شود ؟

  بسیاری از بانوان فکر می کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.

  در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

  چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می شوند ؟

  افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می شوند.

  1- عفونتهای قارچی واژن :

  درواژن زنان قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون ، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

  علائم عفونت قارچی چیست ؟

  باید بگویم که این بیماری بسیار شایع است. بیمار احساس نارحتی در ناحیه تناسلی دارد که به صورت سوزش، خارش در دهانه واژن و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی احساس می شود. ترشحات واژن به رنگ سفید و بسیار غلیظ در می آید که می توان آن را به شکل تکه های ریز پنیر مانند دید. بیمار احساس سوزش در زمان نزدیکی دارد. و همینطور احساس تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی می کند.

  ولیکن به یاد داشته باشید که اگر مکرراً و یا به گونه شدید بیماری مبتلا شوید که گاهی هم به درمان جواب نمی دهد و بلافاصله پس از درمان بیماری باز می گردد باید از نظر سایر بیماریهای سیستمیک به ویژه بیماری قند بررسی شوید.

  چگونه درمان می شوید ؟

  درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. گاهی توسط داروهائی که احتیاج به نسخه پزشک ندارد این بیماری به راحتی درمان پذیر است. ولیکن باز هم تکرار می کنم، چنانچه حامله هستید و یا به طور مکرر درگیر این بیماری می شوید، باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید که علت اصلی را جویا شوید.

  چگونه از ابتلا مکرر به این بیماری پیشگیری کنیم ؟

  به نکات زیر توجه داشته باشید.

  •حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.

  • تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.

  از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.

  • اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دو م گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

  آیا همسر شما باید درمان بشود ؟

  در این عفونت یا ر شما احتیاج به درمان ندارد و این بیماری اکثراً او را گرفتار نخواهد کرد مگر اینکه همسر شما مشکل دیگری ازنظر بیماری سیستمیک داشته باشد.

  2-عفونت های میکروبی واژن

  این عفونت Bac terial Vaginitis خوانده می شود.

  محیط واژن حاوی نوعی باکتری است که به نام باکتری خوب واژن معروف است و همینطور حاوی باکتری دیگری است که به نام Anacrobes نامیده می شوند. گاهی بدون دلیل ویژه این نوع باکتری بیش از انداره رشد کرده و سبب بیماری می شوند.

  عفونت های میکروبی واژن چه علائمی دارند ؟

  گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

  عفونت های میکروبی واژن چگونه تشخیص داده می شود ؟

  به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.

  آیا این نوع عفونت از طریق نزدیکی منتقل می شود ؟

  اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

  عفونت های میکروبی واژن چگونه درمان می شود ؟

  با تمام سادگی این بیماری احتیاج به درمان دارد چراکه اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد .

  عفونت شایع دیگر واژن Trichumoniasis است.

  عامل این بیماری یک نوع انگل به نام تریکومونا است که اکثراِ در اثر نزدیکی با فرد مبتلا ، بیمار درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدتها این بیماری را دارد بدون اینکه علائمی داشته باشد.

  چه علائمی دارد ؟

  افزایش ترشح واژن، تغییر رنگ آن به صورت آبکی، یا زرد رنگ و یا گاهی سبز کمرنگ، بوی بد، خارش و سوزش، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار از علائم آن است. اکثراً احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری همسر بیمار هم بهتر است که درمان بشود.

  در اینجا باید یاد آور شوم که عفونتهای دیگر ناحیه تناسلی در ارتباط با رابطه جنسی ونزدیکی بیمار به آنها مبتلا می شود ازقبیل «کلامید یا»، سوزاک، هم می تواند سبب افزایش ترشح واژن بشود، ولیکن اینها عفونت هائی هستند که ابتدا دهانه رحم را گرفتار می کنند و گاهی تنها علامت آنها افزایش ترشح واژن است که در این نوع عفونتها زن و مرد هر دو باید درمان بشوند. ولیکن به خاطر داشته باشید که در این مقاله فقط سخن بر سر عفونت های شایع ناحیه واژن است نه سایر قسمتهای تناسلی

  علائم و پیشگیری از عفونت واژن

  علائم و پیشگیری از عفونت واژن

  نکاتی که برای پیشگیری از عفونت واژن باید رعایت شود :

  ۱- هرگز از Vaginal douche استفاده نکنید

  ۲- از مواد عطری- اسپری عطری، Tamponsو همینطور از Pad های معطر در زمان خونریزی ماهیانه پرهیز کنید.

