درمان گلودرد

درمان گلودرد

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان گلودرد
 •  

  درمان گلودرد ساده

  درمان گلودرد ساده

  اگر سرما خورده‌اید و گلویتان درد می‌کند و وقت دکتر رفتن ندارید یا اهل دارو و به خصوص آمپول زدن نیستید نگاهی به این مقاله بیندازید.

  سرماخوردگی، آنژین، لارنژیت و …. از بیماری‌های شایع فصل سرما محسوب می‌شود. اگر سرما خورده‌اید و گلویتان درد می‌کند و وقت دکتر رفتن ندارید یا اهل دارو و به خصوص آمپول زدن نیستید نگاهی به این مقاله بیندازید. ما 8 روش کاملاً طبیعی برای حل مشکلتان ارائه می‌دهیم. با ما همراه باشید.

  1- لیموترش، گلودرد را درمان و بدن را تقویت می‌کند

  لیموترش، درمان طبیعی و موثری است. لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند.

  روش استفاده : لیموترش را با آب گرم مخلوط کرده و با محلول به دست آمده قرقره کنید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا علائم بیماری از بین برود.

  2- درخت چای : ضدعفونت و ضدویروس

  درخت چای گلودرد را درمان می‌کند. معمولاً از روغن ضروری این گیاه بیشتر استفاده می‌کنند چون ضد قارچ، ضد ویروس و ضدباکتری خوبی است.

  روش استفاده : دو قطره روغن ضروری درخت چای را با کمی عسل مخلوط کنید و قبل از این که قورتش دهید چند لحظه در دهان خود نگه دارید. هر روز سه مرتبه این کار را انجام دهید تا علائم بیماری کاملاً از بین برود.

  توجه داشته باشید که روغن ضروری این گیاه برای زنان باردار، شیرده و کودکان زیر 3 سال مورد منع مصرف دارد.

  3- عسل، تسکین دهنده و تقویت کننده است

  وقتی دچار گلودرد و التهاب در این ناحیه می‌شوید بدون معطلی سراغ عسل بروید. علاوه بر این، عسل «تقویت کننده‌ی» طبیعی محسوب می‌شود و برای تقویت بدن ایده‌آل است. زمانی که بدن شما قوی‌تر باشد بیماری‌تان زودتر بهبود می‌یابد.

  روش استفاده : لیموترش را در آب داغ بچکانید و به آن عسل اضافه کنید، هم بزنید و میل کنید.

  علاوه بر این می‌توانید 250 میلی لیتر آب گرم را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و هم بزنید. در ظرف بپوشانید و اجازه دهید خنک شود. در روز چند بار با محلولی که آماده کرده‌اید قرقره کنید.

  لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد.

  و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند.

  4- گیاه مریم گلی؛ تسکین گلودرد

  گیاه مریم گلی برای درمان گلودرد موثر عمل می‌کند. در سال 2009 پژوهشی انجام شد که نشان می‌دهد دهان‌شویه‌ای که از گیاه مریم گلی تهیه شده است برای تسکین گلودرد به اندازه‌ی داروهای موجود موثر عمل می‌کند. برگ‌های این گیاه خواص ضدالتهابی و ضدعفونی دارد.

  روش استفاده : 1 تا 3 گرم برگ خشک مریم گلی را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. روزانه 5 مرتبه با این محلول قرقره کنید.

  گیاه مریم گلی برای زنان باردار، شیرده، کودکان زیر 18 ماه و افرادی که دچار سرطان سینه و صرع هستند مورد منع مصرف دارد.

  5- آویشن: التیام بخش و ضد سرفه

  آویشن برای مقابله با آنژین، گریپ، برونشیت و .. موثر است. این گیاه معطر، تقویت کننده‌ی سیستم دفاعی بدن و ضدسرفه بوده و برای درمان گلودرد بسیار موثر است.

  روش استفاده : 150 میلی‌لیتر آب جوش را روی یک قاشق چای‌خوری پُر آویشن بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه دم بکشد. سپس محلول را از صاف کنید و روزانه بعد از غذا 3 فنجان از این دم کرده را میل کنید.

