درمان شپش

درمان شپش

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان شپش
 •  

  درمان شپش

  درمان شپش

  شپش (پدیکلوزیس)

  از حشره های خون خوار می توان شپش را نام برد.این حشره کوچک و بدون بال است که فرد در هر سن و جنسی و با هر سطح اجتماعی و اقتصادی ممکن است به آن مبتلا شود و حتی در دوران قبل از تاریخ نیز افراد به شپش مبتلا می شده اند!

  از شپش‌ها به عنوان یک معضل بزرگ برای بشر از گذشته‌های دور یاد می شود. شپش‌ها به خصوص شپش‌های سر در موهای افراد و نزدیک به جمجمه زندگی می‌کنند. منطقه تی که شامل گردن تا قسمت بالای سر و شقیقه‌ها می باشد بهترین محل‌ها برای زندگی شپش‌ها است. شپش‌ها تنها از خون انسان تغذیه می کنند. شپش بالغ برای تخم ریزی و تکثیر باید روزی دو بار از خون انسان تغذیه کند.

  شپش‌های سر بدون بال هستند توانایی پرواز ندارند و نمی‌توانند بپرند. طول آن 3-2 میلی‌متر می باشد و از رنگ صورتی نیمه‌شفاف تا سیاه‌رنگ تنوع رنگ دارد. شپش‌های سر دارای سه جفت پا هستند که این پاها از ناخن‌های خاصی برای خزیدن و حرکت در امتداد موها تشکیل شده است. اصولا شپش‌ها در موهای خشک بسیار سریعتر می کنند. افراد مشکوک به ابتلای شپش اگر عدم از شانه مخصوصی که برای تشخیص شپش است استفاده نکنند، می توان گفت دیدن شپش‌ها تقریبا غیرممکن است.

  از مهم‌ترین محل‌های بروز این بیماری مدارس ومهدهای کودک می‌باشند. علاوه بر ایجاد مشکلات روانی برای دانش آموزان و خانواده آنها آلودگی به شپش می‌تواندباعث ایجاد اختلالات جسمی و بیماری‌های ثانویه ای شود که از طریق شپش منتقل می شوند.

  احتمال ابتلا به شپش در تمامی افراد فارغ از رنگ پوست، رنگ مو و مذهب وجود دارد. همه افرادی که سرشان مو دارد و پوست سرشان هم می تواند منبع تامین خون برای شپش باشد، کاندیدی مناسب برای انتقال شپش‌ها هستند. تمام سر و یا موها عامل انتقال و سرایت شپش‌ها می باشد. بیشتر کودکان دارای سن 3 تا 12 سال مورد حمله شپش قرار می‌گیرند. جالب است بدانیم شپش‌های سر انسان نمی توانند در موهای حیوانات خانگی ادامه زندگی دهند.

  هر شپش بالغ ماده روزانه حداکثر هشت تخم می تواند بگذارد.بعد از جفت‌گیری توانایی تخم گذاری به 56 تخم در روز هم می‌رسد. اندازه تخم‌ها در حدود 8/0 در3/0 میلیمتر می باشدکه بیشتر شبیه به دانه‌های شن هستند. تخم ها با کمک ترشح شپش‌های ماده به رشته‌های مو متصل می‌شوند و بدین گونه تخم‌ها به موها “چسبیده”می‌شوند.

  شپش ها معمولا در حدود چند سانتیمتری پوست سر تخم‌گذاری میکنند و بعد از گذشت 6 تا 8 روز آماده می‌شوند. شپش‌های متولد شده از تخم‌ها بعد از حدود سه هفته از زمان تخم‌گذاری خود قادر به تخم‌گذاری می باشند. شپش‌ها حدود 6 هفته می توانند به زندگی خود ادامه دهند. هنگامی که زمان مرگ شپش ها فرا می رسد معمولا خودشان از موها می افتند.

  رشک

  به تخم شپش که بیضی شکل هست و دارای رنگ سفید می باشد و اندازه آن حدود ته سنجاق می باشد رشک اطلاق می گردد.منبع تغذیه شپش خون انسان می باشد، بزاق شپش دارای مواد ضدانعقادی می باشد که جلوی لخته شدن خون را می گیرد وباعث ایجاد خارش شدیدی می شود،شپش تن علاوه برایجاد ناراحتی هایی که به علت گزش شپش ایجاد میشود ،انتقال دهنده بیماری تیفوس وتب ناشی از گزش شپش نیز می باشد.

