درمان دندان درد

مجموعه: پزشکی

دندان درد

درمان دندان درد

درمان دندان درد را هــر کسی حداقل یکبار در طول عمرش تجربه می کــنــد و می داند کــه چــه درد سخت و مرموزی است. دردی کــه وقتی بــه آغاز می شــود تمام استخوان های فک و جمجمه را درگیر می کند.

یکی از مهم ترین عوامل دندان درد؛ پوسیدگی دندان است. باکتری های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان ها تغذیه می کـنـنـد و از خود اسیدهایی را تولید می کـنـنـد کــه بــه تدریج مینای دندان را از بین می برد و موجب دندان درد می شود. در ادامه راه حل هایی را بــه شما می گوییم کــه می تواند شما را از شر دندان درد خلاص کند.

نسخه های طب سنتی بــرای درمان دندان درد

زنجبیل

زنجبیل گیاهی اســت کــه مانند داروی آسپیرین عمل می کــنــد و یک مسکن فعال محسوب می شود. اگــر پودر زنجفیل را بــا آب مخلوط کنید؛ بــرای تسکین درد دندان بسیار مؤثر است.

پنبه ای را بــه ایــن محلول آغشته کنید؛ آن را فشار دهید تــا آب اضافی خارج شــود و ســپــس آن را روی دندان دردناک (روی لثه نه) بگذارید.

عملکرد آن بــه ایــن نحو اســت کــه زنجبیل؛ پوست آن قسمت را تحریک کرده و خون را بــه سمت پوست می کشاند و التهاب را کم می کند.

همچنین می توانید زنجبیل تازه را در آب خیس کرده و بــا آن غرغره کنید.

روغن نارگیل

غرغره کردن بــا روغن نارگیل از میزان باکتری های مضر در دهان می کاهد. از ایــن رو؛ احتمال عفونت دندان ها بــه مراتب کم می شود.کافی اســت دو قاشق غذاخوری روغن در دهانتان ریخته و 15 تــا 20 دقیقه آن را غرغره کنید. اگــر ایــن کار را چند روز پشت سر هم انــجـام دهید؛ شاهد

سفید شدن دندان ها خواهید بود. علاوه بر آن؛ از بوی بد دهان نــیــز جلوگیری خواهید کرد.

بهترین زمان بــرای غرغره کردن روغن نارگیل؛ زمان ناشتا است.

چای کیسه ای

چای سیاه می تواند بــه طور موقتی ورم لثه ها را کاهش داده و درد دندان را تسکین دهد.

سیر

یکی دیگر از درمان های خانگی کــه بــرای تسکین دندان درد بــه کار می آید سیر است. بــرای ایــن کار بهتر اســت یک یــا دو حبه کوچک سیر را در دهانتان گذاشته و آن ها را بــه آرامی بجوید.

اگر از ایــن کار خوشتان نمی آید؛ یک کار دیگر هم می توانید انــجـام دهید. یک حبه سیر را برداشته و آن را خرد کنید و بــا نمک مخلوط کنید. بــرای ایــن کار حــتـی از مخلوط پودر سیر و نمک هم می توانید استفاده کنید. ســپــس ایــن مخلوط را بر روی دندانی کــه درد می کــنــد بگذارید. البته ایــن رویه را بــرای چند روز متوالی انــجـام دهید.

درمان دندان درد

درمان دندان درد

 

برگ نعنا فلفلی

اگر دندانتان درد گرفت؛ می توانید چند عدد برگ نعناع فلفلی را بجوید. ایــن کار بــه سرعت دندان دردتان را تسکین می دهد. اگــر بــه هــر دلیلی بــه برگ تازه ایــن گیاه دسترسی نداشتید؛ می توانید از نعنا فلفلی خشک شده استفاده کنید.

نمک و فلفل

یکی از آسان ترین گزینه ها بــرای تسکین دندان درد؛ استفاده از ترکیب نمک و فلفل است. ایــن ترکیب جالب خاصیت ضد باکتریایی دارد و بــه همین دلیل تاثیر مثبت بر دندان درد می گذارد.بهتر اســت مقداری نمک و فلفل را بــا کمی آب ترکیب کنید تــا حالت خمیری بــه دست آید. ســپــس آن ترکیب را روی دندانی کــه درد می کــنــد بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه ای روی آن بماند.

کیسه یخ

کیسه یخ نــیــز می تواند بــه دندان درد شما کمک کند. کافی اســت مقداری یخ را خرد کنید و آن را داخل گاز استریل یــا دستمال تمیزی بپیچید. ســپــس بر روی صورت خود بگذارید.

