آپارتمان نشینی

آپارتمان نشینی

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آپارتمان نشینی
 •  

  آپارتمان نشینی

  آپارتمان نشینی

   

  نزدیک به سه دهه است که آپارتمان نشینی با همه محاسن و معایبی که دارد در کشور ما متداول گردیده است. ازدیاد جمعیت، کمبود زمین برای احداث خانه‌های تک واحدی، امنیت بیشتر در مجتمع‌های مسکونی، توان مالی شهروندان و بسیاری دلایل دیگر از عواملی به شمار می‌روند که بر توسعه آپارتمان نشینی تاثیر مستقیم می‌گذارند. سکونت در مجتمع‌های مسکونی و زندگی تنگاتنگ با دیگر شهروندان و بسیاری دلایل دیگر از عواملی به شمار می‌روند که بر توسعه آپارتمان نشینی تاثیر مستقیم می‌گذارند. سکونت در مجتمع‌های مسکونی و زندگی تنگاتنگ با دیگر شهروندان به هر یک از این دلایل، ادبیات و فرهنگ خاصی می‌طلبد که عدم آشنایی و رعایت آنها موجب بروز کدورت‌ها و اختلاف‌های فراوان بین ساکنین می‌گردد. البته یکی از علت‌های بروز این اختلاف‌ها، ناآشنایی برخی از ساکنین با حقوق و تکالیفشان است. لذا در این مختصر تلاش می‌گردد که عمده ترین مقررات مربوط به آپارتمان نشینی توضیح داده شوند. با این امید که در سایه افزایش دانش حقوقی شهروندان، زمینه همزیستی مسالمت امیز هر چه بیشتر بین آنها فراهم گردد.

  تعریف آپارتمان :

  در قانون از آپارتمان تعریفی به عمل نیامده است ولی در اصطلاح می‌توان گفت: آپارتمان عبارتست از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و پیشه استفاده می‌شود.

  مالکیت در آپارتمان‌ها شامل دو قسمت است:

  1. مالکیت اختصاصی
  2. مالکیت مشترک

  قسمت اختصاصی : به بخشی از ملک گفته می‌شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مثل بالکن.
  قسمت مشترک : قسمت‌هایی از ساختمان است که کلیه مالکین حق استفاده از آن را دارند که شامل این مکان‌ها می‌باشد: زمین زیر بنا (خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد). تاسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه،

  رختشویخانه، تابلوهای برق، کنترها، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد، آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها از هر قبیل مانند لوله‌های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه‌های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تاسیسات مربوط به راه پله وسایل تامین کننده روشنایی تلفن، زنگ اخبار، شیرهای آتش نشانی، پشت بام و تاسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث گردیده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان، باغ‌ها و پارکها که جنبه استفاده عمومی دارند و در سند اختصاصی قید نگردیده‌اند. پله‌های ورود به پشت بام و پله‌های ایمنی، درها و پنجره‌ها، راهروها و پاگردها که در قسمت‌های غیر اختصاصی باشند. دیوارهای حد فاصل بین قسمت‌های اختصاصی چنانچه جزو اسکلت ساختمان نباشند، بین آن قسمت‌ها مشترک هستند.

  اداره امور ساختمان :
  در صورتی که تعداد مالکین آپارتمانها از سه نفر بیشتر باشد مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود و در اولین جلسه مدیر یا هیئت مدیره را انتخاب می‌کند. مدیر می‌تواند از اعضای ساختمان باشد یا از خارج انتخاب شود. برای رسمیت مجمع عمومی، حضور بیش از نصف مالکین آپارتمان‌ها ضروری است و در صورت عدم حصول اکثریت، درجلسه سوم با رای اکثریت حاضر در جلسه تصمیمات به تصویب می‌رسد و آرای اتخاذ شده توسط حاضرین در جلسه، توسط مدیر به ساکنین غایب اطلاع داده می‌شود.

  اختیارات و وظایف مدیران :
  مدیر آپارتمان مسوول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا در می‌آورد. مدیر برای مدت دو سال انتخاب می‌شود. البته ممکن است مجمع برای سال‌های بعد هم او را انتخاب کند.

