درمان میگرن

درمان میگرن

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان میگرن
 •  

  درمان میگرن

  درمان میگرن

  1- طب سوزنی

  در طب سوزنی، متخصص این کار، سوزن های کوچکی را در نقاط خاصی از بدن فرو می کند.

  برخی تحقیقات نشان داده که طب سوزنی می تواند دردهای میگرنی را کم کند و تعداد افراد مبتلا به سردرد را کاهش دهد.

  2- بیوفیدبک (Biofeedback)

  بدن در مقابل درد واکنش نشان می دهد؛ از قبیل: تند شدن ضربان قلب، گرفتگی و سفت شدن عضلات و یا سردی دست ها. در روش بیوفیدبک، این تغییرات را اندازه می گیرند.

  شما برای کنترل وضعیت جسمانی خود، روش های تمدد اعصاب را یاد می گیرید.

  Biofeedback می تواند میزان درد و تعداد حملات میگرنی را کم کند.

  3- ماساژ

  یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که ماساژ درمانی باعث کاهش دفعات سردرد در افراد می شود، ولی میزان درد را کم نمی کند.

  همچنین ماساژ، استرس را کم می کند. همانطور که می دانید، استرس یکی از علائم تشدید کننده میگرن می باشد.

  4- مکمل ها

  تحقیقات نشان داده است که ویتامین B2 (ریبوفلاوین) تعداد حملات میگرنی را کم می کند، ولی میزان درد را کم نمی کند.

  کوآنزیم Q10 نیز باعث کاهش حملات میگرنی در کودکان و بزرگسالان می شود.

  چند ماه طول می کشد تا اثر این مکمل ظاهر شود.

  قبل از استفاده از مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

  5- روش های آرام بخشی

  تنفس عمیق و شل و سفت کردن عضلات دارای تاثیرات خوبی در بهوبد سردرد می باشند.

  با تمدد اعصاب، می توانید از شروع سردرد میگرنی و استرس جلوگیری کنید.

  6- ورزش کردن

  ورزش منظم می تواند تعداد و شدت حملات میگرنی را کم کند.

  اگر سه روز در هفته و هر بار 40 دقیقه ورزش های منظم قلبی را انجام دهید، همانند داروها باعث کاهش تعداد و شدت حملات میگرنی خواهد شد. راه رفتن روی دستگاه پیاده روی ثابت یا تردمیل، نمونه ای از ورزش های قلبی است.

  7- دستکاری ستون فقرات

  مطالعه ای نشان داد که این روش درمانی برای جلوگیری از میگرن موفق آمیز بوده است.

  اما این روش خطراتی را دارد و توصیه می شود قبل از آن، با پزشک خود مشورت کنید.

  8- گفتار درمانی

  میگرن یک مسئله عاطفی و یا روحی نیست.

  این روش درمان، بر مبنای تمرکز بر روی تغییرات تفکر و اعمال می باشد.

  این درمان کمک می کند تا یک رویکرد تازه به شرایط جدید داشته باشید.

  گفتاردرمانی به همراه دارو برای جلوگیری از سردرد میگرنی کاربرد دارد.

  9- تحریک مغناطیسی جمجمه ( TMS )

  یک دستگاه مغناطیسی بر روی پوست سر گذاشته می شود و ضربان های مغناطیسی بدون درد را به طرف مغز می فرستد.

  در افرادی که نسبت به بو و یا اختلالات بینایی، دچار میگرن می شوند، با این روش درمانی، شدت و مدت میگرن را می توان کم کرد.

  10- تغییرات رژیم غذایی

  غذاهای تشدید کننده میگرن عبارتند از: الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های فراوری شده، پنیرهای کهنه و آسپارتام.

  11- درمان گیاهی

  گل مینا باعث کاهش درد، تهوع و حساسیت به نور می شود و تعداد سردردها را کم کند.

  قبل از مصرف داروهای گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

  12- فشار دادن

  فشار دادن سر، صورت و گردن در طی میگرن، کمک به کاهش درد می کند.

  – خط ابرو و زیر چشم را فشار دهید.

  – فک و منطقه بین پیشانی و گوش را به صورت دایره وار بمالید.

  – جمجمه خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.

  – برای کاهش درد، سر خود را ببندید.

  13- خواب

  کمبود خواب و میگرن با هم ارتباط دارند ، بنابراین :

  – هنگامی که در بستر هستید، موزیک گوش ندهید و کتاب نخوانید.