  انواع شپش
  1. شپش سر
  2. شپش تن یا بدن
  3. شپش عانه

  1. شپش سر
  شپش های سر دارای رنگ سفید خاکستری هستند و بدن آنها کشیده است. شپش و رشک آن در لابه‌لای موها و بر روی پوست سر مخصوصا در نواحی پشت گوش و در شرایطی که آلودگی شدید باشد در تمام سر و حتی در محاسن فرد دیده می‌شود.
  رشک به محل خروج ساقه مو از فولیکول می‌چسبد و در صورتیکه شرایط برای زندگی مناسب باشد مانند وجود دمای 36- 22 درجه سانتی‌گراد در مدت 7 روز به لارو که حشره ای بالغ ولی نارس می‌باشد، تبدیل می‌شود. خون خواری لاروها پس از خروج از تخم آغاز می‌ شود. لاروها پس از گذشت 2 هفته به شپش بالغ تبدیل می شوند و بلافاصله جفت‌گیری می‌نمایند .شپش سر نسبت به شپش تن قدرت تحرک کمتری دارد،پس گاهی میتواند ساعت‌ها در یک محل ساکن بوده و خون‌خواری نماید.
  میزان آلودگی به شپش سر،درمدارس دخترانه به خصوص مدارس ابتدایی ومهد کودک ها بسیار زیاد بوده است،بنابراین باید در این مراکز کنترل بیشتری صورت گیرد.

  2. شپش تن
  این شپش مشابه شپش سر می باشد تنها تفاوت کوچکی که وجود دارد این است که که اندازه آن کوچک‌تر و دارای رنگ شفاف‌تری است. درز ها و چین های لباس‌های زیر و نزدیک به بدن زیستگاه اصلی این حشره می‌باشد. تحرک آن نسبت به شپش سر زیادتر بوده و اگر آلودگی شـدیـد باشد تخـم ‌ها به مـوهای ریز بـدن پسبیده باقی مـی‌مانند . اگر شــرایط محیطی منـاسب باشد مثلا دمای هوا 36-22 درجه سانتی‌گراد باشد پس از 7-5 روز تبدیل به لارو می شود و بعد از 14 روز به شپش بالغ تبدیل می‌گردند. اگر شپش تن به مدت 10 روز از بدن میزبان دور باشد دیگر قادر به زیستن نیست.

  3. شپش عانه
  این شپش معمولا در محل‌های مرطوب بدن میماند و خاکستری رنگ است. این شپش بسیار کم تحرک و تنبل می باشد و هنگام خون‌خواری حتی بیش از یک روز به محل ثابتی چسبیده باقی می ماند. انتقال این شپش بیشتر از طریق تماس های جنسی می باشد و در کودکان و مدارس به نئرت دیده می شود.این شپش در مردان دارای شیوع، شدت و علائم بیشتری است. از عوامل اصلی شناسایی این شپش بروز نقاط آبی بر روی پوست در محل گزش می باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  راه های انتقال شپش

  1- تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده به شپش.

  2-استفاده کردن از وسایل شخصی فرد آلوده به شپش مثل لباسها ، کلاه، روسری ، برس، شانه، حوله ،ملحفه،پتوو….

  تشخیص

  قطعی ترین راه تشخیص شپش، مشاهده رشک یا تخم یا خود شپش در قسمت های مودار بـدن است. اگر فرد آلوده به شپش در هنگام شانه زدن موها با شانه ی مخصوص تشخیص شپش سر را روی یک حوله سفید خم کند، تشخیص شپش‌ها بسیار آسانتر خواهد بود. بهتر است سر روی سینک دستشویی، وان حمام، حوله و یا چیزهای مشابه خم شود تا پس از مشاهده توسط آب شسته شود. جاهای تاریک‌ و گرم‌ محل مناسبی برای رشد شپش ها می‌باشد.

  راه های پیشگیری

  1. هر فردی با رعایت بهداشت می تواند شخصا از درگیری با شپش پیشگیری کند.

  2. باید به طور مرتب و منظم استحمام کرد، و در روز به دفعات زیاد موهای سر را شانه کرد.