  مجمع عمومی علاوه بر انتخاب هیئت مدیره یک خزانه دار نیز انتخاب می‌کند که نسبت به تنظیم هزینه و درآمد و گزارش به مجمع اقدام نماید.
  هیئت مدیره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش سوزی بیمه کند و هزینه بیمه را بین شرکا تقسیم نماید. در صورت عدم بیمه و وقوع آتش سوزی هیئت مدیره مسئول جبران خسارت‌ها است.
  چنانچه تعداد واحدها بیش از 10 آپارتمان باشد انتخاب یک دربان برای مجموعه ضروری است.

  هزینه آپارتمان‌ها :
  مالکین آپارتمان‌ها موظفند هزینه‌های مشترک و مستمری را که برای قسمت‌های مشترک ساختمان ضروری است مانند آب، برق، گازوییل، گاز و غیره پرداخت نمایند. هزینه‌های قابل پرداخت یا بستگی به مساحت ارتباطی ندارند مانند هزینه تاسیسات، سرایدار، دربان، دستمزد هیئت مدیره و غیره.
  پرداخت هزینه آپارتمان توسط مالک یا مستاجر آن، بستگی به قرار داد تنظیم شده بین آنها دارد. چنانچه مالک طبق قرار داد از پرداخت هزینه خودداری نماید، مستاجر می‌تواند آن را از اجاره بها کسر کند. چنانچه مستاجر از پرداخت هزینه خودداری نماید، هیئت مدیره حق دارد برای دریافت آن به مالک مراجعه کند.
  هیئت مدیره می‌تواند برای تامین هزینه مبلغی را از صاحبان آپارتمان‌ها بعنوان تنخواه گردان اخذ نماید.
  مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و در واقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا درمی‌آورد.
  چنانچه سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود.

  وظایف دفاتر اسناد رسمی :
  دفاتر اسناد رسمی موظفند هنگام تنظیم هر نوع سند انتقال، اجاره، رهن، صلحع هبه و … گواهی تسویه حساب هزینه‌های مشترک را که به تأیید هیئت مدیره یا مدیر ساختمان رسیده باشد، از مالک دریافت نمایند.

  تعمیرات آپارتمان‌ها:
  چنانچه سه فر از کارشناس‌های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود.
  چنانچه اقلیتی از صاحبان واحدها نسبت به جدید بنا رضایت ندهند، مالکین موافق تجدید بنا می‌بایست با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند. در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌ای خودداری کردند. هیئت مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحدها، نسبت به این کار اقدام می‌نماید.

  چند توصیه مهم :
  ساکن قسمت‌های اختصاصی مجتمع‌ها موظفند در جهت رعایت حسن همجواری، بعضی بایدها و نبایدها را مورد توجه قرار دهند و به آنها عمل نمایند. هر چند این موارد در قانون پیش بینی نشده است ولی رعایت آنها توسط آپارتمان نشین‌ها موجب می‌گردد که از بروز اختلاف‌ها و تنش‌های گوناگون جلوگیری شود.

  بنابراین برای آگاهی بیشتر شهرواندان موارد زیر توصیه می‌گردد:

  1. ایجاد سر و صدای غیر متعارف از ساعت یک تا چهار بعدازظهر و نه شب تا نه صبح روز بعد ممنوع می‌باشد. صدای رادیو، تلویزیون و دیگر وسایل پخش موسیقی نیز در ساعت فوق می‌باید فقط در داخل آپارتمان محل استقرار آنها قابل شنیدن باشد.

  2. هرگونه کاری به خصوص کارهای ساختمانی که ایجاد صدای ناهنجار می‌نماید، باید با هماهنگی مدیریت ساختمان فقط در ساعت 8و30 دقیقه تا 13و30 دقیقه و همچنین 15 و 30 دقیقه تا 18 و 30 دقیقه روزهای غیر تعطیل انجام پذیرد.

  3. پارکت‌های چوبی و کف پوش‌های پلاستیکی را فقط می‌توان پولیش نمود و نباید آنها را با سنگ یا سرامیک و دیگرش پوشش‌هایی که صدا را تشدید می‌نمایند، تعویض کرد.