  – 4 ساعت قبل از خواب، چیزی نخورید و 2 ساعت قبل از خواب، چیزی ننوشید.

  – شب، سر ساعت معینی به رختخواب روید و 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید.

  درمان سردرد میگرن

  پیشگیری از میگرن

  – یک دفترچه یادداشت داشته باشید و مواردی را که موجب بدتر شدن میگرن می شوند، در آن بنویسید.

  – هرگز وعده های غذای اصلی خود را حذف نکنید.

  – جلوی کم آبی بدن را بگیرید.

  – ورزش منظم داشته باشید.

  – وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید.

  درمان سردرد میگرن

  اگر مکرراً دچار سردرد شوید حتماً دوستان و اطرافیان به شما توصیه می‌کنند که برای معاینه چشم و کنترل شماره عینک به چشم پزشک مراجعه کنید. اما آیا واقعاً مشکلات چشمی می‌توانند باعث ایجاد سردرد شوند؟سردردهای مرتبط با مشکلات چشمی را می توان در سه گروه تقسیم‌بندی کرد :

  – سردردهایی که باعث ایجاد علائم چشمی می شوند.

  – سردردهایی که ناشی از بیماری‌های چشمی هستند.

  -حالات متفرقه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  میگرن

  میگرن یکی از علل بسیار شایع و شاید شایعترین علت سردرد مکرر است. بیماری میگرن در زنان شایع‌تر است. در اکثر مبتلایان به میگرن سابقه خانوادگی ابتلا به سردرد وجود دارد. سردردهای میگرنی معمولاً در سن بلوغ شروع می شود و در سن بالای 50 سال از بین می‌رود. سردرد میگرنی غالباً یکطرفه و ضربان دار است و چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. دردهای میگرنی گاهی با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اکثر افراد مبتلا به میگرن در زمان حمله سردرد دچار ترس از نور و صدا می شوند و تمایل دارند که در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنند. در این حالت روشن کردن چراغ یا ایجاد صدای ناگهانی می‌تواند باعث بدتر شدن سردرد شود.

  تغییرات هورمونی روی میگرن مؤثر است و عواملی مثل قاعدگی، بارداری و قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری معمولاً باعث بدتر شدن میگرن می‌شود.

  عواملی مثل گرسنگی، کم‌خوابی، خستگی، استرس‌های روحی، ورزش‌های سنگین، غذاهای خاص (قهوه، شکلات، پنیر مانده، آجیل و مشروبات الکلی) و بوهای خاص (مثلاً بوی سیگار یا عطر) می‌تواند باعث شروع حمله میگرن شود.

  یک نکته جالب در مورد استرس آن است که نه فقط وجود استرس، بلکه رفع شدن ناگهانی استرس نیز می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود. مثلاً خیلی از افراد مبتلا به میگرن پس از پایان امتحاناتشان دچار سردرد می‌شوند.

  علت اصلی ایجاد میگرن تنگ‌شدن گذرای عروق مغزی است که با باز شدن جبرانی بیش از حد عروق دنبال می‌شود. در مرحله انقباض عروق مغزی علائم چشمی میگرن بروز می‌کند و در مرحله گشاد شدن عروق سردرد ضربان‌دار ایجاد می‌شود. میگرن در همه افراد به یک صورت تظاهر نمی‌کند بلکه انواع مختلفی از میگرن وجود دارد که آنها را مرور می‌کنیم.

  درمان میگرن عصبی

  میگرن کلاسیک :

  در میگرن کلاسیک همیشه علائم بصری مشخصی قبل از شروع سردرد بروز می‌کند که مشخصه این نوع خاص میگرن است . مهمترین این علائم یک لکه سیاهرگ در روبروی فرد ( یعنی در وسط میدان بینایی) است که به تدریج بزرگ می‌شود و به سمت حاشیه میدان بینایی (یعنی پهلوی فرد) کشیده می‌شود. این لکه سیاهرنگ معمولاً با جرقه‌های نوری به صورت خطوط زیگزاگی براق رنگی لرزان احاطه شده است.این علامت نشانه مهمی است بطوری که در افرادی که این نشانه را بروز می‌دهند تقریباً می‌توان گفت که تشخیص بیماری میگرن محرز است. یکی دیگر از نشانه‌های بصری که در میگرن کلاسیک تظاهر می‌کند تاریک شدن یک سمت میدان بینائی است . در این حالت فرد سمت چپ یا سمت راست را واضح نمی‌بیند ( این حالت در هر دو چشم وجود دارد ولی اکثر افراد فکر می‌کنند که چشم چپ یا راستشان تار شده است). این علائم چشمی معمولاً بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و تقریباً همیشه قبل از یک ساعت محو می‌گردد. بتدریج با محو شدن علائم بصری و گشاد شدن جبرانی عروق مغزی سردرد ضربان‌دار یک طرفه ایجاد می‌شود که با حالت تهوع و ترس از نور و صدا همراه است. سردرد نیز پس از جند ساعت بهبود می‌یابد.

