درمان سرگیجه

درمان سرگیجه

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان سرگیجه
 •  

  درمان سرگیجه

  درمان سرگیجه

  هر کاری را که انجام می‌دهید، متوقف کنید. به یاد داشته باشید که هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی شما و وضعیت حافظه شما نیست.

  روی یک مبل یا صندلی بنشینید و سرتان را پایین بیاورید تا بین زانوهای شما قرار بگیرند. این کار باعث می‌شود جریان خون به سمت مغز برود.

  به آرامی و به‌طور عمیق نفس بکشید. هنگام سرگیجه، مغز شما دچار کمبود اکسیژن می‌شود. لذا باید نفس‌های عمیق بکشید تا اکسیژن مغز تأمین شود. ولی باید به آرامی نفس عمیق بکشید و نباید با فشار نفس بکشید.

  اگر تنها نیستید و کسی پیش شماست، با تکان دادن سر به او بفهمانید که حالتان خوب نیست و نیاز به کمک دارید.

  پشت سر هم با خودتان صحبت کنید. حتی اگر بیدار ماندن برای شما سخت است. با خودتان صحبت کنید تا کمی کمک کرده باشید.

  پس از آن که حالت بدتان تمام شد، همچنان بنشینید و بلند نشوید.

  یک چیزی بخورید یا بنوشید که ترجیحا دارای قند و کربوهیدرات باشد.کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی، علت شایع سرگیجه است. نوشیدن آبمیوه بهترین خوراکی برای رفع این حالت و بالا بردن قند خون است.

  به آرامی سرتان را بالا ببرید و اگر دوباره احساس سرگیجه کردید، مجدداً سرتان را پایین ببرید و بین زانوهای خود نگه دارید. این کار را تکرار کنید تا دیگر احساس سرگیجه نداشته باشید.

  با دقت و به آرامی از جای خود بلند شوید. اگر می‌خواهید از دیگران برای این کار کمک بگیرید، ولی اگر دوباره احساس سرگیجه کردید، فوراً بنشینید.

  کم کم آب بنوشید تا اینکه علائم شما از قبیل عرق سرد، خشکی دهان و حالت تهوع از بین بروند.

  اگر داخل خانه یا یک محیط بسته هستید، کمی هوای تازه به داخل اتاق راه دهید، مثلا پنجره‌ها را باز کنید.

  دلایل سرگیجه

  نکات

  ۱- بیشترین علت بروز سرگیجه عبارتند از کم‌آبی بدن، نخوردن وعده غذایی و استرس. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بروز سرگیجه این است که مقدار زیادی آب طی روز بنوشید، سر وقت و به‌طور منظم وعده غذایی خود را بخورید و تا حد امکان میزان استرس خود را کم کنید.

  ۲- اگر احساس بدحالی می‌کنید، یک سطل زباله نزدیک خودتان بگذارید تا درصورت استفراغ، از آن استفاده کنید.

  ۳- اگر جایی هستید که نمی‌توانید موقع سرگیجه توقف کنید و بنشینید، مثلا از وسط خیابان عبور می‌کنید، کاری که باید انجام دهید این است که به آهستگی راه بروید، در حالی که سرتان رو به پایین باشد و نفس عمیق بکشید، تا اینکه به یک مکان امن مثل پیاده رو برسید.

  اما اگر احساس کردید چشم هایتان سیاهی می‌روند، ممکن است غش کنید. در این گونه مواقع راه نروید و نفس عمیق بکشید تا اینکه دیگر چشم تان سیاهی نرود. این را بدانید که کسی که از راه رفتن می‌ایستد، نسبت به کسی که غش می‌کند، کمتر ضربه و آسیبی می‌بیند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  هشدارها

  ۱- اگر سرگیجه شما شدید است و باعث سیاهی رفتن چشم ها، استفراغ کردن یا حتی غش کردن شما می‌شود، فورا به اورژانس زنگ بزنید.

