لباس زنان ترکمن

لباس زنان ترکمن

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • لباس زنان ترکمن
 •  

  لباس زنان ترکمن

  لباس زنان ترکمن

   

  لباس‌های زنان‌ ترکمن‌ بسیار متنوع است‌. این‌ نوع‌ تنوع‌، علت‌ و فلسفه‌ خاصی‌ دارد که‌ با دوره‌های‌ سنی‌ آنان‌ مرتبط است‌. پوشاک آن‌ها به لحاظ برش، ساده ولی چشم‌گیر است. خصوصا دوخت‌های تزیینی موجود بر روی آن‌ها شگفت‌آور است.

  پوشاک آن‌ها عبارت است از کلاهی با ابهت، پیراهنی با برش ساده، شلوار، قبا، روسری، جوراب و کفش که در ‌چهار قسمت مورد ‌بررسی قرار می‌گیرد:

  الف‌ – تن‌پوش‌ها:
  ـ کؤینک‌(Köýnek):
  زنان‌ ترکمن‌ پیراهن‌های ‌ابریشمین‌ می‌پوشیدند ( البته امروزه از جنس الیاف مصنوعی تولید می‌شود) که‌ غالبا به‌ رنگ‌ قرمز تمشکی بوده و گاهی جلوه‌ای تابان داشت و «قیرمیز کؤینک‌» (Gyrmyz K.) نام‌ داشت‌.  پیراهن‌، دارای الگوی ساده‌ای می‌باشد و شامل سه‌ قسمت‌ بود‌: ینگ‌ Ýeňیا آستین‌، یان‌(Ýan) یا پهلو و آشیری‌  Aşyryیا دامن.‌

  در این پیراهن از نوارهای پارچه‌ای باریک ( در حدود 33 سانتی متر) به منظور تحکیم دوخت استفاده می‌شد که به این منظور تکه‌های مثلثی شکلی را در میان تکه‌های مستطیل شکل دامن لباس جای داده که در این صورت تن پوش پرچینی را که در قسمت پایین گشاد می‌شد، ایجاد می‌کرد. به بیان دیگر، دامن لباس از زیر بغل تا پایین (در پهلو) به تدریج گشاد می‌شد. سر آستین‌ها و چاک یقه( که برای شیر دادن به اندازه کافی باز بود) سوزن دوزی می‌شد.

  ردیف‌های سکه که در اوایل این قرن در جلو پیراهن  دوخته می‌شدند تا سال 1349 شمسی منسوخ شدند

  ارتفاع این لباس تا بیست سانتی‌متری پاشنه پا می‌باشد. لذا حاشیه دوزی مفصلی که در پایین شلوار قرار دارد که قابل رویت می‌باشد. بر روی پیراهن، ‌شال‌ یا کمربندی‌ بسته‌ می‌شد. دختران‌ از کمربندی‌، آراسته ‌به‌ دانه‌های‌ کوچک‌ و ریز تسبیح و یا منجوق‌ استفاده‌ می‌کردند که‌«مونجوق‌ غوشاق‌» (Monjuk Guşak) و یا «هنجی غوشاق» نامیده‌ می‌شد.

  یقه‌ پیراهن‌ را با «گل‌ یقه‌» (Gül Ýaka) می‌آراستند. «بوقاو» (Bukaw) سینه‌ریز نقره‌ای‌ درشتی‌ بود، که‌ ازگردن‌ می‌آویختند.

  ـ چابیت‌ çabyt:
  قبا و یا بالاپوشی‌ بود که تا همین اواخر توسط طوایف «یموت»  در مراسم رسمی پوشیده می‌شد.

  نوع مخمل و ابریشم دارد و آستردار است. نوع مخمل آن، دارای آستین‌های کوتاه و کمربند است. در قسمت جلو باز گذاشته می‌شود تا اینکه تزیینات داخل آن ( مانند گل‌دوزی و جلوه‌های ماشینی) دیده شود. نوع دیگر آن، از ابریشم راه راه قرمز است، داری سر آستین و آستین‌های بلند می‌باشد. قد آن بلند و تا بالای ساق پا می‌باشد و دو طرف آن راسته و آزاد است. یقه‌ای ساده و بدون برگردان دارد.