  ۳- همیشه شورت های کتانی که زیاد هم تنگ و چسبان نباشند، بپوشید.

  ۴- همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو به عقب پاک کنید این روش تا آنجا که ممکن است از انتقال عفونت از ناحیه رکتوم به واژن جلوگیری خواهد شد.

  ۵- گاهی این خارش و سوزش در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد در این صورت بهتر است که پودر لباسشوئی و کاغذ یا مایع نرم کننده پارچه را در موقع شستشو عوض کنید.

  ۶- گاهی کاندوم یــــا «دیافراگم» و یا Sperm Killing Gel که برای پیشگیری از حاملگی مصرف می شود ممکن است سبب حساسیت و خارش و سوزش در ناحیه واژن بشود، در اینصورت بهتر است روش دیگری را جایگزین کنید.

  ۷- پس از دوش روزانه ناحیه خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید.

  درمان عفونت واژن با سیر

  سیر، مخمرها را از بین می‌برد. آن‌هایی که اهل نان درست کردن هستند خوب می‌دانند که هنگام پف کردن و ور آمدن خمیر نان نباید به آن سیر اضافه کرد زیرا مخمرهای درون خمیر را از بین می‌برد. به‌جای این کار، سیر را بعد از پف کردن خمیر، قبل از آن‌که آن‌را در فر بگذارند اضافه می‌کنند.

  یک حبه سیر می‌تواند به راحتی عفونت ناشی از مخمرها را از بین ببرد. اگر عفونت در مراحل اولیه باشد راحت‌تر درمان می‌شود. زنانی که اغلب به عفونت‌های مخمری دچار می‌شوند با حسی که در ابتدای ابتلا دچار می‌شوند به خوبی آشنا هستند. در روز اول، فقط کمی قلقلک و خارش احساس می‌شود که می‌آید و می‌رود. روز بعد، یا گاهی دو یا سه روز بعد، ترشحات واژنی به سفیدی می‌گراید و بافتی لنفی مانند پنیر پیدا می‌کند. در این هنگام است که فرد به عفونت واژنی دچار شده است و لبه‌های واژن سرخ می‌شوند و شروع به سوزش می‌کند.

  اگر زنان در ابتدای مواجهه با این عفونت توجه لازم و کافی را داشته باشند می‌توانند با روش ساده زیر این عفونت را درمان کنند. یک حبه سیر تازه بردارید و پوسته رویی آن‌را بگیرید و هنگام خواب، حبه سیر را در واژن قرار دهید. صبح وقتی بیدار می‌شوید سیر را در آورید و دور بی‌اندازید. سیر باعث می‌شود که ترشحات واژنی رقیق‌تر و آبکی‌تر شود. اغلب، انجام این روش برای یک شب، کافی است و عفونت را کامل برطرف می‌کند ولی گاهی باید این کار را یک شب دیگر هم تکرار کرد؛ تا جایی‌که دیگر خارش و سوزش کاملا از بین می‌رود. دلیل این‌که این روش درمانی در هنگام خواب انجام می‌گیرد این است که بین واژن و دهان رابطه است. این امر سبب می‌شود تا با قرار گرفتن حبه سیر در واژن، مزه سیر در دهان جریان پیدا کند. برای بیشتر مردم، تحمل این بوی تند بسیار سخت است به همین دلیل توصیه می‌شود که این اقدام درمانی در هنگام خواب انجام گیرد.