  4. در مواردی که کف آپارتمان‌ سنگ،سرامیک یا چوب باشد و راه رفتن و کشیدن اجسام بر روی آنها در طبقه پایین صداهای ناهنجار ایجاد کند، توصیه می‌شود حداقل 75 درصد کف با قالی یا موکت پوشانده شود.

  5. کف سایی سنگ قسمت‌های اختصاصی باید با اجازه کتبی مالک و مدیریت ساختمان صورت گیرد و هنگامی انجام شود که امکان بازدید ازطبقه زیرین وجود داشته باشد. کلیه مواد حاصله از کف سایی می‌باید به سرعت جمع شود و در محل مناسبی در خارج از ساختمان دفع گردد. مدیران ساختمان باید توجه نمایند که ریختن مواد اسیدی حاصل از کف سایی به داخل فاضلاب ساختمان موجب گرفتگی و فرسایش لوله‌های فاضلاب می‌شود همچنین نفوذ این مواد به سطح زیرین سنگ باعث خوردگی لوله‌های مستقر در کف و ترکیدگی، بخصوص در محل اتصالات می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود هنگام کف سایی و پس از اتمام آن سقف طبقه پایین بازرسی شود.

  6. تا حد امکان می‌باید ساکنین محترم را از کف سایی منصرف نمود و تمیز کاری با روش های دیگر را به آنها توصیه نمود. ضمن اینکه به آنها یادآوری شود که در این مورد جبران‌ زیان‌های احتمالی به طبقه زیرین بر عهده مالک طبقه بالاست.
  هر گونه تغییر در نما، سر در یا بالکن‌های اختصاصی ممنوع است مگر با توافق اکثریت مالکین.
  ساکنین هر واحد مسئول جبران خسارت وارد شده در اثر گرفتگی لوله‌های فاضلاب، سر رفتن آب وان یا سینک می‌باشد.

  7. هر گونه تغییر در نما، سر در یا بالکن‌های اختصاصی ممنوع است مگر با توافق اکثریت مالکین.

  8. تعمیرات و تغییرات داخلی و خارجی که موجب صدمه به اسکلت ساختمان می‌شود به هیچ وجه مجاز نمی‌باشد.

  9. سایر تعمیرات و تغییرات داخلی آپارتمان‌ها و بخش‌های اختصاصی مانند انبار می‌باید با اجازه کتبی مالک و تایید مدیریت ساختمان در حد معقول انجام شود.

  10. ساکنین هر واحد مسئول جبران خسارت وارد شده در اثر گرفتگی لوله‌های فاضلاب، سر رفتن آب وان یا سینک می‌باشد.

  11. سایبان، نرده حفاظ، بند (برای آویزان نمودن لباس) که از بیرون ساختمان قابل رویت باشند، کولر و وسایل دیگری نباید در بالکن‌ها نصب یا آویزان گردند مگر با اجازه کتبی مدیریت و بر حسب ضرورت.

  12. نصب هر گونه آنتن قابل رویت بر روی نما یا در بالکن ساختمان بدون اجازه مدیریت ساختمان قدغن می‌باشد.

  13. هیچ گونه وسایل شخصی نباید بیرون از پنجره در پاگردهای عمومی، پاسیو، جلوی درب ورودی آپارتمان، در محوطه و پارکینگ قرار داده شود. به خصوص ساکنین طبقه همکف که معمولا فقط راه به پاسیو دارند.

  14. از گذاشتن مواد آتش زا، ماشین لباسشویی و دیگر تجهیزات، قفس پرنده و هر گونه جسم خطرناک که باعث ایجاد، سر و صدا است خودداری شود اگر چه این بخش تنها از طریق آپارتمان همکف قابل دسترسی باشد. حفظ و نگهداری ان به عهده مالک قسمت‌های اختصاصی آن واحد میباشد ولی استفاده از آن نباید موجب سلب آسایش دیگران گردد.

  15. چنانچه خرد کن زباله در سینک آشپزخانه تعبیه نشده است، از نصب آن در سینک خودداری گردد. از پرتاب آشغال به بیرون از آشپزخانه باید پرهیز نمود. زباله می‌بایست به طور صحیح در داخل شوت زباله قرار گیرد یا در ساعت جمع آوری زباله در محل مقرر بیرون از ساختمان گذاشته شود.