  توجه داشته باشید نباید بیش از 3 هفته‌ی مدام از دم کرده‌ی آویشن استفاده کرد.

  توجه داشته باشید روغن ضروری آویشن برای زنان باردار و شیرده و همچنین برای کودکان زیر 3 سال بدون تجویز پزشک مورد عدم مصرف دارد.

  در مصرف این گیاهان نیز افراط نکنید و اگر به گیاهان حساسیت دارید قبل از مصرف این گیاهان با پزشک یا عطار مشورت کنید.

  6- پوست درخت بلوط با آنژین مقابله می‌کند

  پوست درخت بلوط برای درمان گلودرد موثر است. درخت بلوط برای درمان زکام، آنژین، لارنژیت مفید است.

  روش استفاده : 80 تا 100 گرم پوست درخت بلوط خرد شده را با یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس محلول را از صاف کنید. هر روز 3 تا 4 مرتبه با این محلول قرقره کنید. این کار را حداکثر 5 تا 6 روز ادامه دهید.

  اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند

  7- سرکه‌ی سیب: ضدباکتری و سرشار از ویتامین

  سرکه‌ی سیب سرشار از ویتامین، ضدباکتری و ضدویروس است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. سرکه سیب درمان موثر و ارزان قیمتی برای گلودرد محسوب می‌شود.

  روش استفاده : یک قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب را در یک لیوان آب گرم بریزید و روزانه 2 تا 3 مرتبه قرقره کنید. اگر گلودردتان شدید است هر ساعت این کار را تکرار کنید.

  8- اسطوخودوس : ضدالتهاب

  اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند.

  روش استفاده : 20 گرم اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را از صافی رد کنید و روزانه 3 فنجان بنوشید. این کار را حداکثر 5 تا 7 روز تکرار کنید.

  توجه داشته باشید که از روغن ضروری این گیاه بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چند توصیه‌ی کلی

  * اگر تا دو روز بیماری‌تان بهبود نیافت و یا تب داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

  * برخی معتقدند که درمان‌های گیاهی کاملاً بی‌خطر هستند و از هر گیاهی و به هر میزانی می‌شود استفاده کرد. توجه داشته باشید گیاهان، داروهای بی‌خطری نیستند و نباید در مصرف آن‌ها دچار افراط شد. بعضی مواقع مورد منع مصرف وجود دارد.

  * اگر در مصرف یک گیاه دچار شک شده‌اید حتماً با پزشک یا عطار مشورت کنید.

  درمان گلودرد چرکی

  درمان گلودرد چرکی

  گلودرد چرکی وجود ترشحات سفید چرکی بر روی لوزه‌های کامی است. مهمترین عاملی که باعث گلودرد چرکی می‌شود و نیاز به درمان آنتوبیوتیکی پیدا می‌کند باکتری از خانواده استرپتوکوک است.

  گلو درد چرکی عفونت گلو و لوزه ها به وسیله باکتریهای از نوع استرپتوکوک می باشد که به نام گلو درد نوع استرپتوکوکی شناخته می شود .

  گلودرد استرپتوکوکی از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار منتقل می‌شود. گرچه برای تایید ابتلای فرد به گلودرد استرپتوکوکی، لازم است آزمایشی موسوم به کشت حلق انجام گیرد. اما معمولا بدون این آزمایش، موارد احتمالی گلودرد استرپتوکوکی را می‌توان از روی نشانه ها تشخیص داد. مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند برای فرد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی مفید باشد.

  آنتی بیوتیک‌ها داروهایی هستند که باکتری‌ها را از بین می‌برند. این داروها اغلب برای پیشگیری از بروز عوارضی نظیر تب رماتیسمی استفاده می‌شوند و کمتر برای کاستن از دوره بیماری مصرف می‌شوند.