  اگر عفونت پیشروی کرده و ترشحات خیلی سفید باشند و لبه واژن سوزش داشته باشد، باز هم می‌توان از این روش برای درمان عفونت استفاده کرد ولی باید دوز مصرف سیر را بالا برد. با یک دستمال تمیز و خشک، ترشحات را پاک کنید. یک حبه سیر را به دونیم تقسیم کنید. هنگام خواب آن‌ها را در واژن قرار دهید و این کار را چند شب تکرار کنید. اگر بهبودی مشاهده نشد در آن‌صورت فرد باید به‌جای استفاده از روش‌های سنتی به پزشک مراجعه کند. به خاطر داشته باشید که زنان نباید هنگام ابتلا به عفونت واژنی دوش بگیرند. مخمرها به آب علاقه دارند و آب باعث تسریع رشد و تکثیر آن‌ها می‌شود.

  ایجاد هرگونه برش در حبه سیر، فعالیت و تاثیر آن را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر بدن در تماس با بخش داخلی سیر باشد همانند این است که دوز مصرف سیر افزایش یافته است. دوز مصرفی سیر بسته به میزان عفونتف باری هرکس متفاوت است و باید از کمترین میزان، یعنی حبه کامل، سپس حبه با چند برش جزئی و در نهایت حبه نصف شده استفاده کرد.

  اگر میزان بالای سیر، یعنی حبه دو نیم شده، در واژن سالم وارد شود، باعث سوزش پوست می‌شود. اما زمانی‌که فرد از عفونت واژینال رنج می‌برد، پوستش از همان ابتدا سوزش دارد و سیر با کشتن مخمرها باعث بهبود سوزش و عفونت می‌شود. سپس پوست مجددا خود را بازسازی و ترمیم می‌کند. شایان ذکر است که دامپزشک‌ها در طول سال‌های متمادی از سیر برای درمان عفونت چهارپایان بهره برده‌اند. خلاصه این‌که اگر شرکت‌های داروسازی می‌توانستند حق امتیاز سیر را بدست آورند، آن‌را همه جا تبلیغ می‌کردند و پول هنگفتی از تاثیرات شفابخش آن بدست می‌آوردند! در شرایط آزمایشگاهی به اثبات رسیده است که سیر خاصیت ضدمیکروبی (آنتی باکتریال) قوی دارد.

  درمان عفونت واژن با عسل

  یکی از مشکلات شایعی که ممکن است برای مادران باردار در طول دوران بارداری ایجاد شود، عفونت قارچی واژن می‌باشد. اگر خانمی‌قبل از دوران بارداری به این عفونت مبتلا شده باشد، ممکن است در طول دوران بارداری هم به آن مبتلا شود.

  به زنان باردار توصیه می‌شود که علایم عفونت قارچی واژن را بشناسند و به محض مواجهه با آن، سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند.

  علایم عفونت قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشد :

  ۱- ترشحات واژن: یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی در طول دوران بارداری، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

  ۲- خارش و سوزش: ناحیه تناسلی این بانوان معمولا متورم می‌باشد و در طول بارداری احساس خارش و سوزش در این ناحیه دارند. سوزش این ناحیه ممکن است شدید شود و شدت سوزش در هنگام رابطه جنسی با همسر و ادرار کردن بسیار بدتر می‌شود.

  ۳- بوی واژن: موقع عفونت قارچی، بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود. البته بوی نامطبوع واژن و یا ترشحات واژن، در بیماری هایی نظیر واژینوباکتریال نیز دیده می‌شود. آزمایش ترشحات توسط پزشک متخصص، در تشخیص قطعی و دقیق بیماری به پزشک کمک می‌کند.

  تذکر

  ترشحات طبیعی واژن در زنان را نباید با عفونت قارچی اشتباه گرفت. ترشحات طبیعی شبیه ترشحات زنان قبل از قاعدگی می‌باشد. اگر در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن این ترشحات شک دارید، با پزشک خود مشورت نمایید.