  16. نگهداری سگ، کبوتر، قناری، خرگوش و بطور کلی حیوانات در قسمت‌های مشترک مانند پاسیو، هال، بالکن، تراس و محوطه ممنوع است اگر چه استفاده از آن مختص یک یا چند واحد باشد. مدیران ساختمان نباید در این مورد چشم پوشی نمایند زیرا ممکن است علاوه بر نارضایتی سایر ساکنین، آن حیوان عامل بیرونی نیز باشد.

  17. هیچ گونه صدای ناهنجاری مثل صدای کشیدن صندلی بر روی کف‌های سنگی، صدای توپ بازی و دویدن بچه‌ها و صداهای تحریک آمیز نباید در طول شبانه روز ایجاد گردد. صدای مته کاری و کوبیدن میخ به دیوار جهت نصب وسایل تزیینی می‌باید در ساعت مناسب روزهای غیر تعطیل انجام شود.

  18. از مصرف آب خارج از حد معمول می‌باید خودداری شود. در غیر این صورت نصب کنتور بر روی ورودی آب آپارتمان توصیه می‌شود

  19 . استفاده همزمان از اتو، ماشین لباسشویی، جوجه سرخ کن برقی و دیگر وسایل الکتریکی با مصرف بالا موجب داغ شدن سیم‌ها گردیده خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهد. بنابراین استفاده این وسایل به طور همزمان باید خودداری گردد. مدیران ساختمان می‌باید کنترل فیوزهای داخلی آپارتمانها و وضعیت تابلوهای برق داخل واحدها را حداقل یک بار در سال مورد بازدید قرار دهند. بارها مشاهده گردیده که فیوزهای داخلی دستکاری شده‌اند. در نتیجه هنگام افزایش بار الکتریکی جریان برق قطع نمی‌شود و آتش سوزی، جان و مال کلیه ساکنین را در معرض خطر قرار می‌دهد.

  20. مسدود نمودن راه دیگر ساکنان ممنوع است. همچنین نمی‌توان مانع استفاده از قسمت‌های مشترک توسط سایر ساکنین شد مگر آنکه رفت و آمد یا استفاده از آن قسمت مستلزم عبور از ملک اختصاصی باشد.

  21. هیچ گونه وسایل شخصی نباید بیرون از پنجره در پاگردهای عمومی، پاسیو، جلوی درب ورودی آپارتمان، در محوطه پارکینگ قرار داده شود.

  22. نگهداری سگ، کبوتر، قناری، خرگوش و بطور کلی حیوانات در قسمت‌های مشترک مانند پاسیو، هال، بالکن، تراس و محوطه ممنوع است.

  23. مواد آتش زا نباید در داخل آپارتمان نگهداری شوند بلکه با اجازه و اطلاع مدیریت می‌باید در انبار قرار گیرند.

  24. انبار آپارتمان مختص وسایل شخصی ساکنین است. استفاده تجاری و اجاره آن به دیگران ممنوع می‌باشد مگر با اجازه ساکنین مجتمع و با اطلاع مدیریت.

  25. هر گونه دستکاری تجهیزات مشترک بدون اطلاع مدیریت ساختمان ممنوع می‌باشد.

  26. در مجتمع‌های فاقد نگهبان باز و بسته کردن درب ورودی محوطه یا ساختمان توسط آیفون می‌باید به وسیله افراد بالغ، پس ازشناسایی انجام پذیرد. گاهی دیده می‌شود بچه‌ها دکمه آیفون را حتی پس از ورود، دوباره فشار می‌دهند و در نتیجه درب باز می‌ماند.
  27. بازی کردن بچه‌ها در قسمت‌های مشترک در صورت تایید هیئت مدیره فقط در ساعت‌های تعیین شده و در محل‌های مقرر مجاز می‌باشد.

  28. مسئول حرکات و رفتار فرزندان اولیای آنها می‌باشند و در قبال هر گونه عمل خلاف، آنها باید جوابگو باشند.