  میگرن معمولی :

  این نوع میگرن که شایعترین نوع میگرن است معمولاً با علائم چشمی همراه نیست اما ممکن است درد آن در اطراف یا دور چشم‌ها احساس شود. در میگرن معمولی سردرد لزوماً یک طرفه نیست و ممکن است درد در تمام سر احساس شود. حمله میگرن معمولی اغلب ظرف چند ساعت تا چند روز بهبود می‌یابد.

  میگرن چشمی :

  در این نوع میگرن که اغلب در افراد مسن تر تظاهر می‌کند فرد مبتلا علائم چشمی میگرن را دارد اما به سردرد مبتلا نمی‌شود.علائم بصری میگرن چشمی عبارتند از :

  – لکه سیاهرنگ که با خطوط زیگزاگ براق رنگی لرزان احاطه شده است
  – تاریک شدن یک سمت میدان بینایی
  – تنگ شدن تدریجی میدان بینایی از محیط به مرکز بطوریکه فرد احساس می‌کند که بیرون را از داخل یک سوراخ کوچک تماشا می‌کند.
  – دوبینی گذرا

  درمان میگرن

  در بسیاری از مبتلایان به میگرن آنچه که بیشتر از سردرد و علائم چشمی باعث آزار فرد می‌شود ترس از وجود تومور مغزی یا ایجاد کوری دائمی است. در این افراد یک معاینه کامل پزشکی و اطمینان از اینکه بیماری خوش‌خیم است و هیچ عارضه دائمی ایجاد نمی‌کند تا حد زیادی باعث آسودگی فرد مبتلا می‌شود و حتی گاهی کاهش استرس ناشی از نگرانی باعث کم شدن شدت و فراوانی حملات میگرنی شده، به بهبود قابل توجه فرد می‌انجامد.

  به علاوه در افراد میگرنی شناسایی عواملی که باعث شروع یا تشدید حمله میگرنی می شود و پرهیز از این عوامل (بی خوابی، خستگی، گرسنگی، استرس، بوی سیگار، بوی عطر، غذاهای خاص و غیره) می‌تواند باعث بهبود فرد مبتلا شود. همچنین انجام مرتب ورزهای سبک روزانه و پرهیز از ورزش‌های سنگین می‌تواند به کنترل میگرن کمک کند.

  به هر حال در مواردی که سردرد میگرنی شدید است و فعالیت روزانه فرد را مختل می‌کند می‌توان با استفاده از مسکن های معمولی یا داروهای خاص سردرد را کنترل کرد. البته لازم به ذکر است که در صورتیکه حملات میگرن مکرراً اتفاق بیافتد و فرد ناچار باشد در هفته بیش از 2-3 بار از مسکن استفاده کند به داروی مسکن وابسته می‌شود و در صورت قطع مصرف دارو مجدداً دچار سردرد خواهد شد. در این افراد لازم است داروهای خاصی (تحت نظر پزشک) به طور مرتب مصرف شود تا فراوانی حملات میگرنی کاهش پیدا کند و فرد مجبور نباشد دائماً از داروهای مسکن استفاده کند.

  درمان میگرن عصبی

  سردردهای تنشی

  سردرد تنشی نوع خاصی از سردرد است که اغلب در افراد افسرده یا کسانی که تحت استرس مزمن قرار دارند ایجاد می‌شود. این نوع سردرد معمولاً در اکثر ساعات روز وجود دارد اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشکل جدی برای فعالیت‌های روزانه ایجاد نمی‌کند.