  3. اگر آلودگی شدید باشد بهتر است لباس و ملحفه در آب جوش به مدت 30 دقیقه جوشانده شود و از اطو و خشک کن برای خشک کردن لباس ها استفاده شود.

  4. از لوازم شخصی و لباس های افراد آلوده به هیچ عنوان نباید استفاده کرد.

  5. پس از هر تعطیلات باید دانش آموزان پس از بازگشت به محیط آموزشی معاینه شوند .

  6. دانش آمـوزان در زنگ‌هـای ورزش باید لباس های خود را بـه صورت جداگانه و در کیف‌های دستی جداگانه نگهداری کنند.

  7. معاینه کلیه افراد خانواده در صورتی که یکی از اعضای آن‌ها مبتلا شده باشد.

  راه های درمان شپش ، درمان سریع شپش

  راه های درمان شپش

  درمان

  الف) درمان شپش سر :

  اصول بهداشت فردی به دقت رعایت شود.
  لباس فرد آلوده به طور منظم و صحیح باید تعویض شود و همچنین بدن فرد مرتبا شسته شود .
  استفاده کردن از شامپوی پرمترین.

  روش استفاده از شامپوی پرمترین :

  ابتـدا باید موهـا را بـا آب مـرطوب نمـود، سپس موها را با شامپـوی پرمترین کاملا آغشته کرد تا شامپو، به سر و سـاقه مـوها بـرسد ،پس از 10 دقیـقه باید سر را با آب فــراوان شست تا شامپو کاملا از بین برود. بهتر است بعد از یک هفته دوباره تکرار گردد تا نتیجه بهنری دریافت شود.

  ب) درمان شپش تن :

  لباس‌ها باید مرتبا تعویض و با آب داغ شسته شود و پس از شستشو اطو کردن لباس ها توصیه می شود.

  استفاده ازشامپوی پرمترین و درصورت در دسترس نبودن از لوسیون گامابنزین استفاده شود.

  روش استفاده از پرمترین و لوسیون گامابنزن :

  مرطوب کردن بدن با آب، سپس آغشته نمودن شامپو یا لوسیون مذکور به بدن و شستشو با آب فراوان پس از 10 دقیقه جهت نتیجه‌گیری بهتر، یک هفته بعد تکرار گردد.

  راه های مبارزه

  1- درمان صحیح و مناسب فردآلوده وسایرافرادخانواده که بهتر است پس ازمشاهده آلودگی دریکی ازاعضای خانواده سایر افراد نیزمعاینه شوند.

  2- اطوکردن لباسها پس ازشستشو .

  3- کلیه وسایل شخصی فردآلوده درآب جوش به مدت نیم ساعت جوشانده شود.

  4- شستشوی منظم وسایل و پودرپاشی مانند پودرکوپکس طبق دستورالعمل شرکت سازنده برای وسایل خواب و باقی وسایلی که قابل شستشو نیستند.

  درمان سریع شپش

  درمان شپش با دارو گیاهی

  شپش بسیار سخت از روی موهای افراد برطرف می شود. راه های بسیاری برای از بین بردن شپش وجود دارد، ولی تنها چند نوع راه وجود دارد که به طور واقعی جواب می دهد.

  درمان شپش به وسیله سرکه

  1- سرکه را گرم کرده و آن را روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد بشویید.

  2- روغن معدنی را با سرکه مخلوط کنید و آن را روی موهای خود بمالید تا شپش هایی که به سختی به موها چسبیده اند جدا شوند. می توانید روغن معدنی را از داروخانه تهیه کنید. این مخلوط شوره سر را هم برطرف می کند.

  مخلوط های بالا را هر شب روی سر خود قرار دهید تا شپش ها به طور کامل برطرف شوند. حتی بعد از برطرف شدن کامل شپش، 3 تا 5 روز بعد هم، از این مخلوط برای موهای خود استفاده کنید. به این دلیل که کاملا مطمئن شوید شپش ها دیگر برنمی گردند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  درمان شپش به وسیله روغن زیتون

  1- به همه جای موهای سر خود روغن زیتون بمالید.

  2- موهای خود را در قسمت بالای سر خود جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آنها را بپوشانید. ممکن است موها چسبناک و روغنی و ناراحت کننده باشند. بنابراین می توانید حوله ای را دور گردن خود ببندازید تا این مواد را جذب کند.