  ۲- اگر هر چند وقت یکبار دچار سرگیجه می‌شوید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

  ۳- اگر نوع شغل یا روش زندگی شما طوری است که خیلی می‌نشینید و به ندرت می‌ایستید، سیستم عصبی سمپاتیک شما، فرآیند ایستادن را فراموش می‌کند و در نتیجه، هنگام ایستادن دچار سرگیجه خواهید شد.  مصرف دوز پایین داروهای ضد افسردگی (تحت نظر پزشک متخصص) می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند، زیرا سیستم عصبی سمپاتیک را آرام می‌کند.

  دلایل سرگیجه ، درمان گیاهی سرگیجه

  درمان گیاهی سرگیجه

  درمان سرگیجه با داروهای گیاهی

  سرگیجه یک مشکل و علامت شایع است که علل مختلف و تظاهرات متفاوتی دارد و گاهی برداشت بیمار از حالت خود با تعریف سرگیجه در پزشکی متفاوت است. احساس گیجی و منگی، نداشتن تعادل، سیاهی رفتن چشم و احساس سبکی سر از جمله شکایاتی است که بیماران از آنها به عنوان سرگیجه یاد می‌کنند، اما شاید این علائم با تعریف سرگیجه در پزشکی متفاوت باشد. سرگیجه در پزشکی دو تعریف جداگانه دارد؛ سرگیجه واقعی و کاذب. سرگیجه واقعی حالتی است که فرد احساس می‌کند محیط اطراف به دور سرش می‌چرخد یا این که خودش در حالت چرخش در محیط اطراف است. سرگیجه واقعی می‌تواند علل مختلفی داشته باشد مانند مشکل سیستم عصبی مرکزی، تومور مغزی و مشکلات گوش داخلی مانند عفونت و التهاب یا بیماری‌«مینیر».

  اما احساس سنگینی یا سبکی سر و سیاهی رفتن چشم می‌تواند سرگیجه کاذب تلقی شود که علل مختلفی دارد؛ مانند اختلالات فشار خون، دیابت، افت قند خون، مشکلات چشمی، عیوب انکساری، خستگی، اضطراب و استرس، ضربه به سر، میگرن، مشکل ستون فقرات گردنی، ام‌اس، پارکینسون و کم‌خونی بنابراین درمان سرگیجه حتما باید با توجه به علائم همراه و علت آن انجام شود. یکی از علل سرگیجه بیماری مینیر است که با وزوزگوش، کاهش شنوایی و حالت تهوع همراه است. علت این بیماری افزایش فشار گوش میانی است.

  مینیر یک بیماری عود کننده است و متاسفانه به درمان‌های رایج پاسخ مناسبی نمی‌دهد. طب سوزنی روش درمانی بسیار مفیدی برای کاهش علائم آزاردهنده مینیر بویژه سرگیجه است. در بیمارانی که سرگیجه واقعی دارند باید علت سرگیجه از جمله مشکلات گوش مورد بررسی قرار گیرد و درمان بر اساس شرایط بیمار و علل سرگیجه انتخاب شود؛ هر چند گاهی این‌گونه سرگیجه‌ها درمان مشخصی ندارد. «جینگکو» گیاهی است که با بهبود جریان خون مغزی می‌تواند باعث کاهش علائم سرگیجه باعلل مختلف مغزی باشد. زنجبیل نیز تاثیرات قابل ملاحظه‌ای در کاهش سرگیجه، بویژه سرگیجه همراه تهوع و استفراغ دارد. زنجبیل در کاهش علائم مینیر نیز موثر است.

  نوشیدن ترکیب گیاه لاوندر (اسطوخودوس)و عسل نیز می‌تواند در کاهش سرگیجه موثر باشد. به بیمارانی که از سرگیجه رنج می‌برند، توصیه می‌شود رژیم غذایی کم نمک و کم چربی استفاده کرده و مایعات بیشتری مصرف کنند.