  اگرچه امکان درمان طبیعی عفونت قارچی واژن در دوران بارداری وجود دارد، اما به دلیل اهمیت این دوران بهتر است مادران مبتلا تحت نظر پزشک متخصص زنان به درمان این بیماری بپردازند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  پیشگیری از عفونت قارچی واژن در دوران بارداری

  ۱- بانوان باید به خشک و تمیز بودن واژن خود در تمام طول زندگی، بویژه در دوران بارداری توجه کافی داشته باشند.

  ۲- برای خشک کردن ناحیه واژن، از دستمال تمیز استفاده کنید و از جلو به عقب خشک کنید تا میکروب های ناحیه عقب به جلو وارد نشوند.

  ۳- در دوران بارداری از لباس زیر نخی و شلوار گشاد استفاده کنید تا هوا به خوبی در این ناحیه جریان داشته باشد.

  ۴- مصرف یک لیوان ماست برای کاهش ابتلا به عفونت قارچی بسیار مناسب است.

  اهمیت درمان عفونت قارچی حین بارداری

  اگرچه امکان درمان طبیعی عفونت قارچی واژن در دوران بارداری وجود دارد، اما به دلیل اهمیت این دوران بهتر است مادران مبتلا تحت نظر پزشک متخصص زنان به درمان این بیماری بپردازند و اگر مایل باشند راه های طبیعی درمان را هم در منزل انجام دهند.

  درمان عفونت قارچی واژن در بارداری بسیار مهم است، زیرا سلامت جنین مطرح است و احتمال به دنیا آمدن نوزاد بیمار از مادر مبتلا بسیار بالاست. عفونت قارچی واژن در مادر، به صورت مشکلاتی در دهان و پوست نوزاد بروز می‌کند. بثورات پوستی در این نوزادان به سختی درمان می‌شود.

  برخی از راه‌های درمان عفونت قارچی

  – خوردن ماست به این دسته از بیماران توصیه می‌شود.

  – همچنین می‌توانید در ناحیه واژن خود کمی ماست بمالید. ماست حاوی موادی است که عفونت های قارچی را از بین می‌برد. روزانه چند قاشق ماست به این ناحیه بمالید و بگذارید تا خشک شود و سپس آن را بشویید و خشک کنید. ماست استفاده شده باید از نوع ساده باشد و باید از مصرف ماست با طعم های مختلف مثلا ماست موسیر و ماست بادنجان پرهیز کرد.

  – مصرف چند حبه سیر و یا قرص سیر بسیار مفید می‌باشد. سیر هم مانند ماست، عفونت های قارچی واژن را از بین می‌برد.

  – خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

  – مادران بارداری که به عفونت قارچی واژن مبتلا هستند، باید مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهند. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

  – استفاده از کرم های ضد قارچ با تجویز پزشک متخصص، برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب است.

  – چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

  – استفاده از سرکه سیب : ناحیه واژن را با سرکه سیب شست و شو دهید.

  – استفاده از عسل : مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

  چند تذکر مهم

  – معمولا در دوران بارداری از داروهای خوراکی برای از بین بردن عفونت قارچی استفاده نمیشود، مگر در شرایط خاص که پزشک تجویز کند، زیرا احتمال جذب و وارد شدن آن به بدن جنین و اثرات سوء آن بر جنین وجود دارد.

  – حتی قبل از استعمال موضعی از مواد بالا مثل ماست و عسل و روغن درخت چای نیز با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا ضرری برای شما نداشته باشند.

  – هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن و کمی پس از بهبودی، نباید برای تمیز کردن واژن از دوش واژینال استفاده کنید، زیرا استفاده از آن در دوران بارداری بسیار خطرناک است.

  – هنگام ابتلا به عفونت قارچی واژن در بارداری از رابطه جنسی با همسر خود پرهیز کنید، زیرا وضعیت بیماری‌تان را بدتر می‌کند.

  – هنگام استفاده از تامپون در بارداری دقت کنید و از پزشک خود اجازه لازم را کسب کنید. در ماه های ابتدایی بارداری و در برخی زنان، استفاده نادرست از تامپون، مشکلاتی از جمله خونریزی را ایجاد می‌کند.