  گشادی آستین آن متوسط می‌باشد و از زیر بغل به طرف مچ باریک می‌شود. در زیر بغل قبا زایده‌ای سه گوش دارد که از جنس پارچه قبا نمی‌باشد و گاهی برای زیبایی اضافه می‌شود. از قسمت کمر به طرف پایین کمی گشاد می‌شود و در دو پهلوی آن چاک دارد. در قسمت مچ آستین، اطراف یقه و کناره‌های آن در جلو سینه تا انتهای دامن و اطراف آن و همچنین در اطراف چاک پهلو نقش‌بندی مفصلی انجام می‌شود، که این روزها مختصر شده است. طوایف «تکه»، زرد طلایی و آبی را هم با حاشیه دوزی دستی متضاد به کار می‌برند.  زنان ترکمن آن را‌‌ برروی پیراهن‌ می‌پوشیدند.

  جبه:
  در هوای سرد، زنان برروی پیراهن خود بالاپوشی گشاد و جلو باز می‌پوشند که جبه، نامیده می شود و از پوستین نیم‌تنه و یا بلند هم استفاده می‌کنند.

  نیم تنه:
  دختران‌ برای‌ دوران‌ عروس‌ شدن‌ نیم‌ تنه‌ مخصوص‌ تهیه‌ می‌دیدند که‌ پر از سوزن‌دوزی و آویزه‌هایی‌ از سکه ‌و  پولک‌های‌ نقره‌ بود.
  پسران و دختران نیم تنه‌ای داشتند که بر پشت آن زیورهای مختلفی به شکل‌های سپر و تیرکمان آویزان بود.

  بوقو Buqaw:
  یقه کلفتی که با آویزه‌هایی به هم متصل و یا یک لوزی تزیین شده به نام « گنجوک» گلو را می‌پوشانید، که در قرن بیستم میلادی به یقه بزرگ قپِاقه‌ای (گول یقه) تبدیل شد که یقه لباس را می‌بندد.

  ب‌ – شلوار:
  ـ بالاق‌ Balak:
  شلوار زنان ترکمن لیفه‌ای می‌باشد و نسبت به سایر شلوارهای سنتی زنانه در ایران، میان ساقی گشادتر دارد. دمپای دو ساق آن تنگ می‌باشد و ‌سوزن‌دوزی‌ مفصلیی دارد، که‌ در قدیم تزیینات به کار رفته شامل، دو ردیف پهن از نقش مایه‌های متضاد با حاشیه‌های باریک‌تر بود. سوزن‌دوزی‌ها، به‌ اسامی‌ گوناگونی ‌خوانده‌ می‌شد، از جمله‌: دویه‌ کله‌ ( سر شتر) ، سکدیرمه‌ چویچه‌ (نقش جوجه)، واخ آرمان، ایکی‌حورمان‌، و …،‌ که‌ به‌ ترتیب‌ از پایین‌ تا نزدیکی‌ ساق‌پا را تشکیل‌ می‌داد. علاوه بر این نقوش، از قوش قانات(بال پرنده)، قویماق، تکه نقش، موی نقش (نقش عقرب) و بوستانی را نیز به کار برده‌اند.

  جنس و رنگ پایین شلوار مخصوص می‌باشد. در حالی‌که بالای آن را از جنس کرباس و یا متقال و به رنگ سفید تهیه می‌کنند. شلوار به گونه‌ای فراهم می‌شود که قسمت بالایی و نخی آزاد آن را، بتوان پس از پاره شده از پارچه حاشیه دوزی پایین شلوار جدا کرد. این حاشیه‌های پاچه شلوار، به طور جداگانه به عنوان جهیزیه دوخته می‌شوند و برخی چهل سانتی‌متر پهنا دارند که به سمت قوزک‌ها گشاد می‌شوند برش شلوارهای زنانه، همسان برش شلوارهای مردانه است، اما با شلوارهای مردانه این تفاوت را دارد، که پایین آن تنگ است و به پاها می‌چسبد. در پایین پاچه‌های شلوار، نوار سیاهی به پهنای 1-5/1 سانتی‌متر می‌دوزند که «بالاک یوب» نام د ارد .

