خارخاسک

خارخاسک

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خارخاسک
 •  

  خارخاسک

  خارخاسک

  خارخَسَک یک گیاه بوته‌ای است.

  میوه ی خارخسک چهار بخشی و نرم است اما خارهای تیزی دارد.

  خارخسک در آب و هوای گرم و حتی در کویرها دیده می‌شود.

  خارخاسک گیاهی است علفی، یک ساله، دارای ساقه های خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاک و پوشیده از تار که برگ و ساقه های جوان آن را تارهای ظریف ابریشمی می پوشاند. برگ های آن متقابل غالباً نامساوی و مرکب از برگچه های کوچک و ریزی است که به تعداد ۶-۳ زوج در طرفین دمبرگ اصلی جای دارند. گل ها زرد کوچک و منفرد هستند. میوه آن شیزوکارپ ناشکوفا که در موقع رسیدن قسمت های پنجگانه آن از هم جدا و پراکنده می شوند.هر یک از این قسمت های پنج گانه در سطح بیرونی خاردار است. قسمت های مورد استفاده این گیاه، میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهی کلیه اعضای گیاه است ولی بیش از همه میوه آن مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ میوه های آن سبز مایل به زرد، بدون بو و با طعم مشخص است.

  میوه های این گیاه را در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع آوری می نمایند. این گیاه پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف کره زمین دارد. به طوری که می توان آن را در غالب نواحی دنیا مشاهده کرد. ترکیبات شیمیایی گیاه خارخاسک شامل رزین، تاش، روغن ثابت، آلکالوئید، پلی فنل ها و مواد معدنی شامل کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، گوگرد، ازت و کلر است. پنج نوع ماده گلیکوزیدی نیز دارد که همه آنها دارای گلوکز است و علاوه بر گلوکز قندهای رامنوز، آرابینوز را هم شامل می شود. خارخاسک به عنوان مدر، دفع کننده سنگ های مجاری ادراری و تقویت کننده قوای جنسی به کار می رود. در طب گذشته برای خارخاسک اثر مدر و دفع کننده سنگ های مجاری ادراری و تقویت کننده قوای جنسی قائل بوده و از آن به عنوان درمان کننده عفونت و التهاب لثه استفاده می شده است. از فراورده های موجود در بازار می توان قطره پروستاتان، قطره سنکل و قطره آفرودیت را نام برد.

   

  فواید خارخاسک

   

  فواید خارخاسک

   

  گیاه خارخاسک از خانواده اسفندها است و قسمت مورد استفاده این گیاه میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهی تمام قسمت‌های گیاه است و اغلب، تمام میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه دارویی به عنوان علف هرز در بیشتر مناطق دیده می‌شود. اگرچه گیاه خارخاسک در آمریکا و استرالیا گیاهی سمی محسوب می‌شود اما در طب سنتی چین و هند پیشینه‌ای طولانی و مصارف درمانی بسیار دارد.

  این گیاه با گل‌های زردرنگ در مناطق صحرایی و با شرایط نامناسب هم رشد می‌کند. خارخاسک به عنوان گیاه یک ساله در آب‌وهوای سردتر پرورش می‌یابد. از ترکیب‌های مفید و فعال موجود در گیاه خارخاسک می‌توان به ساپونین‌ها، لیگنینامیدها، فلاونوئیدها، آلکالوئیدها و گلیکوزیدها اشاره کرد.

  مطالعات آزمایشگاهی روی حیوانات حاکی از آن است که مصرف این گیاه به افزایش ترشح هورمون تستوسترون و همچنین افزایش قدرت و حجم عضلات منجر می‌شود. همچنین مصرف این گیاه تولید سلول‌های جنسی مردانه و زنانه را افزایش می‌دهد. همچنین گیاه خارخاسک در درمان بیماری‌های قلبی – عروقی همچون فشارخون بالا، کم‌خونی، ضعف گردش خون و آنژین صدری موثر است.

  گیاه خارخاسک باعث کاهش قند خون بیماران دیابتی می‌شود.

  نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد عصاره میوه گیاه خارخاسک باعث کاهش قند خون در موش‌های دیابتی می‌شود. این پژوهش با هدف ارزیابی اثرات مقادیر متفاوت از عصاره میوه گیاه خارخاسک بر قند خون در موش صحرایی در مقایسه با داروی گلی بن کلامید در کوتاه مدت و بلندمدت انجام شد. در این تحقیق تعداد 60 موش صحرایی نر بالغ نژاد ویستار به وزن 200 تا 250 گرم که در شرایط یکسان نگهداری می‌شدند، به وسیله استرپتوزوسین دیابتی شدند و در این تحقیق مورد آزمایش قرار گرفتند. به این موش‌ها عصاره هیدرو الکلی گیاه خارخاسک در دوزهای 750 ،500 ،250 ،150 ،60 ،30 ،15و 1000 میلی‌گرم در بررسی حاد داده شد و در دوزهای 750 ،500 و  1000 در بررسی فاز مزمن، داروی گلی بن کلامید به مقدار 10 میلی‌گرم به روش داخل صفاقی تزریق شد و این دو با هم مقایسه شدند.

  بعد از این مرحله نمونه خون از ورید خونی موش‌ها به صورت ناشتا و  2ساعت پس از تغذیه جمع‌آوری شد و قند خون با استفاده از دستگاه گلوکومتر اندازه‌گیری شد. نتایج آنالیز آماری نشان داد عصاره هیدرو الکلی میوه خارخاسک سبب کاهش میزان قند خون در موش‌های دیابتی در مقایسه با داروی معیار و گروه شاهد می‌شود. دوزهای 250، 150،60 ،30 ،15 و 500 میلی‌گرم تأثیر معناداری بر قند خون نداشتند درحالی‌که دوزهای 750 و 1000 سبب کاهش پیش‌رونده قند خون دوساعته و ناشتا شدند. بر اساس نتایج حاصل‌شده از این تحقیق عصاره هیدروالکلی میوه گیاه خارخاسک باعث کاهش میزان قند خون در موش‌های دیابتی در مقایسه با داروی معیار شد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خارخاسک و دفع سنگ‌های مجاری ادراری

  این گیاه دفع‌کننده سنگ‌های مجاری ادراری و تسهیل دهنده عمل تصفیه خون و اعمال کبدی است و نحوه مصرف آن بدین صورت است: میوه این گیاه باید روزی 3 مرتبه و به میزان 2 تا 4 گرم به صورت دم کرده مصرف شود.

  خارخاسک و ناتوانی جنسی

  اگر چه بسیاری معتقدند که گیاهان دارویی برای مشکلات جنسی کاربردی ندارند و این مشکل را برطرف نمی‌کنند اما تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده است. یکی از بهترین این داروها خارخاسک است که روی کاربرد آن تحقیقات بسیاری انجام شده است. این ماده از زمان‌های قدیم در اروپا و آسیا برای درمان ناتوانی‌های جنسی و ناباروری مورد استفاده قرار می‌گرفته است البته قبل از اینکه پیشرفت‌های علمی داروهایی شیمیایی و علاج‌های پزشکی برای این عارضه پیدا شود و ماده اصلی آن که پروتودیوسین نامیده می‌شود کشف شود. شش دانشگاه و بیمارستان آکادمیک بیش از نه تحقیق روی این مسئله انجام داده‌اند که آثار پر منفعت داروهای گیاهی را به اثبات می‌رساند. این تحقیقات نشان داده است که خارخاسک در مواقعی کاربرد دارد که هورمون‌های جنسی فرد نامتوازن بوده یا تستوسترون کاهش یافته باشد. در این حالت ماده فعال موجود در خارخاسک می‌تواند با استفاده از آنزیم‌های طبیعی بدن فرد این کمبود را جبران کند.

  تحقیقات دیگری نشان داده است که خارخاسک می‌تواند DHEA که ماده‌ای موثر برای برقراری یک رابطه‌ی جنسی سالم و کامل می‌باشد را در بدن فرد بالا ببرد. این ماده برای درمان ناتوانی‌های جنسی بالا بردن کیفیت عملکرد فرد بسیار خوب عمل می‌کند و اگر به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند این مشکل را درمان کند، به یاد داشته باشید که این دارو فوری عمل نمی‌کند و نیازمند زمان است.

  نکته قابل‌توجه: اگرچه می‌توان در فروشگاه‌ها انواع مختلفی از این داروی گیاهی را مشاهده کرد، اما باید توجه داشته باشید که بعضی از این داروها اصل نیستند و فاقد آن ماده فعال که به درمان این عارضه کمک می‌کند هستند. دقت کنید که نوعی از این ماده را انتخاب کنید که حداقل 45 درصد حاوی پروتوسین باشد.

