سرکه

سرکه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • سرکه
 •  

  سرکه

  سرکه

  مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می‌آید. معمولاً ۳ تا ۵ درصد از حجم سرکه‌ها، اسید استیک می‌باشد. سرکه‌های طبیعی، اسید تاتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند.

  سرکه معمولی افزون بر داشتن آنتی بیوتیکهای طبیعی، پس از تخمیر دارای اسید آمینه های بیولوژیک می شود، در صورتی که در سرکه مصنوعی این ماده مهم وجود ندارد.

  سرکه طبیعی ناظم متابولیسم بدن می باشد، چون ترشح بزاق را زیاد می کند، ترشح بزاق از نظر علم بیوشیمی، دارای مقدار زیادی مواد پروتئینی (آلبومین) است که غذا را بهتر حل و هضم می کند. همچنین اختلاط سرکه با بزاق دهان، از دندانها در برابر فساد دفاع می کند.

  محرک بدن است و برای پاره ای از داروها، مانند آتروپینف ضدتریاک محسوب می شود. مدتها پیش سرکه را عامل سرطان زا می دانستند، ولی هم اکنون تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولید کننده سرطان (کانسروژن) به حساب می آورند.

  در رژیم نمک (زیان نمک و نخوردن آن) خوردن سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می نماید. در رژیم گوشت نیز همین گونه عمل می نماید، و تنها برای مبتلایان به بیماری کبد مناسب نیست. سرکه برای جلوگیری از چاقی و لاغری و همچنین در رژیم ضد دیابت بسیار سودمند است.

  در رژیم روماتیسم بایستی سرکه را با انگور فرنگی سبز Cassis و عسل مخلوط کرده و میل نمایند، سرکه با داشتن مواد معدنی بسیار نافع است.

   

  فواید سرکه

   

  فواید سرکه

   

  از جمله فرآورده‌های طبیعی است که مصرف خوراکی و دارویی داشته و بیشترین کاربرد را در تهیه انواع ترشیجات دارد.

  یک لیوان از آن 33 ‌کالری انرژی دارد و سرشار از ویتامین‌ها و املاح معدنی است.

  مصرف آن در انواع ترشی ‌ها، شورها و سالادهای فصل باعث خوشمزگی، طعم‌دهندگی، تحریک اشتها و ترشح بیشتر شیره گوارشی شده و هضم غذا را بهتر می ‌کند.

  از سوی دیگر، سالادهایی که با ترشیجاتی نظیر سرکه طعم می‌گیرند، سالم‌ترین و مغذی‌ترین نوع سالاد هستند، زیرا این طعم‌ها سبب جذب بیشتر مواد ویتامینی و پروتئینی موجود در مواد سالاد مثل کاهو، هویج، خیار و گوجه‌فرنگی می‌شوند. از این رو استفاده از آن در تهیه سالادهای فصل توصیه می‌شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید :

  – استفاده از آن در کنار وعده‌های غذایی باعث رقیق شدن خون شده و به تجزیه چربی‌ها و دفع سموم کمک کرده و سبب کاهش چربی و کلسترول بد خون می‌شود.

  – اسید سیتریک موجود در آن، هضم و جذب کلسیم و سایر موادغذایی را آسان می‌کند و در سوخت ‌و ساز بدن موثر است.

  – می ‌تواند باکتری‌های مضر سیستم گوارشی را از بین ببرد، بنابراین افرادی که در سیستم گوارش خود با مشکلاتی نظیر: یبوست، نفخ، اسهال، دل درد و دفع نامرتب مزاج مواجهند، می‌توانند با مصرف سرکه به رفع این مشکل بپردازند.

  – می‌تواند ترشح اسید معده را متعادل کرده و از بروز گاز معده جلوگیری کند.

  – در رفع جرم دندان و التهاب لثه موثر است. به منظور رفع بوی بد دهان و نیز سفیدی دندان‌ها، هفته‌ای یک بار دندان‌های خود را با مسواک آغشته به سرکه مسواک بزنید.

  – در صورتی سرکه می‌تواند در کاهش وزن تاثیرگذار باشد که فرد از رژیم غذایی مناسبی جهت کاهش وزن پیروی کند، در غیر این صورت سرکه تاثیری در کاهش وزن نخواهد داشت.