  29. مراسم آیینی، جشن و سوگواری می‌بایست با اجازه مدیریت و پس از اطلاع به همسایه‌ها در سالن اجتماعات مجتمع برگزار شود. در صورت عدم وجود این سالن، در داخل آپارتمان و با حداقل سر و صدا انجام گیرد. از نصب بلندگو و چادر خودداری گردد.بهتر است مراسم از ساعت 15 تا حداکثر 22 انجام پذیرد.

  30. هر گونه پخت و پز در قسمت‌های مشترک ممنوع می‌باشد و در داخل بخش‌های اختصاصی فقط در حد معقول مجاز است.

  31. سرو صدای میهمانی در حد معمول (به طوری که موجب آزاد دیگر ساکنین نشود) حداکثر تا ساعت 24 مجاز می‌باشد. در ایام هفته حداکثر تا ساعت 23 و در شبهای تعطیل و آخر هفته مراسم بدرقه و خداحافظی می‌باید در داخل آپارتمان – نه در راه پله یا هال عمومی – انجام شود. از میهمان‌ها نیز درخواست گردد در حین عبور ازراه پله و محل‌های مشترک رعایت ارامش دیگران را نموده و از دویدن بچه‌ها و ایجاد سر و صدا ممانعت به عمل آورند.

  32. استفاده از وسایل گازی و نفتی برای افراد جوان‌تر از 12 سال، مسن تر از 70 سال و معلولین جسمی و ذهنی که به صورت انفرادی زندگی می‌کنند یا در اکثر ساعات شبانه روز تنها هستند، ممنوع می‌باشد. تعبیه کپسول‌های اطفال حریق ضروری است. ضمن آنکه می‌باید نحوه استفاده از آنها به ساکنان آموزش داده شود.

  33. بازی کردن بچه‌ها در قسمت‌های مشترک در صورت تایید هیئت مدیره فقط در ساعت‌های تعیین شده و در محل‌های مقرر مجاز می‌باشد.
  هر گونه پخت و پز در قسمت‌های مشترک ممنوع می‌باشد و در داخل بخش‌های اختصاصی فقط در حد معقول مجاز است.

  34. ساکنین می‌باید از کثیف کردن فضای عمومی خودداری نموده و در حفظ تمیزی آن کوشا باشند.

  35. اتومبیل، موتور سیکلت یا دوچرخه ساکنین می‌باید فقط در محل‌های از پیش تعیین شده پارک گردند. ورود هر گونه وسیله نقلیه مهمان، شستشو، تعمیر و تعویض روغن وسایط نقلیه در داخل مجتمع ممنوع است.

  36. در مجتمع‌های فاقد نگهبان درهای ورودی به مجتمع می‌باید پس از ورود یا خروج از ساعت 22 به بعد قفل گردند. کلید ورودی به مجتمع پارکینگ و تراس نباید به غیر از ساکنین مجتمع داده شود.

  37. رعایت شئون اسلامی در بخش‌های مشترک الزامی است و حضور آقایان با پیژامه و زیر پیراهن در خارج از بخش اختصاصی ممنوع می‌باشد.

   