  3- 3 تا 8 ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید. کمتر از 3 ساعت نباشد، زیرا تحقیقات نشان داده که شپش ها می توانند تا 2 ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند. هر چه مدت زمان به 8 ساعت نزدیک تر شود، میزان از بین رفتن شپش ها و موثر بودن این روش بیشتر خواهد بود.

  4- ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حوله را داخل آن قرار دهید. خود را برای دیدن شپش های مرده و تخم های آن که در آب شناور می شوند ، آماده کنید.

  5- حوله سر خود را بردارید. موهای خود را به 4 قسمت تقسیم کنید. می توانید از سنجاق سر برای این کار استفاده کنید.

  6- از شانه فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. بعد از شانه زدن تمام موهای خود، شانه استفاده شده را در آب صابون قرار دهید و خوب آن را شستشو دهید تا شپش های آن کشته شوند.

  نکته : از شانه های پلاستیکی برای این منظور استفاده نکنید.

  7- شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که موهایتان عاری از شپش به نظر آید.

  8- می توانید از مواد پاک کننده برای پاک کردن روغن زیتون موهای خود استفاده کنید. سپس می توانید از شامپو برای پاک کردن کامل آن استفاده کنید.

  9- موهای خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار می تواند شپش های باقی مانده احتمالی را از بین ببرد.

  10- به دقت موهای خود را بررسی کنید تا شپش های باقی مانده را پیدا کنید.

  11- این کار را هر سه روز یکبار، به مدت دو هفته اجرا کنید تا تمام شپش ها کشته شوند. طول دوره  زندگی هر شپش حدودا 12 روز است. اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم گذاری و رشد مجدد شپش ها وجود دارد.

   