  این سردردها معمولا در پایان روز و در موقع خستگی شدیدتر می‌شود. این نوع سردرد بیشتر به صورت احساس سنگینی در سر است و افراد مبتلا می‌گویند: “احساس می‌کنم یک دیگ روی سرم گذاشته‌اند” . اهمیت سردرد تنشی در آن است که ممکن است درد فقط در ناحیه پیشانی و دور چشم ها وجود داشته باشد و به همین دلیل با مشکلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب نظران معتقدند که سردرد تنشی نوع خاصی از میگرن معمولی می‌باشد. درمان آن نیز مشابه درمان میگرن می‌باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  سردرد خوشه‌ای

  این سردرد بیشتر در مردان سیگاری 30 تا 50 ساله بروز می‌کند. یک بیماری خوش‌خیم است که بصورت حملات حاد سردرد و درد پشت کره چشم بصورت یکطرفه تظاهر می‌کند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌خیم باعث بیدار شدن فرد از خواب می‌شود. معمولاً در زمان سردرد علائم چشمی یکطرفه نیز در سمت مبتلا وجود دارد به طوری که چشم مبتلا دچار اشکریزش و قرمزی می‌شود. ممکن است در همان سمت افتادگی پلک ایجاد شود و مردمک چشم موقتاً گشاد شود (یعنی سیاهی چشم در سمت مبتلا بزرگتر به نظر برسد). گاهی آبریزش‌بینی نیز در سمت مبتلا اتفاق می‌افتد. در سردرد خوشه‌ای حمله حاد سردرد حدود یکی دو ساعت طول می‌کشد و عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند. معمولاً سردرد خوشه‌ای چندین بار در یک دوره چند هفته‌ای تا چند ماهه تکرار می‌شود و سپس به تدریج بهبود می‌یابد. البته احتمال عود این حملات پس از چند ماه تا چند سال وجود دارد.

   