  گلودرد استرپتوکوکی بدون درمان معمولاً چند روز باقی می‌ماند. درمان با آنتی بیوتیک معمولاً باعث می‌شود تا نشانه‌ها ۱۶ ساعت زودتر ناپدید شوند. دلیل اصلی درمان با آنتی بیوتیک، کاستن از احتمال ابتلا به بیماری‌های خطرناک‌تر است. مثلاً، نوعی بیماری قلبی به نام تب رماتیسمی یا تجمع چرک در گلو موسوم به ورم پشت حلقی. مصرف آنتی بیوتیک در بازه زمانی ۹ روز از شروع بروز نشانه‌ها بیشترین کارآیی را دارد.

  نشانه های گلو درد چرکی چیست ؟

  ۱- گلو درد و سوزش در ناحیه گلو به خصوص در هنگام قورت دادن غذا
  ۲- تب
  ۳- تورم و دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه گردن
  ۴- احساس خستگی و کوفتگی بدن
  ۵- لوزه ها متورم شده و اغلب با نقاط چرکی پوشیده می شوند .
  ۶- ناحیه سقف دهان قرمز رنگ و ملتهب می شوند .

  * توجه : سرفه ، گرفتگی صدا، آبریزش بینی از نشانه های گلو درد چرکی نبوده و بیشتر ویروسی می باشد .

  نحوه انتقال گلودرد چرکی چیست ؟

  انتقال عفونت استرپتوکوکی ازطریق ریز قطرات ، هنگام عطسه و سرفه در فرد دارای گلو درد چرکی صورت  می گیرد .

  مدت زمان دوره کمون  ( دوره پنهان) چه مدت می باشد ؟

  دوره کمون ( از زمانی که عفونت وارد بدن می شود تا زمانیکه علائم دیده می شود ) این بیماری ۳-۱ روز می باشد .

  جهت تشخیص نوع استرپتوکوک می توانیم از گلو یک نمونه کشت گرفته شود .

  بعد از ۲ روز جواب قطعی کشت آماده می شود .

  درمان گلودرد شدید

  درمان گلودرد شدید

  درمان گلودرد چرکی نوع استرپتوکوکی چیست

  ۱- درمان یا به صورت تزریقی و یا به صورت خوراکی است .
  اگر درمان بصورت تزریقی باشد یک دوز پنسیلین تزریقی و در صورت درمان به صورت خوراکی به  مدت ۱۰ روز پنی سیلین خوراکی تجویزمی شود .

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  طول مدت بیماری گلو درد چرکی چند روز می باشد ؟

  در صورت مصرف آنتی بیوتیک ۲۴ ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک علائم کاهش می یابد .
  اما در صورتی که آنتی بیوتیک جهت بیمار شروع نشود علائم ممکن است چند هفته به طول بینجامد .

  قابل توجه والدین محترم :

  در صورت بروز گلو درد در کودکان تا ۲۴ ساعت از رفتن به مدرسه خودداری شود.

  در صورتی که درمان گلو درد چرکی به صورت ناکامل و یا درمان با آنتی بیوتیک انجام نشود عواقب آن چه می باشد ؟
  ۱- تب روماتیسمی
  ۲- آسیب به کلیه ها
  ۳- آسیب به قلب

  تب روماتیسمی چیست ؟

  تب روماتیسمی یک مشکل بسیار جدی است که می تواند به دنبال درمان نامناسب گلو درد چرکی و یا عدم در یافت  آنتی بیوتیک ایجاد گردد .

  علائم تب روماتیسمی شامل نشانه های زیر می باشد :
  ۱- نارسایی دریچه های قلب
  ۲- درد و تورم مفاصل
  ۳- حرکات غیر ارادی بدن
  ۴- تب
  ۵- راشهای پوستی

  تب روماتیسمی معمولاً ۵-۲ هفته بعد از عفونت گلو ایجاد می شود .

  آسیب به کلیه ها چگونه است ؟

  از عوارض دیگر گلو درد چرکی صدمه به کلیه ها می باشد که این مشکل ۱۰ روز بعد از عفونت استرپتوکوکی درمان نشده خود را نشان می دهد که ممکن به نارسایی موقت و یا دائم کلیه بینجامد .