  کلمات کلیدی : از استفاده (پدیکلوزیس) ، ،انتقال ،ملحفه،پتوو ،پس آب آب، آبی آسانتر آغاز آغشته آلوده آلودگی آماده آمـوزان آموزان آموزشی آن آنها آن‌ها آید ابتدایی ابتـدا ابتلا ابتلای اجتماعی اجرا احتمال احتمالی اختلالات ادامه از ازاعضای ازشامپوی ازشستشو ازمشاهده است است است،بنابراین استحمام استفاده اصلی اصول اصولا اطلاق اطو اطوکردن اعضای افتند افراد افرادی اقتصادی الف) امتداد امکان انبیا انتقال اند اند اندازه انسان انواع اگر ای ایجاد این ب) با بار بازدید بازگشت باشد باشد باشد، باشدکه باشند باقی بال بالا بالای بالغ باید ببرد ببندازید بدانیم بدن بدن بدون بدین بر برای برایجاد بردارید برداین بردن بررسی برس، برطرف برنمی برود بروز بزاق بزرگ بسیار بسیاری بشر بشویید بعد بـا بـدن بـرسد بـه بلافاصله بمالید بمالید بمانند بنابراین به بهتر بهتر، بهترین بهداشت بهنری بود بود بودن بوده بپرند بپوشانید بگذاردبعد بگذارید بیش بیشتر بیشتری بیضی بیماری بیماری‌های بین تا تاروت تاریخ تاریک‌ تامین تبدیل تحرک تحقیقات تخـم تخم تخم‌ها تخم‌گذاری تر ترشح ترین تشخیص تشخیص تشکیل تعطیلات تعویض تغذیه تفاوت تقریبا تقسیم تماس تمام تمامی تن تن این تنبل تنها تنوع ته تهیه توان توانایی تواند توانند توانید توسط توصیه تکثیر تکرار تی تیفوس ثابتی ثانویه جالب جاهای جای جایی جدا جداگانه جذب جسمی جفت جفت‌گیری جلوی جمجمه جمع جنسی جهت جواب جوش جوشانده حالت حتی حداکثر حدود حدودا حرکت حشره حمام حمام، حمله حوله حیوانات خارش خاصی خانواده خانگی خاکستری خروج خزیدن خشک خصوص خم خواب خوار خواری خواهد خوب خود خود، خودشان خون خون‌خواری داخل داده دارای دارد دارد، دارد،پس دارو داروخانه دارید داغ دانش دانه‌های دخترانه در درآب درجه درز درصورت درمان درمان درگیری دریافت دریکی دسترس دستشویی، دستورالعمل دستی دفعات دقت دقیـقه دقیقه دلیل دمای دهد دهند دهند دهنده دهید دو دوباره دور دوران دوره  دیدن دیده دیگر را راه رسد رشته‌های رشد رشک رشک رعایت رفتن رنگ روانی روز روزانه روزی روسری روش روغن روغنی روی ریز ریزی زدن زمان زنده زندگی زنگ‌هـای زیاد زیادتر زیتون زیتون زیر زیرا زیستن زیستگاه سازنده ساعت ساعت‌ها ساقه سال سالم سانتیمتری سانتی‌گراد ساکن سایر سخت سختی سر سر سر شپش سر،درمدارس سرایت سرشان سرکه سرکه سریع سریعتر سشوار سطح سـاقه سفید سن سنجاق سه سپس سیاه‌رنگ سینک شامل شامپـوی شامپو شامپو، شامپوی شانه شانه، شب شبیه شخصا شخصی شدت شدن شده شدید شدیدی شرایط شرایطی شرکت شست شستشو شستشوی شسته شـدیـد شــرایط شفاف‌تری شقیقه‌ها شن شناسایی شناور شود شود شود لباس شود، شود،شپش شوداین شوره شوند شوند شوید شپش شپش شپش، شپش‌ها شپش‌های شکل شیوع، صابون صبر صحیح صفحات صورت صورتی صورتیکه ضدانعقادی طبق طریق طور طول ظرفی عاری عامل عانه عانه این عدم علائم علاوه علت عنوان عوامل غیرممکن فارغ فال فرا فراوان فرد فردآلوده فردی فرمائید فــراوان فلزی فولیکول قابل قادر قبل قدرت قرار قسمت قطعی لابه‌لای لارو لاروها لباس لباسها لباس‌ها لباس‌های لخته لوازم لوسیون ماده ماند مانده مانند مایعاتی مبارزه مبتلا متصل متولد مثل مثلا مجدد محاسن محل محل‌ها محل‌های محیط محیطی مخصوص مخصوصا مخصوصی مخلوط مدارس مدت مذهب مذکور مراکز مرتب مرتبا مردان مرده مرطوب مرگ مستقیم مشابه مشاهده مشکلات مشکوک مطمئن معاینه معدنی معضل معمولا مـرطوب مـوها مـوهای مـی‌مانند ملحفه ممکن مناسب مناسبی منبع منتقل منطقه منظم منظور منـاسب مهم‌ترین مو مواد موثر مودار مورد موها موهای موهایتان موهـا موی می میتواند میزان میزبان میشود میلیمتر میلی‌متر میماند میکنند می‌ می‌باشد می‌باشد می‌باشد، می‌باشند می‌تواندباعث می‌رسد می‌شود می‌شود رشک می‌شوند می‌نمایند می‌چسبد می‌کنند می‌گردند می‌گیرند نئرت ناخن‌های ناراحت ناراحتی نارس ناشی نام نباشد، نباید نبودن نتیجه نتیجه‌گیری ندارند نزدیک نسبت نشان نشود، نظر نقاط نماید میزان نمـود، نمودن نمی نمی‌توانند نواحی نوع نکته نکنند، نکنید نگه نگهداری نیز نیزمعاینه نیست نیستند نیم نیمه‌شفاف ها های هایی هر هست هستند هشت هفته هم هم، همه همچنین هنگام هنگامی هوا هیچ و واقعی وان وباعث وتب وجود ورزش وسایرافرادخانواده وسایل وسایلی وسیله ولی ومهد ومهدهای پا پاها پاک پر پرمترین پرمترین پرواز پس پسبیده پشت پلاستیکی پودرپاشی پودرکوپکس پوست پوست، پیدا پیشگیری پیشگیری چسبناک چسبیده چسبیدهمی‌شوند چند چه چیزهای چین کار کامل کاملا کاندیدی کرد کرد کرد، کردن کرده کشته کشیده کلاه کلاه، کلاهی کلیه کم کمتر کمتری کمک کن کنترل کند کند، کنند کنند کننده کنید کنید که کودک کودکان کوچک کوچکی کوچک‌تر کیف‌های گامابنزن گامابنزین گاهی گذاری گذشت گذشته‌های گردد گردد گرددمنبع گردن گردند گرم گرمای گرم‌ گزش گفت گوش گونه گیاهی گیرد گیرد ی یا یاد یک یکبار، یکی ‌ها

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان شپش”

  دیدگاه ها بسته شده اند.