  کلمات کلیدی : در در دفاتر ساکن مالکین مدیر (برای (به (خواه آب آب، آتش آخر آرای آزاد آسانسور، آسایش آشغال آشنایی آشپزخانه آقایان آمد آموزش آمیز آن آن، آنتن آنها آنکه آورند آوری آویزان آپارتمان آپارتمان، آپارتمانها آپارتمان‌ آپارتمان‌ها آپارتمان‌ها چنانچه آگاهی آیفون آیینی، اتاق اتخاذ اتصالات اتمام اتو، اتومبیل، اثر اجاره اجاره، اجاره‌ای اجازه اجتماعات اجرا اجسام احتمالی احداث اخبار، اختصاصی اختصاصی اختلاف‌ها اختلاف‌ها، اختلاف‌های اخذ اداره ادبیات ارامش ارتباطی از ازدیاد ازراه ازشناسایی ازطبقه است است است هزینه است چنانچه است، استفاده استقرار اسلامی اسناد اسکلت اسیدی اصطلاح اطفال اطلاع اعضای افراد افزایش اقدام اقلیتی البته الزامی الکتریکی امنیت امور امکان امید امیز ان انبار انتخاب انتقال انتقال، انجام انفرادی او اولیای اولین اکثر اکثریت اکثریت، اگر ایام ایجاد ایجاد، ایمنی، این اینکه با بار بارها باز بازدید بازرسی بازی باشد باشد باشد) باشد، باشند باشند باشند، باعث باغ‌ها بالا بالاست هر بالغ، بالکن بالکن قسمت بالکن، بالکن‌ها بالکن‌های بام باید بایدها بخش بخشی بخش‌های بخصوص بدرقه بدون بر برای برخی برق برق، برقی بروز برگزار بسته بستگی بسیاری بطور بعد بعدازظهر بعضی بعنوان بلندگو بلکه بنا بنابراین بند به بها بود وظایف بود چنانچه بچه‌ها بیرون بیرونی بیش بیشتر بیم بیمه بین بینی تأیید تا تابلوهای تاثیر تاسیسات تاسیسات، تاسیساتی تامین تایید تجاری تجدید تجهیزات تجهیزات، تحریک تخلیه تر تراس ترکیدگی، ترین تزیینی تسویه تشدید تشکیل تصمیمات تصمیم‌های تصویب تعبیه تعداد تعریفی تعطیل تعمیر تعمیرات تعویض تعیین تغییر تغییرات تقسیم تلاش تلفن تلفن، تلویزیون تمام تمیز تمیزی تنخواه تنش‌های تنظیم تنها تنگاتنگ تهویه، رختشویخانه، توافق توان توجه توسط توسعه توصیه توضیح توپ تک تکالیفشان جان جانی جبران جبران‌ جدید جریان جزو جسم جسمی جشن جلسه جلسه، جلوگیری جلوی جمع جمعیت، جنبه جهت جوابگو جوان‌تر جوجه حاصل حاصله حاضر حاضرین حتی حد حداقل حداکثر حرارت حرکات حریق حساب حسب حسن حصول حضور حفاظ، حفظ حق حقوق حقوقی حین حیوان حیوانات خارج خارجی خاصی خانه خانه‌های خداحافظی خرد خروج خرگوش خزانه خسارت خسارت‌ها خصوص خطر خطرناک خلاف، خواهد خودداری خوردگی داخل داخلی داد داده دادگاه دادگستری دار دارد دارند دارند داشته داغ دانش در درآمد درب دربان دربان، درجلسه درخواست درصد درمی‌آورد چنانچه درها درهای دریافت دسترسی دستمزد دستور دستکاری دفاتر دفع دقیقه دلایل دلایل، دهند دهه دو دوباره دوچرخه دویدن دکمه دیده دیوار دیوارهای دیگر دیگران دیگرش دیگری ذهنی را رادیو، راه راهروها رای رسمی رسمیت رسیده رضایت رعایت رفت رفتار رفتن رهن، روز روزهای روش روشنایی روغن روی رویت ریختن زا زا، زباله زباله، زمین زمینه زندگی زنگ زیان‌های زیر زیرا زیرین ساختمان ساختمان، ساختمانی ساعات ساعت ساعت‌های سال سال، سالن سالن، سال‌های ساکنان ساکنین ساکنین، سایبان، سایر سایه سایی سر سرامیک سرایدار سرایدار، سرخ سرعت سرو سطح سقف سلب سند سنگ سنگ،سرامیک سنگی، سه سوزی سوزی، سوم سوگواری سکونت سگ، سیم‌ها سینک سیکلت شئون شامل شب شبانه شبهای شخصی شد شدن شده شده‌اند شرکا شستشو، شمار شنیدن