  نشانه های آن شامل :

  ۱- کاهش میزان ادرار
  ۲- ادرار تیره رنگ
  ۳- ورم خفیف اطراف چشم ها
  ۴- خستگی

  چگونه از عوارض عفونت استرپتوکوکی جلوگیری نماییم ؟

  ۱- جهت تشخیص به پزشک مراجعه نماییم و از خود درمانی بپرهیزیم .

  ۲- در صورت تجویز آنتی بیوتیک تزریقی قبل از تزریق حتماً تست پنی سیلین انجام شود .

  نکته : در صورت سابقه ی حساسیت به پنی سیلین حتماً  به پزشک معالج خود اطلاع دهید .

  ۳- توجه داشته باشید در صورتیکه ازآنتی بیوتیکها ی خوراکی استفاده می کنید

  طول مدت درمان ۱۰ روز    می باشد دارو را طبق دستور پزشک و سر ساعت مشخص شده مصرف کنید . اگر علائم بیمار شما در ابتدای درمان بهبود یافت طول  مدت درمان را کامل کنید .

  ۴- در صورتی که پزشک تشخیص دهد عامل ایجاد گلو درد ویروسی است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک نمی باشد . لذا جهت جلوگیری از مقاومت میکروبی به پزشک پیشنهاد تجویز آنتی بیوتیک ننمائید .

  ۵- افرادی که دچار تب روماتیسمی شده اند باید جهت پیشگیری از مشکلات بعدی تا ۴۰ سالگی  و یا تا پایان عمر طبق نظر پزشک به صورت دوره های مشخص از آنتی بیوتیک ها استفاده نمائید .

   