  – بُخور سرکه ی رقیق شده در رفع گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی موثر است و سردردی را که در اثر بدی هوای محیط، بخار حمام و زیادی صفرا باشد، معالجه می‌کند.

  – در درمان بوی عرق بدن، قارچ پا و ورم پا موثر است و می‌تواند در رفع احساس گرگرفتگی پاها تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

  – ضدعفونی‌کننده قوی است و می‌تواند به عملکرد سم‌زدایی کبد کمک کرده و صفرا را از بین ببرد.

  – دوام آن نامحدود است. حتی اگر بعد از مدتی کدر شود و رسوب کند، همچنان خاصیت دارد.
  چه کسانی نباید سرکه بخورند

  برای مبتلایان به ضعف اعصاب، درد مفاصل و زخم معده مضر است.
  نکته ای درباره ی سرکه های صنعتی

  سرکه‌ی مصنوعی(صنعتی) در مقایسه با سرکه ی طبیعی، از خاصیت چندانی برخوردار نیست. رنگ اصلی این سرکه‌ها سفید بوده که با رنگ مصنوعی کاراملی، برخی از آنها را به رنگ سرکه‌های خانگی تبدیل می‌کنند.

  در این سرکه‌ها برای افزایش ماندگاری، از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. بنابراین استفاده از سرکه‌های صنعتی برای تهیه انواع ترشی توصیه نمی‌شود.

   

  خواص سرکه

   

  خواص سرکه

   

  * به غذا طعم خاصی می‌دهد و اشتها را تحریک می‌کند.

  * در تحقیقات نشان داده شده است که مصرف روزانه 20 میلی لیتر سرکه (معادل 2 قاشق غذاخوری) هم به تنهایی و هم به صورت مخلوط با غذاها موجب کاهش اندیس گلیسمی مواد غذایی کربوهیدرات دار می شود. این اثر هم در افراد دیابتی و هم افراد غیر دیابتی دیده می شود. کاهش اندیس گلیسمی موجب می شود تا افزایش قند در بدن به آهستگی انجام شود.

  * هضم گوشت را آسان می‌کند.

  * اگر خاکستر گرم را در آن بخیسانند و بر روی ورم غدد متورم قرار دهند، آن را درمان می‌کند.

  * اگر سرکه و گلاب را به مقدار مساوی مخلوط نموده و بجوشانند و سپس یک قطعه پارچه را با این محلول خیس نموده بر روی سر بیمار قرار دهند، سردردهای ناشی از کبد و صفرا را معالجه می‌کند.

  * شستشوی دهان با سرکه و گلاب، بوی بد دهان را از بین می‌برد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  * با چکانیدن چند قطره در گوش، حشره یا کرمی که در گوش مانده باشد خارج می‌شود.

  * اگر آن را در محل خارش بدن یا خونریزی بمالند، خارش و خونریزی های کوچک را بند می‌آورد.

  * اگر آن را با نمک مخلوط کنند و در دهانی که به دلیل کشیدن دندان خونریزی می‌کند، نگه دارند و چند بار این کار را تکرار کنند، خونریزی را قطع می‌کند.

  * مالیدن آن در محل‌هایی که سوزش دارد، مانند سوزش سوختگی با آتش، موجب درمان آن می شود.

  * مالیدن رسوبش باعث معالجه کک مک ، لک های بدن، کهیر، درد مفاصل و ورم سینه می شود.

  * اگر کمی آرد جو را با آن خمیر کنند و در محل ورم سینه و بناگوش بگذارند، ورم را درمان می‌کند.

   