  ب‌ – پیشانی‌بند، سربند و روسری:‌
  ـ بؤروک‌ Börükیا عرقچین‌:
  روی‌ این‌ کلاه،‌ گرد و صاف (بدون‌ برجستگب‌) بود ودختران‌ آن‌ را با زینت‌ آلات‌ نقره‌ای‌ منجمله‌ پولک وقبک‌هامی‌آراستند. دختران‌ غالبا بؤروک‌ را بر سر گذاشته‌ و از روسری‌ استفاده‌ نمی‌کردند

  این کلاه به نام‌های « تاسه گ» و «تاخیه» نیز معروف است. دختران موهای خود را به صورت چهار رشته می‌بافند، که دو رشته جلو و دو رشته  پشت آنان می‌افتد.

  ـ توپبی‌ (Topbi):
  وقتی دختر ترکمن‌ عروسی‌ می‌کرد، به‌ جای‌ بؤروک‌ یا کلاه‌ دخترانه‌، ازپیشانی‌بند، استفاده می‌کند که به رنگ قرمز و نشانه شادی می‌باشد. این پیشانی بند در نزد طوایف‌ و قبایل‌ گوناگون‌ با نام‌های‌ آل دانقی، توپبی‌، هاساوا(Hasawa) و… شهرت‌ داشت‌.

  سربند زن متاهل، پیشانی‌بندی با نقش نارنج و ترنج می‌باشد، (آلدنی) که به دقت تا شده و در جلو گره می‌خورد که توسط سربندی (یغلیق،Yagliq) ابریشمی با نقوش چهارگوش که نقش (یاشماق یا روبنده) را برای احترام به مردان بزرگ‌تر دارد، آراسته می‌شود. در گذشته این سربند، زیر پیشانی‌بندی که درپشت با دنباله‌های آویزان گره می‌خورد، پنهان می‌شد.

  این سربند را که اساس الگوی آن یک ذوزنقه می‌باشد، از نی‌های به هم پیچیده تهیه کرده و روی آن را با استفاده از پارچه ابریشمی به رنگ زرشکی، قرمز و به صورت شلوغ و چین‌دار پیچیده می‌شود و یک طرف آن دنباله پارچه بلند دارد.

  روی این کلاه، بنا به محل استفاده آن زیورهای نقره‌ای و زری فراوانی پوشیده می‌شود، گاهی در مواقع عروسی، نیم تاجی مزین به جواهر بر روی آن نصب می‌شود.

  فلسفه استفاده از این نوع کلاه‌های بلند زنانه، را در راز ورمز روزهای نبرد و جنگ باید جستجو کرد. این سربند  گاهی با پلاک مستطیل نقره‌ای شکل خمیده‌ای در جلو (اغمه،Egme) و دسته‌هایی از پلاک های متصل کوچک‌ تر (اوورمه، Owurme) توسط طوایف تکه طی دهه پنجاه این قرن استفاده می‌شد. این سربند را در طوایف  تکه «سُمَق» و در ایرساری «بُغمک» و در گذشته در یموت «خسبه» می‌نامیدند.

  سربند ساخته تکه به طور کلی با پارچه زرین و طرح‌های نقش‌دار مواج، پوشیده و آراسته شده و عقیق‌های جگری بر آن متصل می‌شود. سربندهای یموت به لحاظ طرح قوی‌تر است و در میات طوایف تکه، با لوزی ها و هلال‌های کوچک تکراری زراندود، تزیین می‌شود.  گاهی از انواع زیورهای آویزه دار بر روی آن استفاده می‌شود، به طوری که سطح کلاه را به طور کامل می‌پوشاند و به صاحب آن ابهتی می‌دهد. آن‌ها گیسوان بافته خود را از میان گیسوبندهای نقره‌ای عبور داده و زیورهای مجلل و خوش ساختی را به کلاه وصل کرده و از دو طرف چهره خود آویزان می‌کنند.

  به تدریج که زن به سنین میان سالی می‌رسد، از بلندی آن کاسته می‌شود (هر سال به اندازه دو بند انگشت)، وقتی کوتاه شد به آن «تبرّک» می‌گویند. پیشانی‌بند زن در این مرحله به رنگ سیاه درمی‌آید، که علامت مجرب بودن وی می‌باشد و در دوران پیری به رنگ سفید درمی‌آید که نشانه عاقل بودن است.