  خارخاسک برای کاهش فشارخون مفید است

  خارخاسک گیاهی است که در گذشته برای کاهش چربی خون و کلسترول، رفع تصلب شرایین، انسداد و سخت شدن سرخرگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. ترکیبات این گیاه در کاهش مقدار سدیم موجود در خون که باعث کاهش حفظ میزان مایعات می‌شود، موثر است. خارخاسک با کاهش تحریک عصبی، افزایش فعالیت عضله قلب و از بین بردن هورمون‌های مازاد از جریان خون، برای برطرف کردن فشارخون مفید است.

   

  خواص خارخاسک

   

  خواص خارخاسک

   

  * این گیاه بین ورزشکاران به خصوص بدن‌سازان به همراه مکمل‌های غذایی برای تقویت توده عضلانی و افزایش قدرت مصرف می‌شود و در داروهای سنتی چینی‌ها و هندی‌ها برای درمان بیماری‌های کبد و کلیه و بیماری‌های قلبی – عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  * کارشناسان مالیدن یا خوردن روغن خارخاسک را در تسکین درد مفاصل و کمر تأثیرگذار می‌دانند.

  * غرغره‌ی جوشانده خارخاسک برای معالجه التهاب‌ها و برفک دهان، کاربرد دارد.

  * میوه‌ی خارخاسک مانند عصاره‌ی گیاه عمل می‌کند و دَم‌کرده‌ی میوه آن، برطرف‌کننده‌ی بیماری‌های کلیه و نقرس است.

  * علاوه بر این افراد مبتلا به اختلالات گوارشی همچون یبوست و نفخ نیز می‌توانند از فواید درمانی خارخاسک بهره‌مند شوند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  * گیاه خارخاسک در طب سنتی چین برای تقویت کبد، درمان پرخوری و همچنین درمان مسمومیت غذایی استفاده می‌شود.

  * این گیاه به دلیل ادرارآور بودن و داشتن خواص ضدعفونی‌کنندگی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را کاهش دهد.

  * خارخاسک همچنین در درمان اختلالات ایمنی بدن از قبیل آلرژی‌های پوستی و اگزما نیز تأثیرات سودمندی دارد.

  میزان مصرف خارخاسک

  میزان مجاز برای هر بار مصرف خوراکی این گیاه، از ریشه، برگ یا میوه، حداکثر 20 گرم و از روغن آن، حداکثر 28 گرم است که این میزان اغلب باید به همراه شیره‌ی انگور یا شیره‌ی خرما و یا عسل مصرف شود.

   