  از علل شایع سرگیجه کاذب افت فشار خون بویژه علت خستگی است. به افرادی که دچار این‌گونه سرگیجه‌ها می‌شوند، توصیه می‌شود روزانه عسل و پودر سیاه‌دانه را در آب گرم مخلوط کرده و میل کنند.طب سوزنی می‌تواند روش موثری در درمان انواع سرگیجه باشد، بویژه در سرگیجه‌های واقعی با علل مغزی و عصبی یا سرگیجه‌هایی که با از دست رفتن تعادل همراه است. مکانیسم طب سوزنی بهبود جریان خون مغزی، کاهش التهاب گوش یا آزاد کردن بعضی مواد شیمیایی در پایانه‌های عصبی است. علت بسیاری از سرگیجه‌های کاذب، اضطراب و استرس است. دم‌کرده بابونه، سنبل‌الطیب و اسطوخودوس می‌تواند درمان موثری برای این‌گونه سرگیجه‌ها باشد.

  ماساژ ناحیه شقیقه‌ها با روغن بابونه یا نعنا نیز مفید است. فشار دادن محل تلاقی گردن و جمجمه در ناحیه پس سرهم می‌تواند در کاهش انواع سرگیجه مفید باشد. حجامت نیز البته با نظر و از‌سوی پزشک در کاهش بعضی سرگیجه‌ها بی‌تاثیر نیست.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  درمان سرگیجه با طب سنتی

  طب سوزنی روش درمانی مناسبی برای کاهش علائم آزار دهنده منییر به ویژه سرگیجه است. این درمان هم چنین می تواند روش موثری در درمان انواع سرگیجه باشد، بویژه در سرگیجه‌ های واقعی با علل مغزی و عصبی یا سرگیجه‌ هایی که با از دست رفتن تعادل همراه است. مکانیسم طب سوزنی بهبود جریان خون مغزی، کاهش التهاب گوش یا آزاد کردن بعضی مواد شیمیایی در پایانه‌های عصبی است.

  در بیمارانی که سرگیجه واقعی دارند باید علت سرگیجه مورد بررسی قرار گرفته و درمان بر اساس شرایط بیمار و علل سرگیجه انتخاب شود؛ البته گاهی این گونه سرگیجه ‌ها درمان مشخصی ندارد. «جینگکو» گیاهی است که با بهبود جریان خون در مغز می‌ تواند باعث کاهش علائم انواعی از سرگیجه ها که علل مغزی دارند، شود. زنجبیل نیز تاثیرات قابل ملاحظه ای در کاهش سرگیجه، به ویژه سرگیجه همراه با تهوع و استفراغ دارد. زنجبیل در کاهش علائم منییر نیز موثر است .

  نوشیدن ترکیب گیاه لاوندر و عسل نیز می ‌تواند در کاهش سرگیجه موثر باشد . به بیمارانی که از سرگیجه رنج می‌ برند، توصیه می ‌شود رژیم غذایی کم نمک و کم چربی استفاده کرده و مایعات بیشتری مصرف کنند.

  از علل شایع سرگیجه کاذب افت فشار خون به ویژه به علت خستگی است. مخلوط عسل و پودر سیاه ‌دانه در آب گرم می تواند به این گونه سرگیجه ها کمک کند. علت بسیاری از سرگیجه های کاذب، اضطراب و استرس است؛ دم‌کرده بابونه، سنبل‌الطیب و اسطوخودوس می تواند درمان موثری برای این‌ سرگیجه‌ ها باشد . ماساژ شقیقه ها با روغن بابونه یا نعناع نیز مفید است. فشار دادن محل تلاقی گردن و جمجمه در ناحیه پشت سرهم می‌ تواند در کاهش سرگیجه مفید باشد . حجامت نیز، البته با نظر و از سوی پزشک، در کاهش بعضی سرگیجه‌ها بی تاثیر نیست .

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “درمان سرگیجه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.