میخک صدپر

میخک صدپر (Clove) یکی از بهترین های تسکین دهنده های درد دندان است. بــرای ایــن کار دو عدد میخک صدپر را برداشته و بــا کمی روغن زیتون یــا نوع دیگری از روغن های گیاهی ترکیب کنید. ســپــس آن را روی محل درد قرار دهید. کار دیگری کــه می توانید انــجـام دهید ایــن اســت کــه دهان تان را بــا ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب بشویید.

پیاز

پیاز هم بــه تسکین دندان درد کمک می کند؛ زیــرا خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتریایی قدرتمندی دارد. هنگام دندان درد کافی اســت تکه ای پیاز خام را برداشته و آن را چند دقیقه بجوید.

زردچوبه

با ترکیب نصف قاشق چای خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ بــه دست می آید. ایــن مخلوط را روی پوسیدگی دندانتان گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید ایــن کار را چند بار انــجـام دهید.

آب نمک

آب نمک یکی از آسان ترین گزینه ها اســت کــه می تواند التهاب و دندان درد را تسکین دهد. طرز تهیه آن نــیــز بسیار ساده است. کافی اســت یک قاشق غذاخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و آن را حل کنید. ســپــس غرغره نمایید.

کنجد

بیشتر از 1600سال اســت کــه کنجد بــرای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی اســت کــه درد را بهبود می بخشد. خواص کنجد شبیه آسپیرین اســت و مانند مسکن عمل می کند. ایــن دانه ها بــرای تسکین درد دندان بسیار مؤثر هستند. تهیه مرهم آن بسیار ساده اســت و نیاز بــه مواد زیادی ندارد.

ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تــا بــه جوش بیاید. ســپــس دانه های کنجد را در آن بریزید. بــرای هــر مقدار کنجد دو برابر آب لازم هست. بــرای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد؛ بــایــد منتظر شوید تــا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک دندان بگذارید.

درمان سریع دندان درد شدید بــا داروی گیاهی

درمان سریع دندان درد شدید بــا داروی گیاهی

درمان دندان درد بــا عسل

دندان درد یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد بــه دندان­پزشک است. درد دندان کــه در سه نوع خفیف؛ شدید و عصبی اســت می­تواند تحت تأثیر دندان یــا فک ایجاد شود. از دلایل درد دندان پوسیدگی؛ آبسه؛ شکستگی دندان و آسیب در لثه و دندان پر شده است. البته علت های دیگری نــیــز موجود می باشد کــه بــا خواندن ایــن مقاله بــا تمامی نشانه های آن آشنا می شویم.

درد دندان می­ تواند در حالت عادی بطور مستمر وجود داشته باشد یــا می­ تواند هنگام خوردن و آشامیدن ایجاد شود.

درد دندان زمانی ایجاد می­شود کــه اعصاب دندان تحریک شوند. عفونت دندان؛ بیماری لثه؛ پلاک؛ پوسیدگی دندان؛ آسیب دیدگی؛ یــا از دست دادن یک دندان (همچنین کشیدن دندان) رایج­ترین مثال­ های درد دندان هستند. بــه هر  حال؛ در ایــن رابطه مثال­ هایی وجود دارد کــه در آنها درد دندان ناشی از عوارضی اســت کــه خارج از دهان شما است؛ بنابراین افراد مــمــکن اســت بــه اشتباه تصور کـنـنـد کــه دارای دندان درد هستند در حالی کــه علت اصلی درد در خارج از دهان بــایــد جستجو شود. ایــن موضوع زمانی اتفاق می­ افتد کــه مشکلی در ناحیه فک یــا گوش­ ها (معمولاً فک تحتانی) وجود داشته باشد. علاوه بر این؛ مشکلات قلبی نــیــز می­توانند احساس دندان درد بــه همراه داشته باشند.

علت و دلایل

علاوه بر پوسیدگی دندان؛ درد دندان می­تواند بــه خاطر دلایل زیر ایجاد شود:

آبسه دندان
شکستگی دندان
ایجاد آسیب در پرکرد­گی
حرکات تکراری دندان همچون جویدن آدامس یــا خرد کردن اجسام سخت بــا دندان
ایجاد آسیب در لثه­ ها

درمان

عسل را بــا سرکه مخلوط و هــر روز صبح و شب بــا آن غرغره کنید؛ ضمناً لثه را نــیــز بــا آن ماساژ دهید. می توانید از مسواک کردن دندان ها بــا عسل نــیــز استفاده کنید. چــون عسل بهترین محافظ لثه و دندان ها است.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

یک دیدگاه برای “درمان دندان درد”

  1. \n5

    با تشکر از مطالب خوبتون