   

  کلمات کلیدی : آمپی از ترشحات در درمان درواژن لکوره مترونیدازول وجود •استفاده •در •زدودن •سعی آلودگی عفونت لکوره مترونیدازول کلامیدیا ( (آنتی (شستشوی (فیزیولوژیک) ) «دیافراگم» «کلامید ، ؟ آب آبکی آبکی، آبکی‌تر آبگرم آزمایش آزمایشگاهی آزیترومایسین آشنا آغشته آلرژی آلود آلوده آلودگی آمدن آن آن، آنتی آنجا آنها آن‌را آن‌صورت آن‌ها آن‌هایی آن‌که آور آورند، آورید آیا آید آینده ابتدا ابتدای ابتدایی ابتلا اتروفیک اتیل اثبات اثر اثرات اجازه احتمال احتیاج احساس اختصاصی اخته ادامه ادرار ار ارتباط ارتباطی ارزان ارولوژی اریترومایسین از ازقبیل ازنظر اسات است است است است این است عامل است ترشح است در است، است؟ استاندارد استحمام استراحت استروژنی استعمال استفاده استیل استیک اسلام اسمیر اسپری اسید اسیدی اشتباه اصطلاح اصلاً اصلی اضافه اعضای اغلب اغلب، افراد افرادی افزایش اقدام البته البیکانس التهاب الف اما امتیاز امر امری امکان ان انبیا انتقال انجام اند انداره انگل اهل اهمیت او اوج اوقات اول اول، اولیه اپلیکاتور اکثراً اکثراِ اگر اگرچه ای ایجاد این اینجا اینجاست اینصورت اینها اینکه این‌که ب با بادنجان بار باردار بارداری بارداری بارداری، باری باز بازدید بازسازی باشد باشد باشد باشد، باشند باشند باشند باشید باشید •حتماً باعث بافتی باقی بالا بالاتر بالاست بالای بانوان بانوانی باکتری باکتریال) باکتریایی باکتریهای باکتریوم باید ببرد بثورات بخرد؛ بخش بد بد، بدتر بدتری بدست بدلیل بدن بدهد، بدون بر براساس برای برخی برد بردارید بردن برده برده‌اند بررسی برش برطرف بروز بریزید بسترول بسته بسیار بسیاری بسییار بشناسند بشود بشود بشود در بشود، بشوند بشویید بشویید بصورت بعد بعد، بعضی بلافاصله بلوغ بلکه بمالید بمانند، بمدت بنابراین به بهبود بهبودی بهبودی، بهتر بهداشت بهداشتی بهره بههمین به‌جای بو بوجود بود بود؟ بودار بودن بوی بویژه بپردازند بپردازند بپوشید بگذارد بگذارند بگذارید بگویم بگیرند بگیرید بیدار بیرنگ بیش بیشتر بیشتری بیمار بیماران بیماری بیماریهای بیماری‌تان بین بینی بیوتیک بیوتیکها، بی‌اندازید تا تائید تاثیر تاثیرات تاروت تازه تامپون تامپون، تایید تبلیغ تجویز تحت تحتانی تحریک تحمل تخمک تذکر تر ترتیب، ترشح ترشحات ترشحاتی ترمیم ترین تریکومونا تریکوموناواژینالیس تزریق تست تسریع تسکین تشخیص تشدید تضعیف تظاهری تعویض تغییر تغییرات تقریبا تقریباً تقسیم تماس تمام تمیز تناسلی تناسلی تناسلی، تناسلیادراری تند تنها تنگ تهیه توالت توام توان تواند توانند توانید توجه تورم توسط توصیه تومورها تکثیر تکرار تکه ثابت ج جا جان جانشین جای جایگزین جایی‌که جذب جریان جز جزئی جلو جلوگیری جمله جنس جنسی جنسی، جنین جهت جواب جوانتر جویا حال حالات حالت حالیکه حامله حاملگی حاملگی، حاملگی،شیر حاوی حاکی حبه حتما حتماً حتی حد