  کلمات کلیدی : از ، ،و آب آب‌وهوای آثار آرابینوز آزمایش آزمایشگاهی آسیا آفرودیت آلرژی‌های آلکالوئید، آلکالوئیدها آماری آمریکا آن آن، آنالیز آنزیم‌های آنها آنژین آهن، آوری آکادمیک ابتلا ابریشمی اثبات اثر اثرات اختلالات ادرارآور ادراری ادراری این ارزیابی اروپا از ازت اساس است است است است خارخاسک است میوه است نکته است گیاه استرالیا استرپتوزوسین استفاده اسفندها اشاره اصل اصلی اعضای اعمال اغلب اغلب، افراد افزایش البته التهاب التهاب‌ها الکلی اما انتخاب انجام اندازه‌گیری انسداد انشعابات انواع انگور اواخر اوایل اگر اگرچه اگزما ایمنی این اینکه با بار بازار بازدید باشد باشد باشید باعث بالا بالا، بالغ باید ببرد بخشی بدن بدن‌سازان بدون بدین بر برای برد بردن بررسی برطرف برطرف‌کننده‌ی برفک برقراری برگ برگ، برگچه بسیار بسیاری بعضی بلندمدت بن به بهترین بهره‌مند بو بوته‌ای بودن بوده بیرونی بیش بیشتر بیماران بیمارستان بیماری‌های بین تأثیر تأثیرات تأثیرگذار تا تابستان تار تارهای تاش، تحریک تحقیق تحقیقات ترشح ترکیبات ترکیب‌های تزریق تستوسترون تسهیل تسکین تصفیه تصلب تعداد تغذیه تقویت تمام توان توجه توده تولید تیزی ثابت ثابت، جای جبران جدا جریان جمع جمع‌آوری جنسی جنسی اگر جوان جوشانده حاد حاصل‌شده حالت حاوی حاکی حتی حجم حداقل حداکثر حفظ حیوانات خارخاسک خارخاسک خارخاسک گیاه خارخاسک میزان خارخاسک خارخَسَک خارخسک خاردار خارهای خانواده خاک خرما خصوص خطر خلاف خوابیده خواص خوب خودرو خوراکی خوردن خون خون، خونی داخل داد داده داده‌اند دارای دارد دارد دارد این دارد خارخسک دارد میزان دارند دارو داروها داروهای داروهایی داروی دارویی داشتن داشته دانشگاه دانه، در درحالی‌که درد درصد درمان درمانی دستگاه دفع دفع‌کننده دقت دلیل دم دمبرگ دنیا دهان، دهد دهنده دو دوزهای دوساعته دَم‌کرده‌ی دیابتی دیده دیگر دیگری را رابطه‌ی رامنوز، رزین، رسیدن رشد رفع رنگ رود روزی روش روغن روی ریزی ریشه ریشه، زرد زرد، زردرنگ زمان زمان‌های زمین زنانه زوج ساعت ساقه سالم ساله ساله، ساپونین‌ها، سبب سبز سخت سدیم سدیم، سرخرگ‌ها سردتر سطح سلول‌های سمی سنتی سنکل سنگ سنگ‌های سودمندی شامل شاهد شد شد شدن شدند شدند بعد شده شرایط شرایین، شش شود شود شوند شوندهر شیره‌ی شیزوکارپ شیمیایی صحرایی صدری صفاقی صفحات صورت ضدعفونی‌کنندگی ضعف طب طبیعی طرفین طعم طلا طور طوری طولانی ظریف عارضه عروقی عسل عصاره عصاره‌ی عصبی، عضلات عضلانی عضله عفونت عفونت‌های علاج‌های علاوه علف علفی، علمی عمل عملکرد عنوان غالب غالباً غذایی غرغره‌ی فاز فاقد فراورده فرد فرمائید فروشگاه‌ها فسفر، فشارخون فعال فعالیت فلاونوئیدها، فنل فواید فوری قائل قابل‌توجه قبل قبیل قدرت قدیم قرار قسمت قسمت‌های قطره قلب قلبی قند قندهای قوای قیمت لثه لیگنینامیدها، ماده ماده‌ای مازاد مالیدن مانند مایعات مایل مبتلا متفاوت متقابل مجاری مجاز محسوب مختلف مختلفی مدت مدر مدر، مرتب مرتبه مرحله مردانه مرکب مزمن، مسئله مسمومیت مشاهده مشخص مشکل مشکلات مصارف مصرف معالجه معتقدند معدنی معناداری معیار مفاصل مفید مقادیر مقایسه مقدار مناطق منجر منفرد منفعت مواد مواقعی موثر موجود مورد موش موش‌ها موش‌های موقع مکمل‌های می میزان میلی‌گرم میوه میوه، میوه‌ی می‌باشد می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌دانند می‌دهد می‌رساند می‌شدند، می‌شود می‌شود می‌شود خارخاسک می‌شود نتیجه می‌شود، می‌کند می‌گرفت می‌گرفته می‌گیرد می‌گیرد می‌یابد ناباروری ناتوانی ناتوانی‌های ناشتا ناشکوفا نام نامتوازن نامساوی نامناسب نامیده نتایج نحوه ندارند نداشتند نر نرم نشان نفخ نقرس نمایند نمونه نمی‌کند نمی‌کنند نه نواحی نوع نوعی نژاد نگهداری نیازمند نیز نیستند ها های هدف هر هرز هستند هم همراه همه همچنین همچون هند هندی‌ها هوای هورمون هورمون‌های هیدرو هیدروالکلی و و  ورزشکاران ورید وزن وسیعی وسیله ولی ویستار پاییز پتاسیم، پر پراکنده پراکندگی پرخوری پروتودیوسین پروتوسین پرورش پروستاتان، پزشکی پس پلی پنج پنجگانه پوستی پوشاند پوشیده پژوهش پیدا پیشرفت‌های پیشینه‌ای پیش‌رونده چربی چه چهار چین چینی‌ها کار کاربرد کاربردی کارشناسان کامل کاهش کبد کبد، کبدی کرد کرد مطالعات کرد، کردن کرده کره کشف کلامید کلر کلسترول، کلسیم، کلیه کمبود کمر کمک کم‌خونی، کند تحقیقات کند، کننده کنید که کوتاه کوچک کویرها کیفیت گانه گاهی گذشته گردش گرفتند گرم گروه گسترده گل گلوکز گلوکومتر گلی گلیکوزیدها گلیکوزیدی گل‌های گوارشی گوگرد، گیاه گیاه، گیاهان گیاهی گیرد ی یا یاد یافته یبوست یک یکسان یکی –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خارخاسک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.