سنبل الطیب

سنبل الطیب

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • سنبل الطیب
 •  

  سنبل الطیب ، خواص سنبل الطیب

  سنبل الطیب

  خواص درمانی سنبل الطیب (علف گربه) سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می روید.

  سنبل الطیب دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می رود و در اطراف آن به جست و خیز می پردازد و از بوی آن مست می شود. گلهای سنبل الطیب برنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است.

  قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولا از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن برنگ قهوه ای در می آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می شود.

  ● ترکیبات شیمیایی

  ریشه آن حاوی ۱ درصد اسانس است. این اسانس درریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قوی تر می شود. اسانس تازه برنگ سبز مایل به زرد است ولی در اثر ماندن غلیظ می شود. آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود و در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می رود.

  خواص سنبل الطیب

  ریشه آن از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است خواص مهم آن به شرح زیر است. اثر ضد تشنج دارد، در رفع ناراحتی های عصبی و هیستری مفید است،ضد اسپاسم و آرام بخش است، تب بر است، بیخوابی را درمان می کند، ضد کرم معده و روده است، ضد هیجان است، میگرن را برطرف می کند، برای برطرف کردن دلهره، تشویش و نگرانی مفید است، در درمان بیماری مالیخولیا اثر مفید دارد، در برطرف کردن درد سیاتیک موثر است، سکسکه مداوم را از بین می برد، درد سینه را برطرف می کند، استفراغ را برطرف می کند، در معالجه مرض قند موثر است، گرد سنبل الطیب را روی زخم ها بپاشید التیام یابند.

  ● طرز استفاده

  ۱) گرد سنبل الطیب : ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در حرارت ۴۰ درجه خشک کنید. سپس آنرا آسیاب کنید و از الک ریز در کنید. گرد آن به عنوان ضد تشنج به کار می رود. مقدار مصرف آن ۵-۱۰ گرم در روز است.

  ۲) مخلوط سنبل الطیب : ۴ گرم گرد ریشه سنبل الطیب را با ۴ گرم رازیانه و ۴ گرم قند سائیده و مخلوط کنید،این مخلوط را چهار قسمت کرده و در طول روز به فواصل مساوی بخورید.

  ۳) تنتور والریان : ۱۰۰ گرم ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در نیم لیتر الکل طبی ۶۰ درجه بریزید و بگذارید بماند. هر روز چند بار آن را بهم بزنید و پس از ۱۵ روز آنرا صاف کرده و در شیشه دربسته نگهداری کنید .مقدار مصرف آن ۱۰-۳۰ قطره می باشد.

  ● مضرات

  چون برای کلیه مضر است باید آنرا با کتیرا خورد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید عرق سنبل الطیب

  فواید عرق سنبل الطیب

  مقوی قلب و اعصاب و کاهش دهنده فشار خون است. برای رفع بی خوابی هم مفید است.

  دارای خواص بسیاری است. که از مهمترین خواص آن می توان به آرام بخش بودن کاهش دهنده فشار خون و برطرف کننده بی خوابی اشاره کرد.

  ضد تشنج و محرک، مسکن، باد شکن، مقوی قلب و اعصاب و کاهش دهنده فشار خون، ضد ادرار آوری، ضد اسهال و ضد عفونی کننده بدن است.

  ضد اضطراب، ترک کننده غذا، صفرا آور و محافظ کبد است.

  گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع ۲ متر بالا می رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می روید.

  دارای بویی مطبوع است.گل های سنبل الطیب به رنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است و معمولاً از ریشه گیاهی که بیش از ۳ سال عمر دارد استفاده می شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه ای درمی آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  کلمات کلیدی : از (علف ) آثار آرام آسیا آسیاب آن آنرا آور آوری، آید اثر ادرار ارتفاع از اسانس است است است ضد است دارای است، است،ضد استفاده استفاده استفراغ استگل اسهال اسپاسم اشاره اضطراب، اطراف اعصاب التیام الطیب الطیب الک الکل ای ایران این با باد بار بازدید باشد بالا باید بخش بخورید بدن بر برابر برای برد، برطرف برنگ بریزید بزنید بسیاری بماند به بهم بودن بوی بویی بپاشید بگذارید بی بیخوابی بیش بیشتر بیماری بین تا تازه تب تدریج تر ترک ترکیبات تشخیص تشنج تشویش تلخ تمام تنتور توان جست جنگل جویبارها حاشیه حاوی حرارت خرد خشک خوابی خواص خورد خوشبو خوشه خون خون، خیز داده دارای دارد دارد، دارویی در دربسته درجه درخت، درد درریشه درصد درمان درمانی درمی دلار دلهره، دهنده دو دور دیگر را رازیانه رفع رنگ رود رود روده روز روی روید روید دارای ریز ریشه زخم زرد زیر سائیده ساقه سال ساله سبز سفید سنبل سه سپس سکسکه سکه سیاتیک سینه شدن شده شرح شود شود شود شکن، شیشه شیمیایی صاف صفحات صفرا صورت صورتی ضد طب طبی طرز طرف طعم طور طول عرق عصبی عطر عفونی علفی عمر عمودی عنوان غذا، غلیظ فاصل فرمائید فشار فواصل فواید قدیم قسمت قطره قلب قند قهوه قوی قیمت لیتر مالیخولیا ماندن مایل متر محافظ محرک، مخلوط مداوم مرض مساوی مست مسکن، مصرف مضر مضرات مطبوع معالجه معده معطر معمولا معمولاً مفید مقدار مقوی مناطق مهم مهمترین موثر مورد می میگرن ناراحتی نظر نگرانی نگهداری نیز نیم ها های هر هم هیجان هیستری و والریان وحشی ولی پردازد پس چند چهار چون کار کاهش کبد کتیرا کرد ضد کردن کرده کرم کلیه کم کند، کننده کنید کنید،این که گربه گربه) گرد گرم گلهای گودال گیاه گیاهی یا یابند یافته ●

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “سنبل الطیب”

  دیدگاه ها بسته شده اند.