حداقل حداکثر حساسیت حسی حفاظتی حفظ حق حمام حوله حین خارج خارجی خارش خارش، خاص خاصی خاصیت خاطر خانم خانمها خانمی خانمی‌قبل خشک خشک، خطرناک خفیف خلاصه خمیر خمیر، خواب خواب، خوانده خواهد خواهند خوب خوبی خود خودداری خوراکی خوردن خوشبو خون خونریزی خونی خیلی داخل داخلی داد دادن داده دارای دارد دارد دارد، دارند دارو داروخانه داروسازی داروهائی داروهای داروی دارید دارید •از دارید، داشت داشت موارد داشته دامپزشک‌ها دانست داکسی در درخت درد دردناک درست درمان درمانی درنظافت درون درکاهش درگیر دستمال دسته دستگاه دفع دقت دقیق دقیقه دلایل دلیل دلیلی دنیا دهان دهانه دهانی دهد دهند دهند درمان دهید دهید دهید، دو دور دوران دوره دوز دوش دونیم دچار دکتر دی دید دیده دیگر دیگری ذکر ر را رابطه راحتی راحت‌تر راه راه‌های رحم رحم، رسد رسیده رشد رطوبت رعایت رفت رفتن رفع رقیق‌تر رنج رنگ رنگ، رنگی، روابط روانه روحی رود روز روز، روزانه روزی روش روشهای روش‌های روغن روی رویی رکتوم ریز ریزید زا زائد زایمان زرد زغال زمان زمانی زمانی‌که زن زنان زنان، زنانی زنانیکه زندگی زندگی، زننده زوج زوجین زیاد زیادی زیر زیرا ساده سادگی ساعت سال سالم سال‌های ساکسینات سایر سبب سبز سخت سختی سخن سدی سر سرخ سرطان سرولوژیک سرکه سریع سریعا سفلیس سفید سفیدرنگی سفیدی سلامت سلول سلولهای سمت سنتی سنی سه سوء سوزاک، سوزش سوزش، سپس سیب سیر سیر سیر، سیستمیک سیلین سیکل سیکلین شامل شایان شایع شایعترین شایعی شب شب، شبیه شد شد شد شدت شدن شده شده، شدید شرایط شروع شرکای شرکت شرکت‌های شریک شست شستشو شستشوی شفابخش شلوار شما شناسی شو شواهدی شوت شود شود شود محیط شود به شود، شود،که شورت شوم شوند شوند شوند •شستشوی شوهر شوید شوید شوید، شک شکاف شکر شکل شکم شیارهای شیاف شیری شیرین شیرینی شیمیائی شیوع صابون صابونها، صبح صفحات صورت صورتی ضد ضدبارداری ضدمیکروبی ضرری ضروری طبیعی طرف طرفی طریق طعم طور طوریکه طول طولانی عادات عادت عارض عاملی عبارتند عبارتی عدد عسل عسل عطری عطری، عفونت عفونتف عفونتها عفونتها، عفونتهای عفونت‌های عقب عقونت علائم علائمی علاقه علامت علاوه علایم علت علل عمر عمل عمومی عوامل عواملی عوض غالباً غدد غذاخوری غلظت غلیظ غیر غیرطبیعی فال فر فراوان فرد فردی فرمائید فعالیت فقط فلوره فورتی فوقانی فکر قابل قادر قارچ قارچها قارچی قارچی، قاشق قاعدگی قبل قبول قرار قرص قرصهای قرص‌های قره قروت قسمت قسمتهای قطره قطع قطعی قلقلک قلیایی قند قند، قوی لازم لباس لباسشوئی لبه لبه‌های لنفی لوله لک لکه لکوره لیتر لیوان م مادر مادر، مادران ماست ماست، ماما مانع مانند ماه ماهانه ماهه ماهی ماهیانه ماهیانه، مایع مایل مبتلا مبهم متخصص متخصص، مترونیدازول متفاوت متمادی متورم متوقف مثبت مثل مثلا مثلاً مجداد مجددا مجدداً مجرای مجرد محدود محرومیت محض محلول محیط مخاط