شهرواندان شهروندان شهروندان، شوت شود شود شود بنابراین شوند شیرهای صاحب صاحبان صبح صحیح صدا صداهای صدای صدمه صلحع صندلی صورت صورتی ضرورت ضروری ضمن طبق طبقه طریق طور طوری طول عامل عبارتست عبور عدم علاوه علت‌های عمده عمل عمومی عمومی، عهده عواملی غایب غیر غیره غیره پرداخت فاصل فاضلاب فاضلاب، فاقد فر فراهم فراوان فرزندان فرسایش فرسودگی فرهنگ فشار فضای فقط فوق فیوزهای قابل قالی قانون قبال قبیل قدغن قرار قسمت قسمت‌ها قسمت‌های قسمت‌هایی قضایی قطع قفس قفل قناری، قید لباس) لباسشویی لباسشویی، لذا لوله‌ها لوله‌های ما ماشین مال مالک مالکیت مالکین مالکین مالکین ساکنین مالی مانع مانند مبلغی متداول متصل متعارف مته مثل مجاز مجتمع مجتمع‌ها مجتمع‌های مجمع مجموعه مجوز محاسن محترم محل محل‌های محوطه مخالفین مختص مختصر مدت مدیر مدیران مدیره مدیریت مدیریت مراجعه مراسم مربوط مرکز مرکزی، مسئول مساحت مسالمت مستاجر مستقر مستقل مستقیم مستلزم مستمری مسدود مسن مسوول مسکونی مسکونی، مشاهده مشترک مشترک قسمت مصرف معایبی معرض معقول معلولین معمول معمولا مقابل مقرر مقررات ملک ممانعت ممنوع ممکن مناسب مناسبی منبع منتقل منصرف مهم مهمان، مواد موارد مواردی موافق موتور موجب مورد موسیقی موظف موظفند موکت مکان مکان‌ها مگر میباشد میخ میهمانی میهمان‌ها می‌آورد می‌باشد می‌باشد می‌باشد هر می‌باشند می‌باید می‌بایست می‌توان می‌تواند می‌دهد می‌دهد می‌دهند می‌رسد می‌روند می‌شود می‌شود می‌شود اختیارات می‌شود مالکیت می‌طلبد می‌ماند می‌نماید چند می‌نماید، می‌نمایند، می‌کند می‌کنند می‌گذارند می‌گردد می‌گردد ناآشنایی نارضایتی ناشی ناهنجار ناهنجاری نباشند، نباید نبایدها نتیجه نحوه ندارند ندهند، نرده نزدیک نسبت نشانی، نشده نشود) نشینی نشینی نشین‌ها نصب نصف نفتی نفر نفوذ نقلیه نما نما، نمای نماید نماید مدیر نماید هیئت نماید، نمایند نمایند تعمیرات نمود نمودن نموده نمی‌باشد نمی‌توان نمی‌شود نه نوع نگردیده‌اند نگهبان نگهداری نیامده نیز هال هال، های هبه هر هرگونه هزینه هزینه‌های هستند اداره هستند، هفته هم هماهنگی همجواری، همزمان همزیستی همسایه‌ها همه همچنین همکف هنگام هنگامی هیئت هیچ و واحد واحدها واحدها، واحدی، وارد واقع وان وجه وجود ورود ورود، ورودی وسایط وسایل وسیله وضعیت وظایف وقوع ولی پارک پارکت‌های پارکها پارکینگ پاسیو پاسیو، پاگردها پاگردهای پایه پایین پخت پخش پذیرد پذیرد پرتاب پرداخت پرنده پرهیز پز پس پشت پلاستیکی پله پله‌های پمپ، پنجره پنجره‌ها، پوشانده پوشش‌هایی پوشی پوش‌های پولیش پیراهن پیش پیشه پیژامه چادر چاه چاه‌های چشم چنانچه چند چه چهار چوب چوبی کار کارشناسان کارشناس‌های کارهای کاری کامل کبوتر، کتبی کثیف کدورت‌ها کرد کردن کردند کسب کسر کشور کشیدن کف کف‌های کلی کلید کلیه کمبود کن کنترل کنترها، کنتور کند کند مجمع کند هیئت کند، کنند کننده که کوبیدن کوشا کولر کپسول‌های گاز گازوییل، گازی گاهی گذاشتن گذاشته گذرگاه‌های گردان گردد گردد گردد تعریف گرددبهتر گردند گردیده گرفته گرفتگی گزارش گفت گفته گواهی گوناگون گونه گیرد گیرند یا یادآوری یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آپارتمان نشینی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.