  کلمات کلیدی : از فواید (آلبومین) (زیان (معادل (کانسروژن) ، آب آبجو آتروپینف آتش، آرد آسان آغشته آمینه آن آن) آن، آنتی آنرا آنها آهستگی آورند در اتانول اثر احساس اختلاط از است است است است است در است مصرف است، استفاده استیک اسهال، اسید اشتها اصلی اعصاب، افراد افرادی افزایش افزون التهاب املاح انجام اندازه اندیس انرژی انواع انگور اکسید اکنون اگر ای این با بار بازدید باشد باشد باشد، باعث باکتری‌های بایستی ببرد ببرد، بجوشانند بخار بخورند برای بخیسانند بد بدن بدن، بدی بر برابر برای برخوردار برخی بروز بزاق بزنید بسیار بعد بمالند، بنابراین بناگوش بند به بهتر بوده بوی بُخور بپردازند بگذارند، بیشتر بیشترین بیمار بیماری بین بینی بیوتیکهای بیوشیمی، بیولوژیک تا تاتاریک تاثیر تاثیرگذار تاثیری تبدیل تجزیه تحریک تحقیقات تخمیر ترشح ترشی ترشیجات ترشیجاتی تنها تنهایی تهیه توجهی توصیه تولید تکرار جذب جرم جلوگیری جمله جهت جو جوهر حتی حجم حساب حشره حل حمام خارج خارش خاصی خاصیت خانگی خاکستر خمیر خواص خود خوراکی خوردن خوشمزگی، خون خونریزی خیار خیس داده دار دارای دارد دارد دارد یک دارد، دارند دارند سرکه داروها، دارویی داشت داشتن داشته دانستند، در درباره درد درصد درمان دست دفاع دفع دل دلار دلیل دندان دندانها دندان‌ها، دندان‌های دهان دهان، دهانی دهند، دوام دیابت دیابتی دیده دیگر دیگر، را راه رسوب رسوبش رفع رقیق رنگ رو روزانه روماتیسم روی رژیم زا زخم زیاد زیادی زیرا ساز سالاد سالادهای سالادهایی سالم‌ترین سایر سبب سبز سر سردردهای سردردی سرشار سرطان سرماخوردگی سرکه سرکه سرکه از سرکه مایع سرکه‌ها سرکه‌ها، سرکه‌های سفید سفیدی سموم سم‌زدایی سوخت سوختگی سودمند سوزش سوی سپس سکه سیب، سیتریک سیستم سینه شدن شده شستشوی شود شود شود، شورها شیره صفحات صفرا صنعتی صنعتی سرکه‌ی صورت صورتی ضد ضدتریاک ضدعفونی‌کننده ضعف طبیعی طبیعی، طعم طعم‌دهندگی، طعم‌ها عامل عرق عسل علم عمل عملکرد غدد غذا غذاخوری) غذاها غذایی غیر فرآورده‌های فرد فرمائید فرنگی فساد فصل فواید قابل قارچ قاشق قبیل قرار قطره قطع قطعه قند قوی قیمت لاغری لثه لک لیتر لیموی لیوان ماده مالیدن مانده ماندگاری، مانند مبارزه مبتلایان متابولیسم متعادل متورم مثل محسوب محل محلول محل‌هایی محیط، مخلوط مدتها مدتی مزاج مساوی مسواک مشکل مشکلاتی مصرف مصنوعی مصنوعی(صنعتی) مضر معالجه معدنی معده معمولاً معمولی مغذی‌ترین مفاصل مقایسه مقدار مناسب مناسبی منظور مهم مواجهند، مواد موادغذایی موادی موثر موجب موجود مک می میل میلی میوه می‌آورد می‌آید می‌باشد می‌برد می‌تواند می‌توانند می‌دهد می‌شود می‌شود می‌شوند می‌کند می‌کند می‌کند، می‌کنند در می‌گیرند، ناشی ناظم نافع نامحدود نامرتب نباید نخواهد نخوردن ندارد سرکه نشان نظر نظیر نفخ، نماید نماید، نمایند، نموده نمک نمی‌شود نوع نکته نگه نگهدارنده نیز نیست ها های هستند، هضم هفته‌ای هم همچنان همچنین همین هوای هویج، و وجود ورم وزن وعده‌های ولی ویتامینی ویتامین‌ها پا پاره پارچه پاها پروتئینی پس پیروی پیش چاقی چربی چربی‌ها چند چندانی چه چون چکانیدن کار کاراملی، کاربرد کاهش کاهو، کبد کدر کربوهیدرات کردن کرده کرمی کسانی کشیدن کلسترول کلسیم کمتری کمک کمی کنار کند کند کند محرک کند، کنند کنند، کننده که کهیر، کوچک کک گاز گرفتگی گرم گرگرفتگی گلاب گلاب، گلیسمی گوارش گوارشی گوجه‌فرنگی گوش گوش، گوشت گونه ی یا یبوست، یک ‌تواند ‌ها، ‌و ‌کالری ‌کند از

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “سرکه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.