مختلف مخصوص مخمرها مخمرهای مخمری مداوم مدت مدتها مدتی مدخل مراجعه مراحل مربوط مرتب مرتبه مرد مردم، مرده مرطوب مزه مستلزم مشاهده مشورت مشکل مشکلات مشکلاتی مشگل مصرف مصرفی مطب مطبوع مطرح معالج معتبر معروف معطر معمول معمولا مفید مقابل مقاربت مقاربتی مقاله مقاومت مقدار مقداری مقعد ممکن مناسب مناطقی منتقل منزل منی مهبلی مهم مهم مهمی مواجهه مواد موادغذایی موادی موارد مواردی موبرهای موثر موجب موجود مورد موسیر موضعی موقتا موقع موهای موِ‌ثر موکوس مکانیسم مکانیسمی مکرر مکرراً مگر می میزان میزان، میلی میکربی میکروب میکروبی میکروسکوپی میکروسکپی می‌آوردند می‌آید می‌باشد می‌باشد می‌برد می‌برد می‌برد، می‌توان می‌تواند می‌توانستند می‌توانند می‌توانید می‌داند می‌دانند می‌دهد می‌رود می‌شود می‌شود می‌شود می‌شود ایجاد می‌شوند می‌شوند؟ می‌شوید می‌کردند می‌کند می‌کند می‌کند اگر می‌کند تذکر ترشحات می‌کنند یک می‌گراید می‌گیرد نا نابودی ناحیه نادرست ناراحتی نارحتی ناشی نام نامحدود نامطبوع نامطبوعی نامیده نان نباشد نباشند، نباشید، نباید نتیجه نخست نخواهد نخی ندارد ندارد، نداشته ندهید نرم نزدیکی نسخه نشان نشانه نشد نشده نشستن نشود نشوند نصف نظافت نظر نظیر نمایید اگرچه نمود نمک نمی نمیشود، نه نهایت نواحی نوار نوزاد نوزادان نوع نوعند نوعی نکات نکاتی نکته نکنید نکنید نکنید •استفاده نگاه نگران نگرانی نگه نگهداشتن نیاز نیز نیست نیم ها ها، هائی های هایی هر هرکس هرگاه هرگز هرگونه هست هستند هستند، هستید هفته هم همان همانند همراه همزمان همسر همه همچنین همیشه همین همینطور هنگام هنگفتی هوا هورمون‌ها هیچگاه و وارد واسائل واقع وان واژن واژن واژن این واژن) واژن، واژنی واژینال واژینوباکتریال واژینیت واژینیز وجود ور ورود وریدی وضعیت وقتی ولی ولیکن ونزدیکی وی ویژه ٫ پارچه پاسخ پاپ پاک پاکیزه پاکیزگی پایان پذیر پررنگ پرسش‌ها پرهیز پروکتیت پریود پریودی پزشک پس پف پلاستیکی پنیر پودر پوست پوستش پوسته پوستی پوشیدن پول پی پیدا پیشروی پیشگیری چای چرا چراکه چسبان چنانچه چند چنین چه چهارپایان چون چگونه چیز چیست کار کار، کاسته کاغذ کاغذهای کافی کامل کامل، کاملا کاندوم کاندیدا کاهش کتانی کدام کرد کرد کرد اگر کرد شیاف کرد؛ کردن کرده کرم کرمهای کسب کشتن کف کلامیدیا کلوتریمازول کلی کلیه کم کمترین کمرنگ کمرنگ، کمون کمک کمی کمیت کند کند کند ترشح کند ولیکن کند، کند؛ کندمحیط کنده کنم، کنند کنند کنند، کننده کنید کنید کنید کنید از کنید • کنید، کنیم که کورتون کورینی کیفیت گاه گاهی گذاری گذاری، گردد گردند، گرفت گرفتار گرفتاری گرفتن گرم گرمی گسترده گشاد گفته گوناگون گونه گیرد گیرد اگر یا یا»، یائسگی یابد یاد یار یافته یعنی یــــا یک یکسری یکی –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان عفونت واژن”

  دیدگاه ها بسته شده اند.