  کلمات کلیدی : از اما اگر نکته ( ) «تقویت ، ؟ آب آبریزش آزمایش، آزمایشی آسیب آماده آمده آمپول آن آنتوبیوتیکی آنتی آنژین آنژین، آن‌ها آن‌هاست آویشن ابتدای ابتلا ابتلای اجازه احتمال احتمالی احساس ادامه ادرار ادرار ارائه ارادی ارزان از ازآنتی ازطریق است است است وقتی است، استرپتوکوک استرپتوکوکی استرپتوکوکی، استفاده اسطوخودوس اصلی اضافه اطراف اطلاع اعجاب‌انگیزی اغلب افرادی افراط التهاب التیام الی اما انبیا انتقال انجام اند اندازه‌ی اهل اگر ایجاد ایده‌آل ایمنی این این، با بار باردار باردار، بازدید بازه باشد باشد باشید باشید باعث باقی باکتری باکتریهای باکتری‌ها باید بجوشانید بخش بدن بدن بدون بر برای برخی برود بروز برونشیت برونشیت، بروید برگ برگ‌های بریزید بزنید بسیار بصورت بعد بعدی بعضی بلوط بنوشید به به  بهبود بوده بپرهیزیم بپوشانید بچکانید بکشد بیش بیشتر بیشترین بیمار بیماری بیماری‌تان بیماری‌های بین بینجامد بیندازید بیندازید بینی بیوتیک بیوتیک، بیوتیکها بیوتیک‌ها بی‌خطر بی‌خطری تا تاروت تایید تب تب تجمع تجویز تجویزمی تحریک ترتیب ترش ترشحات تزریق تزریقی تست تسکین تشخیص تقویت تماس تنفسی تهیه تواند توانیم توجه تورم توصیه‌ی تولید تکرار تیره جدی جلوگیری جهت جواب جوش حتماً حتماً  حداکثر حرکات حساسیت حل حلق حلقی خانواده خرد خستگی خستگی خشک خصوص خطرناک‌تر خفیف خنک خواص خوبی خود خودداری خوراکی خورده‌اید خوشمزه دائم داد دادن دارای دارد دارد دارد دارو داروها داروهای داروهایی دارید داشته داشتید داغ در درخت درد دردناک درمان درمانی درمان‌های دریچه دست دستور دفاعی دقیقه دلیل دم دنبال دهان دهان‌شویه‌ای دهد دهنده دهید دهید دو دوره دوز دچار دکتر دیده دیگر را راشهای رد رفتن رماتیسمی رنگ رنگ روز روز    روزانه روش روغن روماتیسمی روماتیسمی روی ریخته ریز رینیت زدن زمان زمانی زمانیکه زنان زودتر زکام، زیر سابقه ساده ساعت سال سالگی  سر سراغ سرشار سرطان سرفه سرفه سرما سرماخوردگی، سرکه سرکه‌ی سفید سقف سه سوزش سپس سیب سیستم سیلین سینه شامل شایع شد شدن شده شده‌اید شدید شدید شروع شما شناخته شود شود شوند شک شیرده شیرده، صاف صافی صدا، صدمه صرع صفحات صورت صورت  صورتی صورتیکه ضد ضدالتهاب ضدالتهاب ضدالتهابی ضدباکتری ضددرد ضدسرفه ضدعفونت ضدعفونی ضدویروس ضدویروس ضروری طبق طبیعی طریق طول طول  ظرف عامل عاملی عدم عسل عسل، عطار عطسه عفونت علائم علاوه عمر عمل عوارض عوارضی عواقب غدد غذا غذا غذاخوری غیر غیره فال فرد فرمائید فصل فعال فنجان قابل قارچ، قاشق قبل قدرت قرقره قرمز قطرات قطره قطعی قلب قلبی قورت قورتش قوی‌تر قیمتی لارنژیت لازم لحظه لذا لنفاوی لوزه لوزه‌های لیتر لیموترش لیموترش، لیوان ما ماه مبتلا متورم مثل مثلاً، محترم محسوب محلول محلولی مخلوط مدام مدت مدرسه مراجعه مرتبه مریم مشخص مشورت مشکل مشکلات مشکلتان مصرف معالج معتقدند معطر، معطلی معمولا معمولاً مفاصل مفید مقابله مقاله مقاومت ملتهب ممکن منتقل منع مهمترین موارد مواقع موثر موثری موجود مورد موسوم موقت می میزان میزانی میل میلی میلی‌لیتر میکروبی می‌برند می‌توان می‌تواند می‌توانید می‌دهد می‌دهیم می‌سازد می‌سازد می‌شود می‌شود می‌شوند می‌شوند می‌شوید می‌ماند می‌کند می‌کند می‌کنند می‌یابد ناحیه نارسایی نام نامناسب ناپدید ناکامل نباید نبوده نحوه ندارید نزدیک نشان نشانه نشانه‌ها نشده نشود نظر نظیر نقاط نمائید نماییم نمونه نمی ننمائید نوع نوعی نکنید نکنید نگاهی نگه نیاز نیافت نیز نیستند نیستید ها ها های هر هستند هفته هفته‌ی هم همراه همچنین هنگام و وارد والدین وجود ورم وسیله وقت ویتامین ویتامین، ویروس ویروسی پایان پرخاصیت پزشک پشت پنسیلین پنهان) پنی پوست پوستی پوشیده پُر پژوهشی پیدا پیشنهاد پیشگیری چای چای‌خوری چرک چرکی چرکی چشم چند چندین چه چون چگونه چیست چیست کار کارآیی کاستن کامل کاملاً کامی کاهش کرد کرد کرده کرده‌اید کرده‌ی کشت کلی کلیه کمتر کمون کمون  کمی کننده کننده‌ی کننده‌ی» کنید کنید کنید، که کودکان کوفتگی گردد گردن گرفته گرفتگی گرم گرچه گریپ، گلبول‌های گلو گلودرد گلودرد گلودردتان گلویتان گلی گلی؛ گیاه گیاهان گیاهان، گیاهی گیرد ی یا یابد یافت یافت  یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان گلودرد”

  دیدگاه ها بسته شده اند.