   

  کلمات کلیدی : ب‌ شلوار یقه ( () () وقتی (ü (آلدنی) (اغمه،) (اوورمه، (بدون‌ (در (نقش (هر (گول (یاشماق (یغلیق،) ) « «بالاک «بوقاو» «بُغمک» «تاخیه» «تبرّک» «تکه»، «خسبه» «سُمَق» «قیرمیز «هنجی «گل‌ «یموت»  Ý) Ýňیا ç قبا öüیا ş) şیا ، ،‌ آبی آراسته آرمان، آزاد آستردار آستین آستین، آستین‌، آستین‌ها آستین‌های آشیری‌  آل آلات‌ آن آن، آنان آنان‌ آن‌ آن‌ها آویزان آویزه آویزه‌هایی آویزه‌هایی‌ ابریشم ابریشمی ابهت، ابهتی احترام ارد از ازپیشانی‌بند، ازگردن‌ اساس اسامی‌ است است پوشاک است، استفاده استفاده‌ است‌ اضافه اطراف البته الگوی الیاف اما امروزه انتهای انجام اندازه انواع انگشت)، اواخر اوایل ایجاد ایران، ایرساری این اینکه این‌ ایکی‌حورمان‌، بؤروک‌ با باریک باریک‌تر باز بافته بالاق‌ بالاپوشی بالاپوشی‌ بالای بالایی باید بتوان بدون بر برای برای‌ برجستگب‌) برخی برده‌اند جنس برروی برش برش، برگردان بزرگ بزرگ‌تر بسته‌ بسیار بغل بلند بلندی بنا بند به به‌ بود بود بوقو بود پسران بود) بود، بودن بوده بود‌ بوستانی بیان بیست بیستم تا تابان تاجی تاسه تبدیل تحکیم تدریج تر ترتیب‌ ترنج ترکمن ترکمن ترکمن‌ تزیین تزیینات تزیینی تسبیح تشکیل‌ تفاوت تمشکی تن تنه دختران‌ تنه‌ تنه‌ای تنوع‌، تنگ تن‌پوش‌ها ـ تهیه تهیه‌ توسط تولید توپبی‌ توپبی‌، تکراری تکه تکه، تکه‌های تیرکمان جای جای‌ جبه، جدا جداگانه جستجو جلو جلوه‌ای جلوه‌های جمله‌ جنس جنگ جهیزیه جواهر جوجه)، جوراب جگری حاشیه حاشیه‌های حالی‌که حدود خاصی‌ خصوصا خمیده‌ای خود خوش د داخل دادن داده دار دارای دارد دارد روی دارد گشادی دارد، دارند داری داشت داشتند داشت‌ سربند داشت‌  دامن دامن‌ در دانقی، دانه‌های‌ دختر دختران دخترانه‌، دختران‌ در درشتی‌ درمی‌آید درمی‌آید، درپشت دسته‌هایی دستی دقت دمپای دنباله دنباله‌های دهه دو دوخت دوخته دوخت‌های دوران دوران‌ دوره‌های‌ دوزی دویه‌ دیده دیگر دیگر، ذوزنقه را را، راز راسته راه را‌‌ ردیف رسمی رشته رشته  رفته رنگ رنگ‌ روبنده) روزها روزهای روسری، روسری‌ روسری‌ ـ روی رویت ریز زایده‌ای زراندود، زرد زرشکی، زری زرین زن زنان زنانه زنانه، زنان‌ زیبایی زیر زینت‌ زیورهای ساخته ساختی ساده ساده، ساده‌ای ساق ساقی ساق‌پا سال سالی سانتی سانتی‌متر سانتی‌متری سایر سر سربند سربند  سربند، سربندهای سربندی سرد، سطح سفید سمت سنتی سنین سنی‌ سه سه‌ سوزن سوزن‌دوزی سوزن‌دوزی‌ها، سپر سکدیرمه‌ سکه سیاه سیاهی سینه سینه‌ریز شادی شامل شامل، شتر) شد شدند ارتفاع شدن‌ شده شلوار شلوار ـ شلوار، شلوارهای شلوغ شمسی شهرت‌ شود شکل شکلی شکل‌های شگفت‌آور شیر صاحب