  کلمات کلیدی : از ( () (بی (تحت (ریبوفلاوین) (قهوه، (مثلاً (یعنی ) ، آبریزش‌بینی آبی آجیل آرام آزار آسودگی آسپارتام آمیز آن آن، آنها آنچه آیا ابتلا ابرو اتاق اتفاق اثر احاطه احتمال احساس اختلالات ارتباط از است است است اما است) استاین استراحت استرس استرس، استرس‌های استفاده استفراغ اشتباه اشکریزش اصلی اطراف اطرافیان اطمینان اعصاب اعصاب، اعمال اغلب افتادگی افراد افرادی افسرده البته الکل، الکلی) اما امتحاناتشان انجام اندازه انقباض انواع اهمیت اکثر اگر ای ایجاد این اینکه با بار بارداری باز بازدید باشد باشد باشد این باشند با باشید باشید باشید باشید گفتاردرمانی باعث بالای ببندید بتدریج بخشی بدتر بدن بدون بر براق برای برخلاف برخی برسد) بروز بزرگ بزرگتر بزرگسالان بستر بسیار بسیاری بصری بصورت بطوری بطوریکه بلوغ بلکه بمالید بنابراین بنویسید به بهبود بهوبد بو بوده بوهای بوی بگیرید بیافتد بیدار بیرون بیش بیشتر بیماری بیماری‌های بین بینائی بینایی بینایی بینایی) بینایی، بیوفیدبک بیوفیدبک، تا تاثیرات تار تاریک تازه تحت تحریک تحقیقات تدریج تدریجی تر تردمیل، ترس تشخیص تشدید تظاهر تعداد تغییرات تفکر تقریباً تقسیم‌بندی تماشا تمام تمایل تمدد تمرکز تند تنشی تنشی تنفس تنگ تنگ‌شدن تنیس تهوع توان تواند توانید توجه توصیه تومور توپ تکرار ثابت جالب جبرانی جدی جدید جرقه‌های جسمانی جلوگیری جلوی جمجمه جند حاد حاشیه حال حالت حتماً حتی حد حدود حذف حساسیت حفظ حملات حمله خاص خاصی خانوادگی خستگی خستگی، خط خطراتی خطوط خفیف خواب خواب خواب، خوابی، خواهد خوبی خود خود، خوشه‌ای خوشه‌ای خوش‌خیم خیلی دائماً دائمی داخل داد دادن دادن داده دار دارای دارد دارد دارند دارو داروها داروهای داروی داشته دانید، دایره در درد درد، دردهای درمان درمان، درمانی درمانی درمانی، دست دستکاری دستگاه دفترچه دفعات دقیقه دلار دلیل دنبال دهد دهد؛ دهید دهید، دو دوبینی دور دوره دوستان دچار دیگ دیگر ذکر را راست راستشان راه رختخواب رفتن رفع رنگی روبروی روحی روحی، روز روزانه روش روشن روی روید رویکرد رژیم زمان زنان زیادی زیر زیگزاگ زیگزاگی سابقه ساعات ساعت سال ساله ساکت سبک ستون سر سر، سردرد سردردها سردردهای سردردهایی سردی سرم سفت سمت سن سنگین سنگین، سنگینی سه سوراخ سوزن سوزنی سوزنی در سوزنی، سپس سکه سیاهرنگ سیاهرگ سیاهی سیگار سیگار، سیگاری شاید شایع شایعترین شایع‌تر شب، شبانه شد شدت شدن شده شده، شدید شدیدتر شرایط شروع شل شما شماره شناسایی شود شود قبل شود چند شود یک شود تغییرات شود، شوند شوند شوند، شوند؟سردردهای شوید شکلات، صاحب صدا صدای صفحات صورت صورتیکه ضربان ضربان‌دار طب طرف طرفه طور طوری طول طی ظاهر ظرف عارضه عاطفی عبارتند عروق عصبی عضلات عطر) عطر، علائم علامت علاوه علت علل عمیق عوامل عواملی عود عینک غالباً غذاهای غذای غذایی غیره) فراوانی فراوری فرد فرد) فرستد در فرمائید فرو فشار فعالیت فعالیت‌های فقرات فقط فک فکر قابل قاعدگی، قبل قبیل قرار قرص‌های قرمزی قطع قلب، قلبی قیمت لازم لرزان لزوماً لکه مؤثر ماساژ ماساژ ماساژ، مانده، ماه ماهه مبتلا مبتلایان مبنای متخصص متعادل متفرقه متوسط مثل مثلاً مجبور مجدداً محرز محو محیط مختل مختلفی مدت مراجعه مرتب مرتبط مرحله مردان مردمک مرور مرکز مزمن مسئله مسن مسکن مشابه مشخصه مشخصی مشروبات مشورت مشکل مشکلات مصرف مطالعه معاینه معتقدند معمولا معمولاً معمولی معینی مغز مغزی مغناطیسی مقابل ممکن منطقه منظم مهمترین مهمی مواردی موجب مورد موزیک موفق موقتاً موقع مکرر مکرراً مکمل مکمل، می میدان میزان مینا میگرن میگرن میگرن، میگرنی می‌افتد می‌انجامد به می‌باشد می‌باشد می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌دهند می‌رود می‌شود می‌شود عواملی می‌شوند علت می‌کشد می‌کند می‌کند می‌کنم می‌کنند می‌کنیم می‌گردد می‌گویند می‌یابد می‌یابد ناحیه ناشی ناچار ناگهانی نباشد نخوانید نخورید ندهید نسبت نشان نشانه نشانه‌های نظر نظران نقاط نمونه نمی نمی‌بیند نمی‌شودعلائم نمی‌کند نمی‌کند این ننوشید نه نور نوری نوع نکته نکنید نگرانی نیز نیست نیست این ها ها های هر هرگز هستند حالات هستید، هفته هفته‌ای هم همان همانطور همانند همراه همه همچنین همیشه همین هنگامی هورمونی هیچ و وابسته وار واضح واقعاً واکنش وجود ورزش ورزش‌های ورزهای وزن وسط وضعیت وعده ولی ویتامین پایان پرهیز پزشک پزشک) پزشکی پس پشت پلک پنیر پنیرهای پهلوی پوست پیاده پیدا پیشانی پیشگیری چراغ چشم چشمی چشم‌ها چند چندین چپ چیزی کار، کاربرد کافئین، کامل کاهش کتاب کرد کرد کردن کردن کره کسانی کشد کشیده کلاسیک کم کمبود کمک کم‌خوابی، کنترل کند کند کند برخی کند به کند اگر کند قبل کند همچنین کند کوآنزیم کند، کنسرو کنند کننده کنید کنید که کهنه کودکان کوری کوچک کوچکی گاهی گذاشته گذاشته‌اند گذرا گذرای گردن گرسنگی، گرفتگی گروه گشاد گفت گفتار گل گوش گوشت گیاهی گیاهی، گیرند شما گیرید یا یاد یادداشت یعنی یک یکطرفه یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان میگرن”

  دیدگاه ها بسته شده اند.