صاف صورت طرح طرح‌های طرف طلایی طوایف طوایف  طوایف‌ طور طوری طی عاقل عبارت عبور عرقچین‌ روی‌ عروسی، عروسی‌ عروس‌ عقرب) عقیق‌های علامت علاوه علت‌ عنوان غالبا غوشاق» غوشاق‌» فراهم فراوانی فلسفه‌ قابل قانات(بال قبا قبا، قبایل‌ قد قدیم قرار قرمز قرن قسمت قسمت‌ قوزک‌ها قوش قویماق، قوی‌تر قپِاقه‌ای لباس لباس‌های لحاظ لذا لوزی لیفه‌ای ماشینی) مانند مایه‌های متاهل، متر) متصل متضاد متقال متنوع متوسط مثلثی مجرب مجلل محل مختصر مختلفی مخصوص مخصوص‌ مخمل مراسم مرتبط مرحله مردان مردانه مزین مستطیل مصنوعی معروف مفصلی مفصلیی منجمله‌ منجوق‌ منسوخ منظور مواج، مواقع موجود مورد موهای موی مچ می میات میان میلادی می‌آراستند می‌آویختند ـ می‌افتد ـ می‌باشد می‌باشد، می‌بافند، می‌برند  می‌بندد ب‌ می‌خورد می‌خورد، می‌داد می‌دهد می‌دوزند می‌دیدند می‌رسد، می‌شد می‌شد این می‌شد ردیف‌های می‌شد نوع می‌شد یقه‌ می‌شد، می‌شدند می‌شود می‌شود فلسفه می‌شود) می‌شود  می‌شود، می‌شوند می‌نامیدند سربند می‌پوشاند می‌پوشانید، می‌پوشند می‌پوشیدند می‌پوشیدند جبه در می‌چسبد می‌کرد می‌کرد، می‌کردند می‌کند می‌کنند می‌کنند به می‌کنند نیم می‌گویند می‌گیرد الف‌ نارنج نام نامیده نامیده‌ نام‌ نام‌های نام‌های‌ نبرد نخی نزد نزدیکی‌ نسبت نشانه نصب نقره‌ نقره‌ای نقره‌ای‌ نقش نقش، نقش‌بندی نقش‌دار نقوش نقوش، نمی‌باشد نمی‌کردند این نوار نوارهای نوع نوع‌ نیز نیم نیم‌ نیم‌تنه نی‌های ها هاساوا() های هلال‌های هم همسان همچنین همین هوای و واخ ودختران‌ ورمز وصل وقبک‌هامی‌آراستند وقتی ولی وی پا پاره پارچه پارچه‌ای پاشنه پاها پاچه پاچه‌های پایین پایین‌ پر پرنده)، پرچینی پس پشت پلاک پنجاه پنهان پهلو پهلو) پهلوی پهن پهنا پهنای پوستین پوش پوشاک پوشیده پولک پولک‌های‌ پیراهن پیراهن  پیراهن، پیراهنی پیراهن‌ پیراهن‌، پیراهن‌های پیری پیشانی پیشانی‌بند پیشانی‌بند، پیشانی‌بندی پیچیده چابیت‌ چاک چشم‌گیر چهار چهارگوش چهره چهل چویچه‌ چین‌دار کؤینک‌(öý) زنان‌ کؤینک‌» کار کاسته کافی کامل کرباس کرد کرده کفش کلاه کلاه، کلاه،‌ کلاهی کلاه‌ کلاه‌های کلفتی کله‌ کلی کمر کمربند کمربندی‌ کمربندی‌، کمی کناره‌های که که‌ که‌«مونجوق‌ کوتاه کوچک کوچک‌ گ» گاهی گذاشته گذاشته‌ گذشته گرد گره گشاد گشادتر گلو گل‌دوزی گنجوک» گوش گوناگونی گوناگون‌ گونه‌ای گیسوان گیسوبندهای یا یان‌(Ý) یقه یقه( یقه) یقه‌» یقه‌ای یموت ینگ‌ یوب» یک ‌ابریشمین‌ ‌بررسی ‌به‌ ‌خوانده‌ ‌سوزن‌دوزی‌ ‌شال‌ ‌و  ‌چهار

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “لباس زنان ترکمن”

  دیدگاه ها بسته شده اند.